Acerov P3 je osebujan uređaj kojim nam je Acer u tijelu tablet računala pokušao ponuditi performanse Ultrabooka
Većina proizvođača prijenosnih računala pokušala je barem jednom komibinirati funkcionalnost tableta sa performansama Ultrabooka. Sve skupa je dosad (uglavnom) završavalo neuspješno. Acer je prilikom osmišljavanja Aspirea P3 odlučio iskoristiti prokušanu metodu posuđenu iz svijeta klasičnih tablet računala. Naime uz sam uređaj koji je po svojoj definicija tablet računalo dolazi bežična Bluetooth tipkovnica u kombinaciji sa zaštitnom futrolom koja se po potrebi pretvara u stalak.
Piše: Tomislav Hlupić
Performanse Ultrabooka u tijelu tableta
Predstavljanjem Windowsa 8 Microsoft je pokazao kako je spreman za nove zahtjeve tržišta i omogućio proizvođačima proizvodnju tablet računala izuzetnih performansi. Acer je tako u svoj model Aspire P3 ugradio solidan skup hardverskih komponenti. Najvažnije je da je tu dvojezgreni Intelov Core i5 procesor radnog takta 1.5 GHz kao i SSD disk, čime ovo hibridno računalo dobiva status Ultrabooka. Koristi se posebno štedljiva varijanta Intelovog ULV procesora sa ukupnom potrošnjom od svega 13 vata. Poglavito zahvaljujući SSD-u, operacijski sustav se pokreće iznimno brzo, te je općenito omogućen brz i ugodan rad.
Pozitivan dojam upotpunjuje i IPS ekran osjetljiv na dodir dijagonale 11,6 inča i rezolucije 1366 x 768 piksela, čime je (djelomično) osigurana niža cijena samog uređaja, dok je istovremeno ponuđen prilično kvalitetan ekran vrlo dobrih osobina. Izostatak čitača memorijskih kartica na uređaju ovakvog tipa predstavlja prilični nedostatak, što svakako ne treba zanemariti. Inače je opremljenost manje više standardna.
Zanimljiva transformacija
Na sam dizajn i kvalitetu izrade nemamo previše zamjerki. Aluminijsko kućište, iako se takvim ne čini na prvi pogled, na dodir djeluje prilično čvrsto, a sam uređaj svojom težinom omogućava korištenje poput svako drugog tableta. Ipak treba spmenuti kako je P3 u prosjeku nešto veći, teži i deblji od klasičnih tableta pa to valja imati na umu.
Već spomenuti ekran je prekriven izdržljivim staklom, pa kada uzmemo u obzir potrebnu količinu dodira po njemu, takva izrada je i više nego poželjna. Konačno, zaštitna futrola je izrađena od materijala sličnog koži i djeluje prilično elegantno.
Tipkovnica je, pak zaseban segment. Debljine tek par milimetara i zasigurno spada među najtanje postojeće dodatke takve vrste. Međutim spomenuta debljina je istovremeno i veliki nedostatak. Tipke imaju, razumljivo, dosta plitki hod, te je dugotrajni rad na njima uglavnom nemoguć. Uz to, izostavljanjem touchpada korisnik je na neki način prisiljen na navigaciju isključivo preko ekrana, koja usporava rad, no u slučaju potrebe moguće je miš priključiti na postojeći USB ulaz smješten na lijevoj strani uređaja.
Dodatna futrola vam zapravo služi i kao svojevrsni stalak te se P3 u tren oka pretvara u ultraprijenosnikmsa tipkovnicom ispred samog ekrana. Ovo je zanimljivo i zgodno rješenje međutim kada se tablet postavi na stalak ne odaje dojam stabilnosti, te ga čak i slabiji udarac lako pomiče iz tog položaja.
Prenosivost na visini
Ugrađena Intel HD 4000 grafička kartica nema neke izuzetne performanse, no svoju zadaću obavlja zadovoljavajuće, čak i prilikom prikaza video zapisa u 1080p kvaliteti, dok se putem ugrađenog HDMI izlaza Aspire P3 može priključiti na veći ekran ili HD projektor u slučaju potrebe za vanjskim prikazom. Za dvije ugrađene kamere može se reći kako svoju funkciju obavljaju dobro. Kamera na stražnjoj strani je rezolucije 5 MP, dok je na prednjoj strani ugrađena 720p kamera dovoljna za povremeno korištenje u video pozivima.
Važan segment kod tablet računala, pa tako i kod ovakvih hibrida, je bežična povezivost. Naravno, uz Bluetooth, prisutan je i WiFi adapter n generacije, no izostala je podrška za spajanje na mobilne mreže, što je u današnje vrijeme za prijenosne uređaje određeni nedostatak. Na neki način, neostatak je i samo jedan USB ulaz, jer ograničava korisnika prilikom spajanja dodatnih uređaja, pa je tako nemoguće istovremeno koristiti 3G adapter i USB disk. Na kraju, zahvaljujući prilagođenim Intelovim procesorima, omogućeno je vrlo dobro trajanje baterije. Na našem testu uz maksimalno opterećenje baterija traje gotovo 2 i pol sata, što je za uređaj ovakvog ranga solidan rezultat.
Acer Aspire P3 dolazi s Windows 8 Professional operacijskim sustavom koji njegova svojstva tablet računala iskorištava maksimalno. No, uzevši u obzir cijenu svojim performansama nije na razini Ultrabookova istog cjenovnog ranga, no u odnosu na njih nudi funkcionalnost tablet računala.
SPECIFIKACIJE
Intel Core i5 3339Y 1.5/ 2 Ghz Turbo, 4 GB DDR3L, Intel HD 4000, SSD 128 GB, WLAN b/g/n, BlueTooth, 1x USB 3.0, 11,6“ multitouch IPS ekran rezolucije 1366×768 piksela, HDMI izlaz, stražnja kamera 5.0 Mpix, prednja 720p kamera, dimenzije: 295 x 190 x 10 mm, težina: 790 g (bez futrole), Bluetooth tipkovnica, futrola, trajanje baterije: 2:19 h, OS: Windows 8 Professional 64bit
USTUPIO
Mikronis, (01) 30 33 100
www.acer.hrCIJENA
7299 knZA
kvaliteta izrade, vrlo dobar IPS ekran, relativno malena težina, solidne performanse, trajanje baterijePROTIV
plitka i neudobna tipkovnica, izostanak čitača kartica, samo jedan USB ulaz, cijenaOCJENA
3/5