Stručnjaci su zamijetili kontinuirani rast broja lažnih mrežnih odredišta kojima se pristupa s Apple iOS uređaja i rast broja opasnih online aplikacija
Izvještaj Trend Micro’s Q3 2013 Security Roundup Report predviđa daljnji porast broja lažnih mrežnih odredišta kojima se pristupa s Apple iOS uređaja (iPhone, iPad) putem aktivacije opasnih programa koji dolaze u privicima poruka e-pošte, kao i rast broja aplikacija opasnih za internetsko bankarstvo. Taj rezultat poziva korisnike na dodatni oprez – obavezno zaštitite svoje osobne i financijske podatke tijekom blagdanskih kupovina.
„Korisnici se sve više koriste uslugama internetskog bankarstva pa kriminalci sve više i sve brže rade na alatima kojima nastoje iskoristiti opći nedostatak svijesti o prijetnjama“, kaže Rik Ferguson, Global VP Security Research, u tvrtki Trend Micro. „Usto, tehnologije tvrtke Apple tradicionalno su smatrane zaštićenijima od internetskih prijetnji. Međutim, naše istraživanje pokazuje da je i ta platforma pod sve većim udarom poruka e-pošte koje dolaze opremljene opasnim programima za krađu osobnih podataka pa su i korisnici Apple uređaja sve više ugroženi. Dokazi upućuju na pravu oluju internetskih prijevara u blagdanskom razdoblju, jer se sve više ljudi koristi mobilnim uređajima kako za osobne tako i za poslovne potrebe i za kupovine putem interneta.“
Nakon skoka u drugom tromjesečju (5,800 u svibnju), broj lažnih mrežnih odredišta kojima se pristupa putem opasnih aplikacija za Apple uređaje ostao je više-manje isti tijekom trećeg tromjesečja – 4100 ih je otkriveno u srpnju, 1900 u kolovozu i 2500 u rujnu. Međutim, analitičari predviđaju da će tvrtka Apple u četvrtom tromjesečju ove godine prodati 31 milijun iPhone i 15 milijuna iPad uređaja – pa raste i zabrinutost da će svi ti novi korisnici postati mete internetskih kriminalaca.
„Istraživanje koje je provela tvrtka Trend Micro pokazuje da je broj opasnih programa i visoko-rizičnih aplikacija koje mogu naštetiti korisnicima uređaja koji rade na Android platformi dosegao iznos od jednog milijuna. Nažalost, nisu samo korisnici Android uređaja izloženi rizicima. Primijetili smo i veliki porast opasnih aplikacija koje napadaju veći broj platformi, najviše uređaje koji rade na Android, iOS i Windows Phone operativnim sustavima. Mobiteli su i dalje cilj kriminalaca. Stoga oni stalno poboljšavaju svoje metode i nastoje zaobići sigurnosnu zaštitu na mobilnim platformama“ – objašnjava Rik Ferguson, Global VP Security Research, u tvrtki Trend Micro.
Istraživači tvrtke Trend Micro otkrili su u trećem tromjesečju ove godine i 200 tisuća opasnih softverskih infekcija koje napadaju banke putem interneta. Tri zemlje odskaču po broju napada – u Sjedinjenim Državama događa se gotovo četvrtina (23 posto) svih infekcija opasnim softverom, slijedi Brazil sa 16 posto i Japan s 12 posto. S druge strane, vodeće zemlje u Europi, Njemačka i Francuska, bilježe samo tri posto od ukupnog broja hakerskih napada na internetu. To se može pripisati činjenici da pripadaju regiji u kojoj je razvijena više-faktorska autentikacija u transakcijama internetskog bankarstva. Zajedno s povećanjem broja opasnih aplikacija raste i razina sofisticiranosti metoda kojima se kriminalci koriste. Slična situacija – dinamični rast broja napada na usluge internetskog bankarstva – zamijećena je i u srednjoj i istočnoj Europi – što se pripisuje porastu popularnosti pametnih mobitela u tim regijama.
„U usporedbi s prethodnim tromjesečjem, zamijetili smo veliki porast broja opasnih aplikacija za Android uređaje u Istočnoj Europi. Zemlje poput Rusije i Ukrajine ušle su među prvih deset po broju preuzimanja opasnih aplikacija za Android uređaje. Isti trend pojavljuje se i u ostalim zemljama regije“ – kaže Peter Lupsic, direktor tvrtke Trend Micro za srednju i istočnu Europu.