PočetnaInternetZabavaWeb stranice za potrošiti vrijeme

Web stranice za potrošiti vrijeme


Dosadno vam je i ne znate što biste radili? Ne brinite – mi imamo rješenje. Na Internetu postoji bezbroj web stranica na kojima možete potrošiti vrijeme, a mi vam donosimo neke od najzanimljivijih. To su stranice koje ne zahtijevaju od korisnika preveliku interaktivnost i samim time su idealne za ove ljetne i tople dane, posebice za one koji će radije vrijeme provesti ispred monitora, umjesto na suncu i plaži.

Dolazi ljeto, vrijeme kada mnogi idu na zasluženi godišnji odmor, studenti i učenici odmaraju od školskih, odnosno akademskih obaveza, a ostali pokušavaju što više vremena provesti odmarajući i što manje radeći. Bez obzira u koju navedenu skupinu pripadate, vrlo vjerojatno ćete veći dio svog vremena provesti na Internetu. Realno gledajući, svi mi svoje slobodno vrijeme provedemo ili ispijajući kave na gradskim terasama ili zurimo u omiljene gadgete i trošimo vrijeme. I dok većina našeg vremena provedenog u virtualnom svijetu odlazi na društvene mreže – Facebook, Twitter, Instagram – postoji još more dobrih stranica na kojima možete potrošiti svoje vrijeme. Mi smo u ovom tekstu izdvojili 15-ak web stranica koje možete posjetiti ukoliko nemate što pametnije za raditi. Čak i ako imate – bolje je igrati flash igrice na mobitelu ili tabletu nego nešto raditi.

Miniclip

Definitivno najposjećenija stranica koju možemo preporučiti je Miniclip. Riječ je o web stranici na kojoj možete igrati različite flash igre, točnije njih 500. Čak i malo više. Riječ je o najkvalitetnijoj stranici ovog tipa i vjerujemo da će svako od vas naći neku igru za sebe. Ovdje možda nećete naći one 2D klasike koje ste voljeli igrati 90-ih godina kao što su Sokoban, Pac-Man i slične, no naći ćete mnoge druge. Igre su podijeljene u kategorije, tako da ćete lakše naći ono što vas zanima, a svakako preporučamo da pogledate najpopularnije igre.

Uz to, kada kreirate profil, možete se natjecati sa drugim igračima, skupljati različite achievemente i još mnogo toga. Svjesni smo činjenice da se danas gaming industrija vrti oko AAA igri koje koštaju desetke milijuna dolara u izradi, no ovo su igre za izgubiti vrijeme, a ono su igre za igrati i uživati u njima. Bez obzira o kojem naslovu se radilo. Nama se Miniclip sviđa jer se igre učitavaju praktički trenutačno (ovisi o brzini vaše Internet konekcije, no i na sporijim konekcijama 1-2 Mbit/s radi relativno brzo), odlično su organizirane, ima jako puno igri koje zahtijevaju da napregnete mozak … Sve u svemu, stranica broj jedan ako tražite zabavu u obliku flash igrica.

Retrocade

Zadržati ćemo se još malo na igricama. Odlična web stranica, izuzev Miniclipa, je Retrocade.com. Radi se o web stranici/blogu na kojem možete igrati stare (op.a. retro) igrice koje se razlikuju od onih na Miniclipu. Miniclip, kao što smo rekli, ima oko 500 flash igri različitih tematika, no to su malo „modernije“, odnosno novije igre. Retrocade vam nudi igre koje ste igrali 80-ih i 90-ih godina, koje su bile dvodimenzionalne i male rezolucije, no imale su dušu. To su bile igre koje ste mogli igrati danima, a da uopće ne primijetite da stalno igrate jedno te isto. Današnje igre su u potpunoj suprotnosti s time i nude vam različiti sadržaj jer nitko ne želi stalno igrati jedno te isti nivo.

U svakom slučaju, Retrocade nudi igre koje ste igrali na konzolama i PC-ju, te jedan dio naslova koje niste prije mnogli igrati ali su napravljene u stilu 90-ih godina. Mnogi od tih naslova zaslužuju vašu pažnju i vaše vrijeme. Koliko je točno igri na ovoj stranici, ne znamo, no znamo da ih nema 500. Možda ih nema ni 100. No, onih 20-30 koje se isplate odigrati vam praktički mogu uzeti cijelo ljeto. Ako još patite za 8-bitnim igricama, ovo je pravo mjesto koje morate posjetiti.

VirtualNES

Spomenimo još samo jednu stranicu posvećenu igricama, a to je VirtualNES. NES je inače skraćenica za Nintendo Entertainment System, no ukoliko vam to moramo reći tada vjerojatno niste nikada ni igrali igre na originalnoj konzoli koju je Nintendo napravio. Stariji gejmeri će se rado prisjetiti dotične konzole i onoga što ste na njoj mogli igrati. Ova stranica vam „virtualizira“ sve te stare igre i nudi vam da još jednom zaigrate klasike kao što su Super Mario Bros, Legend of Zelda, Pac-Man, Lemmings, Arkanoid, Aladin, Street Fighter, CastleVania, Contra, Paperboy, Final Fantasy i mnoge druge. Malo je nespretno na tipkovnici igrati igre koje su napravljene za gamepad, no bez obzira na to, uživali smo u igrama.

Posebice u originalnom Super Mariju i Lemmingsima. Ako ne znate što su Lemmingsi, svakako proguglajte. Odlična igra u kojoj upravljate sa puno malih vojnika koje koristite kako biste došli od točke A do točke B sa što manje gubitaka. U svakom slučaju web stranica koja nas vraća u 90.-te godine i vrijeme kada smo danonoćno igrali spomenute igre.

Stripgenerator

Jedna vrlo zanimljiva web stranica je Stripgenerator. Kao što možete iz samog naslova zaključiti, radi se o jednoj vrsti generatora, točnije generatoru za stvaranje stripova. Možda ne spadate u kategoriju kreativnih ljudi, no to vas ne smije sprečavati da probate napraviti svoj strip. Dotična web stranica vam dozvoljava da kreirate strip praktički u minuti, a sve se svodi na to da odabirete likove, objekte i određene scene i na taj način vrlo brzo složite kraći ili duži strip.

Taj isti strip onda možete spremiti na računalo, objaviti ga na društvenim mrežama ili ga poslati prijateljima putem emaila. Ono što ovu stranicu izdvaja od ostalih i sličnih stranica je to da imate mnogo više opcija nego na drugim stranicama, velika većina likova i objekata je vrlo kvalitetno napravljena, odnosno nacrtana i ako napravite dobar strip, možda će se naći na naslovnoj stranici ove stranice. To ne znači da ćete jednog dana crtati stripove za Marvel, no bez obzira na to možete se dobro zabaviti i vidjeti što drugi misle o vašem uratku. Stranica ima oko 350.000 članova, te gotovo milijun stripova, što dovoljno govori o veličini iste.

FMyLife

F… my life je stranica koja je popularnost stekla još prije nekoliko godina, no još uvijek je u vrhu ovakvih top ljestvica i iznimno je popularna. Radi se o web stranici na kojoj praktički svaki pojedinac (koji se registrira) može napisati neku zgodu iz svog života. Najčešće se radi o kratkim i šaljivim situacijama iz života pojedinaca, mada vjerojatno velika većina tih istih „zgoda“ nije istinita. Bez obzira na to, ova stranica vam može „ukrasti“ i par sati, a da to uopće ne primijetite. Kako izgledaju te kratke pričice?

Otprilike ovako: „Today, I told my father I was gonna to start working out again. He looked at me with honest confusion on his face and said: „You worked out before?“ My mother started laughing. She was all the way upstairs. FML“. Sve priče počinju sa riječju „Today“, a završavaju sa „FML“. Zašto? Zato jer su tako krenuli, vidjeli da je to popularan format pisanja, te su u tom tonu i nastavili. Priče možete filtrirati po određenoj riječi ili kategoriji, no u svakom slučaju ćete naći hrpu pričica za nasmijati se i potrošiti vrijeme. Ako imate kakvu sličnu zgodu koju želite podijeliti sa Internetom, slobodnu ju pošaljite.

Shut up and take my money

Ako imate naviku posjećivati web stranice poput Amazona i eBaya, te često trošite novce putem Interneta, odnosno preko web trgovina, izbjegavajte stranicu „Shut up and take my money“. Ovo je web stranica na kojoj možete kupiti jako puno (beskorisnih) stvari koje vam u stvarnom životu vrlo vjerojatno ne trebaju, no imaju odličan dizajn ili su unikatne i to je jedan od razloga zašto ljudi puno novaca ostavljaju na spomenutoj stranici. Tako ovdje možete naći praktički sve što možete zamisliti – od jakne koja sliči na Batmanovo odijelo do replike puške iz igre Halo, čokolade punjene Jack Danielsom i još mnogo toga. Stvarno možete naći hrpu stvari koje je nemoguće kupiti u trgovinama u Hrvatskoj, ali i u trgovinama diljem svijeta.

Ovdje se prodaju artikli koji bi se teško „prodali“ normalnim ljudima. Jedan od razloga je i cijena. Ovakvi predmeti koji se prodaju nisu baš jeftini, a kada na tu cijenu još dodate poštarinu koja do hrvatske iznosi minimalno 20 dolara, nećete se baš tako lako odlučiti na kupovinu. Bez obzira na to, ako tražite originalni poklon za rođendan ili vam je jednostavno dosadno, posjetite ovu web stranicu. Adresa je www.shutupandtakemymoney.com. Da, upravo ta.

Lifehacker

Lifehacker je definitivno web stranica koju biste trebali spremiti u favorite i posjetiti s vremena na vrijeme. Riječ je o web stranici koja je krenula kao „Običan“ blog, a danas je jedna od najpopularnijih web stranica mada je zadržala format bloga. Radi se o web stranici koja vam pokušava donijeti „hackove“ za život, odnosno na njoj možete naći jako puno praktičkih članaka koji vam mogu olakšati određene situacije u životu. Uz to, donose i hrpu recenzija softvera, hardvera, „how-to“ članaka i još mnogo toga.

Nama se sviđa jer na njoj možemo naći savjete od toga kako podesiti Wi-Fi u stanu, odnosno gdje ga pozicionirati, do toga kako se zaštititi na Internetu i biti praktički nevidljivi, kako naći besplatni softver, što učiniti ukoliko sudjelujete u prometnoj nesreći ili koje knjige pročitati ako želimo svladati određenu temu/tematiku. Teme su zaista šarolike i nisu namijenjene samo ljudima koji vole IT. Ponavljamo, dizajn web stranice, kao i sama navigacija, može biti bolja, no ipak je sadržaj taj koji privlači i zadrži čitatelja, a Lifehacker će to itekako učiniti. Slična stranica je i LifeHack(.org), no sa nešto „slabijim“ temama.

Ted.com

Ukoliko spadate u skupinu korisnika koji ne želi previše razmišljati nego se samo želi zabaviti na Internetu, preporučamo vam da u širokom luku zaobiđete web stranicu ted.com. Ako s druge strane želite nešto naučiti, ted.com je stranica za vas. TED konferencije su inače konferencije koje se odvijaju diljem svijeta, a na njima utjecajni pojedinci drže govore koji nisu duži od 18 minuta. U tom vremenu pojedinac ima vremena obraditi određenu temu i gledateljima (bilo onima koji su u publici ili onima koji prezentaciju gledaju online) objasniti nešto vezano uz istu. Na ovoj stranici možete pogledati najbolje govore sa TED konferencija, a govori/prezentacije su podijeljeni u određene kategorije kako biste lakše našli ono što vas zanima.

Tako možete naći fantastične prezentacije na temu ljudi, prirode, tehnologije, psihologije, povijesti … Za svakog ima ponešto. Ako bismo vam htjeli preporučiti jednu prezentaciju sa spomenute konferencije, tada bi to bio Ken Robinson i njegova prezentacija pod nazivom „Do schools kill creativity?“. Većinu govora sa konferencija možete pogledati online, ali isto tako si možete uključiti i prijevod jer su mnoge prezentacije prevedene, između ostalog, i na Hrvatski jezik.

How stuff works?

Ted govori su prilično subjektivni, odnosno pojedinac određenoj temi daje svoj kut gledanja i pokušava vam temu objasniti sa svog stajališta. How stuff works je stranica na kojoj nema subjektivnosti nego samo činjenice i relativno zabavan sadržaj. Kao što iz samog naslova možete zaključiti radi se o web stranici na kojoj možete naći prilično jednostavna objašnjenja kako nešto radi. To mogu biti motori u automobilima ili podmornicama, a mogu biti i jednostavne stvari o tome kako zalijevati biljke i kako one funkcioniraju, odnosno rastu.

Naravno, na ovoj stranici spektar tema je toliko širok da nam ni dvije stranice ne bi bile dovoljne samo da spomenemo teme kojih se ova stranica dotaknula. U svakom slučaju radi se o vrlo vrijednom izvoru informacija na kojem možete naći korisne informacije. Možda ova web stranica ne spada u kategoriju „zabavnih“ web stranica ali je svakako odlična ako želite nešto naučiti.

Spomenimo samo da postoji i sekcija „Money“ u kojoj možete mnogo toga naučiti o tome kako države funkcioniraju, kako banke funkcioniraju, kako investirati višak novaca ukoliko ga posjedujete i slično.

Speeder

Čitanje, kao i svaka druga vještina, popravlja se sa ponavljanjem, odnosno kontinuiranim ponavljanjem. Ako želite naučiti crtati, morate crtati. Ako želite naučiti programirati, more zaprljati ruke i početi pisati kôd. Ako želite brzo čitati, morate puno čitati i morate čitati brzo. Speeder je web stranica koja će vam pomoći upravo u tome – brzom čitanju. Radi se o besplatnoj web aplikaciji koja vam pomaže da čitate preko 200 riječi u minuti, te da minimizirati sve distrakcije u čitanju.

Tu ne mislimo na distrakcije iz vanjskog svijeta, nego da eliminirate loše navike koje imate. Nemojte nas krivo shvatiti – svi mi čitamo na način da u sebi izgovaramo riječi koje čitamo i slično, a upravo te nesvjesne radnje su razlog zašto čitamo sporije nego što bismo mogli. Ova stranica vam, uz nekoliko odličnih vježbi, pomaže da počnete drugačije čitati i da drastično povećate brzinu čitanja. Možda ponekad brzina nije vrlina, no ako morate puno čitati ili jednostavno volite čitati, ovo bi vam mogla biti izuzetno korisna web stranica. Ako ne volite čitati i smatrate da je čak i ovaj članak predugačak, slobodno zaobiđite Speeder.

Slashdot

Jedna od najstarijih web stranica koja geekovima krade sate i sate je Slashdot. Radi se o još jednoj web stranici koja je nastala iz običnog bloga, a pretvorila se u popularnu web stranicu i izvor mnogih korisnih informacija. Tako ćete na Slashodtu naći raznovrsne IT teme, popraćene ponekad ciničnim komentarima i diskusijama u kojima sudjeluju čitatelji portala. To nisu diskusije kao one koje možete vidjeti na hrvatskim portalima, no često znaju biti prilično „žestoke“.

Pogotovo kada se radi o temama kao što su Android i iOS ili Emacs i Vim (op.a. nećete vjerovati ali Linux geekovi znaju biti prilično zadrti, bez obzira što su dio otvorene, open source, zajednice). Bez obzira na to, ako imate slobodnog vremena i volite tehnologiju, svakako posjetite slashdot.org. Teme su, kao što smo rekli, raznolike, a možete naći i korisne savjete za kupovinu tvrdog diska, odabir drugih komponenti potrebnih za rad računala, savjete za otključavanje mobitela, komentare na popularne video igre …

My parents joined Facebook

Iako većina nas nema problema na Facebooku jer ne prihvaćamo zahtjeve za prijateljstvo od kolega/suradnika i/ili roditelja, neki nisu bili te sreće. Ti koji nisu imali sreće su se našli na ovoj stranici. Ovdje možete naći hrpu screenshotova na kojima se može vidjeti kako roditelji, svjesno ili nesvjesno, sramote djecu ili pišu nešto što djeca ne bi voljela da njihovi vršnjaci vide. Naravno, djeca kao djeca, odmah uzmu na zub osramoćenu osobu i još više pridonesu neugodnoj situaciji.

Naravno, radi se o relativno šaljivim situacijama gdje roditelji djeci na zid stave određenu poruku ili sliku, a to svi mogu vidjeti i prokomentirati. Nešto slično postoji i kod nas, odnosno postoje Facebook grupe u kojima pojedinci šalju screenshotove poruka koje im šalju roditelji, no nisu ni upola zanimljivi kao ovi na dotičnoj web stranici.

Goodreads

Spomenuli smo web stranicu Speeder koja će vam pomoći da brže i kvalitetnije čitate sadržaj koji čitate, no to podrazumijeva da volite čitati i da čitate određenu literaturu u slobodno vrijeme. Ako spadate u tu skupinu ljudi, onda je ovo još jedna stranica za vas.

Goodreads je „društvena mreža“ koja se vrti oko knjiga. Točnije, na ovoj stranici možete naći sažetke jako velike količine knjiga, gotovo sve što možete zamisliti i što je izdano na engleskom jeziku, ali možete naći i kraće ili duže recenzije istih tih knjiga. Dapače, čak je i poželjno pisati recenzije knjiga koje ste pročitali jer tako pridonosite kvaliteti ove stranice. Uz to, možete dodati za prijatelje ljude koje znate (ili ne znate) i pratiti što oni objavljuju i koje knjige oni čitaju.

Svaki korisnik ima sekciju gdje može bilježiti što čita u određenom trenutku. Na taj način ćete imati nove teme o kojima možete pričati sa prijateljima, a možda i nađete osobu s kojom ćete podijeliti zanimljive naslove i naći neku dobru knjigu koju inače ne biste našli.

Postoji i mobilna aplikacija koja nudi sve funkcionalnosti kao i dotična web stranica, te ju možete povezati sa Facebook računom.

Atlas Obscura

Atlas Obscura je jedna od nama najdražih web stranica iz razloga što volimo dobru fotografiju. No, čak i ako niste fan fotografija i umjetnosti, ovo je stranica koju biste trebali posjetiti. Riječ je o web stranici na kojoj možete naći fotografije u velikoj rezoluciji, a na kojima se nalaze čudna i egzotična mjesta slikana diljem svijeta. Tu nećete naći klasične slike iz velikih gradova koje prikazuju gužvu ili ulice poznatih gradova kao što su Rim, London, New York, Tokio … nego ćete naći slike podzemnog zatvora, slike kipova koji se nalaze u raznim planinama i hramovima, snimljene letjelice koje su bile u svemiru, mumije slikane iz velike blizine, slike nemani iz najvećih dubina oceana … Fotografije su stvarno šarolike i teško je izdvojiti one najbolje.

Čak je moguće naći i slike iz Černobila i sličnih napuštenih i uništenih gradova koji trenutačno izgledaju kao gradovi duhova. Teško je u par rečenica opisati što se sve nalazi na ovoj stranici pa je najbolje da sami pogledate što se nudi. Ono što se nama sviđa je mogućnost filtriranja fotografija po određenoj riječi ili riječima. Npr. pretraga po riječima „ghost town“ će vam dati fantastične slike već spomenutog Černobila ali i mnoge druge napuštene gradove. Istražite, vidite i podijelite najbolje slike sa prijateljima na Facebooku.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular