Google je definitivno tražilica koju koristi najveći broj korisnika kada je riječ o pretraživanju Interneta. U brojkama to iznosi: Google 75.97%, Bing 8.28%, Yahoo 6.56% … Znači 3 od 4 pretrage na svijetu idu preko Google tražilice i samim time očekujemo da će nam Google dati relevantne rezultate pretrage. No, nije to baš tako. Do prije par godina Google je imao jedan mehanizam koji je funkcionirao i koji je davao rezultate po tom istom algoritmu.
No, unazad par godina počeli su mijenjati algoritam, cenzurirati određeni sadržaj (osim ako ga eksplicitno ne tražite), te su napravili black listu web stranica koje vam se nikako neće pokazati u rezultatima pretrage. Možda možete pretpostaviti u kojem smjeru idemo – Google miče one stranice koje im ne odgovaraju, te one koje dijele piratski / ilegalan sadržaj. Da ironija bude veća, čelni ljudi Googlea su nedavno u jednom intervjuu rekli da bez obzira na sve pritiske nikada neće raditi drastične cenzure u pretragama i da njihova tražilica radi kako i treba raditi. Izgleda da su naglo promijenili mišljenje.
Zašto uklanjaju stranice sa piratskim sadržajem? Jasno je da sadržaj koji se skida sa piratskih stranica je sadržaj zaštićen autorskim pravima i da svako tko ga skine krši određene zakone, no tko je Googleu naredio da takve stranice mora filtrirati iz rezultata pretrage? Dalo bi se naslutiti da su tu određenu ulogu odigrali američki sudovi i razne agencije, jer nije Google taj koji odlučuje o tome tko što smije raditi.
Očito postoje određeni interesi da se takve stranice više ne mogu naći preko web tražilice. Ono što je nama privuklo pažnju je nestanak stranica http://123movies.is/ i http://fmovies.to/. Njih možete naći tako da utipkate ULR u web preglednik ili da u web tražilicu eksplicitno upišete ime ove stranice. No kada pretražujete stranice sa kojih možete skinuti filmove, ove stranice nikada neće biti u rezultatima pretrage. Do nedavno su uvijek bili pri vrhu takvih pretraga. Uklonjeni su indexi iz Googleovog enginea iz nama nepoznatih razloga.
Čak i ako vam se pojave u rezultatima pretrage to će biti linkovi na backup lokacije. Recimo 123movies će vam se pojaviti sa ekstenzijom .net, umjesto originalne putanje sa ekstenzijom .is.
Zanimljiva je i činjenica da je nestala i njihova facebook stranica https://www.facebook.com/123movies.to. Trenutačno nema informacija o tome što se događa i da li je pokrenut kakav sudski postupak protiv te web stranice. Vjerojatno je da Google nije dobrovoljno uklonio indexe tih stranica nego mu je naređeno. Pitanje je od koga i zašto. Očito se nešto događa, a nadamo se da će uskoro biti i više informacija o tome.
Paralelno s time Google se bori sa web stranicama koje omogućavaju korisnicima da skinu određeni sadržaj s njihovih servisa. Jedna takva stranica je http://www.youtube-mp3.org/. Za one koji ne znaju, radi se o web stranici na kojoj zalijepite link sa YouTubea i ona vam omogućuje da taj sadržaj skinete lokalno na računalo.
Dotičnu web stranicu je Google upozorio da krše „zakon“ i uvjete korištenja YouTubea, no oni na to nisu reagirali. Zato je Google uklonio indexe i ni tu stranicu više nećete moći naći preko njihove tražilice. Također, tu web stranicu su tužile i velike glazbene kuće, no sudski postupak još nije završen niti je stranica osuđena za bilo kakvo (ne)djelo.
Googleu općenito smetaju takve stranice jer oni žele kontrolirati tko što smije skidati sa njihovih servisa. Ako vam Google dopušta da skinete sliku ili video sa njihovog servisa, onda je to u redu. Ako to netko drugi napravi, onda krši zakon. Shvaćamo mi Google – većina sadržaja na njihovim servisima je njihovo vlasništvo, no s druge strane, postoje drugačiji mehanizmi za borbu protiv toga.
Postoji najava da će Google ipak vratiti YouTube-mp3.org u svoje pretrage sve dok se ne donese presuda protiv njih. U tom slučaju će se ta stranica ili zatvoriti ili će nastaviti po starome. Treće opcije nema. Ostaje nam samo za vidjeti što će se događati i možemo samo nagađati što će slijedeće Google filtrirati.
Sva sreća postoji lijek za te Goooleove filtere – Bing i DuckDuckGo ne filtriraju sadržaj i mnogo puta daju bolje rezultate pretrage od Googlea. Htjeli si mi to priznati ili ne. Google je najpopularnija tražilica, ali ne znači da je i najbolja i najpreciznija.
Autor: B.P.