Od najboljih ”budget” pametnih telefona očekuje se da za relativni nisku cijenu kupcu ponude što je moguće bolji omjer dobivenog i uloženog. Upravo je to ono što Huaweijev ”entry-level” Y6p pametni telefon i želi postići.
Ukratko radi se o jednom sasvim solidnom pametnom telefonu niskog razreda, koji se prije svega može pohvaliti trostrukom stražnjom kamerom, prostranom baterijom od 5.000 mAh, 3 ili 4 GB radne i 32 ili 64 GB unutarnje memorije za pohranu.
Koje su ostale prednosti ovog pametnog telefona i što ćete to dobiti za otprilike 1.200 kuna, ako se odlučite na kupovinu ovog pametnog telefona, pročitajte u nastavku članka.
Dizajn i izgled
Danas ćete na tržištu vrlo teško pronaći noviji pametni telefon, a da je dijagonalom ispod 6 inča. Huaweijev Y6p jedan je od onih pametnih telefona koji vjerno prate najnovije trendove što se dizajna i veličine uređaja tiče. Radi se o pametnom telefonu čiji je zaslon dosta velik; radi se o 6.3-inčnom zaslonu, što sugerira da je uređaj onako, ne prevelik, ali definitivno ne i mali.
Huawei je ovaj pametni telefon ”obukao” u ono što danas vidimo na 90% pametnih telefona iz niskog, pa čak i srednjeg razreda, a to je takozvani ”glasstic”. Zahvaljujući toj leguri, Huawei Y6p izgledat će i djelovat će više ”premium” nego što to uređaj zapravo jest. Što je dobro, pogotovo ako ste jedan od onih korisnika kojem je dojam najvažnija stvar na svijetu. No ako i nije, ono što svakako treba priznati jest to da ovaj pametni telefon izgleda lijepo. Zaobljeni rubovi dodatno ga uljepšavaju.
Stražnju stranu uređaja zauzima trostruka kamera, koja se ne ističe previše, kao i čitač otisaka prstiju, koji je solidne preciznosti, pogotovo s obzirom na razred uređaja. Ono što mi se ovdje svidjelo jest to što kamere ne ”iskaču” puno; jedva su primjetne, zbog čega se uređaj neće ”klackati” na stolu.
No ako vam smeta to što se i tako malo primjećuju i ako vam smeta to što uređaj dosta dobro skuplja otiske prstiju, slobodno ga obavijte nekom prozirnom silikonskom maskom. To ga neće poružniti, a otklonit će te neke problemčiće. Čitač otisaka prstiju smješten je na sasvim OK poziciji, nije na rubu, odnosno na tipki za uključivanje i isključivanje uređaja, no to vam ne bi trebalo smetati.
Kada uređaj okrenemo prema naprijed, prvo što ćemo primijetiti jest naravno njegov veliki zaslon. Povrh zaslona nalazi se, sada već pomalo zastario ”dewdrop” ”notch” ili ”zubić”. Unutar zubića nalazi se selfie kamera od 8 MP, dok se na gornjoj strani uređaja nalazi slušalica za pozive. Treba reći i to da je zaslon uređaja odmah zaštićen nekakvom zaštitnom folijom (koju ne morate skidati, neće vam smetati), dok iz Huaweija također govore da je Huawei Y6p zaštićen i Gorilla Glass 2.5 zaštitom, no je li to zaista tako ili ne, nisam uspio provjeriti.
Na desnoj strani nalaze se tipke za uključivanje i isključivanje te tipke za pojačavanje i stišavanje uređaja. Tipke su vrlo responzivne i pravodobno reagiraju na klik, što je svakako dobro. Na lijevoj strani nalazi se ladica za nano SIM kartice kao i ladica za microSD karticu (uređaj podržava microSD do 512 GB). Na donjoj strani uređaja nalaze se utor od 3.5 mm, glavni mikrofon, zvučnik i stari micro USB utor.
Zaslon
Huawei Y6p dolazi sa zaslonom dijagonale 6.3 inča, HD+ rezolucije ili rezolucije od 1600 x 720p, uz oko 278 ppi gustoće točkica po inču. Sve ovo zajedno je u stvari dosta dobro, čak i bolje od nekih drugih pametnih telefona iz istog cjenovnog ranga (kao što je na primjer, Samsung Galaxy A10).
Zaslon je velik i prostran, što znači da ćete moći, osim ako niste zahtjevni, uživati u gledanju video sadržaja na internetu, a moći ćete i zaigrati pokoju igru. ”Dewdrop” zubić vas neće ometati u uživanju u multimediji, budući da ćete ga jedva primijetiti. Rezolucija je OK, ništa pretjerano, no nije se niti očekivalo da će Y6p donijeti ne znam kakva čuda i iznenađenja.
Čitljivost pod kutom je zadovoljavajuća, a dojam dodatno popravlja činjenica da u postavkama možete namjestiti to hoćete li da boje izgledaju manje ili više zasićene. Sve u svemu, zaslonom ćete biti zadovoljni. Ako želite neki bolji zaslon, više rezolucije ili OLED kvalitete, za to ćete ipak morati dublje posegnuti u novčanik.
Zvuk
Zvučnik Huaweija Y6p može biti dosta glasan, s time da zvuk postaje čujno iskrivljen ako glasnoću pojačate iznad 80%. Stvar ovdje dodatno popravlja Huaweijeva tehnologija pojačavanja zvuka pod nazivom ”SuperSound”, koju je Huawei implementirao i u ovaj model.
Zahvaljujući toj tehnologiji zvuk će vam biti glasniji čak i na nižim stupnjevima glasnoće. Uređaj dolazi i sa utorom od 3.5 mm, što znači da ćete na njega bez problema moći priključiti neke od svojih slušalica i na taj način čak i još više uživati u zvuku.
Kamere
Huawei Y6p dolazi sa trostrukom stražnjom kamerom; glavni senzor je onaj od 13 MP, a njemu društvo prave širokokutni senzor od 5 MP (koji se može pohvaliti kutom preglednosti od 120 stupnjeva) i 2-megapikselni senzor dubine. Unutar zubića nalazi se selfie kamera od 8 MP.
Što se kvaliteta fotografija tiče, treba reći da one u uvjetima dovoljne svjetlosti, izgledaju sasvim OK, čak i vrlo dobro. Detalja ima puno, boje su svijetle i ”žive”, tako da ako tražite neki ”low-end” pametni telefon sa dobrim kamerama i ne želite (ili ne možete) izdvojiti više od 150-ak eura, Huaweijev Y6p mogao bi vas itekako zadovoljiti.
U uvjetima niže ili niske osvijetljenosti kvaliteta fotografira naravno, drastično opada. Fotografije će tada izgledati vidno ”zrnato” i zamućeno. Nažalost, na uređaju ne postoji noćni način fotografiranja.
Što se selfie kamere tiče, ona će posao koji se od nje očekuje obaviti sasvim dobro. Selfie fotografije u sebi će sadržavati dobru količinu detalja. Šum će i dalje biti prisutan, ali ga nema previše, što je opet dobro.
Primjeri fotografija dobivenih s Huawei Y6p:
Huaweijem Y6p moći ćete, korištenjem stražnje kamere, snimati videozapise u Full HD kvaliteti i to na 30 sličica po sekundi. Stabilizacija nije nešto sjajno, što znači da ćete ruku trebati poprilično umiriti dok budete snimali videozapise. Ono što je svakako dobro jest to što možete dodatno iskoristiti širokokutne leće dok snimate videozapise.
Performanse
Unutar Huaweijevog Y6p nalazi se MediaTekov Helio P22 procesor, koji je puno više orijentiran prema uštedi energije i maksimalnog iskorištavanja svega onoga što baterija nudi, nego na igranje igara i pružanje nekih visokih performansi. Osim osmojezgrenog MediaTekovog procesora, telefon dolazi i sa mogućnostima od 3 ili 4 GB radne memorije te s a 32 ili 64 GB prostora za pohranu (plus microSD do 512 GB).
Sve u svemu, performanse su dobre, uređaj reagira dovoljno glatko i radi brzo prilikom obavljanja aktivnosti kao što su chat preko društvenih mreža, obavljanje poziva, fotografiranje, pa čak i odigravanje tu i tamo nekog naslova. No ipak pripazite, budući da bi pokretanje prevelikog broja aplikacija u pozadini uređaja vrlo brzo i lako moglo ”zagušiti” radnu memoriju i uređaj, što će dovesti do zapinjanja.
Od igara ćete na ovom pametnom telefonu moći pokrenuti čak i one najnovije naslove, kao što je Call of Duty Mobile, samo što ćete tu i njoj slične igre trebati skinuti sa drugih izvora, budući da veliki broj igara još uvijek nije dostupan u Huaweijevoj AppGallery aplikaciji. Nakon što igre pronađete sa nekog drugog izvora i instalirate ih u telefon, moći ćete ih bez problema igrati, ali na niskim (i u najbolju ruku srednjim) detaljima.
Što se performansi tiče, Huawei Y6p ponaša se manje-više kao i svaki drugi pametni telefon ovog razreda, što znači da će telefon savršeno poslužiti sa pregledavanje internetskog sadržaja, chat preko Messengera i sličnih aplikacija i povremeno fotografiranje, odnosno za sve one manje zahtjevne aktivnosti.
Što se biometrije tiče, treba reći da je Huawei na Y6p odlučio staviti čitač otisaka prstiju otraga i osobno sam mišljenja da je to bio vrlo dobar potez. Čitač se nalazi na gotovo pa idealnom mjestu; nije ga teško dohvatiti i ne bi vam trebao biti, čak niti ako imate manje dlanove. Čitač otisaka prstiju radi uglavnom solidno, pogotovo kada uređaj koristite u uvjetima visokog osvjetljenja, dok u uvjetima nižeg nailazi na probleme i malo mu treba duže vremena kako bi očitao otisak.
Korisničko sučelje i operativni sustav
Što se operativnog sustava tiče, tu treba reći da Huawei Y6p dolazi sa pred-instaliranim Androidom 10 te sa EMUI 10.1 korisničkim sučeljem, koje će vam izgledati vrlo poznato, ako ste već u prošlosti koristili neki od Huaweijevih pametnih telefona. Na ”Home” zaslonu nalazi se ladica aplikacija, a od novih mogućnosti tu su noćni način rada, eBook, Phone Clone te naravno način za korištenje uređaja jednom rukom.
Naravno, Huawei Y6p dolazi bez Googleovih usluga, što se i ovom pametnom telefonu može uračunati kao svojevrstan minus. Umjesto Google Services imat ćete AppGallery; Huaweijevu verziju Googleovih usluga, koja je još uvijek u povojima, što znači da je osjetno siromašnija kvalitetom i brojem dostupnih aplikacija.
Hoće li vam nedostajati Google Services ako se odlučite na ovaj pametni telefon? Ovisi. Dobar dio Googleovih aplikacija i dalje ćete moći skinuti i djelomično koristiti (kao što su YouTube ili Google Karte). Ovisno o tome koliko vam je koja od tih aplikacija potrebna ili ne, toliko će vam u većoj ili manjoj mjeri nedostajati Googleove usluge.
Vijek trajanja baterije
Baterija koja se nalazi u ovom pametnom telefonu vjerojatno je jedan od najvećih, ako ne i najveći plus Huaweija Y6p. Radi se o neizmjenjivoj litij-ionskoj bateriji kapaciteta 5.000 mAh. S njom ćete dobiti običan 10-wattni punjač, koji će tu bateriju od 0 do 100% napuniti za nekih 2 sata i 50 minuta, što je dugo. Zapravo, velika je šteta što se Huawei nije još malo protegnuo i na ovaj pametni telefon stavio USB-C utor sa podrškom za brzo punjenje.
Jer danas kada su punjači snage od 20 ili 30W postali standard, ono što će većina korisnika očekivati jest to da barem i pametni telefoni niskog razreda imaju nekakvo brzo punjenje. Nažalost, to ovdje nije slučaj. Hoće li baterija od 5.000 mAh potrajati više od jednoga dana? Može potrajati i do dva dana, pogotovo ako u opcijama korisničkog sučelja uključite ”Performance Mode”. Sve u svemu, prilikom svakodnevnog korištenja, baterija će potrajati bez problema dan i pol.
Zaključna riječ
Huawei Y6p jedan je od novih Huaweijevih pametnih telefona niskog razreda. Njime je Huawei želio pokazati kako je za malenu svotu novca moguće dobiti jedan sasvim solidan pametni telefon, koji je sve u svemu dobar i koji će zadovoljiti sve one koji traže jedan ovakav uređaj za ovakvu cijenu.
Što sve dobivate za tih 150-ak eura ili oko 1.100 kuna, koliko ovaj pametni telefon košta?
Dobit ćete pametni telefon koji izgleda lijepo i koji u ruci ostavlja jako dobar dojam. Zahvaljujući ”glassticu” imat ćete dojam da je uređaj sastavljen od nekog ”premium” materijala. Dobit ćete i pametni telefon koji ima dosta prostran, 6.3-inčni zaslon, koji doduše nije neko čudo tehnologije, no to se od ovog zaslona nije niti očekivalo. Dobit ćete i trostruku stražnju kameru i bateriju od 5.000 mAh.
Dobit ćete i utor od 3.5 mm, što je danas nešto što se sve rjeđe viđa na pametnim telefonima. Ono što nećete dobiti jest brzo punjenje, Googleove usluge i nešto Bog zna koliko kvalitetne i dobre performanse. U slučaju da ste OK sa onime što hoćete i što nećete dobiti i ako vam je cijena u redu (što bi svakako trebala biti), tada bi Huawei Y6p mogao biti pametni telefon baš za vas.
Tehničke specifikacije Huawei Y6p:
- Dimenzije uređaja: 159.1 x 74.1 x 9 mm
- Masa uređaja: 185 grama
- Materijal izrade: staklo sprijeda, polikarbonat otraga, polikarbonatni okvir
- Zaslon: IPS LCD, dijagonale 6.3 inča
- Rezolucija zaslona: HD+, 1600 x 720p (sa oko 278 ppi gustoćom točkica na zaslonu)
- Operativni sustav: Android 10, EMUI 10.1 (bez Google Play usluga)
- SoC: MediaTek MT6762R Helio P22 osmojezgreni, sa PowerVR GE8320 grafikom
- RAM: 3 ili 4 GB
- ROM: 32 ili 64 GB
- MicroSD: Da
- Kamere: stražnja trostruka (13 MP, f/1.8, (širokokutna), PDAF, 5 MP, f/2.2, 120˚ (ultra-širokokutna), 2 MP, f/2.4, (senzor dubine), LED bljeskalica, HDR, panorama, selfie kamera od 8 MP
- Mogućnost snimanja videozapisa stražnjom kamerom: Full HD do 30 sličica po sekundi
- Utor od 3.5 mm: Da
- Čitač otisaka prstiju: Otraga
- Baterija: neizmjenjiva od 5.000 mAh
- Cijena: oko 1.100 kuna
Piše: D.Z.
Odličan omjer cijene i kvalitete, jako dobre specifikacije s obzirom na cijenu po kojoj se nudi. Vrlo lijep izbor boja.