PočetnaMobyPametni telefoniKupovina pametnih telefona iz Kine se plaća privatnošću

Kupovina pametnih telefona iz Kine se plaća privatnošću


Trojica profesora proveli su istraživanje o prikupljanju osjetljivih podataka putem pametnih telefona kupljenih u Kini, iz kojeg se može saznati da pametni telefoni iz Kine otkrivaju privatne podatke korisnika, čak i ako napuste granice svoje zemlje, te odu u zemlju sa strožim zakonima o privatnosti.

Profesori Haoyu Liu (Sveučilište u Edinburghu), Douglas Leith (Trinity Sveučilište u Dublinu), kao i Paul Patras (Sveučilište u Edinburghu) objavili su izvješće pod nazivom Privatnost operativnog sustava Android pod lupom — priča s istoka u sklopu kojeg su analizirali predinstalirane aplikacije instalirane na OnePlus, Xiaomi i Oppo Realme mobilnim uređajima.

Pretpostavlja se da korisnik neće biti prijavljen ni na jedan račun, neće pristati na personalizaciju i neće koristiti nikakve usluge u oblaku. Unaprijed instaliran skup aplikacija sastoji se od Android AOSP paketa, koda dobavljača i softvera treće strane. Postoji više od 30 paketa trećih strana u svakom od Android uređaja s kineskim firmwareom.

To uključuje aplikacije kao što su Baidu Input, IflyTek Input i Sogou Input, a neke rade u pozadini bez da vas obavijeste. Svi prikupljeni podaci iz aplikacije šalju se ne samo davatelju uređaja, već i davateljima usluga i kineskim mobilnim operaterima. Testirani telefoni činili su to čak i kada SIM kartica nije bila postavljena u pametni telefon ili je SIM kartica bila povezana s drugim mrežnim operaterom.

Kako navode istraživači u svom radu, informacije koje su primijetili da se prenose sadrže IMEI, MAC adresu, koordinate lokacije, ID mreže, telemetrijske podatke, povijest i vrijeme poziva, SMS poruke, kontakte. Također, čak i ako se ne pristane na opciju “Send usage and diagnostic data”, pametni telefon će to učiniti čim se pokrene neka od aplikacija poput Postavke, Poruke ili Kamera.

“Općenito, naši nalazi daju zabrinjavajuću sliku stanja privatnosti korisničkih podataka na najvećem svjetskom Android tržištu i naglašavaju hitnu potrebu za strožom kontrolom privatnosti kako bi se povećalo povjerenje običnih ljudi u tehnološke tvrtke, od kojih su mnoge djelomično u državnom vlasništvu“, zaključuju istraživači.

Piše: Marijan Živković


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular