Nedjelja, 5 siječnja, 2025
PočetnaMobyPametni telefoniHTC 10 - najbolji mobitel u 2016?

HTC 10 – najbolji mobitel u 2016?


HTC 10 Značajke:

  • HTC radi na Snapdragon 820 procesoru, sa 4 GB radne memorije i 32GB unutarnjeg prostora za pohranu
  • Prvi mobilni telefon koji ima ugrađenu prednju kameru sa OIS
  • Jake strane ovog HTC-ovog uređaja su definitivno ekran, softver i kamera

Več je neko vrijeme prisutan na tržištu i pripada mu mjesto u sam vrh pametnih telefona. Da li je zaista tako?

U posljednjih nekoliko godina HTC je iz pomoćnog proizvođača za tvrtke kao što su Dell i HP evoluirao u jednu od najboljih i najupečatljivijih Androidskih ikona. Sa HTC Vive Tech korporacijom je nedavno proširio obujam svog poslovanja na prostor virtualne stvarnosti.

No usprkos tome poslovanje tvrtke je već duže vrijeme u problemima, a nedavna izvješća pokazuju da ti problemi još uvijek traju. Usprkos tome, HTC je nastavio izbacivati nove proizvode i u posljednjih nekoliko mjeseci u Indiji ne da je izašao jedan model nego je izašlo 7 novih HTC-ovih modela.

Mi ćemo se danas usredotočiti na perjanicu tvrtke za 2016. godinu, a to je HTC 10. Za razliku od LG-a i Samsunga, čelnici HTC-a su mislili da je najbolje za njih da njihov najnoviji proizvod izbace nakon njih. Hoće li se ovo pokazati kao dobar poslovni pothvat? Naši prvi dojmovi o telefonu su bili vrlo pozitivni i sada je vrijeme da to stavimo na test.

htc-10-ekran

HTC 10 – Dizajn

Jedna stvar koju je HTC zadržao još od ‘Jedinice’ jest estetika i drago nam je što je ‘desetka’ nastavila istim putem. Izrađen od jednog aluminijskog okvira telefon već na prvi pogled djeluje kao da je visoke klase. Iako je tijelo telefona ergonomski izgrađeno, krajevi telefona su poprilično glatki što može predstavljati problem ako se teelfon želi koristiti jednom rukom. Isto tako, telefon ima fino užljebljene rubove, što se pogotovo vidi na svjetlosti. Ono što smo isto tako primijetili jest to da su rubovi ekrana malo grubi na dodir.

Ekran se sastoji od osjetljivog na dodir 5.2-inčnog Super LCD dodirnika sa Quad HD (1440×2560) rezolucijom i Gorilla Glass zaštitom. Ono što nam se posebno svidjelo jest su krivulje oko rubova, mikrofon i Home tipka, koja izgleda kao sloj tekućine na vrhu kamena. Kvaliteta prikaza je sjajna, sa dobrom reprodukcijom boja i preciznom osjetljivošću na dodir. Možete odabrati između ‘Vivid’ i ‘sRGB’ profila boja kao i lijepo upravljanje temperaturama boja za oba profila. Sa svake strane Home tipke nalaze se navigacijske tipke.

htc-10

HTC 10 ima odvojene utore na svakoj strani; jedan za SIM karticu, drugi za micro SD karticu (do 2 TB). Tipke za volumen i uključivanje su fino osmišljeni, s time da tipka za uključivanje sadrži dodatne rubove za lakše pronalaženje. 3.5 milimetarski utor za slušalice je na vrhu dok se USB Tip C utor i zvučnik nalaze na dnu. Tip C utor na ‘desetki’ podržava USB 3.1 Gen 1 brzinu što omogućava prednosti bržeg prijenosa podataka (sjetite se da ovu opviju trebate omogućiti putem aplikacije za kontrole- ‘Settings’).

Blago zakrivljena stražnja strana ima 12 UltraPixel 2 kameru sa laserskim autofokusom i dvostrukom bljeskalicom. Zbog metalnog prstena koji ju štiti, leća kamere se blago ističe sa stražnje strane, ali za vrijeme našeg testiranja nismo pronašli nikakve ogrebotine niti ogrebanu boju.

Model koji smo recenzirali došao je sa kabelom za prijenos podataka, Quick Charge 3.0 kompatibilnim punjačem i setom slušalica.

HTC 10 – Specifikacije i mogućnosti

U pogledu potrošnje struje, HTC ima samo najbolje. Imamo Qualcommov četverojezgreni Snapdragon 820 procesor, 4 GB radne memorije i unutarnju pohranu od 32 GB. Ovo sve skupa u konačnici rezultira sjajnim ocjenama na Benchmarku. Imamo 118,856 u AnTuTu i ‘zdravih’ 53 fps-a (frames per second- sličica u sekundi) u GFXbench-u. Ostale specifikacije uključuju Category 9 LTE brzine za većinu indijskih 4G brendova, Bluetooth 4.2, NFC, dual-band Wi-Fi b/g/n/ac, USB OTG i GPS. Nema radija.

htc-10-brzina

Vrlo dobra stvar jest to što je HTC-ov Sense korisnička podrška sada u odnosu na Androidov Marshmallow minimalna. U stvari, tvrtka je maknula većinu svojih aplikacija (Gallery, Music) u korist Googleovih, što sve u svemu znači glatku korisničku podršku. Ono što je još uvijek prisutno kada pomaknete prvi ekran nadesno jest Blinkfeed, ali i on može biti zauvijek isključen. Ono što on pruža jest obavijesti sa Twittera i aplikacije News Republic, ali također možete sinkronizirati vaš kalendar, Google+, LinkedIn i preporuku jela restorana koji su u vašoj okolici.

Dugim pritiskom na prvi ekran vam dopušta da promijenite izgled ekrana sa ‘klasičnog’ na nešto što se zove ‘slobodan stil’. Ono što ovaj stil u stari radi jest da u potpunosti mijenja cijelu temu telefona i zamjenjuje većinu ikona sa naljepnicama. Možete povezati naljepnice sa aplikacijama ili ih jednostavno koristiti za ukras. Radi se o zabavnom konceptu ali ova novina već nakon nekoliko dana može dosaditi.

Aplikacija Tema vam dopušta da mijenjate izgled svog telefona odjednom ili možete pojedinačno odabirati set ikona, pozadinskih slika, zvukova i fontova. Boost+ aplikacija automatski čisti svo smeće u zadanim intervalima. Kao dodatak ovome da biste izvukli više od vaše baterije, možete zaključati vaše aplikacije svojim otiskom prsta, deinstalirati ih i optimizirati igre. Također možete dobiti uobičajene Google aplikacije i Zoe Video Editor pomoću kojeg ćete moći iz vaše kolekcije slika kreirati kratke filmove.

Aplikacija postavki sadrži alate pomoću kojih možete prebacivati podatke sa starijeg Android telefona ili iPhonea; HTC Connect za odašiljanje medija na kompatibilne uređaje, geste pokreta za pristup opcijama kada je ekran ugašen, HTC Mini+ podršku i HTC BoomSound.

HTC 10 – Performanse

HTC 10 niti u jednom trenutku našeg testiranja nije niti jednom ‘zaštekao’. Bilo je nekoliko trenutaka kada bi korisničko sučelje na tren ‘zakasnilo’ ali to je bilo tako rijetko da je zanemarivo. Kvaliteta poziva je izvrsna, sa izvrsnom kvalitetom zvuka iz slušalice. Primijetili smo da, iako se telefon ne pregrijava tijekom uobičajene upotreba, ipak postaje osjetno vruć za vrijeme korištenja kamere.

Googleova aplikacija za slike je prilagođena na način da sada podržava video uratke u ‘slow-motionu’ i RAW datoteke koje kamera može zabilježiti. Zvuk je obrađen aplikacijom Play Music, BoomSound je prisutan uz potporu Dolby Audio-a. Ono što još dobijete jest sustav korištenja dva zvučnika, od kojih je svaki napajan sa vlastitim pojačalom samo što ovaj puta donji zvučnik ispušta zvuk dolje, a ne kao ranije- prema vama. Iako još uvijek zvuči sjajno, nijetako sveobuhvatan kao dva stereo zvučnika. Telefon također ima ugrađen DAC visoke rezolucije koji podupire 24-bitni zvuk, što sve zajedno pruža priliku da sa dobrim parom slušalica izvučete najbolje od vaših FLAC datoteka.

htc-10-zvuk

BoomSound vam za vrijeme korištenja velikih zvučnika, dopušta prebacivanje između ‘Theatre’ i ‘Music’ modova, ali za vrijeme korištenja slušalica stvari se mijenjaju. Sada možete upaliti i ugasiti BoomSound, a uz to možete i uključiti efekt ‘Dolby headphone’, čijim uključivanjem zvuk zvuči još bogatije i glasnije dok je bas viši. Na kraju, imamo Osobni profil za zvuk (nešto kao Samsungov Adapt Sound), putem kojeg možete sami odabrati kakvoću i kvalitetu zvuka.

