PočetnaKriptovaluteKineski trgovci kriptovalutama još uvijek imaju 'ogroman utjecaj' unatoč četverogodišnjim sankcijama Pekinga

Kineski trgovci kriptovalutama još uvijek imaju ‘ogroman utjecaj’ unatoč četverogodišnjim sankcijama Pekinga


GUANGZHOU, Kina – Kineski trgovci kriptovalutama i dalje nastavljaju svoj rast unatoč četverogodišnjem suzbijanju Pekinga, rekli su stručnjaci za CNBC.

U petak je kineski potpredsjednik vlade Liu He rekao da je potrebno “poduzeti mjere protiv rudarenja i trgovanja bitcoinima” kako bi se spriječili rizici za “društveni sektor”. Kineske su vlasti već dugo zabrinute zbog špekulativne prirode kriptovaluta i njihovog rizika po stabilnost financijskog sustava. Posljednji komentari potpredsjednika vlade izazvali su strahove od pojačanog suzbijanja.

No, teške riječi iz Pekinga nisu novost. Kina je još davne 2017. godine zatvorila lokalne burze kriptovaluta i zabranila takozvane “initial coin offerings” (ICO), kao način prikupljanja novca za kripto tvrtke izdavanjem digitalnih tokena.

U studenom 2015. oko 92% trgovine bitcoinima obavljeno je s kineskom valutom renminbi, prema podacima tvrtke CryptoCompare, tvrtke za kriptovalute. Kineski trgovci imali su mogućnost prilično značajno uzdrmati tržište kriptovaluta povodeći se bilo kakvim vijestima vezanim uz bitcoin u Kini. No, do studenog 2017. kineski renminbi činio je samo 0,07% ukupnog tržišta bitcoina.

Međutim, to prikriva činjenicu da kineski trgovci i dalje ostaju značajna snaga u trgovini bitcoinima, prema Matthewu Grahamu, izvršnom direktoru tvrtke Sino Global Capital, tvrtke s rizičnim kapitalom sa sjedištem u Pekingu koja se fokusirala na blockchain tehnologije.

“Smanjenje utjecaja kineskih trgovaca bitcoinima je priča koja jednostavno ne stoji”, unatoč svim pokušajima kineske vlade. rekao je Graham za CNBC. “Činjenica je da kineski trgovci još uvijek imaju ogroman utjecaj.”

Kineska uloga u bitcoinu vraćena je u središte pozornosti prošlog tjedna nakon što su vlasti ponovile da se financijske institucije ne bi trebale miješati u kriptovalutne poslove poput trgovine ili pomoći u razmjeni fiat valute u digitalne kovanice. To nisu novi propisi.

Iako bi mnogi na prvu mogli zaključiti da je utjecaj sankcija kineskih vlasti bio jedan od glavni razloga za pad Bitcoina prošle srijede, koji je u jednom trenutku pao za 30% na nešto više od 30 000 USD, prije nego što je uslijedio oporavak. Međutim to nije bio glavni razlog.

Kineski investitori također su prodavali, ali njihovu je trgovinu najvjerojatnije motivirao sasvim drugi čimbenik.

“Glavni faktor koji je utjecao na kinesku rasprodaju kriptovaluta jest bila cijena, gdje su mnogi kineski ulagači bili jako uključeni u nedavnu rasprodaju. Pad cijene je bio glavni motiv i nije imalo nikakve veze s lokalnim propisima i zabranama.” izjavio je Graham.

Što se dogodilo s kineskim trgovanjem bitcoinima?

Kako je Kina povećala svoj nadzor nad kriptovalutnim sektorom, stvorilo se svojevrsno sivo tržište. Kineske burze poput Huobija i OKExa preselile su se u inozemstvo jer nisu više mogle dobiti licencu u Kini.

Neke od ovih platformi nude trgovanje za razmjenu kriptovaluta jednih u druge, poput kupnje bitcoina stabilnim valutama povezanim s američkim dolarima nazvanim tether (USDT). Neke platforme nude uslugu konverzije renminbi u USDT koja kineskim korisnicima omogućuje da dobiju kripto potreban za kupnju bitcoina.

“Jednom kada netko kupi Bitcoin, može ga zatim deponirati na inozemnim burzama koje trguju sa kriptovalutama”, rekao je Constantine Tsavliris, voditelj istraživanja u CryptoCompareu.

Tako je još početkom rujna 2009., Kina naredila da se lokalne burze kriptovaluta zatvore, bitcoin se trgovao na nešto više od 4.000 dolara. Međutim to je sve bilo bezuspješno. U utorak je prema podacima CoinDeska vrijednost Bitcoina iznosila preko 38.000 američkih dolara.

“Mislim da sada ima više (kineskih) trgovaca nego ikad. Bitcoin je stekao ugled i vjerodostojnost ”, rekao je za CNBC Bobby Lee, bivši izvršni direktor jedne od najranijih kineskih burzi kripto valuta BTCC.

“Ovih dana sve više ljudi koristi stabilne valute poput USDT-a”, rekao je Lee, koji je ujedno i osnivač walleta za kriptovalute Ballet.

“To znači da se više ne moraju baviti svojom kineskom valutom renminbi kako bi kupili kriptovalute, nego jednostavno prijeđu na stabilnu USDT valutu koja im onda služi za ulazak i izlazak iz bitcoina ili neke druge kriptovalute.”

Piše: Z.K.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular