Ako se odlučujete između iPhonea 16 i iPhonea 16 Pro, trebali biste znati da je iPhone 16 preuzeo jako puno obilježja, koja su u prošlosti bila uobičajena za Pro modele, poput prilagodljive ”akcjske” tipke ili ”Action Button” i Apple Intelligence, uz nove nadogradnje, uključujući tipku za upravljanje kamerom i novi A18 SoC.
No i ove godine je jasno da Pro modeli sadrže mnoštvo dodatnih mogućnosti i obilježja, za sve one korisnike koji su spremni dodatno platiti za njih. Veći zaslon, nadograđeni sustav kamera, od kojih se možda najviše ističe ultra-širokokutna leća od 48 MP te naravno ProMotion, veći kapacitet baterije i naravno dodatne mogućnosti kamera, samo su neke od prednosti koje dobivate ako se odlučite na Pro model.
No, koji model kupiti ovisi najviše od korisnika do korisnika i o osobnim preferencijama. Zato ćemo u nastavku pobliže pogledati što je ono što čemu se ističe i standardni i Pro modeli nove iPhone 16 serije.
Što je ono što je isto kod standardnog i Pro modela?
Glavna sličnost između sva četiri modela iPhonea je nova tipka za kontrolu kamere ili ”Camera Control”, koja se nalazi na donjoj lijevoj strani telefona. Druga sličnost odnosi se na to da svi uređaji pokreću Apple Intelligence. Svi novi iPhone 16 uređaji nudit će i Visual Intelligence, što će biti mogućnost koja će korisnicima omogućivati da u stvarnom vremenu dobiju informacije o tome što kamera ”hvata”.
Tipka za kontrolu kamere u biti je višenamjenska tipka koja se može povezati sa mogućnošću Visual Intelligence, ako to korisnik želi. Primarna funkcija tipke je brzo otvaranje aplikacije kamere i bolja kontrola onoga što se događa, bez oslanjanja na uobičajene kontrole na zaslonu osjetljivom na dodir. No to nije sve.
Na primjer, lagani dodir na Kontrolu kamere pokrenut će minimalističko sučelje kamere bez ometanja, s mogućnošću klizanja preko tipke za upravljanje dodatnim mogućnostima, kao što je zumiranje kamere. Drugi lagani dodir otvara mali izbornik kojim se možete kretati kroz opcije poput otvora blende, dubine i stilova kamere.
Akcijska tipka debitirala je sa iPhone 15 serijom i bila je rezervirana samo za Pro modele, no ove godine dostupna je i na standardnim modelima. Još neke mogućnosti, koje su u prošlosti bile jedinstvene samo za Pro modele uključuju mogućnost snimanja prostornih fotografija i videa s novim rasporedom kamere, hardverski ubrzane mogućnosti Ray Tracinga i mogućnost igranja AAA naslova igara u pokretu. Wi-Fi 7 povezivost također je dostupna na sva četiri modela.
Visual Intelligence je način rada koji koristi umjetnu inteligenciju za povezivanje Apple Intelligence s kamerom, nakon čega omogućuje skeniranje i analizu objekata. Visual Intelligence može skenirati tekst, može identificirati životinje ili predmete, može prevoditi tekst, pretraživati Google i može se spojiti na ChatGPT radi pomoći korisnicima, ali i mnogo toga drugoga.
Po čemu se sve razlikuju standardni i Pro model?
Iako postoje neke sličnosti, postoji i značajan broj razlika između iPhonea 16 i iPhonea 16 Pro. Obično su standardni i Pro modeli bili iste veličine, ali to više nije slučaj. iPhone 16 i iPhone 16 Plus i dalje imaju iste zaslone od 6,1 i 6,7 inča kao i uvijek, ali Pro i Pro Max su narasli na 6,3 odnosno 6,9 inča. To također znači da je iPhone 16 Pro Max najveći iPhone koji je Apple ikada napravio i da bi mogao biti privlačan onima koji vole pametne telefone s velikim zaslonima i žele da to bude iPhone.
No, osim veličina zaslona, ostatak obilježja zaslona ostao je potpuno isti na sva četiri nova iPhonea. To znači da standardni modeli nemaju ProMotion i da i dalje imaju razinu osvježenja od samo 60 Hz, umjesto prilagodljive stope osvježavanja od 1-120 Hz. Što se tiče kućišta, kućište od titana ekskluzivno je za iPhone 16 Pro, kao i novi unutarnji sustav upravljanja toplinom, potpomognutim novom aluminijskom pod-strukturom obloženom grafitom. Uzimajući u obzir da je iPhone 15 Pro imao problema s pregrijavanjem i činjenicu da je A18 Pro vjerojatno vrlo zahtjevan što se tiče potrošnje energije, naravno da pozdravljamo bolji sustav rashlađivanja uređaja.
Što se tiče samog sustava na čipu, inačica koja se nalazi unutar Pro modela bolja je i snažnija u odnosu na onu koja se nalazi u standardnom modelu. Iako Apple nije rekao koliko je čip snažniji, trebao bi biti između 15% brži i 20% učinkovitiji od A17 Pro, uz dodatne mogućnosti.
Prema Appleu, veliki fokus stavljen je na Apple Intelligence, ali brzina čipa bit će korisna za druge stvari, posebno u odjelu kamere. Prema Appleu, to će pomoći u poboljšavanju videozapisa snimanih u 4K na 120 fps-a. Vještina umjetne inteligencije A18 Pro također omogućuje niz mogućnosti koje se temelje na zvuku, uključujući Audio Mix koji pomaže u odvajanju govora od pozadinske buke u raznim aplikacijama.
Pro model iPhonea 16 dolazi i s nadograđenim kamera. To uključuje i debi telefoto leće s tetraprizmom, zajedno s peterostrukim optičkim povećanjem. Iako se tetraprizma nije promijenila na iPhoneu 16 Pro Max, oba Pro telefona su imala neka velika poboljšanja na druge dvije leće stražnje kamere.
Najočitije je da ultra-širokokutna kamera sada nudi razlučivost od 48 MP, što je poboljšanje u odnosu na 12 MP sa iPhoneom 15 Pro. Ta leća i leća glavne kamere od 48 MP također imaju veće senzore s četiri piksela. Ovaj novi senzor također pomaže kod kašnjenja zatvarača, dok obećava dva puta brže performanse i autofokus. Veći senzori općenito omogućuju hvatanje više svjetla, nudeći pritom bolju kvalitetu slike i bolje performanse pri slabom osvjetljenju.
Naravno, Pro modeli su jedini iPhone modeli koji nude USB 3 brzine punjenja i prijenosa podataka, dok je iPhone 16 ograničen na iste USB 2.0 brzine koje ste imali kad su Lightning kabeli još bili aktualni. Oba telefona trebala bi imati baterije s boljim vijekom trajanja, s time da bi naravno, Pro Max model trebao imati bateriju s najboljim vijekom trajanja. No više o ovome naravno nakon podrobnijeg testiranja uređaja.
Cijena je naravno još jedan presudan čimbenik. Standardni model trebao bi biti dostupan po cijeni od oko 950 eura, dok bi Pro model trebao biti dostupan po cijeni od oko 1.200 eura.
Ivan Hečimović