Baterijama u telefonima nekada se pristupalo znatno lakše. Morali ste samo otvoriti stražnje kućište telefona i baterija se uz nekoliko kratkih poteza vrlo lako vadila van.
Tijekom vremena se ovaj postupak znatno promijenio pa su kućišta i unutarnja konstrukcija oko baterije postali toliko sofisticirani da joj se pristup znatno ograničio, a s dodatnim ljepilima i materijalima se ona toliko fiksirala da su mnogi korisnici lako odustajali od njenog popravka ili zamjene.
Stvari se polako mijenjaju pa je ovih dana Europski parlament izglasao novu regulaciju prema kojoj će se ponovno vratiti lakši pristup baterijama i njihovom servisiranju.
Novi europski zakon
S novim će zakonom Europska unija ohrabriti korisnike da samostalno mijenjaju svoje baterije kako bi produžili životni vijek svog pametnog telefona. Europski parlament je o ovim promjenama gotovo jednoglasno donio odluku i stavio pod zabranu korištenje raznih ljepila za baterije. Istovremeno je prisilio proizvođače pametnih telefona da promijene dizajn svojih kućišta i dijelova kako bi korisnici mogli lako ukloniti i zamijeniti baterije.
Ovaj potez samo je jedan dio šire strategije Europske unije prema kojoj bi baterije trebale imati bolji učinak na okoliš te bi postale pristupačnije korisnicima. Izostanak korištenja ljepila s kojim su pričvršćene također znači njihovu lakšu zamjenu. Drugim riječima, proizvođačima je zabranjena prodaja pametnih telefona kod kojih se zahtijeva korištenje posebnih alata ili stručnih znanja za otvaranje kućišta telefona i zamjene baterije.
Naravno, za provođenje ovako sveobuhvatne odluke koja se odnosi na milijune proizvoda trebat će dosta vremena pa stručnjaci očekuju njenu punu primjenu do 2027. godine. U narednim će se godinama do tog roka praksa polako uvoditi na tržište.
Očekivani rezultati
Postoji velika šansa da će se nova pravila možda proširiti i na korištenje posebnih ljepila kod drugih dijelova pametnih telefona. Jedna je analiza pokazala da bi proizvođači isto tako mogli prestati s lijepljenjem drugih dijelova uređaja pa će njihovi popravci biti ekonomičniji i imat će bolji utjecaj na okoliš.
Ovakve odredbe imaju potencijal za stvaranje velikog utjecaja na pametne telefone koji se prodaju na tržištima izvan Europske unije. Umjesto da se novac troši na proizvodnju telefona s različitostima kod svakog tržišta, proizvođači bi mogli zajednički usvojiti nove upute koje bi mogle postati standard u cijelom svijetu.
Više o odluci Europskog parlamenta pročitajte na sljedećoj poveznici.
Piše: Ervin Mičetić