Svake godine na tržište nam izlaze novi i novi pametni telefoni. Renomirani, poznati proizvođači ne propuštaju priliku da nam pokažu svoje nove modele, naprednije i bolje od onih iz prošle godine. Osim poznatih brandova, nastaju i novi, koji tek trebaju dokazati i pokazati svoju kvalitetu.
Koji su trenutno najbolji pametni telefoni u ovoj godini? Nešto više o tome možete pročitati u nastavku ovog članka.
Najbolje od najboljeg iz 2018.: Samsung Galaxy S9
Članak o najboljem iz ove godine započet ćemo kratkom analizom jednog od najboljih pametnih telefona za 2018. godinu. To je Samsungov Galaxy S9 model.
Puno je razloga zbog kojih je S9-ka bio jedan od najboljih ili najbolji ”pametnjaković” u protekloj godini. Možemo govoriti o njegovom 5.8-inčnom Super AMOLED zaslonu zbog kojeg je uređaj davao prikaz slike nevjerojatne kvalitete uz žive i bogate boje na klasično Samsungov ”superamoledovski” način. Ne treba ni zaboraviti stereo zvučnike, zbog kojih je ”output” zvuka bio nadograđen na još bolju kvalitetu.
Procesor(i) koji su sastavni dio S9 modela su Snapdragon 845 ili Exynos (ovisno o tržištu), plus 4 gigabajta radne i 64 gigabajta memorije za pohranu. IP68 certifikat već je tradicija na Samsungovim pametnim telefonima ”S” klase. Stražnja kamera je bila samo jedna i to opet nekako tradicionalna; od 12 MP. No bez obzira samo jednu kameru, kvaliteta fotografija i videozapisa bila je i ostala vrhunska.
Želite najbolji pametni telefon s velikim ekranom? Odaberite Samsung Galaxy Note 9!
S obzirom na to da je Samsung Galaxy Note 10 na pomolu, ne bi bilo loše sjetiti se njegovog prethodnika. Samsung Galaxy Note 9 je uređaj kojeg mnogi s punim pravom smatraju najboljim phabletom za 2019. godinu. Iako postoje uređaji koji na sebi imaju veće ekrane, Galaxy Note 9 je ipak klasu-dvije iznad svoje konkurencije.
Samsung je ponovno napravio odličan posao. 6.4 inča, Quad HD+ Super AMOLED kvalitete ekran rezolucije 1440p i gustoće točkica od oko 516 ppi pružit će užitak za oči svakog korisnika koji od vizualne prezentacije očekuje maksimum i ništa manje od toga. Kamere uređaja su također jedan od segmenata po kojem se uređaj daleko ističe od konkurencije, bez obzira na to što senzori ne obiluju megapixelima. Selfie kamera od 8 MP sa AF mogućnostima i dvostruka kamera otraga (jedna širokokutna leća sa Dual Pixel mogućnostima i jedna telefoto osjetljiva sa AF od 12 MP) od svakog fotografiranja stvorit će vrlo uzbudljivu avanturu, koja će uvijek završiti na najbolji mogući način.
Note 9 dolazi i sa nadograđenom S-pen olovkom. Ona sada ima razinu osjetljivosti od 4096 i ima novu Bluetooth mogućnost povezivanja, što korisnicima pruža mnoge nove mogućnosti. Baterija od 4.000 mAh, 8 gigabajta radne memorije i 512 GB unutarnje memorije za pohranu sa 64-bitnim osmojezgrenim procesorom; sve ovo stavlja Samsung Galaxy Note 9 daleko iznad svoje konkurencije i pokazuje da Samsung svake godine zna napraviti odličan phablet (sedmu iteraciju ćemo zaboraviti).
Najbolji pametni telefon s ”čistim” Androidom: Google Pixel 3
Android i iOS su trenutno jedina dva operacijska sustava za pametne telefone. Svaki od njih ima svoje prednosti, kao i nedostatke. Jedan od nedostataka Android uređaja su takozvane ”bloatware” aplikacije. Uključite svoj pametni telefon, spojite se na internet i vidite da dvanaest aplikacija traži dopuštenje za ”update”. Osim što od tih aplikacija veliku većinu nikada nećete koristiti, ono što je još gora stvar u vezi njih jest da zauzimaju prostor u memoriji uređaja, troše bateriju i same se pokreću bez znanja korisnika.
Google Pixel 3 još je jedna Googleova iteracija pametnih telefona. Osim vrlo dobrog 5.5-inčnog ekrana rezolucije 1080p, predinstaliranog Google pomoćnika (kojeg možete aktivirati jednostavnom naredbom ”Hey Google”), koji omogućuje telefoniranje, puštanje glazbe ili fotografiranje bez fizičkog dodira uređaja, Google Pixel 3 je jedan od uređaja koji se može pohvaliti time da ima ”čisti” Android. S Google Pixelom 3 zaboravite na sve bloatware aplikacije i uživajte u nesmetanom korištenju samo onih aplikacija koje sami odaberete.
Kvalitete kamera su isto tako impresivne. Dapače, po kvaliteti fotografija dvije stražnje i jedna prednja kamera sa Google Pixela 3 nalaze se blizu samog vrha po kvaliteti. Performanse su također nešto čime se ovaj uređaj može pohvaliti. 6 GB RAM i 64 ili 128 GB ROM, IP68 certifikat, Snapdragon 845 SoC govore jedno: Google Pixel 3 je s razlogom jedan od najboljih uređaja za 2019. godinu.
Najbolje kamere u 2019: Huawei P30 Pro
U trenutku pisanja ovog članka Huaweijev P30 Pro najbolje je od najboljeg što kineski proizvođač pametnih telefona trenutno ima za ponuditi tržištu. Jedno od najboljih obilježja uređaja svakako je njegov zaslon od 6.47 inča, koji se osim veličinom može pohvaliti i zakrivljenošću, što mu dodatno daje na premium štihu. Uređaj u sebi ima najnoviji HiSilicon Kirin 980 SoC, čitač otisaka prstiju unutar zaslona kao i odličnu bateriju od 4.200 mAh (koja podržava i bežično punjenje).
Osim prostranog zaslona Huawei P30 Pro može se itekako pohvaliti svojim kamerama. Kamere nude odlične snimke pogotovo kod naoćnos snimanja, ili kod ograničenog osvjetljenja. Otraga uređaj ima standardnu kameru od 40 MP, 20-megapixelnu širokokutnu leću, periskopsku leću od 8 MP i ToF senzor. Ljubiteljima fotografski orijentiranih pametnih telefona sve će biti jasno. Ako želite odličan phablet, koji je uz to i flagship renomiranog proizvođača, Huawei P30 Pro uređaj je na koji svakako trebate baciti oko.
Osnovne specifikacije uređaja Huawei P30 Pro:
- Ekran: 6.47 inča
- SoC: Kirin 980
- RAM: 6 ili 8 GB
- ROM: 128, 256 ili 512 GB
- Kamere: stražnje četiri (40, 20, 8 i ToF kamera), prednja od 20 MP
- Baterija: 4.200 mAh
Android ”pametnjaković” s jako dobrim kamerama: LG V50 ThinQ 5G
LG se već godinama svim silama bori za naslov pametnog telefona s vrlo dobrim kamerama. Iako se s ovim mišljenjem neki neće složiti, LG V50 ThinQ 5G je konačno uspio u ovoj utrci. Kamera je svakako jedan od najznačajnijih aspekata ovog uređaja. Dok velika većina ostalih flagshipova imaju po dvije, tri ili četiri kamere, LG-jev V50 ThinQ ima čak pet kamera; tri stražnje i dvije prednje.
Jedna od njih je standardna kamera od 12 MP. Druga je 16-megapxielna širokokutna kamera za bolje ”hvatanje” širine polja fotografiranja. Treća je 12-megapixelna telefoto osjetljiva kamera za bolje fotografije iz blizine. Naprijed se nalaze standardna kamera od 8 i širokokutna leća od 5 megapixela, koje će osigurati da svi selfiji, koje ćete fotografirati na moru izgledaju odlično.
Ekran je P-OLED inačice, rezolucija je 1440p, s gustoćom točkica od oko 538 ppi i Corning Gorilla Glass 5 zaštitom. Količina radne memorije i memorije za pohranu možda ne govore da se radi o jednom od najboljih pametnih telefona za ovu godinu (6 GB RAM i 128 GB ROM), ali kod LG V50 ThinQ 5G to nije najvažnija stavka. Naravno, ”5G” u nazivu znači da je uređaj kompatibilan s nadolazećim 5G mrežama, što je svakako jedan od dodatnih pluseva.
Kralj među Appleovim ”pametnjakovićima”: iPhone XS Max
Apple ne komplicira stvari. Apple se ne ”zamara” klasificiranjem pametnih telefona na uređaje niskog, srednjeg i visokog razreda. Apple stvara samo i isključivo uređaje visokog razreda. Njegov iPhone XS Max je u punom smislu riječi baš to: pametni telefon visokog razreda. Vrlo visokog razreda.
Prvi segment koji svakako doprinosi toj ”visini” razreda jest njegov dizajn. Ekran od 6.5 inča (koji sada zauzima cijelu površinu) rezolucije 2688 x 1242 i gustoće točkica na ekranu od oko 458 OLED kvalitete, plus Appleova ”True Tone” mogućnost namiještanja kvalitete prikaza slike na prvi pogled privlače pozornost na iPhone XS Max i pokazuju zašto je ovo jedan od najboljih uređaja (trenutno) za ovu godinu i najbolji iPhone uređaj dosad.
A12 Bionic Soc novo je poboljšanje i otkriće iz Appleove kuhinje, koje se najviše od svega odlikuje svojim poboljšanim AI mogućnostima. Kamere su također dobile svoj ”boost”. Otraga se nalaze dva senzora od 12 MP, sa širokokutnim i telefoto osjetljivim mogućnostima, dok se naprijed nalazi senzor od 7 MP. Iako ovo ne zvuči naročito, pogotovo u usporedbi sa Huaweijem P30 Pro i LG V50 ThinQ 5G, ono što kamere na ovome uređaju drži na samome vrhu jest njihov softver. 64, 256 ili 512 GB ROM i iOS 12 omogućit će vam da od iPhonea XS Max izvučete njegov maksimum i da se i sami uvjerite zašto je ovo jedan od najboljih pametnih telefona za ovu godinu.
Najbolji od najboljih s obzirom na uloženo i dobiveno: Samsung Galaxy S10
Trenutno najnoviji Samsungov flagship je od trenutka kada se prvi puta pojavio na tržištu pa do današnjih dana podigao poprilično prašine. Samsung Galaxy S10 je prvi Samsungov pametni telefon koji je dostupan u tri verzije: S10e, S10 i S10+. S10e verzija je ”entry” verzija, odnosno cjenovno najpristupačnija, ali i po specifikacijama od ova tri najslabiji model, dok je S10+ najsnažniji, najbrži, najveći, ali i cjenovno najnepristupačniji. Sve u svemu, mišljenja sam da je od njih ”klasični” S10 najbolji, s obzirom na uloženo i dobiveno.
Za uloženo se može dobiti jako puno toga dobroga. Počnimo od ekrana. 6.1 inč sa Dynamic AMOLED-om rezolucije 1440p i gustoćom točkica od oko 550 ppi jedan je od svakako najsnažnijih aduta kod Samsunga. Prikaz slike je neopisivo dobar. To se pogotovo vidi ako prikaz slike S10-ke usporedite s nekim drugim uređajem istog ranga, ali koji na sebi nema AMOLED.
Gorilla Glass verzija 6 ovoga puta pobrinut će se da Galaxy S10 bude poprilično dobro zaštićen od svih ogrebotina, dok će IP68 certifikat omogućiti zaranjanje u slatku vodu do metra i pol dubine, plus zaštitu od prašine. Samsungov Exynos 9820 ili Snapdragon 855 (ovisno o tržištu), sustavi su na čipu koji će se pobrinuti za munjevito brz rad ovog uređaja.
8 gigabajta radne memorije uz 128 ili 512 GB unutarnje memorije za pohranu bi trebali biti dovoljni i za one najgladnije, dok će Power Share mogućnost omogućiti bežično punjenje, gdje ćete S10 model moći koristiti kao izvor punjenja za ostale Samsungove uređaje. Kamere su naravno još jedan jak adut iz rukava.
Tri stražnje (12, 12 i 16 MP) i jedna prednja (10 MP) uz raznorazne mogućnosti dat će vam fotografije i videozapise fantastične kvalitete (fotografije ipak nisu kvalitete kao kod LG V50 ThinQ 5G modela, ali su vrlo kvalitetne). Ako želite vrh kvalitete uz ipak pristupačniju cijenu (pogotovo u odnosu na Appleovog konkurenta), Samsung Galaxy S10 vaš je izbor.
Pametni telefon s najboljim, velikim ekranom: OnePlus 7 Pro
Veliki pametni telefoni se najprije istaknu svojim velikim ekranima. No kako znati koji je ekran dobre, koji vrlo dobre, a koji izvrsne kvalitete? Da biste to znali treba vam iskustvo, dobro oko i naravno mogućnost da isprobate nekoliko uređaja sa kvalitetnim ekranima.
OnePlus 7 Pro uređaj je koji se najprije ističe odličnim, velikim ekranom. 6.67 inča nove i poboljšane Fluid AMOLED vrste, iz razinu osvježavanja od 90 Herza i rezolucije QHD+ iliti 3120 x 1440p daje po mom mišljenju najbolju kvalitetu prikaza slike kod pametnih telefona. Ekran svojom kvalitetom premašuje čak i Samsungove aseve, kao što su Galaxy S10+ i Note 9.
Bogatstvo boja, gustoća točkica na ekranu (od oko 516 ppi), zakrivljeni rubovi, HDR, Gorilla Glass 5, nepostojanje zubića (ili zuba, kao kod iPhonea); sve ovo govori samo jedno: OnePlus 7 Pro želio je tržištu pokazati oživotvorenje motoa tvrtke, koji glasi ”nikada ne budi zadovoljan” (ili ”Never settle”).
Segment koji je najviše bio dočekan od strane korisnika svakako je mogućnost osvježenja od 90 Hz. Iako je 90 Hz bilo rezervirano samo za gamerske pametne telefone, kao što su Razerovi ili Asus ROG uređaji, OnePlus pokazao je da ta fluidnost i glatkoća animacija sada može biti dostupna i korisnima koji ne žele pametne telefone orijentirane na gaming.
Od specifikacija vrijedi svakako istaknuti Snapdragon 855 SoC, 6, 8 ili 12 GB RAM te 256 GB ROM, tri stražnje kamere (od kojih je glavna od 48 megapixela), jednu prednju, ali ”motoriziranu” kameru od 16 MP. OnePlus 7 Pro najbolji je pokazatelj tvrtke kako se nikada ne treba zadovoljavati postignutim i kako uvijek treba težiti višem.
Najbolji kompaktni pametni telefon za 2019: Sony Xperia XZ2 Compact
Kompaktni pametni telefoni, odnosno pametni telefoni manjih dimenzija nešto je što se sve teže nalazi na tržištu. Gdje su prošle godine kada je pametni telefon sa 5-inčnim ekranom smatran phabletom? Danas je pronaći uređaj s ekranom takvih dimenzija i adekvatne kvalitete jako teško. No, teško ne znači i nemoguće! Sonyjeva Xperia XZ2 Compact to nam je i pokazala!
Osim ekrana od 5 inča, rezolucije slike od 1080p i gustoće točkica od oko 483 ppi, Sony Xperia XZ2 Compact može se pohvaliti raznim drugim obilježjima, koje ovaj uređaj s pravom smještaju u sam vrh (usprkos tomu što je uređaj iz travnja 2018.). Gorilla Glass 5, Snapdragon 845 SoC, 4 GB RAM i 64 GB ROM pokazat će vam da u veličini nije sve. Iako u ovu skupinu ulazi i iPhone 8, Sony Xperia XZ2 Compact je ipak bolja s obzirom na uloženo i dobiveno. Tko kaže da ne postoje odlični, kompaktni pametni telefoni?
Najbolji ”budget” pametni telefon: Xiaomi Pocophone F1
Xiaomijev Pocophone F1 nedugo je nakon pojavljivanja na tržištu (odnosno nakon otprilike godinu dana) dobio je epitet ”ubojice flagshipa”. Razloga za taj nadimak bilo je puno. Bilo da se radi o IPS ekranu rezolucije 1080p gustoće točkica oko 403 ppi, Snapdragonu 845, mogućnostima sa 6 ili 8 GB RAM i 64, 128 ili 256 GB ROM, bateriji od 4.000 mAh (uz mogućnost brzog punjenja) ili cijeni od oko 2.000 kuna,
Pocophone F1 se vrlo brzo etablirao na tržištu i pronašao ogroman broj poklonika. A zašto i ne bi, kad ste za 2.000 kuna mogli dobiti uređaj koji ima specifikacije pravog flagshipa? Iako se već osmi mjesec nalazimo u 2019. godini. Xiaomi Pocophone F1 i dalje nastavlja plijeniti pozornost.
Piše: I.H.