HTC Desire 825, pametni telefon koji je po mnogočemu sličan HTC Desire 530, je idealan mobitel za one kojima su finese dizajna važnije od performansi.
Iako je 530 u biti vrlo sličan 825-ici, stvar je u tome što je onaj prvi manji i nešto slabiji u pogledu performansi. Ako vam je Desire 530 dobar, ali biste ipak htjeli nešto brže i veće savjetujemo vam da odaberete 825. Ispod ćemo i objasniti zašto.
HTC Desire 825: Dizajn kućišta koji vizualno jako privlači
Kada govorimo o kućišti treba razdvojiti vizualno od tehničkog, pa ćemo upravo to i napraviti. Kućište HTC Desirea 825 je izrađeno od jednog komada plastike, u biti od polikarbonatne mase, što znači da je plastika dosta glatke obrade.
Koliko je to dobro ovisi od korisnika do korisnika jer bez zaštite mobitel vam jako lako može skliznuti iz ruke i pasti na pod. Još jedna stvar koja je vidljiva kod dizajna kućišta su rupice koje služe za stavljanje sigurnosne trake na jednom i oko zapešća na drugom kraju. Zaštite nikada dovoljno.
Osim toga s lijeve strane mobitela je ladica za nano SIM karticu, kao i za micro SD kartice, dok se na desnoj strani nalaze tipke za podešavanje glasnoće i uključivanje mobitela. Na gornjoj strani je već poznati utor od 3.5 milimetara za slušalice.
Nakon što okrenemo mobitel ono što je odmah primjetno jest kamera koja se ističe, što znači da postoji mogućnost za njezino lakše oštećenje. Osim toga mobitel djeluje poprilično tanko, a vizualno je zaista za poželjeti.
Polikarbonatna legura se pokazala kao jako dobra zaštita od ogrebotina, tako da nije neobično što je kućište 825-ice izrađeno od nje. Sve u svemu vizualan dojam 825-ice je i više nego dobar, što je opet plus za sve one kojima je dizajn važniji od onoga što se nalazi ‘ispod haube’.
HTC Desire 825: Zaslon zaštićen Gorilla Glass zaštitom kojemu ‘fali’ malo pixela
Kada govorimo o zaslonu mobitela, onda odmah treba reći kako je zaslon zaštićen Corning Gorilla Glass zaštitom. Osim toga, proizvođač je staklo postavio baš ispod plastičnog okvira, što znači da mobitel ima malo povišen rub oko zaslona u namjeri da se pruži bolja zaštita za samo staklo.
Kada kažemo da zaslonu fali malo pixela to ne znači da je kvaliteta slike loša ili ispod standarda; to samo znači da nije na ‘nivou’ onoga što smo vidjeli na HTC-u 10, no s obzirom da niti cjenovno nije na njegovom nivou to je sasvim razumljivo. Kvaliteta prikaza je solidna, kontrast je isto tako dosta dobar.
Iako je vidljivost na otvorenom prostoru dosta dobra, da je još malo bolja ne bismo se bunili. No, bilo kako bilo- i ovo je dovoljno dobro. Ono što je svakako važno za istaknuti jest to da je zaslon Super LCD tehnologije, ali oštrine od samo 267 ppi-ja, što je za jedan mobitel od 5.5 inča premalo.
Iako se radi o mobitelu koji po performansama ulazi u donji dio srednje klase možda ne bismo trebali očekivati čuda, no zaista je šteta što se tako velik zaslon od 5.5 inča nije ‘malo bolje’ iskoristio.
HTC Desire 825: Hardver koji je malo zastario, prostor za pohranu- sasvim ‘OK’
Prva stvar koja će svim iskusnijim poznavateljima tehnologije mobitela upasti u oči jest činjenica kako HTC Desire 825 u sebi ima ugrađen procesor Qualcommov Snapdragon 400, koji iako je četverojezgreni i unatoč tomu što je radni takt jezgri na 1.6 GHz je ipak- zastario.
Radi se o procesoru koji seže još iz 2013. godine. Hoće li ovo razočarati neke korisnike ili ne, ovisi o korisnicima osobno, no već na početku recenzije smo rekli kako je 825-ica idealan mobitel za one koji ‘ne ginu’ za performansama.
Uz Snapdragonov 400 četverojezgreni procesor tu je i grafička kartica Adreno 305, koja isto tako nije baš ‘pretjerano snažna’, ali u kombinaciji sa gore navedenim procesorom daje sasvim solidne performanse.
Za sve korisnike koji koriste svoje mobitele i za igranje igara treba napomenuti kako HTC Desire 825 nije mobitel koji je predviđen za takve stvari. OK, sve nezahtjevne igre će raditi ‘kao podmazane’, no sa onim zahtjevnijim i baš zahtjevnim igrama (kao što je Asphalt Xtreme) će biti velikih problema jer te igre neće biti igrive, odnosno hoće, ali uz puno zapinjanja i povremeno zamrzavanje mobitela.
No, već smo rekli na početku ove recenzije kako je HTC Desire 825 mobitel za one korisnike kojima je ipak važniji vizualan dojam, a ne ono što se krije ‘ispod haube’. Da mobitel ima recimo Snapdragonov 410 procesor bio bi i skuplji, što znači da je proizvođač htio sniziti cijenu time što je u mobitel stavio nešto slabiji procesor. Ipak, da ne ispadne kako samo kukamo, treba reći kako su hardverske komponente HTC Desirea 825 sasvim dovoljne za sve ‘uobičajene’ korisnike.
