Kada se sve zbroji i oduzme, novi Asus-ov Zenfone 8 vrlo je dobar flagship, čak i više nego dobre cijene.
No budući da je cijena niža, logično je da će postojati neki kompromisi: na primjer, telefon ne dolazi s bežičnim punjenjem, što je danas kod većine najmodernijih perjanica standard, ne dolazi s telefoto lećom, kao i još nekim obilježjima kamera koje možemo pronaći kod pametnih telefona kojima Zenfone želi biti konkurent.
Ipak, bez obzira na kompromise (kojih ipak nema puno), Zenfone 8 je jedan sasvim solidan flagship. O čemu se točno radi, koje su sve prednosti, a koje su mane ovog telefona, saznajte u iscrpnoj recenziji koja slijedi u nastavku.
Zenfone 8 – dizajn
Iako se dizajnom baš i ne može pohvaliti, ono zbog čega bi Zenfone 8 mogao privući svoje potencijalne kupce su dvije stvari: impresivne specifikacije i kompaktnost, što je danas u svijetu pametnih telefona, kada smo već naučili na uređaje od barem 6.3 inča sve teže za pronaći.
Ako tražite pametni telefon s velikim i prostranim zaslonom na kojem biste mogli uživati u multimedijskim sadržajima, gledati filmove i serije s Netflixa i video-isječke s YouTubea, onda možda Zenfone 8 i nije za vas, budući da se zaslon ovog telefona ne može, barem za današnje pojmove, nazvati prostranim.
S druge strane, svi oni koji traže cjenovno pristupačniji pametni telefon, s flagship specifikacijama a opet niže cijene od uobičajenih flagship uređaja, koji još dolazi s kompaktnim gabaritima i bez sumnje i dalje s kvalitetnim zaslonom, uživat će u ovom uređaju.
Po veličini zaslona (5.9 inča) i dimenzijama Zenfone 8 može se usporediti s Googleovim Pixelom 5. Appleov iPhone 12 Mini je nešto manji, no recimo da su ovo tri perjanice koje danas spadaju u kompaktan segment uređaja. Iskreno, meni se sviđa to što uređaj dolazi sa zaslonom od 5.9 inča. No kao što sam rekao, mnogima možda i neće, jer su naučili na zaslone od 6 i više inča.
Što se materijala izrade tiče, Zenfone 8 izrađen je od solidnih, ”premium” materijala. Poleđina uređaja presvučena je glatkom mat staklenom legurom, što znači da će se uređaj manje klizati u ruci. Poleđina je zaobljena u aluminijski okvir, no taj se prijelaz ni ne osjeti, što uređaju dodatno daje na kompaktnosti i osjećaju čvrstoće.
Dodirna površina uređaja je Gorilla Glass 5, što je vrlo dobro i još jedan ”premium” element. Debljina uređaja je 8 milimetara, zbog čega su strane uređaja malo šire prema unatrag imalo uže prema dodirnoj strani uređaja. Sve ovo dodatno doprinosi boljem hvatu uređaja i čini da Zenfone 8 bude jednostavniji i lakši za korištenje jednom rukom.
Kada promatramo ostale segmente dizajna, treba reći da je sve ostalo manje-više isto kao i kod drugih pametnih telefona, koje danas možete pronaći na tržištu. Tipke za reguliranje glasnoće nalaze se na gornjem, desnom rubu, ispod nje je metalna tipka za zaključavanje uređaja. Zenfone 8 više nema podeblju tipku za zaključavanje na kojoj se svojevremeno nalazio i senzor za otključavanje uređaja, kakvog možemo pronaći na Zenfone 7 modelu.
To znači da je Asus na svoju osmu iteraciju implementirao način otključavanja uređaja putem senzora koji je ugrađen ispod zaslona. Nekima će se ova promjena svidjeti, neki će žaliti za senzorom koji je bio na tipki za zaključavanje, no što je tu je. Na gornjoj strani telefona nalaze se dobri, stari utor od 3.5 mm za slušalice, kao i mikrofon, dok su dolje smješteni slušalica za pozive, USB-C utor i utor za SIM kartice. Ovdje treba spomenuti i to da Zenfone 8 ne dolazi s microSD mogućnostima.
Zenfone 8 – zaslon
Po nekima jedan od najvećih aduta ovog pametnog telefona (dok će nekima to biti ne baš tako jak adut s obzirom da na tržištu danas postoje flagshipi s većim zaslonima) njegov je zaslon. Naime, ovdje se radi o 5.9-inčnom Super AMOLED zaslonu Full HD+ rezolucije, odnosno 2400x1080p. Ono što svakako i definitivno veseli i što će vjerujem razveseliti svakog znalca zaslona pametnih telefona, jest činjenica da Zenfone 8 zaslon dolazi s razinom osvježenja od 120 Hz.
Tako visoka razina osvježenja dodatno će pomoći svim ljubiteljima brzine, kako pri pregledavanju internetskog sadržaja, tako i prilikom igranja igara i gledanja multimedijskog sadržaja. Naravno, ako želite u opcijama razinu osvježenja možete spustiti na 90 ili klasičnih 60 Hz-a kako biste uštedjeli na bateriji. No, činjenica da Zenfone 8 dolazi sa 120-herznim osvježenjem svakako je plus.
Zbog omjera od 20:9 zaslon djeluje malo duguljasto, čak i izduženije nego što on to zapravo jest, što bi mogao biti problem s one koji imaju manje dlanove i manje prste. To je isto jedan od kompromisa u pogledu izgleda i dizajna na koji ćete morati biti spremni kod kupnje ovog telefona, no iskreno smatram da se ne radi o toliko velikom problemu.
Kakva je kvaliteta prikaza slike?
Više nego dobra. Točnije, izvrsna. Neki govore da je oštrinom i dubinom prikaza boja i sadržaja na zaslonu Zenfone 8 čak i bolji od Appleovog iPhonea 12 Pro. To bi moglo biti i točno, budući da Zenfone 8 dolazi s gustoćom točkica od oko 446 ppi, Full HD+ rezolucijom, Super AMOLED panelom i da se sadržaj promatra na zaslonu od 5.9 inča. Veći broj gustoće točkica na manjoj preglednoj površini definitivno znači bolju kvalitetu prikaza od uređaja koji dolazi s istom rezolucijom, ali na zaslonu od 6.3 i više inča.
Sve u svemu, ako vam je zaslon jedna od najvažnijih stavki na pametnom telefonu i ako tražite odličan AMOLED zaslon, a za njega baš ne želite dati 1.000 eura, onda ćete s Zenfone 8 zaslonom biti itekako zadovoljni, budući da se radi o jednom odličnom AMOLED-u, s dubokim crnim bojama, vrlo dobrom čitljivošću pod kutom kao i prilikom izloženosti snažnim sunčevim zrakama. Zaslon Zenfone 8 modela je, kad se sve zbroji i oduzme, za čistu peticu!
Jedna od novina koje je Asus implementirao u svoj novi Zenfone 8 svakako je promjena u pogledu dodirnog načina otključavanja uređaja. Dok je ”sedmica” imala senzor otiska prsta na bočnoj tipki, Zenfone 8 se pridružio društvu koje njeguje čitače otisaka ispod zaslona. Sam čitač radi vrlo brzo, uz gotovo pa nikakvu odgodu, što je dobro i očekivano. Zenfone 8 također, ako to poželite, možete otključati i uz pomoć prepoznavanja lica.
Zenfone 8 – kamere
Asusov Zenfone 8 dolazi s dvije stražnje kamere, odnosno s glavnom, širokokutnom i ultra-širokokutnom i selfie kamerom od 12 megapiksela, koja je smještena u ”punch” rupicu na zaslonu. Ovdje se vidi još jedan kompromis kojeg je Asus morao implementirati: iako je Zenfone 7 dolazio i s telefoto kamerom, ”osmica” ju je izostavila.
Što se primarne kamere od 64 megapiksela tiče, ona po mnogočemu, a ponajviše po specifikacijama podsjeća na kameru sa Zenfonea 7 Pro; sve od Sonyjevog IMX686 senzora i OIS-a, pa do sekundarne, 12-megapikselne ultra-širokokutne kamere i njezinog, također Sonyjevog IMX363 senzora.
Kakva je kvaliteta fotografija? U dnevnim uvjetima, kao i u uvjetima kada općenito postoji velika količina svjetlosti i kada je okolina dobro osvjetljena, kvaliteta fotografija je vrlo dobra. Ono što se da primijetiti jest to da boje znaju izgledati pomalo prezasićeno. Naravno, u uvjetima niže i niske razine osvijetljenosti kamere se pomalo ”muče;” primjetan je gubitak jasnoće i bistrine, što znači da su fotografije zamućenije.
No ovo nije prevelik problem, ali morat ćete biti spremni na njega. Je li Zenfone 8 pametni telefon s kamerama kao glavnim fokusom? Nije. No to ne znači da su kamere loše, ali ono što ovo znači jest da ćete na tržištu, čak i za nešto nižu cijenu, pronaći kamere koje se mogu pohvaliti s više mogućnosti i kvalitetnijom fotografijom, ako je to ono što tražite kod pametnog telefona.
Zenfone 8 – performanse
Performanse Zenfonea 8 svakako su jedan od aduta, da ne kažem i glavnih aduta, ovog pametnog telefona. To se ponajviše može zahvaliti sustavu na čipu, odnosno Qualcommovom Snapdragonu 888, koji se nalazi u unutrašnjosti ovog uređaja. Osim vrhunskog procesora, Zenfone 8 može se pohvaliti i količinom memorije.
Tako imamo mogućnosti od 8 pa sve do 16 GB radne memorije, uz mogućnosti od 128 i 256 GB unutarnjeg prostora za pohranu. Nažalost, unutarnji prostor za pohranu nećete moći povećati nikakvim microSD karticama, što znači da će vam 128 ili 256 GB ROM morati biti dovoljno. Je li ovo plus ili minus, ostavit ću na vama. Meni je osobno ovo minus.
Kakve su same performanse u radu? Onakve kako se od njih i očekivalo: izvrsne. Tijekom testiranja rada i mogućnosti uređaja nisam primijetio nikakva zastajkivanja ni ”štucanja,” bilo da se radi o pokretanju više zahtjevnijih aplikacija odjednom ili o pokretanju najmodernijih i najzahtjevnijih mobilnih igara, kao što su Call of Duty Mobile, Asphalt 9 ili PUBG Mobile na maksimalnim detaljima.
Sve radi brzo, glatko i onako kao što bi se i očekivalo od jednog pametnog telefona koji ispod haube ima Snapdragon 888. Prosječan broj bodova na Gekkbenchu 5 bio je 3508, što je ipak ispod poznatih gamerskih uređaja, kao što su Asusov ROG 5 Pro ili pak OnePlus 9, ali je u isto vrijeme iznad većine pametnih telefona koji su na tržište izašli 2020. godine, izuzev iPhone 12 modela.
Ono što je također plus, barem za sve one kojima je bitno da je njihov novi telefon maksimalno ažuriran, jest činjenca da Zenfone 8 dolazi ”po defaultu” s Androidom 11, kao i svim najnovijim nadogradnjama sustava i Android mogućnosti. Njegov vlastiti ZenUI, odnosno Zenfone 8 korisničko sučelje je uglavnom čisto, što znači da gotovo da i nema bloatware aplikacija, što je također plus. Ako volite ”čiste” Android telefone koji rade glatko i koji ne dolaze s bloatwareom, onda će vam se i zbog toga Zenfone 8 sigurno svidjeti.
Zenfone 8 – baterija
Zenfone 8 dolazi sa, s obzirom na gabarite i dimenzije ovog uređaja, vrlo prostranom baterijom od 4.000 mAh. S uobičajenim korištenjem uređaj može preživjeti cijeli dan, odnosno od jutra do večernjih sati, s time što će intenzivno korištenje, pogotovo ako ste gamer i ako volite satima provoditi vrijeme igrajući Call of Duty Mobile, vrlo brzo ”popiti” energiju njegove baterije.
Stvar donekle dodatno poboljšavaju mogućnosti uštede baterije, kao i tamni načini rada, tamne teme, koje su primjenjive na Zenfoneu 8 budući da uređaj dolazi sa Super AMOLED zaslonom. Ako želite izvući maksimum iz baterije Zenfonea 8, savjetujem vam da uključite tamnu temu i da isključite Always-On prikaz te da zahtjevne aplikacije, osim onda kada ih koristite, stavite na spavanje.
Uređaj u pakiranju dolazi s brzim punjačem od 30W, što je vrlo dobro, no ne na onoj razini punjenja kakvu će ponuditi punjač od 60W, kakav dolazi s Asus-ovim ROG 5 telefonom. S punjačem od 30W do 50% baterije doći će za oko 27 minuta, dok će mu za 100% trebati oko sat vremena, nekada i sat i dvije minute. Još jedan minus i kompromis Zenfone 8 modela jest nedostatak bežičnog punjenja.
Za razliku od njegovih prethodnika, osma iteracija Asus-ovog Zenfone pametnog telefona ne dolazi s mogućnostima bežičnog punjenja. Ako vam je ovaj segment važan, znajte da ćete tu trebati biti spremni na kompromis, naravno zbog cjelokupne niže cijene uređaja.
Zenfone 8 – cijena
Cijena Zenfonea 8 svakako je jedan od aduta ovog telefona, pogotovo kada se uzme u obzir da uređaj želi i nastoji biti perjanica, ali po pristupačnoj cijeni. Asus Zenfone 8 dostupan je u hrvatskim trgovinama i to po cijeni od 4.600 do 5.200 kuna, za model sa 8 GB radne memorije i 128 GB unutarnje memorije za pohranu (što je otprilike između 611 i 690 eura).
Zašto kupiti Zenfone 8?
Kao i svaki pametni telefon koji danas postoji na tržištu, tako i Asus-ov Zenfone 8 dolazi s prednostima i nedostacima. Zašto kupiti Zenfone 8? Kao prvo, zbog omjera cijene i specifikacija. Ako tražite perjanicu, za koju nećete morati dati 900 ili 1.000 eura, a koja će po specifikacijama imati manje-više sve ono što danas imaju najnovije perjanice tipa Samsung Galaxy S21, iPhone 12 ili Huawei P40 Pro, onda je Zenfone 8 telefon za vas.
Uz to, ako volite pametne telefone kompaktnih dimenzija, koji dolazi s jednim odličnim Super AMOLED zaslonom, to su dodatni razlozi za kupnju Zenfonea 8. Ako pak tražite telefon s velikim i prostranim zaslonom, kao i telefon s kamerama koje imaju brojne mogućnosti i koje bi se istaknule ”premium” mogućnostima i kvalitetom, onda se bojim da Zenfone 8 nije za vas. Bilo kako bilo, izbor je, kao i uvijek- isključivo na vama.
Zenfone 8 specifikacije:
- Dimenzije: 148 x 68.5 x 8.9 mm
- Masa: 169 g
- Zaslon: Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 700 nits 5.9 inča, 84.0 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio), rezolucija 1080 x 2400 pix, 20:9 ratio (~446 ppi density), zaštita Corning Gorilla Glass Victus
- OS: Android 11, ZenUI 8
- Čipset Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
- CPU Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680)
- GPU Adreno 660
- RAM/Pohrana 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 16GB RAM
- Kamera: glavna: :Dual 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73″, 0.8µm, PDAF, OIS
12 MP, f/2.2, 112˚, 14mm (ultrawide), 1/2.55″, 1.4µm, dual pixel PDAF
Features LED flash, HDR, panorama, Video 8K@24fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR
SELFIE KAMERA: Single 12 MP, f/2.5, 28mm (standard), 1/2.93″, 1.22µm, dual pixel PDAF, Video 4K@30fps, 1080p@30/60fps - Zvuk: stereo zvučnici, 3.5mm jack 32-bit/384kHz audio
- Priključci: WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, USB USB Type-C 2.0, USB On-The-Go
- Baterija: Type Li-Po 4000 mAh, non-removable. Brzo punjenje 30W, 60% in 25 min, 100% in 80 min
Piše: Ivan Hečimović