I dok čekamo nasljednika Huawei P10 koji bi se mogao pojaviti na Mobile World Congresu u Barceloni krajem veljače ove godine, Huawei P9 bi još uvijek mogao biti odličan izbor pogotovo na Android 7 Nougat OS-u.
Huawei je u posljednjih nekoliko godina postao etabliran i renomiran proizvođač pametnih telefona koji je na tržištu prepoznat od strane sve većeg broja korisnika. Sa svojom ‘P’ serijom Huawei je samo dobio na popularnosti. Predhodni Huawei P8, zajedno sa svojom Lite verzijom se pokazao kao potpuni pogodak u pogledu tržišta i onoga što bi moglo zadovoljiti veliki broj kupaca.
S obzirom na ogroman uspjeh kojeg je postigao Huawei P8, od njegovog nasljednika – Huaweija P9 očekivalo se naravno – još više i još veći uspjeh. Je li Huawei u tome uspio ili nije, ovisi opet od svakog korisnika i o njegovim osobnim preferencama u pogledu pametnih telefona.
Već smo pisali o Huawei P9 lite verziji koja je bila dobro pihvaćena na našem tržištu, a sada ćemo nešto reći nešto više o jačaoj verziji Huawei P9 serije mobitela. Dame i gospodo – predstavljamo vam Huawei P9, mobitel koji je obilježio prošlu godinu, a ove samo pokazao da je ‘P’ serija jedna od najuspješnijih Huawei mobilnih serija uopće.
Huawei P9: Sklad boje kućišta i zaslona
Pogledom na izgled i dizajn mobitela ono što će nam prvo upasti u oči jest crna površina uređaja. Ono što su u Huaweiju uspjeli napraviti kod P9 jest nevjerojatno dobro usklađivanje boje okvira i samog zaslona jer na prvi pogled mobitel djeluje ‘unibody’.
Tek nakon što se mobitel uključi mogu se razaznati prepoznatljivi Huawei rubovi, koji su kod P9-ke poprilično tanki. Još jedna ‘high-tech’ stvar kod samog dizajna mobitela jest blaga zakrivljenost zaslona baš na rubovima mobitela zbog čega je rukovanje i upravljanje mobitelom još bolje i ugodnije.
Kućište na P9 je izrađeno od aluminija, što znači da je kućište samo po sebi izrađeno opet na jedan prepoznatljiv i privlačan Huawei način. Jedini prigovor kućištu je taj što je ono izrađeno tako da bude ‘previše glatko’, što može rezultirati ispadanjem i klizanjem mobitela iz ruku, džepova ili drugih mjesta na koja mobitel korisnici stavljaju.
Mobitel je sam po sebi nešto ‘deblji’ od svog prethodnika, no mislim da ćemo se svi složiti da je i sa svojih 7 milimetara, Huawei P9 jedan od definitivno najtanjih mobitela na tržištu.
Fizičke tipke mobitela se nalaze na desnoj strani dok su utori od 3.5 milimetara, kao i micro USB utor smješteni na dnu mobitela, odnosno na njegovoj donjoj strani. Primarna kamera koja ima dvije leće, smještena je na poleđini uređaja, no ono što je zanimljivo, osim same kamere jest crna traka koja je primjetna kod kamere, zbog čega P9-ka biva slična Nexusu 6P.
Huawei P9: Zaslon
Huawei P9 na sebi ima 5.2-inčni IPS LCD AMOLED zaslon gdje je najprimjetnija razlika ”Neo” oznaka, koja u prijevodu znači bolji i autentičniji prikaz crne boje. Rezolucija uređaja je ista kao i na P8-ici, što znači da 5.2-inčni zaslon prikazuje rezoluciju od 1080p, sa gustoćom točkica od 424 ppi-j, što je vrlo dobro, sve uređaj ne planirate koristit za VR.
Zaslon kao takav je možda jedan od najkvalitetnijih IPS zaslona koji postoje na tržištu, što se najviše vidi u kvaliteti boja i kontrasta – osobito u uvjetima visoke osvjetljenosti kakva je na primjer danju.
Huawei P9: Performanse i Kirin 955 procesor
Svojevrstan ‘flagship’ Huawei P9 mobitela jest definitivno njegov HiSillicon Kirin 955 procesor. Radi se o čipu iz Huaweijeve ‘radinosti najnovije generacije, koji je sličan onom procesoru kojeg smo imali prilike vidjeti na Mate modelu (koji je imao Kirin 950 procesor sa osam jezgri), s time da ovaj procesor ima bolje A72 jezgre sa radnim taktom koji je opet bolji u odnosu na onaj kakav je bio na Kirin 950, tako da Kirin 955 procesor radi na 2.5 GHz.
Slabije jezgre, koje se uključuju u slučaju da mobitel nema potrebe za radom visokog intenziteta (Cortex-A53) i dalje rade na 1.8 GHz. Kada govorimo o grafici, tu isto nema promjene, a da budemo iskreni – za promjenom nema niti potrebe. Huawei P9 tako u sebi ima Mali-T880 MP4 moćni grafički procesor.
Kod radne memorije postoje neke razlike koje se ogledaju u tome koji model korisnik želi. Postoji model sa 3 GB i 32 GB unutarnje memorije, dok je druga, skuplja verzija sa 4 GB i 64 GB unutarnje memorije za pohranu.
Koliko su performanse ‘dobre’ ili ‘loše’ se neće osjetiti u svakodnevnom radu sa uređajem. To znači da osim ako ne igrate neke zahtjevne igre ili ako nemate namjeru pokretati neke zahtjevnije aplikacije, činjenicu da vam mobitel nema Snapdragon 821 ili Exynos procesor se neće niti osjetiti, što na kraju krajeva nije toliko ni važno jer će Kirin 955 zadovoljiti i one najzahtjevnije.
Huawei P9: Operativni sustav i kamere
Iako su prethodni Huawei Mate i P8 imali Lollipop, Huawei je na ‘novom’ P9 uređaju odlučio staviti Android Marshmallow 6.0. Osim Marshmallowa tu je i već poznati Huawei EMUI – inačica 4.1 koju obilježava još fluentniji, bolji i brži rad kao i funkcioniranje pripadajućih aplikacija.
Jedna od stvari koje su obilježile Huawei P9 i prije nego što se uređaj pojavio na tržištu su njegove kamere. Radi se o tome da je Huawei, u suradnji sa njemačkim proizvođačem kamera Leica na P9 implementirao dvostruku primarnu kameru od 12 megapixela, od kojih je jedna obična kamera koja slika u boji, dok je druga crno-bijela.
Jedna od najvažnijih svrha postojanja dvije kamere u jednoj jest tzv. ”Bokeh” efekt – efekt koji omogućuje zamućenje nekih dijelova fotografija koji se postiže refokusiranjem slike, no iako se radi o i više nego dobroj ideji, trebate imati na umu da je ovaj efekt najprimjenjiviji do svega dva metra udaljenosti od objekta koje želite fotografirati.
Jedna od stvari kod kojih možemo uložiti mali prigovor, a da se tiču kamere, jest sučelje koje djeluje dosta komplicirano, što može predstavljati problem, pogotovo ako ste ‘novi’ korisnik Huawei uređaja.
Iako je opcija i mogućnosti puno, što je pozitivna stvar, snalaženje među njima je malo teže tako da će se i iskusnim korisnicima znati dogoditi neka ‘neželjena’ akcija na zaslonu. Ipak, nakon nekog vremena vježbanja i prakse ovaj ‘nedostatak’ će se minimizirati. Sama kvaliteta fotografija je fantastična, što se pogotov vidi u uvjetima normalne ili visoke osvjetljenosti.
Već nekoliko godina imamo prilike pratiti razvoj kvalitete kamere kod Huawei mobitela, a na P9 uređaju kvaliteta je dosegla ‘vrh vrhova’. Fotografije su pune boja, oštre i iznimno realistične, što je još jedan pokazatelj kako je Huawei napravio odličan posao sa tvrtkom Leica. Nadamo se da će se ova kvaliteta, kako vrijeme bude prolazilo samo još više rasti.
Primjer:
Huawei P9: Baterija
U usporedbi sa Huawei P8, baterija kod Huaweija P9 je bolja u svakom smislu te riječi. Osim što je dugotrajnija, što se najviše vidi po tome što je baterija na ovome uređaju od 3000 mAh, sam način na koji je uređaj koncipiran na orijentiran tome da se energija baterije puno racionalnije i bolje troši i koristi nego što je to bio slučaj na P8-ici.
U uvjetima svakodnevnog, umjerenog korištenja baterija će izdržati cijeli dan bez ikakvih problema, no ako ste jedan od korisnika koji koristi mobitel za cjelodnevno surfanje internetom onda znajte da će mobitel trebati napuniti iste večeri.
Jedna pomalo iznenađujuća stvar kod Huawei P9 jest ta da unatoč tomu što mobitel ima podršku za Quick Charge (brzo punjenje), punjač s kojim mobitel dolazi – ne podržava brzo punjenje, što znači da ćete za potrebe brzog punjenja trebati kupiti zaseban punjač.
Huawei P9: Napredak u odnosu na Huawei P8 – u svakom pogledu
Za kraj treba reći kako je Huawei P9, kao flagship definitivno napredak u odnosu na Huawei P8 i to u svakome pogledu, bilo da se radi o dizajnu, vanjskom izgledu i/ili performansama uređaja – Huawei P9 je flagship koji je apsolutni nasljednik modela iz 2015. godine.
Ako ćemo gledati cijenu, onda možemo zaključiti da se Huawei P9 cjenovno nalazi ispod flagshipova konkurencije, kao što je Samsung, Apple i HTC, dok je sa nekim drugim konkurentima (kao što je na primjer Sony Xperia)- tu negdje.
Sve u svemu, Huawei P9 je nastavio ondje gdje je Huawei P8 stao i uspješno nastavio koračati prema naprijed u razvoju Huawei mobilnih uređaja.
Huawei P9 cijena: 3700kn
Huawei P9 Specifikacije uređaja:
- Dimenzije: 145 x 70.9 x 7mm, 144g
- Zaslon: 5.2-inčni IPS LCD sa rezolucijom od 1080p i gustoćom točkica od 424 ppi
- Procesor i grafička kartica: HiSilicon Kirin 955 osmojezgreni; 4x Cortex A-72 na 2.5 GHz i 4x Cortex-A53 na 1.8 GHz
- Radna memorija: 3 ili 4 GB
- Unutarnja memorija za pohranu: 32 ili 64 GB plus microSD
- Načini povezivanja: WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, NFC, 2G, 3G, 4G, Quick Charge 3.0 (sa zasebnim punjačem)
- Operativni sustav: Android Marshmallow 6.0
- Kamere: Primarna- 2x 12 MP, f/2.2, 27 mm, Leica optika, sekundarna od 8 MP, f/2.4
- Baterija: 3000 mAh
Prednosti:
- Kvalitetan dizajn
- Zaslon
- Performanse
- Dvostruka primarna kamera
Nedostaci:
- Kamere nemaju OIS
- Video ne snima u 4K kvaliteti
- Sučelje kamere je dosta komplicirano
- Paket dolazi bez punjača za Quick Charge
Piše: I.H.