PočetnaMobyPametni telefoniLG G5: Zasigurno jedan od najzanimljiviji mobitela u 2016. godini

LG G5: Zasigurno jedan od najzanimljiviji mobitela u 2016. godini


Veliki broj kupaca nema dojam o ikakvom unaprijeđenju što se tiče G5 modela; neki čak kažu da izgleda dosadno i da mu nedostaje šarm od prošlogodišnjeg modela. Ja se u potpunosti ne slažem s ovom tvrdnjom- G5 je uvelike nadmoćan u odnosu na prošlogodišnji model. Ima sasvim dovoljno novina pomoću kojih se može istaknuti iz mase mobitela koji su izašli ove godine i po mom mišljenju radi se o jednom od najzanimljivijih modela koji su izašli u zadnje vrijeme.

U protekle tri godine LG je stalno pomicao granice mogućeg u tehnološkim postignućima. Bez obzira radi li se o tehnologiji prikaza, slike ili dizajna, tvrtka se uvijek trudila otkriti i ‘izbaciti’ nešto novo sa svakim novim uređajem. Čak je i Apple primijetio ono što radi LG. Prema izvješćima Applea, čini se da je Apple kontaktirao LG u vezi nabave kamera sa dvije leće za njihov novi iPhone 7 Plus set, koji bi navodno trebao izaći kasnije ove godine zajedno sa iPhoneom 7. Sony je navodno bio jedini dobavljač za Apple, ali nakon što se saznalo da postoje problemi i da proizvođači Xperije ne mogu zadovoljiti Appleove zahtjeve (u vezi 78 milijuna novih proizvoda koji su trebali biti pušteni u prodaju na dan izlaska), Apple je kontaktirao LG, što je očigledan pokazatelj sposobnosti LG-ove tehnologije kamera.

Slaba prodaja LG G5 je prisilila LG da razmotri svoje mobilno poslovanje

Unatoč izvrsnom izgledu i ‘prirodi’ LG G5- koji je još uvijek jedan od meni omiljenih Android telefona ove godine, prodaja je bila porpilično slaba. Prema podacima HMC Investment-a, LG je otkad je set pušten u prodaju na početku ove godine, prodao samo 2.2 milijuna uređaja. U odnosu na ono što Samsung radi ovo je poprilično nizak broj i trebao bi biti znak za uzbunu u stožeru LG-a jer nešto više od 2 milijuna prodanih uređaja neće moći izvući poslovanje LG-a iz ‘crvene’ zone. Kao rezultat svega ovoga, LG se odlučio na neke grandiozne promjene u odnosu na način proizvodnje. LG je rekao da je rekonstrukcija učinjena radi poboljšanja prodaje unatoč svim izazovima tržišta. Sušta suprotnost je Samsung, koji u drugom kvartalu očekuje zaradu od vrtoglavih 7 milijardi američkih dolara, što je povećanje od 17% u odnosu na 2. kvartal iz 2015. godine i znak njihove najveće zarade u posljednje dvije godine.

mobitel-lg-g5

Ono što je očito je to da će iPhone 7Plus biti pušten u prodaju sa svojom kamerom od dvije leće. Apple će pokušati ovo ‘progurati’ kao svoj dodatak opremi. Ali ako pogledamo Androide koji su izašli u 2. kvartalu, zajedno sa Galaxyjem S7 i LG G5, dok potonji već ima kameru sa dvije leće, netko može slobodno reći da dodatak iPhone-a 7 i nije baš njegov dodatak. Ono što ja vidim jest da s obzirom da je LG prvi otkrio kameru sa dvije leće da onda ta kamera pripada LG-u.

LG G3 je bio prvi koji je imao QHD kontrolnu ploču i laserski auto-fokus, LG iako nije imao tako revolucionarna otkrića kao njegov prethodnik, je i dalje bio solidna nadogradnja koja je sadržavala ključna unaprijeđenja ‘jezgre’ onoga što je imao G3. LG G5 pomiče stvari naprijed sa svojim potpuno novim handsetom koji ne prenosi ništa od onoga što su imali njegovi prethodnici. Radi se o jedinstvenom telefonu kojemu, zahvaljujući njegovim modularnim mogućnostima, u današnjem svijetu mobilnih telefona nema jednakih. Ali ovo nije dovoljno da se korejskom proizvođaču mobilnih telefona osigura vrh na tablici Android proizvoda.

