Ako želite u najboljim i najnovijim, igraćim naslovima za Apple i Android uživati na najbolji mogući način, za to će vam trebati adekvatan pametni telefon.
Što je ono što jedan pametni telefon čini i dobrim telefonom za ”gaming”? Koji su trenutno najbolji pametni telefoni za gamere? Odgovore na ta pitanja kao i mnoštvo dodatnih informacija moći ćete saznati u nastavku ovog članka.
Je li moj pametni telefon dobar za igranje igara?
Prije nego što krenemo u dubine i širine, treba reći da je danas velik broj igara, koje možete pronaći na Appleovoj i Googleovoj Trgovini aplikacija, optimiziran za gotovo svaki pametni telefon. To znači da ćete moći, čak i ako vaš telefon nema neke visoke performanse, na njemu odigrati većinu novih i gotovo sve starije naslove.
Za razliku od igara na računalima, igre na pametnim telefonima neće početi ”štekati” ako telefon ne zadovoljava hardverske zahtjeve. Umjesto toga, igra će automatski, ovisno o tome na koji je uređaj instalirana, sama podesiti razinu detalja (sjene, rezoluciju, kvalitetu tekstura, itd.), ne bi li na tom uređaju radila što je bolje moguće.
Ako korisnik na primjer, pokuša igrati PUBG na Samsung Galaxyju S20 Ultra i na Nokiji 6.1, moći će, samo što će na Nokiji sve izgledati lošije i neki će efekti biti isključeni, dok će na Galaxyju S20 Ultra sve raditi fluidno na maksimalnim detaljima.
Koji bi bili preporučeni hardverski zahtjevi? Kakve komponente neki pametni telefon treba imati kako bi igre na njemu radile fluidno i adekvatno ”lijepo”? Evo o kakvim se specifikacijama radi:
- Procesor: HiSilicon Kirin 970 ili bolji, Snapdragon 820 ili noviji, Exynos serija 88xx ili 98xx ili noviji.
- Grafika: Adreno 530, 540, 630 ili 640 i noviji, Mali G72 MP12, Mali G76 MP10 ili noviji
- Radna memorija: 4 GB LPDDR4
- Unutarnja memorija: 64 GB UFS 2.0
- Zaslon i rezolucija: Full HD, za VR QHD
- Kapacitet baterije: 4.000 mAh ili bolja
- OS: Android 8.0 Oreo ili noviji
Procesori koje sam naveo nalaze se u velikoj većini perjanica i pametnih telefona visokog razreda, koji su na tržištu od 2016. godine. Ako želite imati dobar pametni telefon za igranje igara, ne morate nužno kupovati najnoviji Samsung, iPhone ili Huawei (Black Shark, Nubia i slični pogotovo ne moraju doći u obzir, osim ako baš želite najbolje od najboljeg).
Dovoljan će vam biti i na primjer, Samsung Galaxy S7 iz 2016. Što se specifikacija tiče, ovo je neki optimum kojeg bi pametni telefon morao zadovoljiti kako bi igra radila fluidno i imala optimalan broj detalja (radila barem na srednjim grafičkim postavkama).
Naravno, što su specifikacije bolje (pogotovo što su procesor i radna memorija bolji), to će igra raditi bolje i brže. Sada kada smo rekli ponešto o tome što bi pametni telefoni općenito trebali zadovoljavati od specifikacija, vrijeme je da se bacimo na glavnu stvar: trenutno najbolje pametne telefone osmišljene pojaviše za gaming, koji su trenutno dostupni na tržištu.
Asus ROG Phone – jedan od ”all-around” najboljih gamerskih, pametnih telefona
Asus-ov ROG Phone danas je jedan od ”all-around” najboljih pametnih telefona, koji su osmišljeni prvenstveno za igranje igara. Zašto ”all-around”? Iz razloga što će ovaj telefon i danas, bez obzira na specifikacije koje su malo ”out-of-date” i dalje pružiti sve u svemu jako dobre performanse i kod svakodnevnog rada, a pogotovo kod igranja igara.
Za to će se pobrinuti poseban Qualcommov Snapdragon 845 osnovnog radnog takta od 2.9 GHz, 8 GB radne i 128 ili 512 GB unutarnje memorije za pohranu. Prekrasan prikaz slike osigurava 6-inčni Super AMOLED zaslon s mogućnostima osvježavanja od 90 Hz.
Kao i njegov protivnik Razer, ROG telefon također ima otraga osvjetljeni logo. Telefon se može pohvaliti i jako dobrim i glasnim stereo zvučnicima, naprednim sustavom hlađenja te specijaliziranim programom koji je zadužen za upravljanje radom igara i raspodjelom resursa telefona.
Ako tu dodamo i dodatke uz pomoć kojih telefon može biti spojen na punjač, slušalice i dodatni sustav hlađenja i dobili smo pametni telefon koji i danas bez ikakvih problema može u gotovo svakom aspektu konkurirati ostalim uređajima koji su dostupni na tržištu. Jedina negativna strana uređaja je visoka cijena. 900 američkih dolara, koliko košta model od 512 GB ROM, ipak je malo previše.
Razer Phone 2 – velik, prostran i super-fluidan
Tvrtka koja se proslavila prilikom osmišljavanja i proizvodnje vrlo moćnih i kvalitetnih, igraćih gadgeta, kao i renomiranog Razer Blade prijenosnog računala, svoje je letvice odlučila dodatno podići osmišljavanjem Razer Phone 2 telefona. ”Dvojka” nam, osim boljih specifikacija koje osiguravaju bolje performanse, donosi poboljšanja, kao i uklanjanja nekih starih ”boljki”, koje su dolazile s prvim Razer telefonom.
