Huawei Honor 7 Lite se inače prodaje na kineskom tržištu kao Honor 5C, a nudi odličan omjer cijene i performansi.
Huawei Honor 7 Lite: Dizajn
Honor 7 Lite je u biti poboljšana verzija već viđenog i isprobanog Honor 7 uređaja. Jedan od znakova da se ipak ne radi o manje-više istom uređaju je njegovo kućište. Naime, kućište Honor 7 Lite je izrađeno od polikarbonata (ili plastike), dok su leđa kućišta izrađena od aluminija.
Već prvi pogled na prednju stranu uređaja nam govori da se radi o prepoznatljivom Honor dizajnu, što opet samo po sebi nije loše. Zaslon je pregledan te unatoč tomu što uređaj daje malo ”kockast” dojam, zahvaljujući glatkoći rubova i lakoj dostupnosti tipki, to nimalo ne smeta. Kada sve uzmemo u obzir Honor 7 Lite definitvno spada pod uređaje kojima se još uvijek vrlo lako barata jednom rukom, bez obzira što se radi o mobitelu koji ima zaslon od 5.2 inča.
Huawei Honor 7 Lite: Zaslon uređaja
Zaslon Honora 7 Lite je već prepoznatljivi ”Huaweijevski” IPS LCD, što znači da nije baš tako kvalitetan kao Super AMOLED, no bez obzira na to i dalje pruža zavidnu kvalitetu slike. Oko kvalitete slike će se osobito pobrinuti rezolucija uređaja – radi se o impresivnih 1080p, koja u kombinaciji sa razlučljivosti slike od 424 ppi-ja djeluje vrlo impresivno.
Prikaz slike, bilo da se radi o jednostavnom listanju aplikacija, pregledavanju interneta ili gledanju fotografija i videa je vrlo impresivan i ovdje možda najviše izgleda kao da u ruci imamo uređaj koji se nalazi u višoj klasi.
Jedini malo veći prigovor u pogledu zaslona jest onaj u pogledu na zaštitu. No, to se isto tako vrlo lako da riješiti jednostavnim postavljanjem kaljenog stakla.
Huawei Honor 7 Lite: Kamera sa mnoštvom opcija
Iako su obje kamere na Honoru 7 Lite sasvim ”OK”, primarna kao i obično zaslužuje više pozornosti. Izuzev činjenice da je primarna kamera od solidnih 13 megapixela (što je u biti odlično, pogotov ako uzmemo u obzir cjelokupnu cijenu uređaja i ostale specifikacije o kojima ćemo nešto kasnije) sa otvorom blende f/.2.0 te LED bljeskalicom i mogućnošću snimanja videa u rezoluciji od 1080p na fluentnih 30 sličica po sekundi.
Samo sučelje kamere je već viđeno na prošlim Honor uređajima, što nikako nije loše. Iako sučelje nudi zaista impresivnu količinu opcija kao i načina snimanja, snalaženje njima nije nimalo komplicirano, što znači da će se većina korisnika, čak iako prije nisu imali Honor, nakon kratkog vremena vrlo lako snaći. Iako će neki možda reći da kamera i nije ”Bog zna što”, stvar je u tome da je kamera i više nego dobra, pogotovo ako uzmemo u obzir cijenu uređaja i činjenicu da se ipak radi o ”medium-end” mobitelu.
Huawei Honor 7 Lite: ”Malo stariji” OS u kombinaciji sa najnovijim EMUI 4.1
S obzirom da je Honor 7 Lite najavljen početkom, a da je u prodaju pušten negdje sredinom prošle godine, uređaj u sebi nema najnoviji Android Nougat 7.0, već Marshmallow.
Nekima će to možda smetati, no iskreno u kombinaciji sa Honorovim pod-operativnim sustavom i ostalim performansama, Marshmallow, iako malo stariji, se savršeno dobro uklapa u rad i funkcioniranje samog uređaja.
Osim Marshmallowa tu je i EMUI 4.1, što znači da je i u ovom uređaju Honor odlučio (kao što je to već standard) ubaciti neke svoje aplikacije i stvarčice, koje same po sebi dosta dobro funkcioniraju u zbroju sa glavnim OS-om.
Huawei Honor 7 Lite: Vrlo dobre performanse i odlična baterija
Honor 7 Lite je možda jedan od rijetkih pametnih telefona na tržištu koji u sebi uspješno objedinjuje sve ono što jedan pametni telefon čini kvalitetnim: solidan dizajn, vrlo dobar zaslon, kvalitetu i razlučljivost slike, performanse i bateriju.