Da bi natjerao Samsung, HTC, OnePlus, Sony i Huawei da se utrkuju s njime za prestiž i poziciju na tržištu, kada govorimo o fotografiranju, procesnoj sposobnosti, dizajnu, performansama, dugotrajnosti baterije i programima LG mora svojim korisnicima ponuditi više. A u 2016. godini u svijetu mobilnih telefona gdje su svi ušli u borbu ‘naoružani do zuba’ ovo neće biti nimalo lak zadatak.

 

Recenzija LG G5: dizajn i taj ‘modularni’ aspekt

LG G5 sam prvi puta vidio ove godine na Svjetskom kongresu mobilnih uređaja (MWC- ‘Mobile World Congress). Moj prvi utisak je bio vrlo dobar ali to je bilo prije nego što sam vidio Galaxyjev S7, HTC-ovu ‘desetku’ i Huawei P9. Nekoliko mjeseci nakon toga moje mišljenje je ostalo isto: i dalje smatram da se radi o izvrsnom telefonu.

  • Dimenzije: 149.4x 73.9x 7.7 mm
  • Masa: 159 grama
  • Ekran: 5.3-inčni Quad HD IPS Quantum Display (rezolucija 2560×1440/554 ppi)
  • Baterija: 2.800 mAh (može se izvaditi)

Ali sada mi je jasno zbog čega neki recenzenti nisu toliko oduševljeni zbog ovoga. Sve u svemu dizajn je porpilično nedorečen. Nije niti upečatljiv, niti otmjen niti upada u oči. Ali unatoč tome, sve zajedno jako dobro izgleda, vrlo dobrih je proporcija i zaista dobro ‘sjeda’ u ruci.

Što se tiče samog izgleda više preferiram Galaxyjev S7, koji je zapanjujuć, ali LG G5 je i dalje po mom mišljenju telefon sa boljim proporcijama. Masa, blagi rubovi i debljina su u cijelosti ‘na mjestu’. Rađen od magnezija i prekriven prekrasnom ‘mat’ bojom, LG G5 je vrlo konkurentan i izgledom. Mat sloj sprečava klizanje, što je lijep bonus i za kraj treba reći da uređaj ne sliči previše Googleovom Nexusu 6P.

lg-g5-moduli

To što G5 teži samo 159 grama i sa dimenzijama od 149.4x 73.9x 7.7 milimetara ga čini manjim i lakšim od svojih prethodnika. Baterija snage 2800 mAh je u potpunosti uklonjiva a do nje se dolazi stražnjom- modularnom stranom uređaja (na istome mjestu je i SD kartica). LG G5 dolazi sa 4 GB radne memorije i 32 GB unutarnjeg prostora koji se može povećati sa SD karticama (do 2 TB- Terabajta).

Začudo, isto kao niti Samung Galaxy S7 tako niti G5 ne podržava Androidovu mogućnost prilagodljivog prostora, što prisiljava operativni sustav telefona da očitava vanjski prostor kao  što očitava svoju unutarnju memoriju. Samsung se opravdao time što navodno postoji preveliki rizik brisanja svih podataka sa SD kartice u slučaju da se ona nepravilno isključi, a to je rizik na koji oni nisu bili spremn. Izgleda da će LG zauzeti sličan stav.

lg-g5-zvuk

Kao šo smo ranije spomenuli G5 ima modularnu komponentu koja se nalazi na stražnjoj strani kućišta uređaja. Ovo je veliki dodatak G5-ici. Ovdje možete dobiti pristup bateriji a ono što je zanimljivo kod ovoga jest činjenica da se na kameru od G5 mogu spojiti različiti dodaci, kao što su Bang & Olfusen DAC za bolju kvalitetu zvuka glazbe ili LG Cam Plus koja dodaje 1100 mAh beteriju i kontrolu hardvera (hardverske kontrole, tipku za video, kontrole zumiranja).

Što se ovoga tiče LG definitivno raste ali hoće li se kockanje isplatiti ostaje nam vidjeti. Iako više u pogledu potrošnje, B&O DAC izgleda vrlo pristojno bez obzira što je volumen koji pruža pomalo nizak. U praksi, modularna komponenta G5 je vrlo nezgrapan za korištenje; svaki puta kada ga želite koristiti potrebno je restartirati telefon zbog toga što je potrebno izvaditi bateriju. Uz to, ako ću biti iskren, niti jedan od modova s kojima dolazi uređaj me nije baš oduševio.

lg-g5-modularnost

Zaista sam želio voljeti B&O DAC ali volumen zvuka je jednostavno prenizak. HTC je ‘uzurpirao’ LG po pitanju ovoga time što je u svoj uređaj HTC 10 dodao HD kvalitetu zvuka. G5 će najviše biti ocjenjivan u pogledu toga koliko će se korisnici znati prilagoditi ovom aspektu telefona i kako će se proizvođači hardverske opreme znati prilagoditi na njega u pogledu izbacivanja novih stvari; to je u osnovi ono zbog čega je telefon i napravljen ali ako nitko ne izbaci neki novi hardver onda je sve to pomalo uzaludno. Iako ima potencijala, sve skupa ovo izgleda više kao nekakva faza ‘beta’ testiranja, kao nešto što će moći u potpunosti biti definirano sa, na primjer LG G6.

 

LG G5 ekran i performanse

Što se tiče prikaza slike, ako odlučite kupiti G5 u ovom aspektu nećete biti razočarani. Danas svi ‘veliki igrači’ koriste QHD rezoluciju, a rezultati su jednostavno zapanjujući, pogotovo u slučaju iPhonea 6 i iPhonea 6s koji imaju ekrane od 720p. Tako jednostavno stvari stoje u Android svijetu.

Iako, neki ekrani su kvalitetniji od drugih. Samsungov OLED u Galaxy S7 telefonu je zaista majstorski napravljen. Ali bez obzira koristite li HTC 10, Galaxy S7 ili LG-ov G5, svi ovi uređaji imaju iste stvari zajedničke: jasan, detaljan prikaz najveće kvalitete.

Kako stvari trenutno stoje Samsung Galaxy S7 ima najbolji ekran na tržištu. No za jednog običnog korisnika ovo i nije toliko važno, zato što se u većini recenzija mobilnih uređaja često previše naglašava neki aspekt uređaja čime se želi usporediti taj isti aspekt kod više proizvođača, ali to je ono što će kod običnih korisnika biti neprimjećeno. Govorim o stvarima kao što su raspon kontrasta, dubina crne boje, itd., u biti to su tehničke stvari, ono o čemu ne govorite na prvom spoju (prilagođeno sa engleskoga na hrvatski- ono što se baš i ne ističe).

Kao i njegov predak, LG G5 ima QHD kontrolnu ploču. Ali za razliku od G4, panel na ovom uređaju je nešto smanjen (na 5.3 inča), što je po mome mišljenju bolje. LG je odabrao opciju IPS kontrolne ploče na rezoluciji od 1440 x 2536 pixela (QHD), što je oštro kao britva. Crne boje su kao bezdan, ali čak i postiže dobar rezultat prikaza slike ako je izložen izravnoj sunčevoj svjetlosti kao i fokus od 97.1% sRGB boja dok je uključen.

Video, tekst, internetske stranice, E-knjige – sve to izgleda bajno na G5 prikazu. Ali na današnjem Android tržištu na kojem je QHD norma koju se treba zadovoljiti, sve lošije od izvrsnog bi tek bilo vrijedno spominjanja. Tehnologija prikaza, kao i procesori su napredovali kod manje-više svih uređaja, tako da ako želite diskutirati o razlikama između, recimo HTC 10 i LG G5, razlike bi bile neznatne.

U stvari, jedini proizvođač telefona koji zaostaje za drugima je Apple. iPhone 6s i iPhone SE koriste rezoluciju od 720p, rezoluciju koju još možete pronaći na jeftinim Android telefonima.

LG G5 koristi opciju da je ekran uvijek uključen, što znači da će vrijeme i obavijesti uvijek biti prikazane, čak i kada je telefon zaključan. Ovo i nije neka novina ali je lijepo za vidjeti da se ovo može sada naći i na uređajima kao što su Galaxy S7 i LG G5. A najbolje od svega jest to da će ova mogućnost u sat vremena trošiti samo 0.8% baterije.

Hardver i specifikacije

Kao i većina ostalih mobilnih uređaja visoke kvalitete koji su pušteni u prodaju ove godine i LG G5 se može pohvaliti superbrzim i supermoćnim Snapdragon 820 procesorom. Uz to tu je još i 4 GB radne memorije. Kada ovo sve spojimo u jedno dobivamo ono s čime smo već upoznati – snagu, brzinu i animacije koje idu potpuno glatko.

lg-g5-benchmark

Da bi ova recenzija bila što jezgrovitija i što manje jednolična, dolje sam napisao osnovne specifikacije uređaja tako da lakše možemo promatrati kako se G5 ponaša u svakodnevnoj upotrebi.

lg-g5-benchmark-2

 

  • Android Marshmallow 6.0 sa UX 5.0
  • 5.3-inčni Quad HD IPS ekran (rezolucija 1440 x 2560, 554ppi)
  • Qualcomm Snapdragon 820 procesor, četverojezgreni
  • 4 GB radne memorije
  • 32 GB unutranšneg prostora za pohranu
  • Utor za Micro-SD karticu (do 200 GB)
  • Dvostruku stražnju kameru (16 megapixela, 78 stupnjeva i 8 megapixela 135 stupnjeva) sa OIS i laserskim auto fokusom
  • Prednja kamera od 8 megapixela
  • 11ac dual band W-Fi, Bluetooth 4.2, GPS, NFC, infracrveni, čitač otisaka prstiju
  • Cat 9 4G LTE
  • USB Tip C
  • Baterija od 2800 mAh koja se može izvaditi
  • Dimenzije od 149 x 74 x 7.7 milimetara, 159 grama masa

Pametni telefoni u 2016. godini su poput nabrijanih sportskih auta. Oni su super-snažni, natrpani sa mnoštvo opcija i mogućnosti od kojih većinu nećete niti koristiti i u svakom pogledu su nevjerojatni. I dok većina ljudi ne treba i ne traži takvu procesorsku snagu za ono što rade, moderni procesori pokazuju da mogu bez problema vrlo glatko odraditi bilo kakav izazov koji je stavljen pred njih.

LG G5 kamera

Specifikacije kamere: 16- megapixelna i 8-megapixelna sa 1.8 i 2.4 lećama, OIS, laserski autofokus, prednja kamera od 8 megapixela; snimanje videa u 4K kvaliteti

Osim modularnog aspekta, kamera LG G5 je još jedan pokušaj tvrtke da učini nešto originalno s time što su na G5 stavljene dvije kamere, koje se sastoje od 16-megapixelnog senzora sa vidnim poljem od 75 stupnjeva i 8-megapixelnim senzorom sa ogromnim vidnim poljem od 175 stupnjeva i da – to je vie/še nego što ljudsko oko može vidjeti.

lg-g5-kamera

Ovdje je prvotna ideja bila pružanje DSLR iskustva, samo bez teških i velikih leća i bez velikog troška što čak dosta dobro funkcionira. Prvi puta nakon što upalite ove širokokutne leće biti ćete oduševljeni time koliko slike zapravo stane u okvir. Neki detalji se ipak izgube s obzirom da je riječ o leći od 8 megapixela.

Ali ako odlučite slikati unutrašnjost neke kolosalne građevine, skupinu ljudi ili dirljiv zalazak Sunca na plaži biti će vam drago što ste ponijeli svoj G5 sa sobom. Ono što je zanimljivo jest to da se ovakva vrsta kamere očekuje i na modelima Appleovog iPhonea 7. Širokokutna leća je izvrsna za snimanje videoa zato što ‘uhvati’ sve ono što vaše oči vide te time omogućuje da video izgleda prirodnije.

Ako želite prijeći s jedne kamere na drugu jednostavno kliknete ikonu na vrhu kamere. UI kamere je zgodno dizajniran i lak je za korištenje; također omogućuje hrpu mogućnosti kao što su mogućnost snimanja u ‘RAW’ i ‘Manualnom’ modu što korisnicima daje potpunu kontrolu nad balansom bijele, ISO, fokusiranjem i sve u svemu sa svime čega se sjetite. Kamera je jednostavna za korištenje čak i početnicima te u potpunosti zadovoljava današnje zahtjeve što sve zajedno pruža nezaboravna iskustva, bez obzira na većinu mjesta i okoliša gdje ju koristite.

U pogledu performansi, G5 je zaista kompetentan. U dobro osvjetljenom okolišu fotografije izgledaju sjajno i lako se mogu usporediti sa onima sa Galaxya S7 i HTC-a 10. Pri lošijem osvjetljenju u odnosu na S7 kvaliteta se malo gubi. Ono što je tada jako primjetljivo je ‘zrnatost’ u slikama koje izgledaju izblijedjelo – isto tako pri korištenju širokokutnih leća izgubi se puno detalja, ali to nije ni čudo s obzirom da se radi o kameri od samo 8 megapixela. U svemu ovome dosta pomaže HDR, (što se i može vidjeti ispod) time što značajno popravlja kvalitetu slike i detalja, što dovodi 16-megapixelni senzor G5-ice u sasvim ravnopravan odnos sa trenutno najboljim kamerama koje postoje na tržištu.

OIS i LG-ov laserski autofokus su još uvijek prisutni te doprinose kvaliteti slike a u odnosu na prošlogodišnji model radi se o volikom koraku naprijed. Ja uživam koristeći širokokutne leće i za snimanje videoa i za fotografiranje i jako volim činjenicu da vam LG dozvoljava potpunu kontrolu nad svime što radite. Još jedan veliki bonus jest mogućnost prebacivanja slika u RAW format.