Razer Phone 2 dolazi sa 8 GB radne memorije, 64 GB unutarnje memorije za pohranu podataka te sa, sada već pomalo vremešnim, Snapdragonom 845. Zahvaljujući ovim specifikacijama, Razer Phone 2 će i danas zadovoljiti sve najviše standarde po pitanju gaminga na pametnim telefonima, dok će njegovi vrlo glasni i snažni stereo zvučnici osiguravati da do vas svi zvukovi dođu na najbolji mogući način.
Jedna od najvećih prednosti ovog telefona svakako je njegov zaslon. Radi se o Super AMOLED-u na 5.7 inča, ali s razinom osvježenja od 120 Herza, zbog čega će igre raditi dodatno fluidno i brzo. Grafička kartica može biti sinkronizirana na način da omogući igranje bez bilo kakvih, čak i najmanjih ”trzanja” i ”štekanja”, što znači da ćete i danas na ovom pametnom telefonu moći igrati i najnovije naslove na visokim detaljima bez ikakvih problema.
Cijena uređaja je sasvim OK: 600-injak američkih dolara, koliko ćete trebati izdvojiti za jedan Razer Phone 2, ne bi trebali predstavljati neke probleme. Ipak se radi o pametnom telefonu namijenjenom za gaming.
iPhone XS – odličan gamerski, pametni telefon, ali tek a drugi pogled
Apple svoje iPhone pametne telefone ne osmišljava kako bi se na njima prvenstveno igrale igre. Svaki iPhone, od ”stoljeća sedmog” (odnosno od 2007. godine, kada je prvi iPhone osvanuo na tržištu), pa do danas može se pohvaliti jako dobrim specifikacijama, što mu daje određenu prednost i kod zahtjevnih aktivnosti, kao što je igranje igara. Zašto iPhone XS, a ne XR ili XS Max? Iz razloga što je XR po specifikacijama i onome što nudi malo ispod XS modela, dok je XS Max cjenovno daleko iznad, što nažalost, ne opravdava i svojim specifikacijama.
Ako volite Appleove pametne telefone i želite neki dobar uređaj, na kojem biste mogli igrati sve najnovije naslove bez ikakvih problema, a ne želite kupovati iPhone 11 seriju. onda je iPhone XS prava stvar za vas. Prostran zaslon, jako brz procesor (od kojeg je brži jedino njegov nasljednik, koji je prisutan u modelima od lani), odlični zvučnici i vrlo dobra autonomija čine iPhone XS ne samo jako dobrim pametnim telefonom, već i jako dobrim gaming pametnim telefonom. Ako pak tražite nešto kompaktnije, odaberite XR model. Njega ćete platiti manje.
Black Shark 2 – gamerski telefon koji zna privući pozornost po pristupačnoj cijeni
Black Shark 2 je, kao i njegov prethodnik, pametni telefon koji za cilj ima pružiti odlične gaming performanse. To se može zahvaliti onome što se nalazi ”ispod haube” uređaja, kao i mogućnostima koje uređaj ima vani. Snapdragon 855, 8 ili 12 GB radne memorije (ovisno odlučite li se za ”običnu” ili Pro verziju), 128, 256 ili 512 GB unutarnje memorije za pohranu podataka, poseban sustav hlađenja znače da se radi o jako dobrom, igraćem, pametnom telefonu.
Zaslon, iako je Super AMOLED, ima razinu osvježenja od samo 60 Hz, što nekim igračima može biti problem (pogotovo danas kada smo naviknuli na zaslone od 90 i 120 Hz). Ono što je dobro u vezi zaslona jest to što je osjetljiv na pritisak, što igračima može pružiti veću raznolikost kod igranja.
Još jedna odlična stvar kod ovog telefona je njegova posebna Shark tipka. Pritiskom na nju, telefon se prebacuje na maksimalne performanse, otvaraju se nove opcije i telefon se automatski prebacuje u pejsažni način prikaza slike. Telefon je također kompatibilan sa svojim kontrolerom, koji iako se prodaje zasebno, definitivno je ”must-have” za svakog ozbiljnog gamera.
Samsung Galaxy S10 i S10+
Dva prošlogodišnja Samsungova Galaxy pametna telefona iz ”S” serije također su pronašla mjesto u popisu najboljih pametnih, gamerskih, telefona. Galaxy S10 i Galaxy S10+ danas ulaze bez ikakvih problema u Top 10 najboljih telefona, ne samo po gaming obilježjima, već općenito.
S10 i S10+ su uređaji kod kojih se Samsung još uvijek nije odlučio za četverokutni modul stražnjih kamera, koji ne daje baš na ljepoti dizajna. Budući da se radi o prošlogodišnjim perjanicama, ova dva uređaja danas su dostupna po znatno nižoj cijeni, no bez obzira na to što su ”stari” godinu dana, igračima će pružiti odlične mogućnosti kod igranja igara.
Za to će se pobrinuti Snapdragon 855 ili Exynos 9820), 8 ili 12 GB RAM, prekrasan Dynamic AMOLED QHD+ zaslon te količina memorije za pohranu koja seže od 128 GB za S10 do mogućnosti od čak 1 TB za S10+ model. Da se Samsung potrudio da njegove perjanice budu i ”gamerski-orijentirane” to potvrđuje i poseban ”Game Mode” alat.
Zahvaljujući ovom alatu igrači će, prilikom igranja igara, dobiti dodatne mogućnosti i od svojih uređaja moći će izvući još više snage. Cjenovno znatno pristupačniji od ovogodišnjih perjanica, a zbog modula kamera prikladniji za ”gejmanje”, Samsung Galaxy S10 i S10+ definitivno su neki od top pametnih telefona, namijenjeni i za igranje igara.
Piše: I.H.