Kako prenosi Reuters, Kosovska vlada je u utorak uvela zabranu rudarenja kriptovaluta, a sve u cilju da se smanji potrošnja električne energije, dok se Kosovo suočava s najvećem energetskom krizom u posljednjem desetljeću. Naime, Kosovo dobiva oko 90% svoje električne energije izgaranjem lignita, no kako ta količina nije dovoljna da zadovolji potrebe stanovnika, Kosovo sada uvozi više od 40% potrošene energije iz drugih zemalja i kako dolazi zima, potražnja za električnom energijom je puno veća.
Tako je na Kosovu došlo do zastoja u opskrbi električnom energijom i do povećanja cijena uvozne energije, te su vlasti bile prisiljene uvesti izvanredno stanje i isključenje struje. Štoviše, u prosincu 2021. godine, Kosovo je proglasilo izvanredno stanje u trajanju od 60 dana, kako bi omogućilo vladi da izdvoji više novca za uvoz energije i uvede još veća ograničenja na korištenje električne energije.
Vrijedi dodati da je zbog niskih cijena struje proteklih godina, interes za rudarenjem kriptovaluta na Kosovu postao ogroman. Naime, jedan od anonimnih rudara koji rudari kriptovalute pomoću 40 grafičkih kartica, rekao je za Reuters da plaća oko 170 eura struje mjesečno, a da od rudarenja kriptovaluta zaradi oko 2400 eura.
No, sada će mnogi koji su uložili u opremu za rudarenje kriptovaluta, morati postupiti u skladu s odlukom. Ministrica ekonomije i energetike Artane Rizvanolli napisala je na svom Facebooku profilu da će institucije za sprovođenje zakona zaustaviti proizvodnju kriptovaluta uz podršku svih relevantnih institucija koje će utvrditi lokacije njihove proizvodnje.
“Ove obaveze namijenjene su rješavanju bilo kakvih iznenadnih ili dugoročnih nedostataka kapaciteta za proizvodnju, prijenos ili distribuciju energije, kako bi se prevladala energetska kriza bez daljnjeg pogoršanja situacije po građane Republike Kosovo“, navela je ministrica ekonomije i energetike Artane Rizvanolli.
Piše: Marijan Živković