Odnedavno su Lenovovi pametni telefoni postali dostupni i na domaćem tržištu. Vibe Z2 se pokazao kao jako dobar telefon srednje klase koji prije svega nudi velik ekran, odličnu opremljenost i dugo trajanje baterije
Vjerujemo kako mnogi naši, vjerni čitatelji ne znaju kako je Lenovo treći najveći proizvođač pametnih telefona na svijetu. Ovakva je pozicija jasno prije svega posljedica odličnih prodajnih rezultata na Azijskom tržištu.
Međutim nedavno su konačno Lenovovi pametni telefoni postali službeno dostupni i kod nas. U lov na domaće kupce, ne osobito debelih novčanika, kreću sa poprilično respektabilnom ponudom. U najatraktivnije Lenovove telefone svakako bismo ubrojili X2 i Vibe Z2 Pro.
Piše: Slaven Pintarić
Dobre vibracije
Mi se ovdje međutim nećemo baviti ovim perjanicama ponude, već telefonom pod nazivom Vibe Z2. Riječ je o klasičnom modernom, mainstream telefonu srednje klase koji je zapravo nekakva oslabljena verzija Pro modela.
Z2 dijele glavne odrednice dizajna serije Vibe i modela Pro. Osobno nam se dizajn u velikoj mjeri dopada. Poprilično je nenametljiv, pomalo industrijski i u minimalističkom stilu. Z2 je kvadratičan telefon čiji rubovi nisu osobito zaobljeni kao što je to danas često slučaj. Kućište je većinom napravljeno od aluminija i telefon kada ga uzmete u ruke doista odajem dojam robusnosti i čvrstine.
Stražnjim dijelom dominira srebrna metalna površina, dok je prednji dio taman, crn. Ispod ekrana nalaze se tri uobičajene virtualne tipke. Sa desne strane smo pronašli tipku za uključivanje i podešavanje glasnoće, dok lijeva krije utore za SIM kartice. Telefon podržava Dual SIM način rada, odnosno prima dvije micro-SIM kartice.
Premda Z2 nije osobito malen telefon, vrlo je ugodan za korištenje. Masa od 158 grama nije prevelika obzirom na dijagonalu ekrana.
64-bitna osnova
Lenovo je očekivano naglasak kod Z2 stavio na funkcionalnost, jednostavnost korištenja i opremljenost. Svakako možemo reći kako je jedan od glavnih aduta ovog Lenovovog phableta i 5,5-inčni ekran. Nažalost riječ je o ekranu HD rezolucije što efektivno gustoću piksela po inču smješta ispod magične granice od 300 ppi.
Danas smo kod ekrana ovakav veličine navikli na Full HD rezoluciju, pa je šteta što Lenovo nije slijedio ovakav trend. Lenovo se hvali i maksimalnom svjetlinom od 600 nita, što će pomoći pri radu u uvjetima jačeg ambijentalnog osvjetljenja. Vidljivi kut je također prilično stabilan, pa tu nemamo većih zamjerki.
U skladu s ovim parametrima odbrane su i hardverske osnove Z2. Lenovo se odlučio za Qualcommov Snapdragon 410, zapravo novu osvježenu verziju dobro nam poznatog Snapdragona 400. Možda je najvažnije reći kako 410-donosi četiri 64-bitne A53 procesorske jezgre što je dosta važan podatak u smislu softverske nadogradnje na Android L.
Realno je Snapdragon najmanje moćan SoC u osvježenoj Qualcommov ponudi.
Performanse koje nudi ne razlikuju se previše od prethodnika. Drugim riječima Z2 se neće moći brzinom uspoređivati sa telefonima više klase. No daleko od toga da je spor. Naprotiv. Lenovo je pametno odlučio standardnu konfiguraciju opremiti sa 2 GB radne memorije i 32 GB memorije za pohranu podataka. Z2 je tako u radu poprilično brz i odzivan telefon. HD rezolucija ekrana s druge strane omogućava glatko pokretanja novijih igara, iako sam grafički procesor nije osobito moćan.
Funkcionalnost i opremljenost
Ako biste nas pitali međutim rekli bismo kako je izvrsna opremljenost glavna prednost Z2. NFC, FM radio, podrška za 4G, podrška za najnoviji ac standard bežične mreže, kamera sa optičkom stabilizacijom slike. Lakše bi nam bilo nabrojati čega nema.
U cijelu priču se jako dobro uklapaju i dvije poprilično kvalitetne kamere. Stražnja sa optičkom stabilizacijom slike opremljena je sa Sonyevim senzorom i dvostrukom LED bljeskalicom. Omogućava vam da uslikate prilično dobre fotografije, čak i uz slabije osvjetljenje, a podržava i snimanje 1080p videa uz 30 fps-a. Prednja je dakako prvenstveno orijentirana prema selfijima uz razne opcije vezane uz to.
Hardver je ipak samo jedan dio priče, vrijeme je da se malo pozabavimo i sa softverskim dijelom priče. Po tom pitanju se Lenovo kod Z2 oslanja na podosta modificiran Kit Kat obogaćen sučeljem Vibe. Ovo je sučelje po uzoru na ostale kineske proizvođače poput Huawei, i Xiaomija po svojoj nekog funkcionalnosti bliže iOS-u nego klasičnom Androidu. Najvažnije je što naprednih opcija ne nedostaje. Primjerice dostupan je Ultimate Power Saver način rada, tzv. Busy mode, napredne opcije vezano za obavijesti, a tu su i pametne geste. Primjerice dvostrukim tapkanjem po ekranu aktivirat ćete telefon, a blagom trešnjom isključiti ekran.
Uz opisani softver i hardver trajanja baterije svakako je ključna komponenta svakog pametnog telefona. Z2 se po tom pitanju doista iskazao. Možemo govoriti o četiri dana manje intenzivnog korištenja bez uključivanja power save opcije.
Na kraju nam ne preostaje ništa drugo nego ustvrditi kako je Z2 jedan jako dobar telefon srednje klase. Nije bez mana, u što bismo recimo mogli ubrojiti nemogućnost proširenja kapaciteta SD karticom i ekran niske rezolucije. Međutim ukoliko želite pristupačan i odlično opremljen telefon većeg ekrana Z2 će vam se nedvojbeno dopasti.
SPECIFIKACIJE
GSM, 3G, 4G (LTE), dual micro-SIM, 5,5-inčni IPS HD ekran osjetljiv na dodir rezolucije 1280×720 piksela, Snapdragon 410 SoC, četiri jezgre A53 radnog takta 1,2 GHz, 2 GB radne memorije, grafički procesor Adreno 306, 32 GB interne memorije za pohranu podataka, dual band WLAN a/b/g/n/ac, GPS, microUSB V2.0 (MHL), NFC, BlueTooth, 13 MP stražnja kamera sa LED bljeskalicom i optičkom stabilizacijom, 8 MP prednja kamera, FM radio, zvučnik, baterija Li-Po 3000 mAh, dimenzije: 148,5 x 76,4 x 7,8 mm, masa: 158 g, Android Kit Kat 4.4.4 sa Vibe sučeljemUSTUPIO
Lenovo
www.lenovo.comCIJENA
2499 knZA
kvaliteta izrade, prihvatljiva cijena, dual SIM, odlična opremljenost, trajanje baterije, 5,5- inčni ekran, vrlo dobre kamere (stražnja sa optičkom stabilizacijom slike)PROTIV
dimenzije, memoriju za pohranu nije moguće proširiti, relativno niska rezolucija ekrana,OCJENA
4/5