Broj sati gledanja omiljenih svjetskih filmova i serija, uključujući hvaljeni originalni Netflix sadržaj u Hrvatskoj udvostručio se u 2020. u usporedbi s prošlom godinom
Žanrovi s ovogodišnjim najvećim povećanjem gledanosti u odnosu na prošlu godinu bili su: fantasy, romantika te animirani filmovi i serije
Zagreb, 10. prosinca 2020. – Godina na izmaku po mnogočemu je ostavila trag na sve aspekte života te je bila puna snažnih emocija. Ono što smo gledali na Netflixu u Hrvatskoj otkriva puni spektar raspoloženja i „koktel“ emocija korisnika. Zahvaljujući bogatom izboru zabavnog sadržaja poput dokumentarnih filmova, reality TV-a, romantike, SF-a i komedije, smijali smo se i plakali, bili prestrašeni, otkrivali nove svjetove te imali priliku učiti kao i putovati.
Slijedi pregled trendova što se gledalo na Netflixu u Hrvatskoj u 2020. godini – neki razumljivi, a neki sasvim neočekivani izbori.
Broj sati gledanja omiljenih svjetskih filmova i serija, uključujući hvaljeni originalni Netflix sadržaj u Hrvatskoj udvostručio se u 2020. u usporedbi s prošlom godinom. Tijekom 2020. godine na listi najpopularnijih žanrova izmjenjivali su se drama i komedija, odražavajući uspone i padove u godini punoj emocija, dok se na treće mjesto smjestila nezaobilazna akcija. Žanrovi s ovogodišnjim najvećim povećanjem gledanosti u odnosu na prošlu godinu bili su: fantasy, romantika te animirani filmovi i serije.
Maštali smo fantastične nove svjetove: tražili smo drugačiju stvarnost, nove i neistražene svjetove ograničene samo maštom, čime je gledanost žanra fantasy povećana za više od četiri puta u 2020. u odnosu na prošlu godinu, zahvaljujući serijama kao što su Ukleta, Locke & Key i The Letter for the King te serijalu Čudesne zvijeri.
Uživali smo u sadržaju iz svih krajeva svijeta: ništa nas nije moglo spriječiti da otputujemo zahvaljujući zanimljivim pričama glavnih junaka na malim ekranima. Gledatelji u Hrvatskoj imali su prilike pogledati najgledanije naslove ne-engleskog govornog područja kao što su: španjolska kriminalistička serija Kuća od papira koja je ušla na dnevnu Top 10 listu u čak 92 zemlje, uključujući i Hrvatsku, njemačka povijesna ratna serija Barbari koja se na istoj listi našla u 91 zemlji te južnokorejski film o zombijima #Živ koji je ušao na dnevnu Top 10 listu u 90 zemalja.
Smijali smo se: kao što je svima poznato smijeh je najbolji lijek i zaista najbolji način da se odmorite na kraju dana. Neki od najpopularnijih naslova u Hrvatskoj koji su nas nasmijali do suza su filmovi Blagdanski par, Hubie spašava Noć vještica i Što muškarci vole te serije Emily u Parizu, Svemirske snage i Spolni odgoj.
Voljeli smo: još je Vergilije zaključio da ljubav pobjeđuje sve. Ona može postići ono što nijedna druga vrlina ne može i zato smo uživali gledajući romantične filmove kao što su Poljubi me ponovno, P. S. Još uvijek te volim, Misija: Djed Božićnjak, Princezina zamjena 2, Zajamčena ljubav, ali i serije poput DASH & LILY koji su dobili ljubav i pažnju korisnika, čime se gledanost ovoga žanra povećala za skoro dva i pol puta u 2020. u usporedbi s godinom ranije.
Animirani filmovi i serije nisu samo za djecu: osim što obogaćuju svijet drugačijim pogledom na život, omogućuju odraslim osobama povezivanje sa svojim unutarnjim klincem. Stoga niti ne čudi što se zahvaljujući serijama Zeusova krv, Castlevania, Digitalni ugljik: U novom tijelu te Sedam smrtnih grijeha: Znakovi svetog rata i filmovima Pokémon: Mewtwo uzvraća udarac – Evolucija i Spirited Away gledanost ovoga žanra povećala za više od dva puta u ovoj u odnosu na prošlu godinu.
Igrali smo se: poznati kao jedna od najsportskijih nacija na svijetu, ove godine nismo se uspjeli puno vremena baviti sportskim aktivnostima na otvorenom. Zato smo sportske filmove i serije gledali na malim ekranima: Posljednji ples o košarkaškoj legendi Airu Jordanu u kojem se pojavljuje i Toni Kukoč poznat po nadimku “Konobar”. Jedan od najupečatljivijih projekata Netflixa povezanih sa sportom je Damin gambit nakon čijeg prikazivanja se naglo povećao interes i želja za šahom uopće.
###
Fusnote:
- Podaci se temelje na razlici ukupnog broja sati gledanja korisnika Netflixa u Hrvatskoj u razdoblju od siječnja do studenog 2019. u odnosu na razdoblje siječanj – studeni 2020. godine.
P.R.