Vertcoin je lakše rudariti od Bitcoina i Ethereuma. Zašto ne dati ovoj kriptovaluti priliku?
Iako možda mislite da je rudarenje najvrjednijih kriptovaluta najbolja opcija, to nije uvijek slučaj. Danas vam rudarenje manjih, manje poznatih kovanica može donijeti zdravu zaradu, bez velikih troškova. Vertcoin, kriptovaluta otporna na ASIC, jedna je od takvih opcija. Ali koji je najbolji način za rudarenje Vertcoina i postoje li rizici ili nedostaci koje biste trebali uzeti u obzir prije nego što to učinite?
Što je uopće Vertcoin?
Pokrenut 2014., Vertcoin je kriptovaluta otvorenog koda dizajnirana s algoritmom za rudarenje koji je otporan na ASIC poznat kao Lyra2RE(v2). To znači da nije osjetljiv na ASIC rudarenje; stoga su CPU i GPU jedina hardverska opcija za potencijalne Vertcoin rudare. Cijela ideja iza Vertcoina bila je učiniti rudarenje dostupnijim svima, a ne samo onima koji imaju sredstva za ulaganje u skupi hardver.
Ali kako bi se točno moglo pristupiti rudarenju Vertcoina? Počnimo s hardverom.
Hardver za rudarenje Vertcoina
Kao što je prethodno navedeno, ASIC rudari neće raditi u Vertcoin rudarenju. Umjesto toga, trebat će vam računalo sa snažnim procesorom i/ili grafičkom karticom. Financijski, ovo je definitivno prednost, jer ASIC rudari mogu koštati tisuće dolara. Ali trebate li odabrati CPU ili GPU za proces rudarenja Vertcoina?
Općenito, GPU su učinkovitiji u rudarenju kriptovalute od CPU-a zbog svoje povećane brzine i učinkovitosti. A u slučaju rudarenja Vertcoina, algoritam za rudarenje Lyra2RE(v2) vrlo dobro radi s GPU-ima. Dakle, iako možete rudariti Vertcoin koristeći CPU, vjerojatno će vam biti bolje da koristite GPU. Međutim, korištenje GPU opreme općenito se smatra najboljim izborom za rudarenje Vertcoina, što uključuje kupnju više grafičkih kartica. Naravno, to će povećati početne troškove hardvera.
Kada je riječ o rudarenju Vertcoina, Nvidia-ina RTX serija je posebno korisna za te aktivnosti, uključujući 3080, koja može doseći hash rate do 100 Mh/s. Trenutno možete zgrabiti RTX 3080 za oko 800-900 USD, no cijena se naravno drastično povećava ako planirate nadograditi ili kupiti cijelo novo računalo samo za rudarenje.
Softver za rudarenje Vertcoina
Sjajna stvar kod softvera za rudarenje je da je, za razliku od hardvera, često besplatan za preuzimanje i korištenje. Ali neki programi za rudarenje bolji su od drugih, a Vertcoin posebno dobro radi sa svojim vlastitim softverom One-Click Miner. Ovaj besplatni, jednostavan rudarski program izvrstan je za bilo koju razinu iskustva.
Također ga je lako preuzeti putem službene web stranice Vertcoin. One-Click Miner podržava rudarenje koristeći GPU i CPU. Međutim, vrijedi napomenuti da je One-Click Miner dostupan samo za uređaje koji koriste Windows operativni sustav (točnije verzije 10 i 11). Ali ako ipak želite koristiti ovaj softver, morat ćete otići na stranicu Vertcoina za preuzimanje One Click Miner, kako biste preuzeli najnoviju verziju.
Nakon što otvorite One Click Miner, morat ćete stvoriti lozinku za svoj račun. Nakon što ste izradili lozinku, možete započeti s rudarenjem. One Click Miner je nevjerojatno jednostavan za korištenje, pa ćete primijetiti da je sučelje prilično jednostavno. Možete unijeti adresu Vertcoin novčanika na koji želite poslati svoju zaradu i vidjeti procijenjene nagrade koje ćete zaraditi u bilo kojem trenutku. Stanje vaše zarade također je dostupno za pregled u svakom trenutku.
Tipovi rudarenja
Još jedan važan element rudarenja kriptovaluta je hoćete li rudariti sami ili kao dio skupa. Samostalno rudarenje daje vam cjelokupnu nagradu koju zaradite rudarenjem bloka, ali budući da samo vi rudarite sami sa svojim hardverom, šanse za rudarenje bloka male su u usporedbi s bazenom.
To je zato što rudarski bazeni mogu imati tisuće ili čak milijune članova ovisno o njihovoj popularnosti i podržanim kovanicama. U velikim skupovima, ogromnu količinu hash snage donira svaki član (kao što je potrebno ako želite biti član), što znači da se blokovi mogu rudariti mnogo redovitije. Stoga, oni koji su dio rudarskog bazena dobivaju mnogo stabilniji dotok prihoda od rudarenja. Zbog toga se mnogi rudari pridružuju bazenima umjesto samo jednoj osobi.
Međutim, važno je napomenuti da kada rudarite kao dio skupa, dobivate samo djelić nagrade. Mnogi skupovi dodjeljuju nagrade proporcionalno tome koliko je hash snage svaki član doprinio, iako to nije uvijek slučaj. Ali bez obzira na strukturu plaćanja skupa, nikada nećete dobiti nagradu u cijelosti. Umjesto toga, dosljednije ćete primati manje iznose. Iako solo rudarenje može biti skuplje i dugotrajnije, velika je prednost što zadržavate nagradu za cijeli blok. To je ono što potiče solo rudarenje. Osim toga, rudari mogu izbjeći plaćanje naknade za skup kad rudare sami. Naknade za rudarski bazen razlikuju se ovisno o odabranom bazenu, ali obično se odnose na vas kao člana rudarskog bazena.
Ako se želite pridružiti Vertcoin rudarskom bazenu, danas postoji niz renomiranih opcija, uključujući:
- Zergpool
- Mining Pool Hub
- Suprnova
Nagrade koje možete dobiti od rudarenja Vertcoina
Prije nego počnete rudariti Vertcoin, važno je biti svjestan nagrada koje ćete dobiti. Trenutačno jedan VTC vrijedi oko 0,13 USD, iako to varira više puta dnevno. U svakom slučaju, sa sigurnošću se može reći da Vertcoin trenutno ne vrijedi jako puno. Ali to ne znači da nećete ostvariti profit rudarenjem ove određene kriptovalute.
Nagrada za rudarenje jednog Vertcoin bloka trenutno iznosi oko 12,5 VTC. Nagrada je dva puta prepolovljena i u početku je iznosila 50 VTC po bloku. To je zato što Vertcoin ima ograničenu zalihu od gotovo 6,3 milijuna VTC-a. Dakle, kao što je slučaj s Bitcoinom, VTC nagrada povremeno se prepolovljuje kako bi se ublažila stopa cirkulacije novih novčića.
Negativne strane rudarenja (Vertcoina ali i kriptovaluta općenito)
Još jedna stvar koju treba uzeti u obzir prije rudarenja Vertcoina su nedostaci povezani s procesom. Jedan od najvećih nedostataka rudarenja su početni troškovi koje morate platiti za hardver. U slučaju rudarenja Vertcoina, cijena grafičkih kartica nije mala, no općenito nije tako visoka kao kada su u pitanju troškovi za ASIC rudarenje. Ipak, troškovi mogu značajno porasti ako želite uložiti u ili sklopiti vlastiti ”stroj” za rudarenje.
Možda mislite da su procesori jeftiniji jer su često manje učinkoviti, ali čak i oni mogu biti skupi. Najbolji procesori za rudarenje na današnjem tržištu mogu koštati stotine ili čak tisuće dolara. Osim toga, rudarenje kriptovaluta može imati neugodan učinak na vaš račun za struju. To je zato što rudarenje često zahtijeva da vaš hardver radi 24 sata dnevno, što povećava vašu dnevnu potrošnju energije, a time i vaš račun.
Čak i ako kupite energetski učinkovitije grafičke kartice ili procesore i dalje ćete primijetiti razlike u mjesečnoj proizvodnji električne energije. Dakle, ako vam povećani račun za struju zvuči kao loša vijest, rudarenje kriptovaluta možda nije nešto što biste trebali raditi.
Piše: Zlatko Knezić