Starlink je još jedna od velebnih ideja Elona Muska koja polako dobiva svoju realnu vizuru i željenu funkcionalnost. Gotovo je nevjerojatno s kojom lakoćom i brzinom ekipa Elona Muska ostvaruje njegove inovativne ideje, a jedan od primjera je i internet nove generacije. Nedavno smo pisali detaljnije o tome što je Starlink i kako će funkcionirati te smo tom prilikom naglasili kako će se narednih tjedana ubrzati implementacija nove internet mreže zbog pritiska donesenih rokova završetka projekta.
Starlink kojeg primarno razvijaju inženjeri kompanije SpaceX posljednjih je tjedana intenzivirao slanje malih satelita u orbitu kako bi što kvalitetnije i bolje pokrio željena područja signalom. Već je 12 pošiljka satelita uspješno završila u orbiti, što ekipi iz SpaceX-a omogućuje nova testiranja i postizanje boljih rezultata internet veze.
Veliki problem u satelitskom internetu predstavlja latencija, odnosno kašnjenje signala – što je Musk obećao riješiti u skorašnjem roku. Čini se kako nakon lansiranja mnogobrojnih satelita razvojni tim uspješno savladava sve izazove pa su uspješno smanjili i latenciju koja je bila jedan od glavnih problema interneta budućnosti. Prije nekoliko tjedana latencija je iznosila 25 do 35 milisekundi, a sada je ona navodno još dodatno smanjenja – te je time omogućeno nesmetano igranje multiplayer video igara.
Super stvar je i značajno povećanje brzine u odnosu na nedavna testiranja. Inženjerka Kate Tice izjavila je kako su tijekom posljednjih testiranja uspjeli postići brzinu prijenosa podataka preko 100 Mb/s. Sve do nedavno iz SpaceX-a su tvrdili kako njihov satelitski internet postiže brzinu oko 60 Mb/s, a sada je ta brojka gotovo duplo veća. Slanjem novih satelita u orbitu brzina prijenosa bi se trebala još dodatno povećati jer će više satelita na manjem prostoru omogućiti izravniju vezu sa Zemljom.
U posljednjim testiranjima SpaceX je napravio još jedan veliki korak – omogućili su izravnu komunikaciju među satelitima u orbiti. Zahvaljujući komunikaciji putem lasera sateliti mogu međusobno razmjenjivati podatke ekstremnim brzinama, čime će se postići još bolja i brže veza s uređajima na Zemlji. Sve u svemu, veseli nas vidjeti ove ohrabrujuće podatke koji idu u prilog tome da ćemo uskoro imati kvalitetnu alternativu za internet kakav danas poznajemo.
Piše: M.Ž.