Danas smo došli u doba kada kompletno poslovanje selimo online. Sve što ste ikada radili offline na računalu sada se pokušava progurati kao online servisi. Mnogima se to ne sviđa jer takvim činom dolazi u pitanje sigurnost naših informacija.
Iako, mnoge tvrtke nude uslugu online čuvanja i spremanja podataka, mnogi se za sada još nisu odlučili za takvo što. Trendovi pokazuju da je takvih skeptičnih osoba sve manje, a to za posljedicu ima sve više podataka u online spremištima.
Baš kao što raste broj informacija i podataka koje spremamo online, tako raste i broj servisa koji nude obavljanje različitih vrsta zadataka i poslova online. Mnogi od vas čuli su za servise Google Docs, Zoho Writer, Evernote, Gliffy, itd. Sve su to servisi koje svakodnevno koristimo, a koji se izvršavaju isključivo online. Svi takvi servisi troše mnogo resursa, ali i prostora za spremanje podataka.
Najnovija istraživanja pokazala su da je veličina web stranica u posljednje 3 godine porasla za čak 150%. Porast od 150% zabilježen je dakle od 2010. godine, a u razdoblju od početka 2012. godine pa do danas taj je postotak iznosio 25%. Kada bismo to prikazali i veličini podataka tada bi to iznosilo povećanje s 1245 KB na 1570 KB.
Što se tiče spremanja podataka to izravno ne predstavlja problem web masterima, već su oni zabrinuti za jedan drugi slučaj. Taj slučaj je sve sporiji rad web stranice jer one postaju sve krcatije sadržajem. Najveći dio prostora dakako zauzimaju fotografije koje odnose više od polovice ukupne veličine stranice. Mnogi razlog sve sporijih i većih stranica vide u tome što se fotografije na web stavljaju u pogrešnim formatima koji zauzimaju puno mjesta.
Zanimljivo je da je upotreba Flasha u padu i to dosta velikom. Udio stranica koje danas koriste Flash je 38% dok je taj postotak 2010. godine iznosio 52%. S druge strane vidljiv je veliki pomak u korištenju custom fontova koji se s 1% (2010.) popeo danas na 33%.