Sve do izlaska HTC 10 kamere su zaista bile boljka HTC-ovih uređaja. Iako ova kamera nije najbolja niti savršena, napredak se ipak vidi. HTC se drži svoje UltraPixel tehnologije, a sa verzijom 2.0 smo dobili 12-megapixelnu rezoluciju na veličinom velikog pixela od 1.55 um. Postoje porpilično veliki f/1.8, OIS i laserski autofokus. Sve ovo navedeno se sasvim dobro zajedno uklapa i donosi vrlo detaljan prikaz slike bez zrnatosti. Senzor također obavlja dobar posao što se tiče preciznog hvatanja boja.

htc-10-kamera

Pri danjem svjetlu udaljeni objekti pejsaža se porpilično dobro vide iako i dalje postoji određena količina odstupanja boja. U slučaju rezanja Makroi ne pružaju najbolju kvalitetu, no srećom situacija je drugačija kada se na njih gleda normalno. Veliki okviri daju izvrstan ‘bokeh’ efekt, što je korisno kod slikanja u obliku portreta. U okolišu sa niskim osvjetljenjem performanse su isto tako dobre.

Aplikacije kamere je brza i glatka, pružajući vam osnovne kontrole s desne strane i izbornik za prebacivanje modova s lijeve strane. Bljeskalica i Auto HDR kontrole su istaknute radi lakšeg korištenja. Osim standardnog slikanja, imate i Zoe kameru, pomoću koje možete snimiti nekoliko sekundi videa. Postoje i ‘Panorama’ i ‘Pro’ modovi. Drugi vam omogućuje da ručno podesite fokus, brzinu okidača (2 do 1/8000 sek.), ISO (100-3200), ravnotežu bijele i izlaganje. Ovaj mod vam isto tako dopušta da snimite slike u obliku 12-bitnog RAW (DNG) formata.

Ovoj aplikaciji, iako je brza i laka za korištenje, bi dobro došlo malo prilagođavanja. Na primjer, upozorenje koje bi neprekidno svijetlilo na ekranu, bi nas upozoravalo da odblokiramo laserski autofokus iako nije bilo ničega što ga je blokiralo. Ponekad smo morali i više puta tapkati makro sliku da bismo bili sigurni da je objekt slikanja u fokusu. Nadalje, naišli smo na neke nepravilnosti u pogledu mjerenja svjetlosti kamere. Ponekad, u slučaju niske osvjetljenosti, HTC 10 bi, unatoč našem upornom klikanju jednostavno odbijao fokusirati scenu.

Što se pozitivnih strana tiče, snimanje videa na rezolucijama do 4K je išlo dosta dobro. Možete čak i namještati 24-bitno snimanje visoke kvalitete, kao što možete snimiti i video ekstremno brzih i vrlo niskih brzina (‘slow motion’) i oba će izgledati sjajno.

Ovo je prvi telefon koji ima ugrađen OIS za prednju kameru koji pomaže pri stabiliziranju snimaka u slučaju niske osvjetljenosti. Ako želite izvrsne ‘selfije’, ova prednja 5-megapixelna kamera je upravo ono što trebate.

htc-10-baterija

Dugotrajnost baterije

Baterija od 3000 mAh je za vrijeme našeg testa sa videom trajala 8 sati i 23 minute što je pomalo razočaravajuće. Ali, kroz uobičajenu dnevnu upotrebu, baterija može izdržati cijeli dan bez dodatnog punjenja. HTC 10 podržava Qualcommovu Quick Charge 3.0 opciju koja obećava 50%-tno punjenje u samo 30 minuta.

Završna riječ

Cjenovno HTC 10 ide u korak sa Samsung Galaxy S7 i LG G5-icom, al i sa tako visokom cijenom nije neobično očekivati da tako skup uređaj i zadovolji tu cijenu. To povlači pitanje je li potrebno izdvajati toliko puno novca za ovaj uređaj kada za 50% nižu cijenu možete dobiti uređaj sličnih performansi? OnePlus 3 se pokazao kao vrijedna perjanica koja se može kupiti po nižoj cijeni jer nudi vrhunske performanse po cijeni koju većina korisnika može platiti. Zaista se nadamo da će dečki iz Južne Koreje i Tajvana dobro razmisliti prije nego što odluče izbaciti svoju iduću perjanicu.

Ako se vratimo na to kakav je HTC 10 uređaj što se tiče svakodnevne upotrebe, tada možemo sa sigurnošću reći da se radi o prekrasnom, vrhunski izrađenom telefonu sa najnovijim i najboljim tehnološkim postignućima današnjice. Iako za nijansu lošija od onih kod Galaxyja S7 i LG G5, možemo reći da je kamera na HTC 10 jako dobra. Isto tako sviđa nam se HTC-ov novi pristup u vezi sa softverima. Odani HTC-ovi obožavatelji će kupiti ovaj uređaj u trenu ali za sve ostale teško da bismo ga mogli preporučiti. S obzirom da Samsungov Galaxy S7 dominira tržištem Androidovih pametnih telefona, svi ostali telefoni koji koštaju manje su podjednako dobri.

CIJENA: 5300,00kn

ZA: ekran, kamera, softver

PROTIV: cijena

Piše: M.P.

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular