Huawei P20 je veliki korak naprijed u P seriji i mogao bi konačno zasjesti na sam vrh.
Huawei P20 je jedan od dva nova Huaweijeva telefona koji su predstavljeni 27. ožujka ove godine u Parizu. Osim njega, tu je i P20 Pro.
Nakon nekoliko dosta dobrih, ali ne onoliko koliko bi mi to htjeli, telefona u seriji P, ovo je najbolji mobitel kojeg je Huawei napravio u dugo vremena. Izuzetnog je dizajna, sjajne kamere i pristojne cijene. Ne samo da je P20 napredak u odnosu na P10 nego postaje konkurencija Galaxyju S9 po kvaliteti te OnePlus 5T-u po cijeni.
Riječ je o jednom od najboljih Android mobitela koje ćete moći kupiti u 2018.
Huawei P20: Dizajn i izrada
P20 se u dizajnu radikalno razlikuje od prošlogodišnjeg P10. Umjesto aluminija sada imamo uglačano, obojeno staklo. Mi smo na recenziju dobili primjerak upadljive tamno plave boje, koja se prelijeva između ljubičaste i plave. A na tržištu se još mogu nabaviti crna i zlatna verzija.
Nema više utora za slušalice. Umjesto njega tu je sad USB-C audio, a Huawei nam uz mobitel isporučuje i USB-C slušalice s adapterom za 3,5-milimetarski utor za slušalice. Jednostavno je riječ o nečemu na što se moramo naviknuti.
Tu je i često spominjani notch, odnosno urez na vrhu 5,84-inčnog ekrana – kao i kod iPhonea X, Essential Phonea, Asus Zenfonea 5… Kao i izostanak utora za slušalice, notch postaje sve popularniji ove godine, a navodno će ga imati i OnePlus 6.
Zašto je taj urez uopće tu? Sve dok proizvođači ne nađu načina da slušalice i kamere ugrade u tanje rubove, urezi su prijelazno rješenje kako bi mobitel imao što veći omjer ekrana u odnosu na tijelo. Mnogi će se zapitati zašto više proizvođača ne kopira dizajn Galaxyja 9, koji poprilično impresivno radi i bez ureza, no, eto, Huawei se nije odlučio za takav potez.
Huawei je na prednjoj strani uređaja zadržao skener otiska prsta. Riječ je o osvježavajućoj promjeni u usporedbi s velikim brojem uređaja koji se hvale time da nemaju rub, a skener im se nalazi na stražnjoj strani. Mnogi od nas preferiraju da skener otiska prsta bude naprijed. Zahvaljujući tome manje ćemo prtljati mobitelom po rukama da bismo pronašli gumb kojeg ne vidimo jer je na stražnjoj strani.
Mobitel odlično leži u ruci i imate osjećaj da držite uređaj visoke klase, što P10 nije uspio postići. Iako je staklo zasigurno lomljivo, osjećaj pod prstima je odličan. U usporedbi s nekad naglašenim vrlo praktičnim dizajnom Huaweija, vrlo je atraktivno.
Huawei je promijenio zaštitni znak svog brenda pa više na telefonu ne koristi cvjetić kao logotip. Brendiranje telefona je suptilno i potiče vašu želju da koristite njegovu kameru, s obzirom na to da su sve pozadine pejzaži. Dvostruka kamera je malo ispupčena, ali, kako ćemo vam pojasniti kasnije, kad je ovoliko dobra, nije nas briga (no to znači da se mobitel ljulja ako tipkate po njemu dok je na stolu).
Korištenje P20 je stvarno odličan osjećaj, kao da je riječ o telefonu najviše klase. Možda nije skroz na toj razini, ali nije ni daleko od iPhone X-a. A košta 3-4.000 kn manje! Neki će reći da je to zbog Huaweijevog kopiranja Appleovog dizajna, ali kad telefon izgleda ovoliko dobro, koga briga?