Što se tiče unutarnje memorije za pohranu, Desire 825 ima 16 GB, s time da u mobitel možete i staviti memorijsku karticu do 256 GB. Ovo je, mora se priznati, dosta impresivno. Ako ste jedan od korisnika koji vole slušati glazbu ili ako želite gledati svoje omiljene video uratke, onda je dobro za znati kako HTC Desire 825 ima ovako zaista impresivan prostor za pohranu. Kao dodatnu pozitivnu stranu navodimo i to da prostor memorijske kartice možete formatirati na način da ju mobitel prepoznaje kao unutarnju memoriju.
HTC Desire 825: BoomSound koji zaista to i znači
Jedna od možda najboljih stvari kod ovog mobitela (pogotovo ako slušate glazbu i ako vam je kvaliteta zvuka važna) je njegov ‘BoomSound’ efekt, koji je u odnosu na onaj kojeg smo mogli vidjeti na HTC Desire 530 nadograđen. Pod nadograđen mislimo na to da BoomSound efekt na ovom mobitelu stvara onaj pravi, istinski stereo ugođaj sa fenomenalnom čistoćom zvuka i vrlo delikatnom glasnoćom.
Uz BoomSound tu je i ugrađeno pojačalo koje ima podršku za 24-bitni zvuk. Jedina ‘loša’ stvar u vezi svih ovih ‘zvučnih’ znakovitosti jest ta što slušalice morate kupiti posebno jer one nisu sastavni dio paketa.
HTC Desire 825: Povezivost
825-ica donosi sve poznate načine povezivanja (kao naravno i NFC, WiFi sa a/g/b/n protokolima te Bluetooth 4.0). Ono što je isto tako primjetno kod ovog HTC-a je i USB on-the-go (OTG) jer na ovaj način možemo spojiti memorijske utore. Radio (FM, ne onaj internet radio) radi kao i obično- uz spajanje slušalica i klika na aplikaciju.
3G način povezivanja radi besprijekorno, čai u na područjima gdje je pokrivenost signalom lošija, dok 4G mogućnost u uvjetima lošije pokrivenosti ipak malo ‘šteka’.
HTC Desire 825: Kamera, operativni sustav i baterija
Primarna kamera HTC Desirea 825 je ona od 13 MP sa otvorom blende f/2.2, dok je sekundarna ona od 5 MP sa otvorom blende od f/2.8. Ako ‘pročačkamo’ po aplikacijama mobitela onda ćemo vidjeti kako se proizvođač na ovom modelu nije htio bazirati na to što kamera može, jer su i same mogućnosti vrlo skromne.
Kvaliteta slike je u uvjetima normalne i visoke osvjetljenosti dobra (nažalost ništa više od toga, ako usporedimo sa konkurentima), dok je u uvjetima niže osvjetljenosti kvaliteta baš- niska.
Operativni sustav koji se može naći na ovom mobitelu (uz Sense UI HTC-ovo sučelje) je Androidov Marshmallow 6.0. Hoće li i na ovome mobitelu biti moguća nadogradnja na Nougat 7.0 još nije poznato. U namjeri da bi rasteretio sustav, proizvođač je odlučio ukloniti neke svoje predefinirane aplikacije, kao što su HTC Internet, Galerija i druge, no svi oni kojima te aplikacije nedostaju mogu ih bez problema skinuti sa Google Play-a.
Baterija je poprilično dobra. Iako već velik broj mobitela ima baterije od 3000 mAh, HTC Desire 825 ima u sebi poprilično dobru bateriju od 2700 mAh. Zašto poprilično dobru?
Sjetimo se hardvera, grafičke kartice, radne memorije i procesne moći- ako to sve zbrojimo onda ćemo vidjeti da baterija od 2700 mAh sasvim dobro zadovoljava ‘strujne’ potrebe mobitela. Nažalost, Quick Charge mogućnost nije podržana, no to i tako nije toliko važno jer će vam od 0 do 100% baterije trebati oko dva i pol sata punjenja.
Zaključak
Kada sve zbrojimo i oduzmemo onda možemo zaključiti da je HTC Desire 825 idealan mobitela za stariju generaciju kojoj tehničke specifikacije, količina radne memorije, brzina procesora ili grafičke kartice nisu od presudne važnosti. Dostupan je u VIPNET-u i T-MOBILE-u u raznim paketima i tarifama, a cijena samo urežaja je oko 2600kn.
Osim toga, mobitel vizualno izgleda dosta lijepo i privlačno, što dodatno daje taj ‘fancy look’- ono što isto tako neki korisnici traže. Ako se i vi nalazite u jednoj od ove grupe korisnika, ili ako se ne nalazite niti u jednoj ali opet niti ne očekujete ‘čuda’ od mobitela onda će HTC Desire 825, kao punopravni nasljednik Desirea 530, biti ono što će zadovoljiti vaše želje.
Tehničke specifikacije HTC Desire 825:
- Dimenzije i masa: 156×76.9×7.4 mm, 155 grama
- Zaslon: 5.5-inčni Super LCD, rezolucije 1280×720, 267 ppi
- Procesor i grafička kartica: Qualcomm Snapdragon 400, četverojezgreni Cortex A-7 sa radnim taktom od 1.6 GHz, Adreno 305
- Radna memorija: 2GB
- Unutarnja memorija za pohranu: 16 GB + microSD do 256 GB
- Povezivanje: WiFi, A-GPS, GLONASS, Bluetooth 4.1, NFC, radio, micro USB utor
- Operativni sustav: Android Marshmallow 6.0.1, Sense UI 7.0
- Kamere: primarna od 13 MP, f/2.2, 28mm, autofokus, LED bljeskalica, sekundarna 5 MP, f/.2.8, 1080p
- Baterija: 2700 mAh
HTC Desire 825 cijena: VIPNET 2599,00kn
OCJENA: 3/5
Piše: I.H.