PočetnaMobyPametni telefoniApple je na iPhoneu 16E u potpunosti uklonio sljedeće mogućnosti!

Apple je na iPhoneu 16E u potpunosti uklonio sljedeće mogućnosti!


Hoće li to biti dobar potez ili ne, vrijeme će pokazati.

Novi iPhone 16E službeno je lansiran 19. veljače. No, umjesto implementiranja novih stvari na ”cjenovno pristupačniju verziju” iPhonea, čini se da se Apple odlučio na uklanjanje određenih mogućnosti. I da stvar bude gora, jednom nakon što te mogućnosti budu uklonjene, Apple ih više neće vraćati na svoje uređaje. Idemo vidjeti o čemu se točno radi.

 

Advertisement

Touch ID i Home Tipka, bye bye

Touch ID je legendarna mogućnost, koja na iPhone pametnim telefonima postoji od davnina. No, to je ujedno i jedna od mogućnosti od kojih se Apple oprašta s novim 16E modelom. To znači da je urez na vrhu zaslona predviđen za smještaj svih potrebnih Face ID senzora, uz prednju kameru.

Mnogima bi bilo draže da je Apple ostavio Touch ID, ali da je na primjer, ugrađen u bočnu stranu ili tipku uključivanje ili isključivanje, kao što to čini za iPad 10. generacije, iPad Air 2024 i iPad mini 7. No, kako stvari stoje, čini se da Touch ID odlazi u ropotarnicu povijesti.

iPhone 16E

Novi iPhone 16E ima znatno veći zaslon u odnosu na starije SE modele

iPhone 16E je narastao, što znači da se povećala i veličina njegovog zaslona na 6,1-inčni OLED zaslon uz rezoluciju od 1170 x 2532 pixela, 19.5:9 ratio (~457 ppi density). To je veliki skok u odnosu na 4,7-inčni panel, kakav se nalazio na iPhoneu SE (2022). Mnogi misle da je ovo pozitivno.

Postoji razlog zašto je Apple izbacio iPhone Mini iz svoje ponude i zamijenio ga iPhoneom Plus, a to je bila veličina zaslona od 5,4 inča. No, s druge strane, postoji puno ljudi koji vole kompaktne pametne telefone, s manjim zaslonima i njima se neće svidjeti novi Appleov plan. No, kako je tako je. Veće dimenzije znači i to da novi iPhone 16E dolazi sa znatno većim zaslonom, što opet ne znači nužno da pametni telefon neće biti kompaktan. Hoće, pogotovo ako ga se usporedi s nekim ”divovima”, pogotovo onima iz Androidovog tabora.

Lightning utor je još jedna mogućnost od koje će se korisnici iPhone 16E morati oprostiti

Ovo je definitivno jedna od nadogradnji za iPhone 16E, za koju mislim da se nitko neće buniti. Očekivano se Apple prebacio s Lightning konektora na USB-C, što zbog trenda, što zbog pritiska nekih regulatornih agencija.

Ovo je promjena koju će vrlo vjerojatno mnogi pozdraviti, iako se zna da Apple nije sam od sebe prešao na USB-C. Jedna od novih značajki četvrte iteracije iPhone 16E je i USB-C, što je nadogradnja koja će sa sobom donijeti i dodatne pogodnosti.

 

Što još novoga možemo vidjeti na iPhone 16E?

iPhone 16E je dobio i niz drugih nadogradnji, počevši od A18 čipa izrađenog na 3nm tehnologiji sa procesorom Hexa-core (2×4.04 GHz + 4×2.20 GHz) i Apple GPU (4-jezgrenom grafikom). Ovo je isti procesor koji se ugrađuje unutar serije iPhone 16. Dakle, ne samo da biste trebali očekivati ​​glatke performanse, već i podršku za mogućnosti Apple Intelligence.

Uz to, iPhone 16E dolazi s većom glavnom kamerom od 48 MP, f/1.6, 26mm (wide), PDAF, OIS, u odnosu na 12 MP na iPhoneu SE iz 2022. To bi trebalo rezultirati oštrijim fotografijama, ali i boljom mogućnošću digitalnog zumiranja. Ali nema telefoto zooma niti ultra-širokokutne kamere.

Posljednje, ali ne i najmanje važno, iPhone 16E je prvi iPhone ikada koji ima ugrađeni Appleov vlastiti 5G modem. Ne znamo puno o tome, ali ovo bi moglo pomoći u tome da novi jeftini iPhone bude još energetski učinkovitiji, s boljom trajnošću baterije.

 

Službeno predstavljanje iPhonea 16E

Tri godine je jako puno vremena koje je proteklo između posljednjeg i novog modela iPhonea. Zato se vjeruje ne samo da će iPhone 16E donijeti osvježenje u svoju budget verziju telefona, nego i velik broj novina i promjena, zbog kojih će se jako razlikovati od svih prošlih iPhonea SE.

Ostaje za vidjeti hoće li se kupcima svidjeti Appleovo ukidanje Touch ID-a i tipke za početnu stranicu, odnosno Home tipke i kako će prihvatiti činjenicu da novi iPhone SE više neće biti mali pametni telefon. Međutim još jedna stvar zabrinjava, a to je nedosljednost u cijenama. Tako cijene u Njemačkoj, Auatriji i Italiji odnose se na Appleove službene trgovine, dok su u Hrvatskoj i Sloveniji to cijene autoriziranih resellera jer Apple u Hrvatskoj nema službenu trgovinu. Iz tablice je vidljivo da su početne cijene u Njemačkoj i Austriji najniže, dok su u Hrvatskoj najviše. Ovo sa cijenama u HR je postalo već zabrinjavajuće, kao da smo poligon za testiranje do koliko nešto može ići najskuplje.

Alan Milić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Advertisement

Most Popular