PočetnaMobyPametni telefoniHuawei P10 Lite recenzija

Huawei P10 Lite recenzija


P10 Lite je atraktivan telefon koji ostaje vjeran Huawei dizajnerskoj filozofiji. Dizajn dvostrukog stakla nudi ljepši izgled telefona, iako Lite verzija nije dobila vrhunsku obradu u kvaliteti izrade poput flagship modela Mate 10 Pro. Međutim P10 Lite ide korak dalje od plastične konstrukcije svog prethodnika P9 Lite, što mu daje mnogo ljepši izgled.

Tu su još uvijek elegantni, zaobljeni kutevi stakla i dijamantno odrezan metalni okvir, ali stvari se tu počinju razdvajati. P10/P10 Plus su u cijelosti dizajnirani od metala, dok je stražnja strana Lite-a napravljena od stakla.

Ovo ne znači nužno da se čini jeftinijim ili je manje ugodan za držanje, ali pazite gdje ostavljate telefon jer s bilo koje površine koja nije potpuno ravna Lite može kliznuti samo tako. Ako planirate kupiti ovaj mobitel, futrola bi vam trebala biti iduća kupovina. No krenimo redom..

 

Huawei P10 Lite recenzija

Huawei P10 Lite Dizajn

Huawei P10 Lite nije dobio vrhunsku kvalitetu izvornog P10, nego je više sličan P8 Lite i P9 Lite, ali uz osjetna poboljšanja izgleda i ergonomije uređaja. P10 Lite je još jedan dobro izveden primjer dizajna s dvostrukim staklom. Metalni okvir koji povezuje dvije staklene ploče ima matiranu završnu obradu, koja pomaže da vam telefon ne sklizne iz ruku.

Huawei P10 Lite ima senzor otiska prsta na leđima, kao što je to bio slučaj s predhodnim modelima 8 i P9. Kvadratnog je oblika i uvijek je uključen. Tako npr. P8 Lite iz 2017. godine, također poznat kao Honor 8 Lite, izgleda isto kao i P10 Lite, no oblik senzora je okrugli, što je u skladu s Honor 8 cjelokupnim dizajnom. A to je jedina vidljiva razlika koju biste primijetili između P10 Lite i njenih alternativa.

Druge primjetne razlike između ovog telefona srednje klase i njemu sličnih iz visoke klase je manjak sustava dvostruke kamere i fizičkog home gumba, pozicija skenera za otisak prsta i korištenje microUSB utora za punjenje.

Huawei P10 Lite test

Skener otiska prsta, ovaj put je dobro smješten na stražnjoj strani uređaja na sigurnoj udaljenosti od kamere. Za razliku od nekih skupih, ekskluzivnih Android telefona, nećete riskirati da zamrljate foto senzor svaki put kad pokušate ući u P10 Lite. Huawei je također osigurao korištenje skenera koji su super brzi i pouzdani, gotovo na svim modelima Huawei uređaja, pa je topla preporuka da ih i koristite.

Huawei P10 Lite utor za slušalice

Pomaknimo se na stranice telefona – gumb za paljenje/gašenje s teksturom i ‘klackalica’ za jačinu zvuka su smješteni na desnoj strani, dok je dvostruka SIM ladica na lijevoj. Na dnu, pronaći ćete microUSB utor i rešetku zvučnika, dok je 3,5mm ulaz za slušalice na vrhu.

Huawei P10 Lite utori

Za ovako razumnu cijenu smartphonea od 1800kn, Huawei P10 Lite je prilično lijep i kvalitetan telefon. Bili bismo sretniji da je ubačena i Gorila Glass zaštita, ali ipak, obzirom na cijenu, P 10 Lite je ostavio pozitivan dojam sa omjerom uloženo – dobiveno, kao i  cijelokupan dojam.

Što se dimenzija telefona tiče, sa svojih 146.5x72x7.2 mm veličine, P10 Lite je nešto viši, širi i deblji nego P10. Ovo se dijelom može pripisati činjenici da ovaj mobitel srednje klase ima zaslon koji je malo veći od od P10.

 

Huawei P10 Lite zaslon

Huawei P10 Lite: Zaslon

Huawei P10 Lite dolazi sa 5,2-inčnim, FHD LTPS IPS LCD zaslonom, koji je za 0.1 inča veći od P10 zaslona. Njegova 1080×1920 rezolucija radi na pristojnoj gustoći piksela od 424 ppi, dok su maksimalna i minimalna svjetlina redom na 560 i 4 nita, što osigurava dobru čitljivost i u sunčanim i u tamnim okruženjima. Razlučivost je više nego dovoljna za postizanje odlične oštrine na ovoj veličini zaslona.

