PočetnaMobyPametni telefoniKako se provjerava kvaliteta kamere telefona?

Kako se provjerava kvaliteta kamere telefona?


Kupnja pametnog telefona s kvalitetnom kamerom danas može biti pravi izazov. Osim velikog izbora na tržištu, korisnicima mogu stvoriti nedoumice brojne stavke kamere koje su mnogima apstraktne.

Megapikseli, leće, optičko zumiranje ili ISO vrijednost samo su neki od izraza kod kojih ponekad nije jasno u kojem se kontekstu treba promatrati njihova izvedba te kako doprinose ukupnoj kvaliteti kamere.

U nastavku ćemo generalno objasniti sve najvažnije stavke kamere te koja je važnost njihove funkcije.

kamere mobitela

Kvaliteta megapiksela

Megapikseli su blokovi rezolucije slike i s njima se označava broj točkica (piksela) od kojih se sastoji slika. Jedinica megapiksel odnosi se na jedan milijun piksela i ovdje se radi o broju piksela koje senzor aparata može „uloviti“ dok je izložen svjetlosti.

U općenitom smislu, više megapiksela može značiti bolju i čišću fotografiju, no samo kada se oni upare s kvalitetnim senzorom. Uparivanje kamere visoke vrijednosti megapiksela sa senzorom manje veličine rezultirat će s fotografijom na kojoj će biti prisutne mnoge nepravilnosti koje rezultiraju s padom ukupne kvalitete.

Važno je znati da veliki broj megapiksela sam po sebi odmah ne garantira i kvalitetne fotografije.

senzor kamere

Leće kamere

Leće su oči kamere i one diktiraju na koji način ona promatra svijet. Postoji više vrsta leća, a pametni telefoni u pravilu su opremljeni sa sljedećima:

  • Širokokutne (wide-angle) leće – Širokokutne leće hvataju ekspanzivne (rastezljive) scene pa su idealne kod snimanja krajolika ili grupnih fotografija. One pružaju širu perspektivu te naglašavaju prvi plan dok održavaju ukupnu jasnoću fotografije.
  • Ultra širokokutne (ultra wide-angle) leće: Ultra širokokutne leće idu korak dalje jer omogućuju pregled kuta koji je veći od 90 stupnjeva. S njima se može na fotografiji zahvatiti mnogo šire okruženje te uključiti više sadržaja.
  • Dubinske (depth) leće: Dubinske leće su često prisutne na pametnim telefonima te poboljšavaju percepciju dubine na fotografijama. One pridonose efektu tzv. „portrait“ moda na način da stvaraju dojam odvojenosti između subjekta i pozadine.
  • Telefoto (telephoto) leće: Telefoto leće približavaju subjekte na fotografijama te ih istodobno čine većima i s više detalja. One su sjajne kad se žele obuhvatiti detalji s distance jer izvrsno rade povećanja i utječu na jasnoću fotografije.

smartphone kamere

Otvor blende (Aperture)

Otvor blende se često predstavlja s oznakom „f/broj“. On kontrolira količinu svjetla koje ulazi u leću.

Širi otvori blende imaju nižu „f/broj“ oznaku pa omogućuju dotok više svjetla i idealni su za snimanje u uvjetima gdje postoji njegov manjak.

Tipično se za otvore blende koji idu od f/2.0 do f/4.0 smatra da su dovoljno široki za izradu kvalitetnih fotografija.

Na tržištu postoje pametni telefoni koji imaju i još širi otvor blende (npr. Honor 90 s f/1.9 ili Xiaomi 14 Ultra s f/1.6) pa oni izvode još bolje fotografije u uvjetima prigušenog svjetla.

 

ISO vrijednost

S ISO vrijednošću mjeri se osjetljivost senzora kamere na svjetlo. Viša ISO vrijednost značit će veću osjetljivost na svjetlo, a niža manju.

U uvjetima manjka svjetla, kao što su oblačni dan ili neosvijetljena soba, viši ISO je ključni faktor za stvaranje jasnih fotografija.

S druge strane viša ISO vrijednost ima svoju manu. Pošto propušta više svjetla, može stvoriti neželjene efekte na fotografiji koji smanjuju njenu kvalitetu. Rješenje za ovakve situacije je da imate pametni telefon kod kojeg postoji mogućnost manualnog podešavanja ISO vrijednosti pa će to omogućiti snimanje fotografija u raznolikim uvjetima bez utjecaja na njihovu kvalitetu.

iPhone 16 Pro Max

Optičko zumiranje (Optical Zoom)

Za razliku od digitalnog zumiranja koje smanjuje kvalitetu fotografije, optičko zumiranje koristi prilagodbe leće kako bi približilo subjekte bez ugrožavanja jasnoće. Ono pruža efekt povećanja koji je ključan za „hvatanje“ udaljenih detalja na precizan način.

U mnogim situacijama je nemoguće prići subjektima na fotografijama kao što su ptice u letu, udaljene planine ili vrhovi visokih zgrada. Ovdje će kamera s dobrim optičkim zumiranjem biti jedino rješenje za stvaranje fotografije na kojoj će spomenuti subjekti biti optimalno prikazani.

 

Senzor dubine (Depth Senzor)

Senzor dubine je jako često integriran u kamere na pametnim telefonima i on mjeri udaljenost između kamere i raznih objekata unutar okvira.

Ova tehnologija povećava točnost detalja u pozadini i pridonosi profesionalnijem izgledu vizuala fotografije.

Samsung Galaxy A53 5G kamera

Stabilizacija slike (Image Stabilization)

Stabilizacija slike je tehnologija koja kompenzira trešnju kamere i osigurava da fotografije i videa završno ispadaju oštrije i preciznije.

Postoje tri oblika stabilizacije slike:

  • Optička – Prilagođava kvalitetu fotografija pomoću hardverskih značajki (npr. MEMS) i ne uključuje procesuiranje fotografije na razini softvera.
  • Elektronička – Koristi softver kako bi se umanjio i kompenzirao efekt trešnje kamere te uključuje obrezivanje (cropping) fotografija.
  • Hibridna – Ova vrsta stabilizacije slike je kombinacija optičke i elektroničke stabilizacije.

Općenito gledano, optička stabilizacija slike na kraju ima bolje rezultate u odnosu na elektroničku ili hibridnu i ne traži naknadno obrezivanje fotografije.

samsung galaxy s9 podešavanje Kamera

Kvaliteta videa

Možda većina korisnika uglavnom promatra kvalitetu kamere u kontekstu izrade fotografija, no važno je također obratiti pozornost na situacije kada morate izraditi video.

Ako želite jasni i živopisni video, potrebna vam je rezolucija od barem 1080p. To je danas zapravo minimum koji se traži jer veliki broj pametnih telefona ima podršku za 4K video rezoluciju. Zapravo se može reći da su telefoni koji imaju podršku za 4K uređaji s dobrom kamerom.

U tekstu smo iznijeli sve najvažnije stavke kamere u kontekstu kvalitete. Sada možete bez poteškoća čitati detalje kamere svakog pametnog telefona jer ćete znati koje prednosti i nedostatke ima svaki model te hoće li pružiti izvedbu kakvu tražite.

 

Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular