MeanIt X3 pripada u skupinu cjenovno vrlo pristupačnih pametnih telefona. U nastavku ove recenzije možete saznati veliki broj informacija o ovome uređaju, što će vam pomoći u potencijalnom odabiru.
Specifikacije:
- CPU Quad-core
- Dual SIM, Dual standby, 3G, HSDPA
- 2 GB RAM , Memorija 16 GB ROM
- Ekran 5.5 inča IPS
- Baterija 2000 mAh
- Kamera zadnja 5MP LED flash + prednja 2MP
- Android 11 Go edition
Cijena: oko 700 kuna, trenutno na akciji 510 kn
MeanIT X3: Dizajn i izgled telefona
S obzirom na to da je ovo cjenovno vrlo pristupačan pametni telefon, ne treba se od njega očekivati puno, no puno nećete ni dobiti. Naprijed se nalazi zaslon, koji ima malo veći i donji i gornji rub, odnosno ”bezele”. Gore se nalazi selfie kamera i slušalica poziva, no bez bilo kakvih LED svjetala.
Stražnja strana kućišta je plastično “unibody” što znači da se povlači preko rubova. Inače je crne boje i potpuno glatka pa voli privlačiti otiske prstiju, što možete riješiti već spomenutom prozirnom silikonskom futrolom. Straga ćete u gornjem desnom kutu vidjeti tri kamere, iako je zapravo samo jedna, i to više iz dizajnerskih razloga, a u istom okviru je i LED bljeskalica. Na dnu ćete vidjeti logotip tvrtke kao i utor za zvučnik.
Stražnje kućište se može skinuti, a ispod njega ćete vidjeti tri utora: dvostruki nano SIM i jedan microSD, a tu je i baterija koja se može izvaditi. Inače je kompaktne veličine i male težine, proizvođač ih nije naveo.
MeanIT X3: Zaslon i prikaz slike
Model MeanIt X3 ima vrlo osnovni ekran od 5,5 inča i IPS ploču, rezolucije od samo 960 x 480 piksela i omjera 18:9, te je osjetljiv na istovremeni dodir na samo 2 piksela. Također, na samom ekranu ćete primijetiti zaštitnu foliju koju preporučamo ostaviti jer pametni telefon sigurno nema Gorilla Glass ili neku drugu staklenu zaštitu, jer će ona donekle štititi ekran od mehaničkih oštećenja i ogrebotina.
Unatoč niskoj rezoluciji, sam sadržaj je jako dobro vidljiv na ekranu, ikone i slova su čisti i jasni, a boje vrlo dobre. Naravno, možete aktivirati i tamni način rada, što može smanjiti potrošnju baterije. Povremeno može lagano reagirati na dodir, no to je za očekivati kod ekrana na jeftinim pametnim telefonima, dok je s druge strane lakše čistiti nego sam kućište. Sama svjetlina zaslona otkriva rezultat od 278 Luxa, što je opet očekivano. Za korištenje na dnevnom svjetlu, morat ćete pojačati osvjetljenje na najjače. Inače nema svjetlosnog senzora pa ćete to namjestiti sami putem opcija Postavke -> Zaslon.
MeanIT X3: Specifikacije i performanse
MeanIt dolazi uz vrlo skromne specifikacije. Uređaj radi na vrlo nepoznatom i ne baš brzom, osnovnom 4-jezgrenom Spreadtrum SC7731E procesoru na 1,3 GHz (4x ARM Cortex-A7 jezgre) proizvedenom u 28-nanometarskoj tehnologiji, koja seže tamo još iz 2015. godine. Procesor ima integriranu ARM Mali-T820 MP1 grafiku.
Količina radne i interne memorije vrlo je skromna, no to je za uređaj ovog cjenovnog ranga OK. Radi se o 2 GB LPDDR3 RAM i 16 GB interne memorije, dok se interna memorija može proširiti preko microSD utora do 32 GB. Hardverska konfiguracija je vrlo osnovna. Budući da je uređaj opremljen samo s ovako malo RAM i ROM te da je njegov procesor sporiji od onoga što se danas obično očekuje, nemojte se iznenaditi ako uređaj tijekom korištenja bude zapinjao.
MeanIT X3: Mogućnosti kamera
Kamere MeanIt X3 također su vrlo skromne. Ono što je vrlo dobro u vezi kamera jest sama aplikacija koja upravlja kamerama, odnosno pruža neke dodatne načine za ručno podešavanje snimanja, kako biste imali više opcija. Selfie kamera je od vrlo skromnih 2MP, podržava prepoznavanje i uljepšavanje lica, pa čak i otključava uređaj za otključavanje licem iliti Face Unlock mogućnost.
Kamera će kreirati neke OK fotografije, s obzirom na cijenu, broj megapiksela i softverske mogućnosti uređaja. No kako biste dobili najbolje fotografije preporučujem da kameru koristite samo i isključivo u uvjetima vrlo dobre osvijetljenosti. Dobro je i za znati da uređaj može snimati HD video u rezoluciji od 1280 x 720 piksela, no samo u 30 sličica u sekundi.
Stražnja kamera je rezolucije 5MP. Iako ćete straga vidjeti tri kamere, postoji samo jedna, smještena je iznad LED bljeskalice, a oni desni “krugovi” su u biti samo ukras, odnosno ovdje su kako bi MeanIt X3, što se dizajna tiče, izgledao kao moderni uređaji, odnosno kako ne bi vizualno odudarao. Kamera je dosta dobra, malo je osjetljivija na svijetle elemente i jake kontraste.
Možete uključiti i HDR, koji može popraviti stvari, ali može malo “promijeniti” boje. Najbolje fotografije ćete napraviti samo u uvjetima visokog osvjetljenja. Također, prilikom snimanja noćnih fotografija uključite noćni način rada, budući da će on dodatno poboljšati kvalitetu i fotografije učiniti probavljivima.
MeanIT X3: Operativni sustav i softverske mogućnosti
Na MeanIt X3 instalirana je ”olakšana” verzija operativnog sustava Android 11. Točnije, radi se o Androidu 11 Go Edition koji ima Go aplikacije (Google Go, Maps Go) koje su namijenjene za rad na hardverski skromnim uređajima, kao što je ovaj. OS podržava hrvatski i druge jezike (višejezično), a samo su osnovne aplikacije unaprijed instalirane kako biste dobili više prostora za svoje aplikacije.
Može doći do suvremenih usporavanja u radu, primjerice pri učitavanju određenih aplikacija ili kod igara, što je rezultat osnovnog hardvera. Ne preporučujem igranje igara na ovom uređaju, no ako budete zaželjeli nešto odigrati, znajte da će 3D naslovi biti ne igrivi, dok će uređaj uglavnom moći pokretati neke jednostavnije 2D naslove. Taj efekt zapinjanja možete donekle ublažiti isključivanjem aplikacije u pozadini ili ako obrišete neke pred-instalirane aplikacije. Također, isključite sve usluge koje vam nisu potrebne (Bluetooth, GPS, Wi-Fi,), budući da to može pomoći u ubrzavanju rada uređaja, a također će smanjiti i potrošnju energije.
MeanIT X3: Vijek trajanja baterije
Za samu bateriju se također može reći da ima vrlo skromne mogućnosti. Riječ je o litij-ionskoj bateriji kapaciteta 2.000 mAh, koju korisnik može izvaditi, koja ovisno o upotrebi, može potrajati čak i cijeli dan. Punjač u kutiji ne podržava brzo punjenje (5V/1A), već samo ono uobičajeno.
Nakon nekoliko uzastopnih punjenja vidjet ćete da uređaju treba oko 3 sata kako bi se napunio od 0 do 100%, dok će mu za nekih 50% trebati oko 50 minuta. Rezultati naravno, se ne mogu uspoređivati s brzim punjenjima koje danas veliki broj pametnih telefona nude, no s obzirom na cijenu od 700-injak kuna, po kojoj je dostupan ovaj pametni telefon, ništa više se ne može niti očekivati.
Ispitivanja izdržljivosti, s neprestano upaljenim zaslonom sa 50% razinom osvijetljenosti, baterija će izdržati tek oko 5:50 sati, što je…. skromno, pogotovo ako se usudite usporediti trajnost baterije ovog uređaja pod opterećenjem s velikim brojem ostalih uređaja koji su dostupni na tržištu, koji mogu izdržati do 8 sati.
Što kažu benchmark ispitivanja? Evo rezultata:
AnTuTu – 39830
- Geekbench – 66 (Single-Core), 233 (Multi-Core)
- Vellamo – 1105 (Browser), 1157 (Multicore), 692 (Metal)
- PCMark – 2374
- Basemark – 1774 (OpenGL ES3.1, Simple)
- MobileBench – 82
- AItutu – 46832
Sve u svemu…
MeanIt X3 pametni je telefon koji pripada skupini cjenovno najpristupačnijih uređaja, čemu svjedoče i njegove specifikacije. Veliki broj korisnika danas će na 2 GB RAM i 16 GB ROM samo odmahnuti rukom, budući da su danas specifikacije od 8 GB RAM i 128 GB ROM ono što se smatra normativom.
Isto vrijedi i za SoC uređaja, koji je dosta zastario, uređaj dolazi samo s jednom stražnjom i jednom selfie kamerom. Sve ovo sugerira da je MeanIt X3 pametni telefon koji bi danas bio OK ako na primjer želite kupiti novi pametni telefon baki ili djedu, a ne želite da baš imaju one obične mobitele s velikim tipkama.
Piše: D.M.