Blackview P10000 Pro je pametni telefon koji je kupce osvojio najviše svojom impresivnom baterijom! Naime ovaj pametni telefon u sebi ima bateriju od čak 11000 mAh, što je puno kako god okrenete. Ako bateriju stavimo na stranu, vidjeti ćemo da se radi o pametnom telefonu srednjeg razreda. Je li baterija jedino vrijedno spomena zbog čega bismo htjeli kupiti ovaj uređaj ili tu ima još nešto?
Što je ono što Blackview P10000 Pro nudi?
Blackview P10000 Pro košta oko dvjestotinjak američkih dolara (plus minus koji dolar, ovisi gdje ga kupujete i preko kojih trgovina). Cijena je prva stvar po kojoj ovaj uređaj pripada uređajima srednjeg razreda, što je OK, pod uvjetom da želite takav uređaj. Je li baterija jedino ono što je vrijedno spomena kod Blackview-a? Na svu sreću nije!
Osim odlične baterije uređaj se isto tako može pohvaliti i solidnim osmojezgrenim Helio P23 procesorom, 4 gigabajta radne memorije i prostorm za pohranjivanje od 64 gigabajta. Zaslon? Ako volite velike onda će vas ovaj uređaj zadovoljiti. Blackview P10000 Pro ima zaslon od šest inča, omjer slike je 18:9, a rezolucija je 1080p.
Kvaliteta zaslona nažalost nije Super AMOLED (ili nasreću inače bi uređaj bio dosta skuplji), već se radi o IPS LCD zaslonu koji je osmišljen i proizveden od strane tvrtke Sharp. Prikaz slike je sve u svemu ok, bez obzira na relativno velik zaslon. Boje su klasično LCD-ovske, a jedina zamjerka koja se može pronaći kod Blackviewa jest ta što ne podržava UHD. No nećemo cjepidlačiti.
Osmojezgreni MediaTekov Helio P23 nudi srednje performanse, što se od ovog uređaja i očekuje.
Kada govorimo o procesoru, njegovoj brzini i učinkovitosti onda treba reći kako je Helio P23 sličan onome kojeg možemo pronaći unutar Blackview P6000 modela, s time da je ovaj koji se nalazi unutar P10000 Pro modela više orijentiran uštedi energije. Prvi puta smo se s ovim procesorom mogli upoznati prošle godine, što je opet pozitivna stvar jer procesor nije star.
Njegove jezgre, to jest njegovih osam jezgri je postavljeno na drugačiji radni takt, što je uobičajeno kod pametnih telefona srednjeg i visokog razreda. Tako imamo četiri jezgre s radnim taktom od 2.0 GHz koje se uključuju u potrebi zahtjevnog rada i četiri jezgre koje su postavljene na 1.5 GHz koje rade cijelo vrijeme. Svih osam jezgri je Cortex A-53. 4+4 u pogledu rada jezgri je nešto što isto tako viđamo kod uređaja srednjeg i visokog razreda, što je opet dobro i pokazuje još jedno obilježje uređaja srednjeg razreda.
Čitači otisaka prstiju i prepoznavanja lica su tu, ali bez Androida Oreo
Ono što je isto tako prisutno na ovome uređaju jest sustav prepoznavanja facijalnih obilježja korisnika (ili prepoznavanje lica), baš kao i prepoznavanje otisaka prstiju. To nije sve. I prednja i stražnja kamera uređaja su ”dvostruke” ili sa dva otvora. Uređaj u sebi ima Android Nougat 7.1 što je jedna od zamjerki s obzirom da smo već ”debelo” zagazili u godinu kada bi većina novijih uređaja (izuzev onih najjeftinijih) trebala imati Android 8.0. Najava za nadogradnju na Android Oreo postoji, no ne zna se kada će točno ova nadogradnja postati dostupna za Blackview P10000 Pro.
Rubovi zaslona su razumne veličine.To ne znači da je uređaj ”bezel-free”, ali isto tako znači da zaslon prekriva veliko područje prednje strane uređaja. Naravno, sa lijeve i desne strane uređaja rubovi su puno manji, dok su na gornjoj i donjoj strani veći zbog tehničkih potreba, kao što su zvučnici, kamere i različiti senzori.
Čitač otisaka prstiju je smješten na desnoj strani (na istoj strani na kojoj su smještene i tipke za uključivanje te pojačavanje i stišavanje uređaja). Strane uređaja, odnosno okvir je izrađen od aluminijske legure, dok je stražnja strana prekrivena kožom, što uređaju daje poseban dojam, negdje između srednje-visoke i srednje klase.
Baterija, koja je glavno obilježje Blackviewa P10000 Pro zaslužuje svoj odjeljak tako da ću o njoj pisati kasnije. 11000 mAh je samo po sebi iznimno puno, pogotovo ako uzmemo u obzir činjenicu da većina današnjih pametnih telefona ima u sebi baterije od 2500-3500 mAh. Bateriju nije moguće izvaditi na uobičajen način (što znači da je baterija ”non-removable”).
Ipak, ono što smo još dobili kod ovog uređaja po pitanju utora su dva dual SIM utora i poseban utor za microSD. Uređaj ima i utor od 3.5 mm za slušalice, s time da ćete osim toga dobiti i USB-C adapter te punjač za brzo punjenje, tako da će se onih 11000 mAh napuniti za puno manje vremena nego što bismo to očekivali.
Što se tiče performansi i rada uređaja, treba opet reći da uređaj neće niti pretjerano oduševiti, ali će vas i više nego zadovoljiti ako nemate previsoke apetite. Senzori za očitavanje lica i prstiju rade malo sporije i od vas zahtijevaju da budete u uvjetima visoke osvjetljenosti, ali to je manja omaška koju ćemo ovom uređaju oprostiti. Grafika i grafičke mogućnosti su vrlo dobre no ne i odlične.
Zajedno s MediaTekovim Helio P23 procesorom ide i ARM-ova Mali G71 grafička kartica koja će vam omogućivati igranje svih novih igara na srednjim detaljima. PUBG Mobile radi OK, s time da će, ako ne smanjite detalje, igra zapinjati, što će se najviše osjetiti kada na zaslonu bude više igrača odjednom. Kamere nisu ništa posebno, ali nisu niti ”za baciti”. Nekoliko načina snimanja i fotografiranja, lažni bokeh način, crno-bijeli filteri i HDR način ne govore ništa posebno, ali su svakako dobrodošle stvari zbog kojih ćemo Blackview P10000 htjeti koristiti tu i tamo i za fotografiranje.
Još jedna stvar koja upada u oči (to jest koja se osjeti na dlanu) jest masa uređaja. Sa svojih 293 grama Blackview P10000 Pro spada u prave ”teškaše” po pitanju mase, što je nešto što baš i neće privući jedan dio kupaca.
Baterija od 11000 mAh je definitivno ono što će najviše prodavati Blackview P10000 Pro
Ono što će definitivno najviše prodavati Blackview model P10000 Pro je njegova baterija kapaciteta od nevjerojatnih 11000 mAh. Navodno prema riječima proizvođača baterija omogućuje nesmetano korištenje uređaja do čaj sedam dana (plus minus dan ako ste ”heavy” ili ”casual” korisnik).
Ako se tih 11000 mAh baterije iskoristi na pravi način moguće je učiniti i to da baterija potraje duže. Telefonski pozivi od 60 sati, slušanje glazbe od 80 i vrijeme standby od čak 1200 sati (što je 50 dana) – sve ovo Blackview P10000 Pro može ostvariti ako se uređaj koristi na ispravan način (tako barem kaže proizvođač). U slučaju da vam zatreba brzo punjenje uređaja, tu je i 5A punjač za brzo punjenje. Zahvaljujući punjaču za brzo punjenje onih 11000 mAh će se od 0 do 100% napuniti za dva i pol sata. Impresivno? Toliko da je nemoguće pronaći prave riječi!
Iza kraj – trebate li kupiti ovaj uređaj? Ako vam je vijek trajanja baterije ono što vam je najvažnije i ako nemate nikakav problem s kupovinom preko interneta, zašto ne? Ako pak ne volite glomazne uređaje koji teže gotovo kao dva iPhonea X i koji na sebi nemaju ništa posebno spomena osim baterije, možda bi bilo dobro da ipak zaobiđete ovaj uređaj. Bilo kako bilo, Blackview P10000 Pro je pokazao da i danas može postojati telefon čija će baterija trajati tjedan dana.
Blackview P10000 Pro specifikacija:
Dimenzije: 16.50 x 7.70 x 1.46 cm
Težina: 293g
Zaslon: 6.0 inča IPS, Rezolucija 2160 x 1080
Veličina ekrana 6.0 Inch
MEMORIJA
RAM 4 GB
ROM 64 GB
PRIJENOS PODATAKA
KAMERA
Stražnja kamera Dual MP Tehnology
Stražnja kamera detalji 16.0MP + 0.3MP
Prednja kamera Dual MP Technology
Prednja kamera detalji 13.0MP + 0.3MP
Operacijski sustav Android 7
OS detalji Android 7.1
Chipset MTK6763
CPU detalji 2.0GHz,Octa Core
GPU ARM Mali-G71 MP2
Baterija Non-removable 11000mAh
Cijena: 1.990,00kn
Piše: D.Z.