Zaslon ima i odličan kontrast od 1500: 1 za ekran P10 Lite, a naš je test utvrdio da je tvrtka isporučila svoje obećanje. IPS LCD panel nudi duboke crne i vrhunsku maksimalnu svjetlinu od 560 nita što dovodi do izvrsnog omjera kontrasta od 1595:1.

Huawei P10 Lite ekran

No, ovdje dobre vijesti uglavnom završavaju. Temperatura boje je vrlo hladnih 9400K, što znači da će se većina boja i sjena pojavljivati u blago plavičastom tonu. Ako vas to smeta, možete postići bolju preciznost boja odabirom Warm tone boja iz izbornika P10 Lite Settings. Idite na Settings -> Display -> Color temperature da biste pokušali stvari uravnotežiti.

Također, naši testovi zaslona su pokazali da postoji tendecija k prezasićenju boja na cijeloj skali. Ali kako većina ljudi voli živahnije boje, prezasićenost boja i nije neki problem. Inače što se tiče korištenja telefona za sunčanih dana, zaslon na Huawei P10 Lite pokazao je prosječnu učinkovitost u našem ispitivanju čitljivosti na sunčevoj svjetlosti. To znači da biste vjerojatno trebali koristiti maksimalnu svjetlinu kad ga koristite na otvorenom za vrijeme sunčanih dana.

 

Huawei P10 Lite Kirin 658 soc

Huawei P10 Lite:  Performanse

Polovica performansi P10 za polovicu cijene – to je ponuda koju Huawei, barem na papiru, nudi za P10 Lite. Ovaj srednjoklasni telefon pogoni tvrtkin Kirin 658 čip, koji se sastoji od osam Cortex-A53 jezgri. Četiri jezgre rade na brzini 2.36 GHz i zadužene su za teže zadatke, dok druge četiri jezgre rade na 1,7 GHz i zadatak im je da se bave manje zahtjevnim zadacima.

Čip je izrađen na 16nm proizvodnom procesu, koji je ujedno i jedan od najsnažnijih procesa koji se koristi za čipsete srednje klase telefona, tako da bi trebao pomoći da telefon ostane hladan čak i pri punim opterećenjima, što se i pokazalo vrlo točnim prilikom intenzivnog korištenja telefona. GPU zadužen za grafiku je dvojezgreni Mali-T830, koji se već pokazao kao pouzdanim i solidnim grafičkim rješenjem.

Što se tiče RAM memorije telefon dolazi u dvije varijante. Prva verzija je sa 3Gb RAM memorije po cijeni od 1800kn dok se može pronaći i model P10 Lite sa 4Gb RAM memorije po cijeni od oko 2100 kn. Mi smo imali prvu verziju od 3Gb na raspolaganju, ali čak i ova malo inferiornija konfiguracija funkcionira iznenađujuće dobro.

Huawei P10 Lite benchmark test

Da, očekivano, Huawei P10 Lite nije toliko jak na AnTutu ili Gekkbench testu kad se usporedi s novim vodećim modelima, ali uspjet će upravljati velikom većinom vaših dnevnih potreba bez nailaženja na previše prepreka. Navigacija kroz EMUI je besprijekorna, a čak i zahtjevne 3D igre su na uređaju pogonjene dosta glatko. Naravno, nećete moći igrati na 60 fps-a cijelo vrijeme, ali iskustvo je daleko od nepodnošljivog.

Što se unutarnje pohrane tiče, dobit ćete 32GB neovisno o RAM verziji telefona. Ali to nije preveliki problem jer ako trebate dodatnog prostora za multimediju, na raspolaganju imate i utor za microSD karticu.

Što se tiče zvuka Baš kao i P10 i P9, P10 Lite nudi poprilično snažan zvučnik na raspolaganje. Kao što se i očekivalo, zvučnik na dnu telefona, pokazao se vrlo snažnim uz vrlo dobru reprodukciju zvuka. Ima čistu i bogatu zvučnu sliku, što Huawei već radi dobro i na ostalim modelima svojih telefona.  Konačno, ima i utičnicu za slušalice od 3,5 mm, a telefon dolazi u paketu s parom slušalica.

Huawei P10 Lite performanse

Huawei P10 Lite je dobro opremljen obzirom na svoj cjenovni razred i neće vam štekati u bilo kojem svakodnevnom zadatku. Rad na njemu je ugodan, bez nekih većih zastajkivanja, a nismo imali problema niti s igranjem popularnih igara. Što se tiče benchmark rezultata, drži se sredine tablice i usporediv je sa sličnim telefonima srednje klase. Huawei P10 Lite nudi uravnoteženu izvedbu, i to je dovoljno.

Huawei P10 Lite igranje igrica

P10 Lite se ne grije, radi hladan čak i pri većim opterećenjima, stoga ne očekujte nikakve probleme s toplinom bez obzira na to kako ga koristite. Uzevši u obzir njegovu cijenu, sigurno možemo reći da P10 Lite donosi dovoljno i ima ono što je potrebno da se dobro ponaša čak i pod povremenim težim zadacima.

 

Huawei P10 Lite kamera

Huawei P10 Lite: Kamera

Jedna velika razlika između P10 Lite i njemu sličnih telefona visoke klase iz Huawei kuhinje, je da na stražnjoj strani nećete dobiti vrlo “fensi”Leica dvostruku kameru. Iako za tim možemo žaliti, moramo se prisjetiti da je Huawei negdje morao uštedjeti, da bi ponudio ovaj mobitel po povoljnijoj cijeni. Ipak, nećete se loše provesti slikajući s P10 Lite-om jer njegov jedan 12MP, f2.2 senzor funkcionira sasvim dobro.

Kamera ispunjava očekivanja što se kvalitete slike tiče, osobito u dobrim dnevnim uvjetima. Fotografije izgledaju detaljne, a prezentacija boja je okej. Na snimkama u slabim svjetlosnim uvjetima vidi se određena količina šuma, što nije začuđujuće kad uzmemo u obzir veličinu senzora. No, manja je nego što smo to očekivali, što može biti zbog veličine kamerinih piksela od 1,25 mikrona.

Dodatne stvari kao OIS i lasersko autofokusiranje nisu dospjele na uređaj, ali P10 Lite koristi opširnu aplikaciju za kameru koja je gotovo identična onoj na P10. Ima velik broj dostupnih mogućnosti, filtera i modova, uključujući panoramu, HDR, praćenje objekata, Light Painting, all-focus, Pro, Beauty i time lapse. Foto entuzijaste usrećit će saznanje da postoje manualne kontrole i za fotografije i za video zapise. Konkretno, aplikacija za kameru nudi ručni način rada sa kojim možete podesiti ručno izoštravanje, brzinu zatvarača i ISO, kao i nekoliko drugih mogućnosti.

Uzorci fotografija koje smo dobili sa P10 Lite stražnjom kamerom od 12 megapiksela, na dnavnoj svjetlosti, imaju i više nego dovoljno detalja i sa vrlo dobrim dinamičkim rasponom. Zrnatost fotografije je poprilično niska, uz adekvatnu oštrinu, a boje su uglavnom realne i slične stvarnim bojama slikanih objekata.

Evo nekoliko primjera dobivenih fotografija sa kamerom na Huawei P10 Lite:

Huawei P10 Lite test kamere 1

Huawei P10 Lite test kamere 1

Huawei P10 Lite test kamere 1

Huawei P10 Lite test kamere 1

Huawei P10 Lite test kamere 1

Huawei P10 Lite test kamere 1

Huawei P10 Lite test kamere 1

Huawei P10 Lite test kamere 1

 

Video kvaliteta je prihvatljiva, ali ne previše impresivna. Nema podrške za 4K pa kamera može snimati samo u Full HD u 30 fps-a, a manjak OIS-a može rezultirati poprilično drhtavim videima. No, prisutno je puno modova, a autofokus je tijekom snimanja dosta brz.

Što se kamere za selfije tiče, 8MP prednja kamera je sposobna napraviti slike dobre kvalitete. Dostupan je portretni mod, koji uglavnom funkcionira metodom pokušaja i pogreške. Može napraviti dobar selfie, ali i uz bokeh efekt, koji često puta bude pretjeran. Opcija uljepšavanja je prilično pouzdana i korisna, a prisutan je i Full HD video koji snima u 30 fps-a.

 

Huawei P10 Lite baterija

Huawei P10 Lite: Baterija

Kad govorimo o duljini trajanja baterije, mobitel ne razočarava. Huawei P10 Lite napaja baterija kapaciteta 3.000 mAh, koja je naravno fiksna. Telefon se isporučuje s punjačem od 5V/2 i 9V/2A, što znači maksimalnu izlaznu snagu od 18W. Koristeći ovaj punjač, nakon 30 minutnog punjenja baterija se napuni do 37% kapaciteta baterije, dok za potpuno punjenje trebate oko dva i pol sata.

Testirali smo bateriju na našem prilagođenom intenzivnom testu i telefon je uspio izdržati 8 sati i 23 minute. Ovo je dosta dobar rezultat, ali ne i najbolji, ne možemo ignorirati činjenicu da je jedan od direktnih suparnika, Samsung Galaxy A5 (2017.), prošao mnogo superiornije s 11 sati i 9 minuta na istom testu.

 

Huawei P10 Lite kakrakteristike

Zaključak

Huawei P10 Lite je zanimljiv telefon iz srednje kategorije. Za oko 1800kn, dobivate lijepi izgled, kvalitetnu izradu, visokokvalitetni zaslon, solidne performanse, vrlo sposobnu kameru i neke lijepe softverske prednosti, Huawei P10 Lite ima dosta toga za ponuditi, i to unutar relativno skromnijeg proračuna.

Sa ovim modelom telefona, Huawei koristi već dobro poznatu tendenciju telefona na tržištu koja glasi, prvo napravi flagship vrhunski model telefona, a onda i jeftiniju varijantu. Tako rade i ostali popularni brendovi poput Sasmunga sa Galaxy S, pa A i J serijom, kao i LG, HTC i mnogi drugi.

Naravno jeftinija cijena nosi i određene kompromise, to nije zaobišlo niti P10 Lite gdje su korištene ipak nešto jeftinije kamere, kojima nedostaju neke mogućnosti poput OIS i 4K snimanja video zapisa, slabiji CPU, manje memorije itd.

Ipak, unatoč tomu, Huawei P10 Lite ima dovoljno toga da privuče pozornost i pronađe kupce koji ga žele zadržati. Sve u svemu to je pristupačan paket koji nudi neke značajne nadogradnje u odnosu na prethodnog P9 Lite, kao što su  profinjen dizajn, dvostruko više pohrane, bolji čipset, brzo punjenje i svježiji Android Nougat.

Zašto kupiti Huawei P10 Lite? Ako vam se sviđa EMUI sučelje sa velikim izborom tema i animacija, kao i mnogim naprednim značajkama oko sučelja kamere, a pored toga vam se i više sviđa sam dizajn Huawei P10 Lite, nego njegovih rivala, u svakom slučaju da. Ovo je kompletan telefon koji nudi sjajnu vrijednost za vaš novac, stoga bi P10 Lite trebao biti vaš uži izbor prilikom sljedeće kupovine telefona do 2000kn.

 

Huawei P10 Lite specifikacija:

  • Zaslon: 5.2 inča, IPS LCD / 1080×1920 pix, 16:9 omjer,  424 ppi
  • CPU: HiSilicon Kirin 658 Octa core (4×2.1 GHz Cortex-A53 & 4×1.7 GHz Cortex-A53)
  • GPU: Mali-T830 MP2
  • Pohrana: 32GB, proširivo do 256GB sa microSD
  • RAM: 3GB/4GB
  • Kamera: Stražnja: 12MP (f/2.2, 1/2.8″, 1.25 µm), phase detection autofocus, LED flash, video: 1080p@30fps,  Prednja: 8MP autofocus, f/2.0, 1080p
  • Povezivost: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, A2DP, EDR, LE, microUSB 2.0
  • Baterija: 3000 mAh
  • OS: Android 7.0 (Nougat), EMUI 5.1
  • Dimenzije: 146.5x72x7.2 mm
  • Masa: 146 grama
  • Cijena: 3GB RAM 1800,00kn, 4GB RAM 2100,00kn

ZA: Kvaliteta izrade, solidne i dovoljne performanse, dobre kamere, brzi čitač otiska prsta

PROTIV: GPU slabijih performansi, staklo na stražnjoj strani se lako prlja

 

Piše: D.M.


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. Super što ima “utičnicu” za slušalice na gornjoj strani, i nije mi jasno zašto utičnicu stavljaju dolje jer žulja ruku pri držanju telefona.
    I mogu vam reći da je EMUI 5 super, možete podijeliti ekran i na taj način gledati-slušati YouTube i obavljati još nešto na drugom dijelu ekrana. Inače YouTube se odmah pauzira ako mislite nešto dodatno raditi.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular