PočetnaInternetKorisne aplikacijeVeliko Googleovo ažuriranje pomaže u boljem otkrivanju AI ''deepfakeova''!

Veliko Googleovo ažuriranje pomaže u boljem otkrivanju AI ”deepfakeova”!


Zahvaljujući mnogim načinima generiranja fotografija i slika uz pomoć umjetne inteligencije koji su danas dostupni, danas je teško vjerovati autentičnosti sadržaja kojeg vidimo na internetu.

Advertisement

Osim ako niste stručnjak, dosta je teško raspoznati pravu fotografiju ili sliku od one koja je kreirana uz pomoć umjetne inteligencije. No, Google će navodno riješiti ovaj problem i to svojim najnovijim ažuriranjima.

deepfake slika

Nova mogućnost pod nazivom ”About this Image” trebala bi dodatno pomoći u raskrinkavanju ”deepfake” slika

U svojoj najnovijoj objavi, koja je osvanula na blogu, Google je objavio informacije o dodavanju alata pod nazivom “O ovoj slici” ili ”About this Image”. Alat bi trebao biti dostupan za ”Circle to Search” mogućnosti, koja postoji na Androidu i za Google Lens mogućnost, koja postoji na Androidu i iOS-u. Iako je u prošlosti bila dostupna samo na Google pretraživanju, ova mogućnost korisnicima nudi mnoštvo informacija o svakoj slici koju pretražuju, uključujući njezino podrijetlo, kao i informacije o tome gdje se još dijeli.

Primjer koji daje Google uključuje sliku oblaka koja podsjeća na NLO i koja se prosljeđuje putem interneta. Sve što korisnik Androida treba učiniti, kako bi aktivirao mogućnost jest sljedeće: potrebno je aktivirati Circle to Search, povući prema gore rezultate pretraživanja i odabrati karticu “O ovoj slici”.

Nakon što ovo korisnik učini, dobit će dobiti potpuni popis mjesta na kojima je slika podijeljena, uključujući sve članke ili izvore vijesti koji su je mogli koristiti. Korisnici će isto tako moći provjeriti meta-podatke slike, poput informacija o autoru slike ili načina na koji je snimljena. To bi uključivalo informacije o tome je li slika generirana ili poboljšana umjetnom inteligencijom. 1ipak, treba imati na umu da kreator slike može dodati ili ukloniti meta-podatke po želji.

Advertisement

Nadalje, Google isto tako spominje mogućnost provjeravanja je li slika generirana umjetnom inteligencijom, ako sadrži Googleov DeepMindov SynthID vodeni žig, koji je ugrađen unutar točkica slike. Nova mogućnost “O ovoj slici” trenutno je dostupna na 40 različitih jezika, uključujući njemački, francuski, hindi, talijanski i portugalski.

Trenutačno se pojavljuje na ”Circle to Search” na odabranim pametnim telefonima s Android operativnim sustavom, kao što su Galaxy Z Fold 6 i Pixel 8 Pro te na Google Lensu, koji se može preuzeti s Appleove App Trgovine i Googleove Play Trgovine. Korisnici isto tako imaju mogućnost korištenja računalne verzije alata ”O ovoj slici” klikom na tri točkice pored bilo kojeg rezultata pretraživanja. Nakon klika na tri točkice, alat bi se trebao aktivirati.

Sve veći porast broja ”deepfake” slika koje su generirane uz pomoć umjetne inteligencije i dalje će biti problem s kojim će se trebati suočavati. No, ono što je jako dobro za vidjeti su ovakvi alati kojima se pokušavaju riješiti ovakvi problemi. Nadajmo se da će u budućnosti biti još više ovakvih alata, koji će na još bolje načine pružiti korisnicima mogućnost otkrivanja ”deepfake” fotografija i slika, na koje nailazimo na internetu.

Alan Milić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular