Želite zaštiti zaslon vašeg pametnog telefona i spriječiti moguća oštećenja? Pitate se koji je najbolji način za zaštiti ekran pametnog telefona od lomova? Kako uopće nastaju lomovi ekrana i zašto ja iznimno pametno spriječiti bilo kakva oštećenja?
Pametni telefon postao je naš svakodnevni saveznik i gotovo pa da ne postoji mjesto gdje sa sobom ne nosimo pametni telefon. Samim time što telefon uvijek imamo uz sebe povećavamo mogućnost raznih oštećenja našeg pametnog uređaja. Zanimljivo, jedno od najčešćih oštećenja pametnog telefona upravo je lom ekrana.
Moderni pametni telefoni imaju gotovo cjelokupnu prednju površinu uređaja prekrivenu ekranom, što dakle znači da je cijela jedna strana uređaja jako osjetljiva na lomove. Ispod samog stakla zaslona nalaze se senzori i potrebna elektronika koja brine o tome da možemo raditi na zaslonu. Nažalost, ta elektronika često stradava prilikom puknuća ekrana i tu nastaje problem. Ipak, puknuće ekrana može biti manjih razmjera i u tom će slučaju uređaj nastaviti raditi, no s vremenom će ipak problem s korištenjem uređaja biti sve veći.
Bilo kako bilo, oštećenja ekrana najbolje je spriječiti – i tako ste riješili gotovo sve probleme u koje vas nespretno rukovanje telefonom može dovesti. Postoji nekoliko kvalitetnih načina kako zaštiti ekran pametnog telefona, a mi ćemo danas predstaviti 7 najučestalijih, ali ujedno i najlakših načina za zaštitu. Evo kako zaštiti ekran pametnog telefona:
Nabavite zaštitnu maskicu ili futrolu
Jedan od najučestalijih načina kako korisnici štite svoje pametne telefone jest stavljanjem zaštitne maskice ili futrole. Oko tržišta pametnih telefona stvorio se jadan prilično veliki biznis izrada maskica za pametne telefone. Stoga, na tržištu je moguće pronaći gotovo sve što vam srce poželi – od tematskih maskica, preko iznimno izdržljivih, do onih estetski sređenih, itd.
Generalno pravilo kod odabira maskice trebalo bi biti da odaberete točno onu maskicu koja je prilagođena vašem uređaju, ali i koja će vam pružiti dovoljno kvalitetnu razinu zaštite vašeg uređaja. Iako će te maskice i futrole pomalo naštetiti estetskom poimanju vašeg pametnog uređaja te mu dodati na težini i dimenzijama, činjenica je da su maskice i futrole itekako zahvalan borac protiv oštećenja uređaja, a samim time i zaslona. Dakle, nemojte izbjegavati stavljanje maskice i futrole jer to može biti sjajan način zaštite vašeg uređaja.
Nalijepite zaštitnu foliju na uređaj
Zasloni na novim pametnim telefonima sami po sebi su presvučeni raznim zaštitama, a neki proizvođači čak i tvornički dodaju zaštitne folije. U slučaju da vaš uređaj nije tvornički zaštićen zaštitnom folijom, svakako predlažemo da ga time zaštitite. Takve zaštitne folije vrlo su elegantan i neprimjetan način zaštite stakla samog ekrana, a mogu poslužiti i sa stražnje strane uređaja ako se tamo nalazi staklena površina.
Folije za pametne telefone možete nabaviti u trgovinama tehnološkom opremom ili ih možete kupiti preko interneta. Također, važno je pripaziti da je folija odgovarajućih dimenzija, odnosno da je napravljena upravo po mjeri vašeg uređaja. Ne zaboravite prije stavljanja zaštitne folije očistiti zaslon uređaja.
Stavite kaljeno staklo
Posljednjih godina korisnici sve češće na svoje pametne ljubimce stavljaju kaljeno staklo koje bi trebalo zaštiti uređaj od lomova. Radi se o posebno napravljenom staklu koje ima iznimnu izdržljivost pa je u nekoj mjeri otporno na lomove. Ipak, ako i to staklo pukne jednom zgodom, ono bi trebalo zaštiti glavno staklo koje se nalazi na samom uređaju. Dakle, šteta bi trebala biti uvelike umanjenja jer kaljeno staklo vrlo se lako može ponovno postaviti.
Ovakva stakla moguće je nabaviti putem interneta po vrlo povoljnoj cijeni, a prilikom samog stavljanja stakla potrebno je biti iznimno pažljiv te pomno proučiti upute kako ne bi došlo do kakvih neželjenih pojava (prostora ispunjenog zrakom ili lošeg pričvršćivanja). Kaljeno staklo također je elegantan način kako zaštiti ekran vašeg pametnog telefona.
Kupite dodatno jamstvo na ekran
Proizvođači i prodavači pametnih telefona svjesni su kako je upravo ekran jedan od dijelova koji najčešće stradava kod korištenja pametnog telefona pa sve veći broj njih nudi svojevrsno jamstvo na lom ekrana. Konkretno, za određeni novčani iznos koji ćete uplatiti prilikom kupnje dobiti ćete mogućnost zamjene slomljenog stakla unutar 1, 2, 3 ili više godina.
Ako znadete da ste nepažljivi prilikom korištenja pametnog telefona i ako su vam se već događali lomovi stakla onda je ova investicija itekako mudra odluka. Naime, jamstvo će vas uglavnom koštati znatno manje, nego da morate u vlastitom trošku odvesti telefona na popravak ekrana kada dođe do loma. Stoga, dobro razmislite i odvagnite te prema vlastitim uvjerenjima uložite u jamstvo ekrana pametnog telefona.
Pažljivo koristite pametni telefon
Iako će vam se ovo možda činiti kao glupi savjet jer gotovo uvijek pazite kako koristite svoj pametni telefon, nije na odmet ponoviti. Naime, većina nezgoda s pametnim telefonom događa se upravo usred nepažljivog rukovanja uređajem. Da biste spriječili lomove ekrana pobrinite se da vaš pametni telefon koristiti što pažljivije i ne izlažete se opasnim situacijama.
Prije svega, pametni telefon nije pametno koristiti s mokrim ili masnim rukama jer u tom slučaju znatno povećavate mogućnost da vam uređaj ispadne iz ruke. Također, telefon nije pametno koristiti za vrijeme trčanja i ostalih sportskih aktivnosti jer time povećavate mogućnost ispadanja telefona iz ruke. Dakle, ako želite telefon zaštiti od nepotrebnih popravaka morate se dodatno uozbiljiti i paziti u svakom trenutku kako koristite uređaj. Dovoljna je jedna veća nepažnja i bit će nanesena nepovratna šteta vašem uređaju.
Ne ostavljajte telefon na ‘opasnim’ mjestima
Ostavljanje pametnog telefona bez nadzora može biti pogubno iz nekoliko razloga. Prvi razlog je što svaka osoba koja dođe u doticaj s vašim pametnim telefonom može po njemu tipkati i koristiti funkcije koje su dostupne. Drugi razlog je što takvo ostavljanje uređaja može uzrokovati razna oštećenja, bez obzira da li je netko bio u kontaktu s telefonom ili nije.
Primjerice, zamislite da ste ostavili telefon u uredu na stolu i netko vas hitno treba pa vas zove nekoliko puta. Uslijed vibracije, telefon će se korak po korak približavati rubu stola, sve tako dugo dok ne padne na pod, a tu mogu nastati oštećenja. Također, dovoljno je da netko prođe pored stola i slučajno kaputom zahvati vaš uređaj i on će se naći na podu. Dakle, pametni telefon nije pametno ostavljati na ‘opasnim’ mjestima, već ga je potrebno staviti negdje gdje ste sigurni da neće doći do oštećenja, ali ni zloupotrebe od strane drugih ljudi.
Pripazite s klincima
Veliki broj roditelja danas djeci daje svoje pametne telefone i tablete, kako bi ta djeca mogla uživati u igrama ili crtićima na telefonu. Djeci je to iznimno zanimljivo jer u ruci imaju uređaj koji im prikazuje ono što žele gledati pa jednom kada se ‘navuku’ teško je riješiti tu njihovu naviku.
Stoga, događa se da klinci često samostalno istražuju stan ne bi li pronašli pametni telefon na kojem će se moći igrati ili gledati crtiće. U toj potrazi svašta može poći po zlu jer činjenica je da su klinci prilično nespretni. Jedan od najčešćih problema koji može nastati jest ispadanje telefona iz ruke djece, što posljedično može uzrokovati oštećenja ekrana. Isto to može se dogoditi i kada roditelji samostalno klincima daj uređaj u njihove ruke pa također znatno povećavaju mogućnost da se dogoditi lom ekrana.
Dakle, naglasili bismo kako je potrebno pametno odlučiti kada, gdje i u kojim situacijama je pametno djeci dati pametni telefon u ruke te razmisliti na koji način spriječiti moguća oštećenja pametnog telefona.
Zaključak
Pametni telefon danas koristimo na svakom koraku, čime značajno povećavamo šansu da dođe do svojevrsnih oštećenja uređaja. Kao što smo već nekoliko puta naglasili prilikom lomova i padova uređaja, uglavnom stradava zaslon pametnog telefona – što je prilično skupo za popravljati.
Ako želite spriječiti neželjene lomove ekrana na pametnom telefonu poslužite se s naših 7 savjeta koje smo nabrojali u tekstu iznad. Nikada nemojte zaboraviti da je bolje spriječiti nego liječiti pa radite sve u skladu s time. Naime, popravljanje zaslona pametnog telefona koštat će vas vremena i novaca, a te dvije stvari nitko ne želi uzaludno trošiti. Stoga, pripazite kako koristite svoje pametne telefone.
Piše: M.Ž.