Za mnoge ljude “Android” i “Samsung” su sinonimi, iako svi znamo da to nije istina. No, južnokorejski div proizvodi neke od najboljih Android uređaja koje možete danas kupiti, bez obzira na budžet i da li govorimo o low, mid ili high-end mobitelima.
Međutim, također je istina da Galaxy uređaji nisu lišeni problema, od onih koji su blago dosadni do onih koji izazivaju iritaciju kod nekih korisnika. U ovom ćemo članku navesti šest zanimljivih stvari vezanih uz Galaxy telefone.
1) Previše “bloatwarea”
Galaxy uređaji dolaze s unaprijed instaliranim Samsungovim aplikacijama, od kojih su mnoge jednostavno alternative Googleovim aplikacijama koje također dolaze unaprijed instalirane na Android telefonima. Puno aplikacija od kojih vam vjerojatno 90% tih istih aplikacija ne treba.
Ako vam se ne sviđa korištenje spomenutih Samsungovih alternativa, morate ručno izbrisati te aplikacije s telefona, te da biste vratili sav potrošeni prostor za pohranu na mobitelu.
Osim toga, sistemske aplikacije kao što su Galaxy Store, Bixby, AR Zone i druge ne mogu se deinstalirati ili onemogućiti, tako da je vaša jedina opcija da ih sakrijete iz ladice aplikacija i uklonite s početnog zaslona.
Nadalje, mnogi korisnici Samsunga žale se da njihov telefon automatski preuzima aplikacije bez dopuštenja i ne postoji jednostavan način da spriječite Galaxy Store da instalira bloatware aplikacije na vaš telefon. Taj isti instalirani bloatware nastavlja raditi u pozadini, troši vam procesorsku snagu i brže prazni bateriju vašeg telefona.
Ukratko – Samsung mobiteli imaju puno previše bloatwarea protiv kojeg se morate aktivno boriti.
2) Slike izgledaju previše “obrađeno”
Za fotografiranje na pametnim telefonima, danas je softver jednako važan kao i hardver, jer algoritmi za obradu slike postaju sve moćniji. Ali ako posjedujete Samsung telefon, sigurno ste primijetili kako on ima tendenciju pretjerane obrade, zbog čega vaše slike izgledaju “lažno”.
Također, ono što vidite u ekranu prije slikanja, često je toliko različito od krajnjeg rezultata da zapravo nikad ne znate što možete očekivati od svoje kamere. Ovaj problem je izraženiji na Samsung telefonima srednje i niže klase nego na high-end modelima koji imaju bolju obradu slike i na kojima slike izgledaju “normalnije”.
Za usporedbu, fotografije s iPhonea izgledaju prirodnije, dosljednije i nikada nisu pretjerano obrađene. Bez obzira koji iPhone kupite, možete se osloniti na njegov sustav kamere.
3) One UI “smetnje”
Iako se slažemo da je One UI jedan od najboljih Android skinova, istina je da su neki njegovi dijelovi ili loše dizajnirani, nemaju smisla ili se čine nepotpunima.
Na primjer, ne postoji nativna opcija za promjenu oblika ikona aplikacija. One UI je nekada imao ovu opciju, ali ju je Samsung naknadno uklonio bez ikakvog razloga. To znači da ste zapeli s ikonama u obliku “kruga”, osim ako ne preuzmete Samsungovu aplikaciju za prilagodbu “Good Lock”.
Sporo skeniranje otiska prsta
Također smo primijetili da registracija otisaka prstiju traje predugo, posebno za ljude koji imaju žuljeve ili druge kožne abnormalnosti na vrhovima prstiju. Ponekad bi telefon jednostavno odbio registrirati vaš otisak prsta zbog navedene abnormalnosti.
Čak i nakon registracije otiska prsta, nekim Galaxy telefonima srednje klase treba predugo da očitaju vaš otisak prsta i otključaju zaključani zaslon. Ovo je vrlo nezgodno jer se svaki put mučite da otključate telefon, a to bi trebala biti radnja u djeliću sekunde o kojoj ne biste trebali razmišljati.
Widgeti & App Drawer
Još jedna iritantna značajka One UI-a je kako raspoređuje aplikacije na telefonu. Skoro svaki Android telefon raspoređuje aplikacije okomito tako da se možete lako pomicati kako biste pronašli željene aplikacije. Prirodno je, fluidno i lagano. Ali Samsungovi telefoni raspoređuju aplikacije vodoravno, što znači da morate prijeći prstom vodoravno po zaslonu umjesto pomicanja prsta gore-dolje, što je manje intuitivno.
Nadalje, nekoliko Samsungovih widgeta ne mogu mijenjati veličinu, kao što su Dual clock, Digital Wellbeing, Samsung Internet Search, Bixby Routines, Calendar i dr. Zbog toga vam je teže ukrasiti početni zaslon onako kako vi to želite. Veličinu drugih Samsung widgeta je moguće mijenjati, ali samo malo.
Navigacija
Također nam se ne sviđa kako Samsung stavlja vlastite usluge/aplikacije kao defaultnu opciju za mnoge radnje u korisničkom sučelju. Na primjer, dugim pritiskom tipke za uključivanje/isključivanje mobitela pokreće se Bixby (po defaultu), a ne izbornik za isključivanje uređaja. A swipe-anje ulijevo s početnog zaslona pokazuje Samsung Free umjesto Google Discovera.
Ali možda je naša najveća pritužba na One UI koliko je ponekad teško navigirati istim. Samo da budemo jasni, sviđa nam se što je One UI prepun korisnih mogućnosti, ali mnoge su zakopane duboko u samom sustavu, odnosno u postavkama. Zbog toga su mnoge dobre mogućnosti ostale neiskorištene kod mnogih korisnika.
4) Samsung Pass ne radi s Google Chromeom
Samsung Pass je biometrijska autentifikacijska usluga koju možete koristiti za brzu prijavu na web stranice i aplikacije pomoću otiska prsta. To je u osnovi usluga automatskog popunjavanja podataka. Najbolja stvar kod toga je što su vaši biometrijski podaci zaštićeni pomoću sigurnosnog sustava Samsung Knox, o kojem smo već bili pisali.
Samsung Knox daleko je najsigurnija Android mobilna sigurnosna platforma koja Samsung Pass čini sigurnijim od autentifikacijskih usluga trećih strana kao što je LastPass.
Ali … Samsung Pass dostupan je samo na Samsung Internetu, defaultnom mobilnom pregledniku ove kompanije. Ako koristite Chrome ili bilo koji drugi preglednik kao defaultni, nećete moći iskoristiti prednosti njega i sigurnosti Knoxa.
5) Sporije punjenje od Android rivala
Samsung je možda najsporiji kada je u pitanju povećanje brzine punjenja na svojim telefonima u usporedbi sa svojim Android konkurentima. Dok drugi brendovi guraju telefone sa 65W, 80W, 120W ili čak i većim brzinama punjenja, najviše što Samsung trenutno nudi je do 45W sa svojim vodećim modelima S22 Ultra i S22+.
6) Samsung Messages aplikacija može biti bolja
Samsung Messages je defaultna aplikacija za poruke na mnogim Galaxy uređajima i izravna je konkurencija Google Messages aplikaciji. Problem je što je Samsung Messages dosta ograničavajući.
Na primjer, Google Messages ima Smart Reply, Nudges, Suggested akcije, Google Assistant prijedloge i mogućnost slanja datoteka u razgovorima i automatskog brisanja OTP poruka nakon 24 sata. Samsung Messages nema ništa od toga.
Piše: Boris Plavljanić