LG G5  baterija

Začudo, LG je u odnosu na svoj prošlogodišnji model odabrao manju bateriju- 2800 mYh u odnosu na 3000 mAh. Razlog ovomu jest vjerojatno modularni dizajn G5-ice, ili je LG bio dovoljno samopouzdan da je mislio da će moći unaprijediti performanse baterije bez obzira što koristi manju ćeliju. 2800 mAh se može izvaditi što znači da lako možete staviti razervnu ako vam se ova pokvari- slučaj kao kod Galaxyja S5.

Kada gledamo na performanse, LG G5 je izvrstan. Baterija, iako pod visokim zahtjevima će trajati cijeli dan i zahvlajujući QuickCharge mogućnosti, u slučaju potrebe može se brzo napuniti. Nove mogućnosti u Android Marshmallowu, kao što je Doze će dodatno ponoći kod učinkovitosti i racionalnog trošenja baterije. Uz malu do srednju upotrebu, baterija na vašem G5 može potrajati i nekoliko dana.

Za većinu, ova baterija će biti sasvim dovoljna za normalnu dnevnu upotrebu – od 07 do 21 sat otprilike. Ako imate slobodnog vremena nakon radnog vremena i znate da ćete koristiti telefon za, na primjer slikanje i video (što uvelike troši bateriju), u tom slučaju ga definitivno želite dopuniti na vašoj stanci za ručak. Morati ćete potražiti punjače koji podržavaju QuickCharge i znajte da pri kupnji G5 uređaja dobivate samo Tip C kabel.

 

Završna riječ

Istoga trenutka kada sam vidio G5-icu na Svjetskom kongresu mobilnih uređaja 2016 (MWC 2016) znao sam da je on nešto posebno. To nije samo zbog njegovog modularnog aspekta, iako je i to mogućnost koja definitivno upada u oči. Razlog tomu jest taj što sasvakim novim uređajem LG pomiče granice.

lg-g5-kutija

Tvrtka se ne boji učiniti i izumiti nešto sasvim novo dok oko njih drugi ‘igraju na sigurno’. LG želi biti drugačiji. Želi se istaknuti iz mase i ja vjerujem da su sa G5-icom postigli baš to. Modularna stvar i njegov izum, na tržištu na kojem prodaja mobilnih telefona ide silaznom putanjom, je definitivno bio veliki rizik.

To zahtjeva hrabrost. Moram priznati da modularan aspekt nije savršen iako tek trebam pronaći modul koji će raditi onako kako sam ja zamislio, ali bez obzira na sve poštujem LG i njegovo pomicanje naprijed što se tiče tehnoloških novotarija dok svi ostali ostaju na istome mjestu gdje su i bili.

Kamera je isto tako odlična. Sveukupne performanse kao i dugotrajnost baterije ne moram niti spominjati. Također mi se sviđa kako uređaj izgleda i kako ‘sjedi’ u ruci, pa iako je modularan aspekt još uvijek nešto nepoznato, to zaista nije toliko važno iz razloga što LG G5 nadilazi sva očekivanja i u drugim područjima, što ga čini jedinstvenim, sve u svemu dosta dobrim uređajem napravljenog od jednog od najkvalitetnijih proizvođača tehnologije na planeti.

Većina ljudi nije impresionirana G5-icom; neki tvrde da izgleda monotono i da mu nedostaje šarm prošlogodišnjeg modela. Ja se u potpunosti ne slažem s takvim tvrdnjama – G5 je uvelike superioran uređaj u odnosu na sve svoje prethodnike. Ima dovoljno novih mogućnosti i atributa da se izdigne iz mase mobilnih uređaja koji su izašli ove godine i po mom mišljenju radi se o najzanimljivijem uređaju koji je u posljednje vrijeme pušten u prodaju.

Ocjena: 4.5/5

Cijena: oko 3700,00kn

ZA: Izvrsna kamera, upečatljiv dizajn; modularan aspekt pokazuje potencijal, izvrsne perfromanse, dugotrajnost baterije, cijeli je izrađen od metala bez ikakvih antena.

PROTIV: danas se modularan aspekt čini pomalo zastarjelim, prebacivanje između modula djeluje nespretno.

piše M.P.


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. Za 4 jezgreni procesor cijena danas oko 360e je zaista smijesna, kad za upola manje pare moze se naci tona jeftinijih sa istim perfomansama. Da ne pricamo o 8-jezgrenim procesorima. Mislim prica o 4 jezgra vec ide u istoriju, tako da faliti neki telefon sa perfomansama na zalasku stvarno nema smisla.

    S postovanjem

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular