Zemlja s jeftinom električnom energijom pati od popularnosti rudarenja kriptovaluta.
Prema El Chapuzas Informaticu, istraga iranskih vlasti otkrila je da su nedavni prekidi struje u Iranu uzrokovani sve većom popularnošću rudarskih farmi za kriptovalute u zemlji.
Kineske tvrtke svoje rudarske radnje premještaju u Iran, gdje su troškovi električne energije 4 puta niži nego u kontinentalnoj Kini (1,8 do 2,2 centa po kilovat-satu). Zemlja je sada navodno domaćin 14 velikih rudarskih farmi koje troše oko 300 megavata snage. To je usporedivo s potrošnjom energije grada od oko 100.000 stanovnika. Prema istraživanju Sveučilišta Cambridge, Iran je među šest popularnih odredišta za rudarske farme na svijetu.
Fotografije s rudarskim farmama dobivamo gotovo svakodnevno. Razne tvrtke specijalizirane za prodaju opreme za rudarenje kriptovaluta, nestrpljivo žele podijeliti svoje nove serije grafičkih kartica GeForce RTX 30, izravno za rudarenje kriptovaluta, gdje je ovakva roba i najtraženija. Izvor ovih grafičkih kartica je nepoznat, no čini se da ni partneri ni NVIDIA nemaju problema s prodajom tih kartica rudarima. Do sada nismo čuli da je ijedna trgovina na malo ili partner uprave kažnjen zbog sudjelovanja u ovom procesu.
Pomama za rudarstvom kriptovaluta čak je utjecala i na prodaju nedavno lansiranih prijenosiha računala, koja sadrže nove grafičke kartice tvrtke NVIDIA. Kineski rudari sada navodno kupuju prijenosna računala opremljena RTX 30 prijenosnim grafičkim karticama, ne pitajući za cijenu. Nijedan GPU više nije siguran.
Nvidia GeForce RTX 3080 farma rudari Ethereum
U Iranu se električna energija proizvodi spo cijeni od samo 1,8 centi po kilovat satu i, barem u teoriji, prodaje se široj javnosti za deset puta veći iznos. Međutim, navodno tvrtke dobivaju električnu energiju po povlašetenoj cijeni za samo 2,2 centa po kilovat satu. To je cijena s kojom se ne može mjeriti ni kopnena Kina. Iz tog razloga, sve je više kineskih rudara jednostavno odlučilo preseliti svoje rudarske farme u Iran.
Očito je da se sve ove farme koriste najmodernijom grafikom na tržištu za proizvodnju najveće količine Ethereuma u najkraćem mogućem roku, a sve to traje 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu, što svakako može imati posljedice i na predviđenu infrastrukturu za dovod i korištenje električne energije. Takva situacija ne ide nikome u prilog niti kineskim rudarima niti državi Iran, no u svakom slučaju plijeni pažnju koliko su kinezi spremni otići daleko, da bi ostvarili profit na kriptovalutama.
Piše: Z.K.
Užas koliko će još rijeka biti zagađeno zbog podizanja novih elektrana radi više el. energije. Vjerojatno će i mnoga djeca rudariti vrijedne minerale negdje u Africi da bi se napravile te silne grafičke kartice koje se koriste za rudarenje kriptovaluta.