PočetnaMobyPametni telefoniKakvi su LTPO zasloni koje možete naći u nekim flaghship telefonima?

Kakvi su LTPO zasloni koje možete naći u nekim flaghship telefonima?


Tijekom pregledavanja modela pametnih telefona često obraćamo pozornost na zaslon.

U specifikacijama koje su vezane uz njega navode se standardne oznake kao što su veličina u inčima, frekvencija osvježavanja ili rezolucija, no postoje neke čije značenje često nije poznato.

Takva je LTPO oznaka kod pametnih telefona. Zasloni koji je imaju zaista se razlikuju u odnosu na ostale svojom kvalitetom, te polako preuzimaju mjesto običnih AMOLED zaslona koji su bili standard u klasi flagship telefona već godinama.

Što predstavlja LTPO oznaka i može li se reći da je bolja od običnih AMOLED-a? Provjerite u nastavku teksta.

pametni telefon mobitel

Što je LTPO?

Pravo značenje kratice LTPO je „low-temperature polycrystallinge oxide“ i radi se o tehnologiji koja kombinira energetsku efikanost uređaja i frekvenciju osvježavanja. Ona je namijenjena za OLED zaslone i omogućuje im dinamičku promjenu frekvencije osvježavanja ovisno o različitim uvjetima.

Na primjer, ako igrate igru koja intenzivno koristi resurse vašeg pametnog telefona kao što je Call of Duty Mobile, vaš zaslon mora sve to popratiti. U tom slučaju će LTPO zaslon podesiti frekvenciju osvježavanja prema trenutnim potrebama.

S druge strane, kada završite s gejmingom, vaš zaslon neće trebati velike frekvencije osvježavanja ako ćete nastaviti skrolati po društvenim mrežama ili pretraživati internet. Tada će se LTPO zaslon prilagoditi novim uvjetima koji ne traže intenziviranje izvedbe.

LTPO je norma za flagship telefone

LTPO tehnologija je u zadnje vrijeme zaista postala norma u kategoriji flagship telefona. OnePlus 12 ili Samsung Galaxy S24 Ultra jedni su od prvih pametnih telefona s ovom tehnologijom.

Sjajan primjer za demonstraciju može biti OnePlus 12 koji u svom radu koristi LTPO AMOLED zaslon od 6.82 inča s frekvencijom osvježavanja od 120 Hz.

Raspon njegove frekvencije osvježavanja ide od 1 Hz do 120 Hz. U praksi koristi punih 120 Hz kada se na telefonu izvode različite aktivnosti, no prebacit će se na vrijednost od 10 do 30 Hz kada se, primjerice, gleda video. Kada se gledaju fotografija ili tekst, što još dodatno pasivizira aktivnost zaslona, frekvencija osvježavanja se umanjuje sve do 1 Hz.

Apple Watch
Apple Watch s dinamičkom brzinom osvježavanja

Kako LTPO zasloni dinamički prilagođavaju frekvenciju osvježavanja?

Tipični AMOLED zaslon koristi polikristalni silicij (LPTS) u tankim filmskim tranzistorima (TFT) koji čine pozadinu zaslona. Umjesto toga, LTPO AMOLED zasloni koriste kombinaciju polikristalnog silicija i filmskih tranzistora kako bi upravljali prebacivanjem sklopova i različitih materijala za rad zaslona. To omogućuje LTPO zaslonu dinamičko variranje u frekvenciji osvježavanja.

Različiti brendovi kao što su Apple ili Samsung koriste svoje posebne LTPO tehnologije.

 

 

Prednosti LTPO tehnologije zaslona

Zasloni s visokim vrijednostima frekvencije osvježavanja su danas postali stvarnost i problem koji istodobno vuku za sobom je reducirano trajanje baterije. Jednostavno je – vrijednosti osvježavanja od 90, 120 ili čak 144 Hz ujedno znače da će baterija znatno kraće trajati.

LTPO tehnologija upravo je izumljena da spriječi ovaj problem te da zasloni racionalnije koriste frekvencije osvježavanja putem njihove konstantne prilagodbe uvjetima i aktivnostima u kojima pametni telefon radi. S korištenjem LTPO zaslona značajno se utječe na dugotrajnost baterije.

samsung-galaxy-s24-ultra

LTPO je bolji od običnih AMOLED zaslona?

Možemo odmah jasno reći da su LTPO AMOLED zasloni bolji od običnih AMOLED zaslona. Kad kupujete flagship pametni telefon, obratite pozornost na to da njegov zaslon ima oznaku LTPO AMOLED.

Iako obični AMOLED zasloni imaju mnogo efikasnije trošenje resursa u odnosu na stare LCD modele, korištenje visokih frekvencija osvježavanja kod njih ne prolazi dobro jer nemaju mogućnost njihove modifikacije.

LTPO zaslon je u tom segmentu definitivno nadogradnja u odnosu na obične AMOLED zaslone jer može uspješno koristiti visoke frekvencije osvježavanja i biti energetski efikasan.

Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular