Prije nekog vremena smo pisali o pojavi i sve većem širenju kineskih pametnih telefona, odnosno pametnih telefona kineskih proizvođača na hrvatsko tržište. S obzirom da je broj ‘Kineza’ na našem tržištu zaista širok i da gotovo svaki korisnik (pa čak i oni zahtjevniji, ali ipak ne ‘prezahtjevni) može pronaći nešto za sebe, odlučili smo u nekoliko proteklih članaka posvetiti malo više pažnje baš kineskim mobitelima.
Na poziv nekih čitatelja koji su nam rekli kako smo od svih kvalitetnih ‘Kineza’ izostavili Elephone P9000 ovaj članak smo odlučili posvetiti tom modelu. U nastavku članka ćemo reći nešto više o ovom modelu pametnog telefona i pokušati ćemo objasniti tvrdnju nekih korisnika da je Elephone ‘hit’ mobitel.
Počnimo ‘ispočetka’.
Elephone P9000: Dizajn mobitela i zaslon
Na prvi pogled Elephone P9000 izgleda robustno, četvrtasto i nezgrapno za korištenje. No to je samo na prvi pogled. Na drugi i treći pogled vidjeti ćete da mobitel lagano ‘leži’ u ruci iako tako ne djeluje. Stražnja strana mobitela je hrapava, dok se na prednjoj strani nalazi staklo koje štiti zaslon mobitela od 5.5 inča. Da, Elephone P9000 je mobitel sa zaslonom od 5.5 inča, čime ovaj pametni telefon ulazi u skupinu phableta.
Ispod samog zaslona nema puno tipki- tek jedna koja služi za prikazivanje funkcija navigacije, dok je iznad stakla zaslona zvučnik slušalice. Na lijevoj stranici mobitela se nalazi utor, odnosno ladica u koju možete staviti ili 2 micro SIM kartice ili 1 micro SIM karticu ili 1 microSD karticu za dodatni prostor za pohranu. Na desnoj strani mobitela se nalaze tipke za pojačavanje/stišavanje glasnoće, kao i tipka za uključivanje i gašenje mobitela.
Zaslon Elephonea P9000 je LCD zaslon od 5.5 inča u Full HD rezoluciji od 1080p i otprilike 403 ppi-ja (gustoće točkica na zaslonu). Sve ovo znači da Elephone P9000 daje dosta dobru kvalitetu slike, pogotovo što se oštrine tiče. Sama osjetljivost zaslona je vrlo visoka, no ne i previsoka kao što zna biti slučaj kod nekih kineskih mobitela. S obzirom da Elephone P9000 ne dolazi sa ugrađenom Croning Gorilla Glass zaštitom preporučije se stavljanje kaljenog stakla radi što veće zaštite za zaslon, a samim time i za cijeli mobitel.
Elephone P9000: Performanse
Ono što će izmamiti osmjeh oduševljenja na lica mnogih korisnika jest to da Elephone P9000 ima osmojezgreni (Helios P10) MediaTek MT 6755 procesor sa radni taktom od čak 2.0 GHz. Mnogi korisnici će se zasigurno složiti sa mnom kada kažem da su ove brojke zaista impresivne.
Što se grafike tiče, Elephone P9000 pokreće moćna grafička kartica Mali T860, što znači da ćete bez ikakvih problema na ovom mobitelu moći gledati videoe u Full HD kvaliteti, igrati igrice (i to one zahtjevne tipa Asphalt Xtreme) bez bojazni od bilo kakvog ‘zapinjanja’. Naravno, Elephone P9000 ima čak 4 GB radne memorije, što je više nego dovoljno za sve što planirate pokrenuti i ‘vrtjeti’ na ovom mobitelu.
Elephone P9000: Dvije moćne kamere od 13 i 8 megapixela
Da sve nije u grafici i brzini procesora Elephone P9000 pokazuje i kvalitetama svojih ugrađenih kamera. Istina jest da kvalitete slike i/ili videozapisa nisu kao na Samsung Galaxyju S7 Edge, no da se ipak radi o kvalitetnim hardverima pokazuje i to da Elephoneova primarna kamera od 13 megapixela ima Sonyjev IMX258 senzor koji još dolazi sa ugrađenom dvostrukom LED bljeskalicom, laserskim autofokusom, kao i podrškom za videozapise u 1080p. Sa prednje strane se nalazi kamera za ‘selfije’ od 8 megapixela.
Pri fotografiranju i snimanju videoa vidi se da je ipak riječ o ‘Kinezu’ i da se senzori sa Elephonea ipak ne mogu mjeriti sa onima na HTC-u 10, Samsungu ili LG-u. I dok je fotografiranje po dnevnim uvjetima (u uvjetima normalne ili visoke osvjetljenosti) prihvatljivo, noćno fotografiranje je ipak dosta lošije kvalitete.
Kada govorimo o operativnom sustavu koji je predinstaliran na Elephone P9000 tada treba reći da se Elephone može pohvaliti instaliranim Android Marshmallow 6.0.1 operativnim sustavom, koji je zahvaljujući vrlo jednostavnim sučeljem i navigacijskim tipkama mobitela, vrlo jednostavan za korištenje.
Ovo je pokazatelj kako Elephone, za razliku od nekih drugih ‘Kineza’ u svome rangu slijedi softverske nadogradnje i ide u korak s najnovijim postignućima na području operativnih sustava. Kao dodatan plus ćemo navesti i predinstaliran Google Play te hrvatski izbornik.
‘Samo’ 32 GB prostora za pohranu?
Odgovor na ovo pitanje je- i da i ne. Da, Elephone P9000 dolazi sa 32 GB memorije za pohranu od kojih je 25 GB dostupno. Sam prostor za pohranu je moguće naravno i povećati memorijskim karticama, odnosno jednom karticom koja se stavlja u mjesto gdje može ići i druga micro SIM kartica, tako da umjesto dvije micro SIM kartice možete imati jednu micro SIM i micro SD karticu.
Dodavanjem micro SD kartice od 128 GB Elephone P9000 se pretvara u pravo malo ‘skladište’ podataka, te tako i na ovaj način zadovoljava svoje korisnike, a pogotovo one kojima uvijek treba dodatnog prostora.
Opis mobitela ne može proći bez da spomenemo bateriju. Baterija na Elephoneu P9000 je kapaciteta od 3000 mAh. Ovo bi samo posebi moglo biti i više nego dovoljno onim korisnicima koji neće koristiti svoj Elephone za igranje igrica ili pak cjelodnevno gledanje videoa u Full HD kvaliteti na Youtubeu, jer će Elephoneova baterija njima trajati i oko dva dana.
Onim pak zahtjevnijim korisnicima će baterija ipak moći izdržati dan do potrebe punjenja. Samo punjenje ide dosta brzo, pogotovo kada koristite mogućnost brzog punjenja mobitela, koju naravno Elephone P9000 ima.
Elephone P9000: ‘Hit’ pametni telefon od 240 eura
Za kraj treba reći kako je Elephone P9000 dostupan za kupnju na nekim od internet shopova (s obzirom da u hrvatskim trgovinama još uvijek nije dostupan), kao što su Honorbuy webshop ili 1949deal. Sam Elephone P9000 košta nešto više od 200 eura (što je oko 1500 kuna), no ako odlučite kupiti samo mobitel tada trebate znati da u ‘osnovnom’ paketu nećete dobiti ništa osim mobitela.
Za ‘puni’ paket trebati ćete izdvojiti još tridesetak eura (plus troškovi dostave). U dodatnom paketom dobivate punjač za brzo punjenje, kabel, kaljeno staklo za zaštitu i flip case masku.
Elephone P9000: Dobar omjer uloženog i dobivenog?
Mnogi korisnici će htjeti znati dobivaju li sa Elephoneom P9000 dobar omjer uloženog i dobivenog, isplati li se uopće kupovina ovog mobitela i je li Elephoneov mobitel po nečemu bolji od ostalih mobitela u svome rangu. Ono što svakako treba reći jest da, ako pogledamo sve ‘dobre’ strane kao i nedostatke, možemo zaključiti da je dobrih strana puno više nego nedostataka.
Ako ćemo tražiti nedostatke onda možemo reći kako je pravi nedostatak Elephonea P9000 njegov loš senzor za očitavanje otisaka prstiju oko kojeg su se dečki iz Elephonea mogli još više potruditi. Ostalih nedostataka, barem onih većih mi nismo uspjeli pronaći. Nažalost, Elephone P9000 još uvijek nije dostupan na hrvatskom tržištu i nećete ga moći pronaći u trgovinama, tako da je jedini način da ga kupite putem web shopova koje smo naveli gore.
Sve u svemu, kada sve zbrojimo Elephone P9000 se s pravom može nazvati ‘hit’ mobitelom koji će zahvaljujući onome što ima zadovoljiti i usrećiti velik broj korisnika.
Specifikacije uređaja:
- Dimenzije: 148,4×73,2×7,3 cm
- Masa: 145 g
- Zaslon: 5.5-inčni, 1920x1080p (otprilike 403 ppi-ja)
- Procesor/grafika: MediaTek MT6755 (Helio P10) osmojezgreni na 2.0 GHz, Mali T860
- Radna memorija: 4 GB
- Prostor za pohranu: 32 GB + micro SD
- Kamere: primarna – 13 MP; laserski autofokus, HDR, dvostruki LED, snimanje u 1080p, sekundarna 8 MP
- Povezivanje: WiFi, Bluetooth 4.1, 4G, GPS, WiFi Hotspot, Dual SIM, USB Tip C
- Baterija: 3000 mAh integrirana, litij-ionska
- Operativni sustav: Android 6.0.1 Marshmallow
Piše: I.H.