PočetnaKriptovaluteŠto su to takozvani ''mostovi'' kriptovaluta?

Što su to takozvani ”mostovi” kriptovaluta?


Čak i kada obujam transakcija padne, blockchain platforme poput Ethereuma bore se s brzinama transakcija i naknadama. Kako bi riješio ovaj problem, Ethereum podržava rješenja sloja 2 za privremenu izmjenu nekih transakcija izvan lanca. Ipak, transakcije se u nekom trenutku moraju vratiti u Ethereum blockchain, a metoda koju ova rješenja povezuju s Ethereumom poznata je kao most kriptovalute.

Što je to most kriptovaluta i kako on funkcionira?

crypto most

Most kriptovaluta – što je to i čemu služi?

Most za kriptovalute je aplikacija koja omogućuje nekome prijenos svoje kriptovalute između blockchain platformi. Jedna od briga u vezi s blockchain tehnologijom je njezina sposobnost komunikacije s drugim blockchainovima. Ova komunikacija, nazvana interoperabilnost, omogućuje razvojnim programerima da grade na više blockchaina i ispunjavaju zahtjeve za korisnike bez obzira koji blockchain žele koristiti.

Problem koji ometa interoperabilnost je taj što svaki blockchain ima nativni novčić, pravila za stvaranje tokena, potencijalno jedinstveni jezik kodiranja i izvršne datoteke pametnog ugovora. U osnovi, svaki blockchain govori različitim jezikom i nema prevoditelja.

Kako bi se riješio taj problem, mostovi omogućuju korisnicima slanje svojih kriptovaluta u druge lance blokova stvaranjem tokena koji predstavljaju tu kriptovalutu, kovanjem tog tokena na drugom lancu blokova i zadržavanjem prethodnih tokena. Zatim, ako se korisnik odluči vratiti, predaje svoje iskovane tokene i prima izvornu kriptovalutu u prvom lancu.

 

Kako ti mostovi točno funkcioniraju?

Kada korisnik pošalje svoju kriptovalutu u drugi blockchain putem kriptovalutnog mosta, tehnički ne prima istu kriptovalutu ili token koji je poslao. Umjesto toga, korisnik prima token koji predstavlja količinu kriptovalute, koju je stavio u most, koji novi blockchain vezuje za vrijednost prenesenih tokena. Recimo da želite premostiti svoj Ethereum s izvornog Ethereum blockchaina na Avalanche blockchain.

Nakon što omotate svoj ETH, poslali biste nove WETH kovanice u kripto most koji povezuje Ethereum s Avalancheom. Most uzima WETH, kuje Avalanche ekvivalent pod nazivom WETH.e i polaže tokene na ciljnu adresu novčanika. Ovi mostovi pretvaraju sve jedan-na-jedan, što znači da biste trebali dobiti jednaku količinu WETH.e tokena onoj koju ste imali u WETH-u.

Tokeni stvoreni putem mostova imaju svoju vrijednost vezanu za izvornu kriptovalutu, slično kao što imaju postavljene vrijednosti stabilnih kovanica. Kako se mijenja tržišna vrijednost za osnovni token, tako će se mijenjati i vrijednost tokena stvorenih putem mostova na novim lancima blokova. Nakon što ste na novom blockchainu, tokeni rade kao i svaki drugi token na blockchainu. Možete koristiti te tokene na decentraliziranim burzama, kupovati robu ili usluge i na drugi način sudjelovati u blockchainu.

Ethereum-1

Zašto su mostovi kriptovaluta važni?

Najveća privlačnost kriptovalutnih mostova su rješenja interoperabilnosti koja nude. Svatko tko koristi kriptovalutu upoznat je s problemima skalabilnosti s kojima se suočavaju veliki projekti poput Bitcoina i Ethereuma. Kako su ti projekti rasli, njihova brzina obrade je pala, dok su dodatne naknade porasle, posebno za Ethereum.

Iako ovi projekti imaju različita rješenja u testiranju za povećanje, poput Bitcoinove Lightning Network ili Ethereumovih Layer 2 rješenja, mostovi za kriptovalute nude način za premještanje dijela prometa dApp-a na manje zagušene lance blokova. Na primjer, programeri na Ethereumu mogu upotrijebiti most za prebacivanje nekih svojih transakcija na brži lanac, poboljšavajući njihovu brzinu i smanjujući opterećenje na Ethereum.

Programeri na manjim lancima blokova također će imati koristi. Kako sve više korisnika Ethereuma dolazi u njihov ekosustav, razvojni programeri u manjem lancu su potaknuti da svoje DApps rade s ovim mostovima, jer mogu privući veću korisničku bazu integracijom mosta. Ovo usvajanje daje im vezu s talentom koji je također dostupan u Ethereum ekosustavu.

Međutim, mostovi kriptovaluta mogu patiti od istih nedostataka koje može imati bilo koja DA aplikacija temeljena na pametnim ugovorima. Iskorištavanje pametnih ugovora rezultiralo je krađom golemih svota novca, ubijanjem povjerenja i ciljeva financiranja. Premošćivanje na blockchain sa slabijom sigurnošću pametnog ugovora može uzrokovati probleme za inače siguran projekt.

 

Mostovi kriptovaluta poboljšavaju interoperabilnost među platformama

Unatoč svojim nedostacima, mostovi kriptovaluta prvi su korak koji blockchain platforme moraju stvoriti besprijekoran ekosustav u cijeloj kriptovaluti. Dok mnogi blockchainovi rade neovisno o drugima, neki ljudi vjeruju da idemo prema golemoj mreži blockchaina koji mogu međusobno funkcionirati.

Teško je reći koliko je ta budućnost daleko i hoće li se uopće dogoditi. No, za sada, mostovi kriptovaluta pomoći će projektima da isključe svoje transakcije i pružiti širi raspon opcija.

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular