Čini se da je svijet kriptovaluta doživio novi veliki pad kroz ovaj zadnji “bear market” (medvjeđe tržište), budući da se broj aktivnih tokena smanjio za gotovo 1000 – što je najveći godišnji pad ikada, prema Statisti. Smanjenje je dovelo broj aktivnih kriptovaluta s najviših 10.397 iz 2021. na (još uvijek) nevjerojatnih 9.310. Naravno, svijet kriptovaluta sada ima više od Ethereuma i Bitcoina; ali to ne znači da su svi projekti vrijedni pažnje.
2022. bila je godina puna izazova za tržište kriptovaluta. Cijelo je tržište uzdrmano do temelja nakon velike implozije FTX-a (čiji se dijelovi još uvijek skupljaju) u godini teške gospodarske neizvjesnosti. Kao rezultat toga, strah, neizvjesnost i sumnja u pogledu budućnosti su sada na vrhuncu. To je dovelo do smanjenja kapitalizacije kripto tržišta za nevjerojatnih 72% u odnosu na najviši iznos od 3.000 milijardi dolara iz studenog 2021. na današnjih 850 milijardi dolara.
Zanimljivo je primijetiti eksploziju u broju tokena kojima se može trgovati od studenog 2021. do siječnja 2022., gdje je zabilježen skok od oko 2400 do maksimuma od 10397. Kad je trava zelena, svi žele postaviti logor; tržište bikova pogoršalo je povjerenje i pohlepa je procvjetala. Nije slučajnost da je toliko tokena, svaki sa svojim “projektom”, pokrenuto dok su cijene kriptovaluta bile na najvišim razinama svih vremena. Pad broja tokena uglavnom se može pripisati jednoj od dvije stvari: projekt tokena nije uspio preživjeti kripto zimu, nakon značajnog smanjenja obujma ulaganja i korisnika i subjekata; ili je to bio samo novčić za prijevaru/rug pull coin koji nikada nije namjeravao premostiti bilo kakve jazove između danas i sutra.
Coingecko, koji koristi drugačiju metodu analize od Statistinog izvora (CoinMarketCap), daje mnogo eksplozivniju sliku. Procjenjuje se da je tijekom 2021. pokrenuto 8000 tokena, a samo 59% njih nastavilo je do danas.
Zagovornici kriptovalute brzo uspoređuju cikluse kriptovalute s ciklusima drugih visokoutjecajnih tehnologija, kao što su događaji oko dot-com balona. Nažalost, potencijal za zaradu također je doveo do prijevara i ekonomskih padova tijekom tog vremena. Argument je da je to ono što se događa u kriptovaluti, s tržištima bikova koja privlače sve vrste loših aktera čiji je jedini cilj profit. Međutim, vrijedi i obrnuto: medvjeđa tržišta smanjuju spremnost ljudi da odvoje svoj novac, što znači da su manje šanse da ovi “projekti” stvarno zažive. Makroekonomska slika i vrtoglavo rastući troškovi života samo pojačavaju ovaj učinak i, vjerojatno, napredak u akcijama za provođenje zakona protiv kriminalaca koji koriste blockchain.
Ostaje za vidjeti hoće li budućnost kriptovalute ostaviti prostora samo za nekoliko kriptovaluta s velikim utjecajem ili za mnoštvo kriptovaluta kao što je bio slučaj i do sada. Za sada se čini da je čiščenje još uvijek na snazi. Nadajmo se da je blockchain prostor spreman za rehabilitaciju.
Piše: D.M.