Edward Snowden osoba je koja bi po nekima trebala dobiti najveće priznanje za stvari koje je učinio, a drugi ga optužuju i žele ga zatvoriti iz rešetaka. Bez obzira na različita razmišljanja, Snowden je zasigurno osoba koja je obilježila 21. stoljeće.
O Snowdenu ćemo se vjerojatno još puno naslušati u narednim mjesecima, a o posljedicama njegovih postupaka pričati ćemo još godinama. Otkrivanje tajnih podataka agencije NSA pokrenulo je niz lavina u kojima se cijeli svijet zgraža nad postupcima koje rade unutar te agencije. Mnoge su se države svijeta već suprotstavile radnjama koje se događaju unutar NSA, a mnoge će se vjerojatno uskoro pridružiti.
U novoj pobuni zasigurno će pripomoći činjenica koja je nedavno otkrivena od strane Guardiana i Channel-a 4, a temeljena je na Snowdenovim iskazima. Naime, u javnost je puštena vijest kako NSA kontrolira dnevno oko 200 milijuna tekstualnih poruka koje šaljemo putem naših mobilnih telefona. To u pravilu znači da se stručnjaci iz NSA svakodnevno upoznaju s našim planovima, dogovorima, ali i stanjima računana na banci. Ovo je zaista veliko i skandalozno otkriće koje će zasigurno pobuditi još protivljenja protiv NSA.
Zanimljivo je da nema samo NSA u svemu tome prste. Navodno se tim podacima trgovalo između raznih agencija, a jedna od njih je i GCHQ. Ova britanska agencija navodne je koristila bazu NSA kako bi provjeravala komunikaciju između građana Ujedinjenog Kraljevstva.
Ipak, možda nas u budućnosti očekuju bolja vremena jer bi se trebale desiti neke reforme unutar NSA. Barem je tako najavio Barack Obama, koji planira u petak objaviti konkretne planove kojima bi ograničio djelovanje NSA. Hoće li se zbilja takvo što dogoditi i da li će NSA poštivati odredbe koje donese Obama, vrijeme će pokazati. Jasna nam je samo jedna stvar, a to je da na internetu niste nimalo sigurni. Svi podaci koji kolaju internetom mogu biti hakirani i praćeni od raznih osoba pa stoga pripazite što i kako dijelite internetom.