Velika većina korisnika (osim možda onih najzahtjevnijih) će s onime što Honor 7 Lite u pogledu performansi nudi biti vrlo zadovoljna. Od procesora tu je već poznati i kvalitetan HiSilicon Kirin procesor – procesor koji je proizveden u ”Huaweijevoj” kuhinji i koji je već nekoliko godina procesor prvo Huawei, pa sada i Honor uređaja.
Na Liteu je to Kirin 650 sa impresivnih osam jezgri (od kojih četiri Cortex A-53 otpada na one od 2.0 GHz, a druge četiri na jezgre sa radnim taktom od 1.7 GHz).
Kada govorimo o grafičkim mogućnostima, osim vrlo dobrog i ‘jasnog’ zaslona, ono što isto tako osigurava kvalitetu slike i grafičkog prikaza jest definitivno Mali-T830 MP4 grafički procesor. Procesor i grafička u kombinaciji funkcioniraju vrlo dobro, što znači da niti jedan segment od ova dva ne daju ”bottleneck” efekt, što je vrlo važno, pogotovo kod gaminga.
Od radne memorije Honor 7 Lite dolazi sa 2 GB. Iako je opet, ovo solidno, ne očekujte neki ogroman multi-tasking, ali istovremeno pregledavanje interneta, slušanje glazbe i chat sa prijateljima preko Vibera će ići bez ikakvih problema.
Još jedna vrlo važna stvar velikom broju korisnika jest memorija za pohranu podataka. Od 16 GB koliko dolazi s uređajem, korisniku će biti dostupnih 11. Ako niste ”prezahtjevan” korisnik, odnosno ako ne planirate u uređaj pohranjivati velik broj aplikacija, videa (pogotovo onih u visokoj kvaliteti), fotografija i ostalih stvarčica koje vrlo brzo ”crpe” memoriju, onda bi vam ovo moglo biti dovoljno.
U suprotnom predlažemo stavljanje microSD kartice u jednu od dvije ladice koje se nalaze na gornjoj, lijevoj strani uređaja, jer Honor 7 Lite podržava microSD do 256 GB.
Baterija od 3000 mAh je sasvim solidna. Činjenica da ju nije moguće izvaditi na uobičajen način ne bi trebala smetati. Trajanje baterije ovisi o tome što korisnik na uređaju radi i koliko ga koristi. No ”prosječnom” korisniku baterija bi trebala potrajati do dva dana.
Ako pak volite često gledati video uratke na You Tubeu, ako ste gamer ili ako pak uživate u pregledavanju interneta, u tom slučaju baterija bi vam mogla ”držati” najviše dan i 10 sati. Ništa pretjerano impresivno, no u usporedbi sa uređajima iz istog razreda, Honor 7 Lite se ima čime pohvaliti.
Huawei Honor 7 Lite: Sve u svemu – vrlo dobar mobitel za manje od 1700 kuna
Sve u svemu, nakon što smo sve zbrojili i oduzeli, možemo zaključiti da je Honor 7 Lite definitvno jedan od best buy mobitela u svojoj klasi. Za manje od 1700 kuna možete uživati u mobitelu koji ima vrlo dobru kombinaciju performansi; OK grafičku, solidan procesor, dosta dobru kameru i bateriju koja neće razočarati.
Honor 7 Lite je još jedan pokazatelj kako je Huawei napravio odličan potez time što je odlučio napraviti Honor. I uz to je pokazao da vrlo dobri mobiteli mogu biti jeftini, a da opet mogu uspješno konkurirati ostalim uređajima iz svog, pa čak i višeg razreda.
Tehničke specifikacije Huawei Honor 7 Lite:
- Zaslon: 5.2-inčni IPS LCD rezolucije 1080p i gustoćom točkica od oko 424 ppi
- Dimenzije i masa uređaja: 147.1 x 73.8 x 8.3 mm, 156 grama
- Procesor i grafička kartica: osmojezgreni HiSilicon Kirin 650 procesor ( 4 x 2.0 GHz Cortex-A53 i 4x 1.7 GHz Cortex-A53, Mali-T830 MP4
- Operativni sustav: Android Marshmallow 6.0 (planirana nadogradnja na Android Nougat 7.0)
- Memorija za pohranu: 16 GB plus microSD do 256 GB
- Radna memorija: 2 GB
- Kamere: primarna – 13 MP, autofokus, f/2.0, LED bljeskalica, mogućnost snimanja videa u kvaliteti od 1080p na 30 sličica po sekundi, sekundarna – 8 MP
- Baterija: nepomična od 3000 mAh
- Uređaj je dostupan u prodajnim centrima u Republici Hrvatskoj
- Cijena uređaja: malo varira, otprilike 1500 kuna
- Cjelokupna ocjena: 8.5/10
Piše: I.H.