Huawei P20: Zaslon
FHD+ ekran na Huaweiju P20 je nešto čime se u tvrtki mogu ponositi. Sa svojih 5,8 inča dobar je kompromis između manjeg telefona i phableta. Nemate osjećaj da je velik kad vam je u ruci, zahvaljujući tankim rubovima i notchu. Recimo da je notch na P20 vjerojatno najmanje iritantan kojeg smo imali prilike vidjeti. Huawei je bio dovoljno pametan da osmisli softversku mogućnost zatamnjenja ekrana s obje strane ureza, zahvaljujući kojoj se on ne vidi.
Bilo da ste za ili protiv ovakvog dizajnerskog rješenja, na ovom ćete mobitelu moći odabrati što vam se više sviđa. A možda iznenadite sami sebe pa odaberete ono što niste planirali. Mnogi korisnici, primjerice, ne vole notch dizajn, ali sada imaju opciju da ga uključe i isključe kada to žele. Važno je imati mogućnost odabira.
Što se tiče boja i osvjetljenja, P20 ima mnogo mogućnosti za prilagodbu ekrana vašim sklonostima; možete uključiti ‘prirodni ton’ koji prilagođava temperaturu boje ovisno o vašem okruženju. Zatim, možete odabrati ‘normalnu’ ili ‘intenzivnu’ boju. Podešavati možete i temperaturu boje, od hladne prema toploj. Tu je i opcija ‘Eye Comfort’ za one koji vole gledati u mobitel prije spavanja, itd.
Klizač kojim upravljate osvjetljenjem ide od jako tamnog do jako svijetlog, a možete i mobitelu prepustiti da sam bira osvjetljenje, ovisno o tome u kakvom ste okruženju. Ako želite, možete i smanjiti rezoluciju kako biste štedjeli bateriju. Sad kad znate sve opcije, recimo da su nama zadane postavke funkcionirale odlično pa nismo imali potrebe previše prtljati po njima.
Pozadine koje dolaze s mobitelom lijepo su usklađene sa shemom boja i maksimalno naglašavaju njihov prikaz na P20; svi tonovi izgledaju čisto i intenzivno. Ikone samo što ne iskoče s ekrana.
Omjer stranica ekrana 18,7:9 je pomalo neobičan izbor, ali daje vam visok ekran s puno mjesta za sadržaje, bilo da ste notch ostavili vidljivim ili ga isključili. Dogodit će vam se da pojedine aplikacije morate manualno staviti u full screen mod jer često nisu dizajnirane za tako dug ekran. Mobitel vas upozorava da bi to moglo stvarati probleme, ali nama se nisu događali takvi problemi, aplikacije su se ponovo pokrenule u pravom omjeru stranica i tako i ostajale. Ako ne uključite full screen, crna traka će popunjavati donji dio ekrana.
Huawei P20: Procesor, memorija i pohrana
Prvi smo put koristili Kirin 970, koji je Huaweijev odgovori na Snapdragon 845, na Mate 10 Pro. I evo ga ponovo na P20. On dolazi s onim što Huawei naziva ‘neuronskom procesorskom jedinicom’ (NPU) koja bi trebala biti svojevrsna ‘umjetna inteligencija’.
Huawei tvrdi da će aplikacija kamere inteligentno odabrati mod snimanja za vas (u našem testiranju to doista i radi). Također, možete na Amazonu pretraživati slike gdje god da ste na sučelju. Fora stvar, ali ništa revolucionarno – već smo to vidjeli.
Veliki napredak u odnosu na P10 je da P20 ima impresivnih 128GB proširivog prostora pohrane. P20 ima 4GB RAM-a, dok P20 Pro ima 6GB. Napomenimo da su standard na mobitelu prostor za dvije SIM kartice, a ne za proširenje pohrane.
Huawei P20: Kamere
Ne iznenađuje da se P20 ponajprije oslanja na kameru, kad znamo da je riječ o najnovijem produktu partnerstva Huaweija s legendarnim proizvođačem kamera, Leicom. P20 Pro dolazi s trostrukom stražnjom kamerom, a P20 s dvostrukom stražnjom kamerom i jednom s prednje strane.
Ono što razlikuje P20 od ne toliko različitog P10 je gore spomenuti AI, koji pokušava protumačiti što radite i pomoći vam. Nešto otprilike kao ona spajalica u Microsoft Wordu, samo manje iritantan. Uglavnom. Aplikacija kamere ima uobičajeno velik broj modova, a ono što je sada drugačije je da će telefon mijenjati načine rada ovisno o tome što misli da pokušavate postići.
Npr. ako usmjerite kameru prema mački, aktivirat će se ‘Cat Mode’ (ne zezamo se) i automatski primijeniti postavke kojima bi se trebalo bolje uslikati vašeg kućnog ljubimca. Ista stvar je i kod pasa, vrlo zgodna značajka.
Blenda, Noćni mod, Portretni mod, Foto, Video i Pro mod su svi na traci kojom skrolate, a kad odaberete ‘više’ pojavi se i hrpa drugih: Slow-Mo, HDR, Panorama, Light Painting itd. Svi dostupni modovi ne mogu se manualno uključiti. Primjerice Cat i Dog modovi, Greenery (koji smo od milja nazvali ‘zelenjava’, a služi za biljke), Cvijeće (da, razdvojili su ga od ‘zelenjave’), Close-Up i drugi slični modovi, koji se koriste AI-em, uključuju se samo automatski.
To je vjerojatno dobra stvar jer nam se nije dogodilo da zakažu kad je bilo potrebno (iako se Close-Up zna nekad i prečesto uključivati i previše približavati stvari), a nije nužno njima zatrpavati meni.
Kamera na P20 pali se brzo, a u kombinaciji s dvostrukim dodirom gumba za volumen, teško je propustiti priliku za fotkanje. Osim toga, okidanje je trenutačno, nismo primjetili nikakvo kašnjenje okidača. Jedino se kod fotki u slabijim svjetlosnim uvjetima događalo da ih mobitel izoštrava pa nam prikaže dobro poznatu poruku da umirimo uređaj.
Kad smo već to spomenuli, jedan od velikih pluseva kod nove Huaweijeve aplikacije kamere je dodatak AI-a Super Night modu, koji sad daje spektakularne rezultate noćnih panorama grada i drugih tamnih scena.
Ovo je već dugo omiljen mod na Huawei mobitelima, a nova verzija znači da vam za slikanje više neće biti potreban stativ. Kako je riječ o modu u kojem je ekspozicija duža, a držanje telefona potpuno mirnim 30-ak sekundi do minute je nemoguće, prije bi fotografije uslikane iz ruke u ovom modu bile mutne.
Iako nije dotjeran do savršenstva, novi Super Night mod je značajno povećao šansu da ćete fotografiranjem samo iz ruke dobiti odličan rezultat. Naime, ako mobitel procijeni da ga držite u ruci, napravit će ekspoziciju od samo četiri sekunde. Ako procijeni da ste ga ustabilili, ekspozicija će biti 18 sekundi. Fotografije doista lijepo ispadaju.
Korištenjem Auto moda, fotografije s P20 ispadaju lijepo i unutra i vani i noću – čak i bez treće kamere koju imamo na P20 Pro, riječ je o kameri koja se može mjeriti s najboljim mobitelima na tržištu. Osobito su dobre fotografije noću i pri malo svjetla.
Hibridni 2x zoom se često sam od sebe aktivira kad pokušavate uslikati close-up i, kao što se i reklamira, fotografija doista ne gubi na kvaliteti zumiranjem. Iako ponekad može biti malo iritirajuće kad pokušavate namjestiti kadar, a kamera odjednom sama zumira.
Primjer fotografija slikanih sa Huawei P20:
Unatoč tome, unapređenja u AI-u uglavnom pomažu da napravite bolju fotografiju. Čim smo uperili kameru prema ljudima, uključivao se portretni mod, a fotke su ispadale stvarno dobro. Bokeh efekt je primjetljiv i daje pomalo profesionalni dodir vašim fotkama, čak i na brzinu okinutim slikama naših prijatelja u nekom kafiću kasno uvečer. ‘Mačji’ i ‘pseći’ mod nisu previše poboljšavali fotke, ali hrana i biljke su stvarno izgledali bolje kada smo uključili njihove modove.
Impresionirali su nas i selfiji. Prednja kamera je stvarno hvale vrijedna – ima 24MP i otvor blende f/2.0 i, iako ima puno modova, zapravo niti jedan od njih nije bez veze, ljubitelji fotografiranja će znati iskoristiti svaki od njih.
Za selfije ćete koristiti portretni mod, gdje ćete naći opciju da uključite ili isključite bokeh, a često i Beauty način rada. Kombinacija Beauty moda na stupnju 3 i uključenog bokeha rezultira realističnom fotkom koja će vas prikazati u dobrom svjetlu, a izgledat će kao da je uslikana DSLR-om. Spomenimo još da fokus ne možete određivati tapkanjem po ekranu, kamera sama fokusira na lice, Ovo bi neke moglo živcirati, ako će poželjeti uslikati neki drugi detalj s prednjom kamerom.
I video mod donosi novitete s kojima se možete igrati. Umjesto OIS ili EIS, P20 svoju stabilizaciju videa naziva AIS. ‘Umjetna inteligencija’ smanjit će trešnju vašeg videa i to je u našim testiranjima funkcioniralo dobro. Snimati možete u 4K kvaliteti pri 30fps, a tu je i 720p super usporena snimka s čak 960fps, ako ste umjetnički raspoloženi. Prednja kamera može snimati u kvaliteti do 1080p.
Huawei P20: Baterija
Huawei je nagurao 3400mAh bateriju u mobitel debljine tek 7,65mm. Impresivan pothvat, a uz Huaweijev super punjač koji dolazi s mobitelom nećete imati problema niti ako puno koristite mobitel. Puni se nevjerojatno brzo, na 50% napunjenosti u samo 20-tak minuta.
Huawei tvrdi da možete izvući dva dana korištenja iz jednog punjenja baterije. To nismo doživjeli, ali čak i uz intenzivno korištenje telefona od jutra do mraka baterija bi ostala na nekih 30%, što je vrlo dobro za mobitel s baterijom kapaciteta manjeg od 4000mAh. Rezultat testa baterije na Geekbench 4 je 3170, slabije nego kod nekih konkurenata, ali korištenje u praksi je ono što se računa, a tu nas P20 nije razočarao.
Nažalost, kao ni Mate 10 Pro, P20 ne podržava bežično punjenje, unatoč staklenoj stražnjoj strani koja to tehnički dozvoljava. Nije riječ o nečemu zbog čega ćete odustati od mobitela i vjerojatno je i to razlog niže cijene, ali Huawei ovdje zaostaje za konkurencijom. No, izgleda da ih to ne brine previše, a ne bi trebalo ni vas.
P20 ima tek IP53 sustav zaštite od vode, za razliku od P20 Pro koji koristi IP67. Kao i u slučaju LCD-a umjesto OLED displeja, može se reći da je riječ o uštedi na troškovima na standardnom modelu kako bi cijena bila prihvatljiva širem broju korisnika, veća ušteda u odnosu na neke konkurentske mobitele mogla bi ponukati ljude da se ove godine odluče za Huawei.
Huawei P20: Performanse
Telefon radi brzinom munje zahvaljujući visokokvalitetnom procesoru i Android Oreu, ali svejedno smo probali nekoliko testova da usporedimo brojke.
P20 je jednako moćan kao P20 Pro pa ne gubite ništa u tom smislu ako se odlučite za standardan model. Rame je uz rame sa Snapdragonom 835 i tek nešto malo slabiji od 845-ice. No, nećete primijetiti osobite razlike između uređaja sa ovim procesorima.
IPhone X je iznimno brz na benchmark testovima kao i u praksi, ali u konkurenciji Android mobitela Huawei i više nego ispunjava naše zahtjeve.
Huawei P20: Softver
Dobre performanse P20 mogu se uvelike zahvaliti poboljšanjima napravljenim na EMUI sučelju. Ovaj mobitel dolazi sa EMUI 8.1 sučeljem, baziranom na Android Oreu 8.1. I ovaj je put riječ o napretku, kao i sa uglavnom svakom novom verzijom EMUI-a.
Meniji su dosta jasniji, sučelje je intuitivnije, traka obavijesti je još uvijek dobra za korištenje, a pojedinačne kontrole unutar aplikacije kamere dokazuju da se Huawei orijentirao na fotografiju, što govori i partnerstvo s Leicom.
Odluka da se u mobitel ubaci Android Messages aplikacija je pozitivna jer je Huawei prihvatio Googleovu superiornu aplikaciju koja dolazi sa sustavom, umjesto da je poduplava svojom kopijom. To se još uvijek događa kod emaila i kalendara, ali, za razliku od Samsunga, ovdje je puno lakše napraviti prilagodbe i koristiti Googleove aplikacije.
Lijep dodatak koji nam je prenesen iz P10 je korištenje pokreta na senzoru otiska prsta umjesto navigacijskih kontrola na zaslonu. Pritisak da biste otišli na početnu stranicu ili natrag i klizanje prstom da biste otvorili posljednje korištene aplikacije je iznenađujuće prirodno, pa otvara još više iskoristivog prostora na ekranu.
Softver će vas neupadljivo podsjetiti da promijenite rezoluciju aplikacija ako su još uvijek u 16:9 formatu, što nam je svaki put funkcioniralo. I otključavanje pomoću prepoznavanja lica je poslastica. Huawei vam dopušta da pojedinačno kontrolirate mnoge mogućnosti mnogo lakše nego ranije, zahvaljujući jasnijim menijima postavki.
Biste li trebali kupiti Huawei P20?
Ovaj telefon doista možemo preporučiti bez ikakvih dvojbi. Osim što mu fali utor za slušalice i vodootpornost, riječ je o jednom od najboljih mobitela 2018. godine. To može zahvaliti iznimnoj kameri, dugom trajanju baterije i najkvalitetnijem dizajnu Huawei mobitela koji smo dosad imali prilike vidjeti. Iako ima notch, možete ga sakriti pomoću softverskih postavki pa ni to nije problem.
Sa cijenom od oko 4.400,00 kn možemo ga preporučiti bok uz bok vodećim flagship modelima poznatih marki. Zahvaljujući i činjenici da je EMUI mnogo bolji nego prije i sjajnim performansama Kirina 970 procesora, Huawei se pridružuje samom vrhu svijeta pametnih telefona.
Huawei P20 specifikacija:
- CPU: OHiSilicon Kirin 970 Octa-core (4×2.4 GHz Cortex-A73 4×1.8 GHz Cortex-A53)
- GPU: Mali-G72 MP12
- Zaslon: 5.8 inča IPS LCD FHD 2244 x 1080 pix, 429 ppi, 80.4% screen-to-body ratio
- RAM: 4Gb
- Pohrana: 128Gb
- Kamere: Stražnja: Dual: 12 MP (f/1.8, 27mm, 1/2.3″, 1.55µm, OIS) + 20 MP (f/1.6, 27mm), Leica optics, 2x lossless zoom, phase detection and laser autofocus, LED flash. 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@960fps. Prednja: 24 MP, f/2.0, 1080p
- Povezivost: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, A2DP, LE, EDR, USB 3.1, Type-C 1.0
- OS: Android 8.1 + EMUI 8.1
- Baterija: 3400 mAh
- Dimenzije: 149.1 x 70.8 x 7.7 mm
- Masa: 165. gr
- Cijena: 4.400 kn
Za: Trendi dizajn, Kirin 970 procesor s ‘umjetnom inteligencijom’, oštar LCD (ne OLED) zaslon, odlične kamere, 128Gb pohrane, trajanje baterije
Protiv: nema brzog punjenja, nema klasičnog utora za slušalicu, nije otporan na vodu
Piše: D.Z.