PočetnaMobyPametni telefoniNokia 5.1 recenzija: Solidan telefon po cijeni od samo 1.150kn

Nokia 5.1 recenzija: Solidan telefon po cijeni od samo 1.150kn


Nokia 5.1 je lako prenosivi, ne preveliki pametni telefon koji je gotovo u cijelosti omotan u aluminij, vrlo lijepog dizajna, osrednjih performansi i vrlo pristojne cijene za ono što nudi. Dizajnom je ”prešišao” svog možda najbližeg konkurenta- Motorilin Moto G7 Play, što ovom uređaju svakako daje dodatne bodove.

S obzirom na to da se HMD Global trudi svim silama da ima uređaji budu ”up-to-date”, Nokia 5.1 savršen je primjer toga. Unutra ćemo tako vidjeti Android 8.1 Oreo. Još jedna stvar koja se meni osobno jako svidjela i koja mi se dopada otkako je Nokia ”uskrsnula” iz mrtvih jest činjenica da su novi Nokia uređaji ”čisti” pametni telefoni. To znači da na njima nećete pronaći bloatwareove i slične stvari koje ćete naći na mnogim drugim, razvikanijim uređajima.

Sve u svemu Nokia 5.1 vrlo je dobra nadogradnja onoga što je Nokia započela ”peticom”, što ovaj uređaj čini vrlo dobrim u svojoj srednjoj klasi. Koje su pozitivne strane, a koje negativne te što je bolje nego što je bilo lani pročitajte u nastavku recenzije Nokije 5.1

Cijena uređaja je malo viša nego što je to bila kod njegovog prethodnika, Nokije 5, s time da se cijena malo razlikuje ovisno o tome gdje i na koji način kupujete ovaj uređaj. Kod nas tako ovaj uređaj možete pronaći po cijeni od 1150 kuna što je malo iznad 150 eura. Ako naravno planirate uređaj kupiti kod nekog od pružatelja mobilnih usluga cijene će varirati, no otprilike cijena Nokije 5.1 iznosi oko 1150 kuna.

 

nokia 5.1 ekran

Dizajn uređaja

Nokia je još od svojih Lumija bila poznata po otmjenom i tanašnom dizajnu, što je plijenilo pozornost svima onima kojima je dizajn najveći forte uređaja. Ako ste imada imali prilike koristiti neki od Nokia-inih pametnih telefona (ovdje mislim na novije uređaje) onda znate o čemu govorim. Svaki uređaj je dosta tanak i omišljen na način da se otkloni bilo kakva mogućnost skilizavanja ili proklizavanja uređaja iz ruke korisnika.

Nokia 5.1 samo je nastavio primjenjivati ono što smo mogli vidjeti kod Nokia 5 i Nokia 3 uređaja. Iako se radi o uređaju pristupačne cijene Nokia 5.1 je dizajnerski vrlo dobro osmišljena. Uređaj je vrlo tanak (oko 8 milimetara), dok vizualno i na dodir izgleda i djeluje puno bolje i kvalitetnije nego što bi netko to na prvi dojam mogao zaključiti.

Već sam spomenuo da je Nokia 5.1 dizajnom bolja od svojih konkurenata iz Motorola Moto G7 serije, što je istina. Zahvaljujući svojem ”unibody” kućištu Nokia 5.1 će vam u ruci ležati savršeno i nikada nećete imati straha u vezi toga hoće li vam uređaj slučajno ispasti na pod ili neće.

Jedina da tako kažem zamjerka dizajnu je plastična antena koja se pomalo ističe sa donjei gornje strane. Izuzev toga dizajn je za čistu peticu.

Materijali od kojih je složena Nokia 5.1 ovoga puta su kombinacija alumnija i stakla, što je još jedan palac gore. Znamo da uređaji mogu biti napravljeni od polikarbonata, aluminija i/ili stakla i isto tako znamo da nekako više preferiramo one uređaje koji na sebi imaju što je moguće manje plastike i što je moguće više druga dva ”sastojka”. Toga je bio svjestan i HMD Global kada je osmišljavao Nokiju 5.1 te je ovaj uređaj odlučio izraditi od staklenog prednjeg dijela te stražnjeg i rubnih dijelova od aluminija.

Lijeva strana uređaja rezervirana je za dva utora koji se mogu otvoriti ili pripadajućom iglom ili šivaćom iglom, u slučaju da ste izgubili ”originalnu”. Jedan utor je za SIM dok je drugi za microSD karticu. Na donjoj strani nalaze se utori za microSD i jedan zvučnik, dok se s desne strane nalaze tipke za pojačavanje, odnosno stišavanje uređaja i tipka za uključivanje/isključivanje.

Malena rupica na gornjoj strani uređaja je ustvari tipka za resetiranje koju možete iskoristiti u slučaju da vam se uređaj zablokira i da ga ne možete isključiti. Još jedan utor na gornoj strani uređaja je prepoznatljivi utor od 3.5 milimetara za slušalice, dok se na stražnjoj strani nalazi čitač otisaka prstiju. Primarna, odnosno stražnja kamera tek se neznatno ističe iz kućišta i ne bi vam trebala previše smetati.

nokia 5.1 recenzija

Zaslon uređaja

Zaslon Nokije 5.1 je onaj od 5.5 inča, što nije ni premalo ni previše. Osim toga tu je i omjer slike od 18:9 na IPS LCD ploči. Uređaj je jednostavan za korištenje jednom rukom, osim možda kada posežete prema gornjim kutevima jer ćete tada morati malo istegnuti svoje prste. No sve u svemu, dodirnik je responzivan i omogućuje jednostavno i fluidno korištenje.

Sam zaslon ima mogućnost Full HD+ rezolucije 1080p, što je dosta neobično za jedan uređaj ovakve cijene. Ako malo bolje pogledamo tržište vidjet ćemo da je velika većina uređaja koji imaju tako kvalitetne panele zaslona koštaju i puno više, no ne i Nokia 5.1. Ovo je definitivno jedno od najugodnijih iznenađenja, jer ako vidimo da većina uređaja iz iste klase imaju zaslone od 720p, ne možemo, a da ne damo još jedan palac gore ovome uređaju.

Kako bi slika koja se prikazuje bila što preglednija i oštrija potrebno je da gustoća točkica bude što je moguće viša. 439 ppi je sasvim dobro, ako ne i vrlo dobro, pogotovo ako se sjetimo konkurencije (na primjer iPhonea XS i njegovih 458 ppi) i ako tu konkurenciju cjenovno usporedimo sa Nokijom 5.1. Reprodukcija boja je vrlo dobra, kutevi gledanja su OK, ništa pretjerano kvalitetno, ali to ne možemo niti očekivati za jedan uređaj ovakve cijene.

 

Vijek trajanja baterije

2970 mAh baterije je u redu i sasvim dovoljno ako u obzir uzmemo činjenicu da ta baterija treba napajati SoC koji je ulazne razine i zaslon od 5.5 inča. Uz uobičajeno korištenje baterija uređaja trebala bi bez ikakvih problema potrajati cijeli dan. Ono što Nokia 5.1 nema, a što neki drugi konkurenti iz istog razreda imaju jest mogućnost brzog punjenja. S obzirom na to očekujte da će se vaša Nokia 5.1 puniti oko dva sata. Ništa pretjerano impresivno, ali ni za zamjeriti.

 

nokia 5.1 kamera

Kamere

Nokia 5.1  se može pohvaliti solidnom ”količinom” pixela na svakoj od kamera koje ima na sebi. Selfie kamera je senzor od 8 MP, dok je stražnja i glavna kamera ona od 16 MP. Obje kamere imaju otvor blende f/2.0.

Kvaliteta slika je osrednja. Fokus je OK, rješavanje boja, dinamički domet i slične stvari na koje smo naviknuli kod kamera današnjih pametnih telefona se kod Nokije 5.1 obavljaju solidno. Na dnevnom svjetlu kvalitete fotografija su dobre, boje su dobro raspoznate i slike su jasne. No problemi se javljaju u uvjetima niske osvijetljenosti. Ako planirate fotografirati ili snimati kakav video-isječak za vrijeme sumraka, preporučujem da to ne radite, jer ćete dobiti dosta mutne slike i ”zrnati” video. Bolje se strpite do jutra i ”opalite” nekoliko fotografija za koje možete biti sigurni da će biti solidne kvalitete.

Obje kamere imaju HDR mogućnosti i dosta dobre AR načine rada. Uz to kamere isto tako nude i ručni način rada kojeg korisnik može djelomično konfigurirati. Tu su i ISO te korigiranje ravnoteže bijelih nijansi, kao i panorama te uvijek dobrodošli ”Slow Motion” način snimanja.

Kvaliteta selfie kamere nije opet ništa revolucionarno, ali je prolazna. To znači da ponovno ne trebate očekivati puno u uvjetima niskog osvjetljenja, no pri dovoljnoj svjetlosti dobit ćete solidne selfije. Sve u svemu kamere, usprkos trudu da mogućnostima budu ”rame uz rame” s konkurentima, nisu oduševile, ali ne mogu reći ni da su razočarale. Jedna zlatna trojka.

Primjer fotografija dobivenih sa Nokia 5.1 telefonom:

nokia 5.1 test kamere 2

 

Korisničko sučelje

Zahvaljujući jednoj vrlo važnoj činjenici koja glasi da Nokia 5.1 na sebi ima podršku za Android One, korisničko sučelje uređaja izgleda, djeluje i jest dosta čisto i fluidno. Gotovo da i nema ničega ”viška”, što Nokiji 5.1 daje opravdani status ”čistog” Android pametnog telefona.

Sve što radite uglavnom će se vrtjeti oko prvog, odnosno ”Home” zaslona. Slijeva će biti Googleov ekran koji će biti ispunjen vijestima i drugim važijim informacijama. Ako povučete prema dolje otvorit će vam se popis prečaca aplikacija i funkcija uređaja. Android One znači da se HMD Global obavezao da će za Nokiju 5.1 u periodu od dvije godine osigurati dvije velike nadogradnje. Ovo mi se sviđa, a vjerujem da će se sviđati svima onima koji se odluče za ovaj uređaj.

Ako nešto ne želimo onda je to kada naši uređaji ”kasne” ili kada za njih uopće nema dostupnih nadogradnji. HMD je ovaj problem zasad vrlo dobro riješio i nadam se da će ga tako nastavljati rješavati i u budućnosti. Volio bih zaista vidjeti kako će Android 9.0 Pie i Android 10.0 Q izgledati na ovome uređaju. Korisničko sučelje sada već polako poprima neki novi Nokijin standard, što je dobro i pozitivno.

Na njega nisam imao nikakve primjedbe. Što se preglednosti tiče stvari su vrlo korektne, a mogućnosti brzih izbornika, widgeta i dodatnih prečaca za opcije koji se mogu vidjeti ako korisnik povuče zaslon prema dolje daju dojam da se radi o uređaju koji se klasno nalazi iznad onih uređaja dostupnih za manje od 1500 kuna. Ponovno mogu reći- palac gore.

nokia 5.1 test

Performanse

Nokia 5.1 dolazi dostupna u dvije verzije. Jedna je da tako kažem ”snažnija i brža”, dok je druga ”entry” verzija. Snažnija će tako imati 3 GB radne i 32 GB unutarnje memorije za pohranjivanje, dok će slabija imati 2 GB RAM i 16 GB ROM. SoC koji se nalazi na ovom uređaju je MediaTekov Helio P18 osmojezgreni procesor, čije su dvije jezgre rezervirane za to kada uređaj radi ”punom parom” dok su druge dvije tu za slučajeve kada nije potrebna velika upotreba resursa.

Grafička kartica je model Mali- T860 MP2. Kako to izgleda kada se prevede u rad? Što se tiče igranja igara Nokia 5.1 može bez ikakvih problema na sebi ”vrtjeti” bilo kakve 2D i nezahtjevne 3D igre, dok će kod onih zahtjevnijih trodimenzionalnih igara ipak biti problema jer će igre vidno ”zapinjati”. Ako ste gamer i želite igrati igre na pametnom telefonu u tom slučaju bih vam savjetovao da si ne kupujete ovaj uređaj.

No ako samo tu i tamo odigrate nešto na pametnom telefonu i ako vam on nij za gaming, Nokia 5.1 će vam biti možda baš uređaj po mjeri. Za lakši multitasking uređaj će raditi sasvim dobro, bez problema i zapinjanja (istovremeni rad recimo YouTubea i Messengera nećete nimalo osjetiti, što je opet dobro za nesmetano i kvalitetno svakodnedno korištenje.

Memorija uređaja je opet prihvatljiva, pogotovo verzija s 2 gigabajta i s obzirom na današnje zahtjeve, s time da naravno, ako se odlučite na kupovinu Nokije 5.1 i ako budete imali izbor kupiti verziju sa 3 GB radne i 32 GB memorije za pohranu odaberite nju. Iako je malo skuplja opet će vam taj dodatni gigabajt radne memorije itekako dobro doći (jer kao što znamo, u svijetu pametnih telefona radne memorije nikada dosta).

Kada se zbroje i oduzmu sve stvari koje nude performanse ovog uređaja može se opet zaključiti jedno: Nokia 5.1 je idealan ”medium-end” ili ti uređaj srednjeg ranga. To pokazuju gotovo svi čimbenici, od kamera, do baterije i hardversko-softverskih rješenja ispod haube uređaja.

Nokia-5.1-cijena

Zaključna riječ

Nokia 5.1 je, usudit ću se reći, uspješan nastavak Nokijine priče pametnih telefona srednjeg razreda koja je počela prije nekoliko godina i koja zasad ide dosta dobrim tijekom. Iako se ne radi o uređaju koji donosi neke grandiozne i revolucionarne stvari, bez obzira na to Nokia 5.1 je vrlo dobar pametni telefon. Ono što je mene najviše oduševilo jest to što je HMD Global u uređaj koji je cjenovno u rangu ”entry” i ”medium” razine uspio implementirati neka obilježja koja uglavnom pokazuju samo uređaji visokog razreda.

Jedno od njih je naravno nezaobilazni Full HD+ zaslon rezolucije 1080p koji me je jednom riječju oduševio. Dodajmo tu i solidnu količinu memorije (RAM i ROM), vrlo dobar procesor, solidnu kameru i izvrstan dizajn i dobili smo uređaj koji vrijedi i više od cijene za koju se prodaje.

Verzija od 3 GB RAM i 32 GB ROM nije dostupna u svim dijelovima svijeta. No opet kažem, ako se odlučite na kupovnu Nokije 5.1 i imate mogućnost kupiti snažniju inačicu, učinite to. U svakom slučaju, koju god da verziju kupite za nisku cijenu dobit ćete vrlo dobar pametni telefon.

Nokia 5.1 specifikacije:

  • 151.1 x 70.7 x 8.2 mm
  • 5.5in IPS LCD 18:9 display
  • 16- or 32GB memory
  • 2/3GB of RAM
  • MicroSD card slot
  • MediaTek Helio P18
  • Android One
  • Bluetooth 4.2
  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n
  • GPS
  • Fingerprint scanner
  • 16Mp rear-facing camera
  • 8Mp front-facing camera
  • Maximum of 1080p HD video

 

Prednosti:

  • Odličan dizajn
  • Izvrstan Full HD+ zaslon
  • ”čist” Android, bez bloatwarea.
  • Cijena

Nedostaci:

  • Relativno slabija kvaliteta kamera
  • Nepostojanje mogućnosti brzog punjenja

Piše: I.H.

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular