AirVPN nudi jako dobre mogućnosti prilagodbe, solidne mogućnosti cijena i otvorenu transparentnost.
No postoje i nedostaci. Njegova mala poslužiteljska mreža i nemogućnost deblokiranja streaming servisa koče njegov puni potencijal i glavni su razlozi zbog kojih ovo mnogima neće biti prvi izbor kod odabira virtualne privatne mreže. No bez obzira na to, AirVPN ima svojih prednosti. Ako tražite kvalitetnu virtualnu privatnu mrežu i ako ste spremni zatvoriti oko na neke njegove nedostatke, dobit ćete sve u svemu solidnu uslugu virtualne privatne mreže.
AirVPN, na isti način kao i druge usluge kao što je Mullvad VPN, uživa pomalo kult među korisnicima virtualnih privatnih mreža i zagovornicima dodatne zaštite privatnosti. Budući da radi isključivo na OpenVPN protokolu i da ga je osmislila skupina entuzijasta koji su za cilj imali osmišljavanje nove virtualne privatne mreže za zaštitu privatnosti korisnika, AirVPN daje prednost sigurnosti i privatnosti iznad svega. Ovo je sve u svemu VPN usluga koja se drži svojih načela i nastoji ne odstupati izvan svoje zone udobnosti, što je u nekim slučajevima dobro, dok u nekim slučajevima više radi štete nego koristi.
Mogućnosti AirVPN-a
AirVPN-ov softver zove se Eddie i ono što je odmah vidljivo jest to da izgleda kao da je osmišljen u ranim danima interneta. Sam AirVPN osnovan je 2010., ali njegov Eddie klijent izgleda kao da potječe iz ’90-ih. Zaobilazi upadljiva korisnička sučelja VPN-ova kao što su NordVPN i Surfshark u korist utilitarnijeg dizajna. To me ne bi smetalo, osim činjenice da u ovom slučaju, utilitarno ne znači nužno i prijateljski orijentirano prema korisniku.
Eddiejev lijevi dio sadrži šest stavki izbornika: Pregled, Poslužitelji, Zemlje, Brzina, Statistika i Dnevnici. Ovo sučelje izgleda točno onako kako je izgledalo u našoj zadnjoj recenziji, a pomalo je razočaravajuće što AirVPN nije učinio ništa kako bi ovo ažurirao. Što se tiče bočnog izbornika, prve tri stavke su jedine opcije koje će zabrinjavati većinu korisnika. Odjeljak Pregled mjesto je gdje se prijavljujete u aplikaciju i spajate na VPN mrežu.
Kartica “Poslužitelji” prikazuje vam popis dostupnih poslužitelja s hrpom ključnih statistika. To uključuje gradsku lokaciju poslužitelja, njegovu latenciju, trenutno opterećenje poslužitelja i broj korisnika na tom poslužitelju u ovom trenutku. Na desnoj bočnoj traci imate tipke za povezivanje s odabranim poslužiteljem, dodavanje na popis dopuštenih, dodavanje na popis zabrane ili tipku za osvježavanje cijelog popisa poslužitelja.
Ispod kartice Poslužitelji, imate karticu Zemlje, koja navodi sve od 23 dostupne lokacije u zemlji s informacijama o broju poslužitelja za tu zemlju, trenutnom opterećenju poslužitelja za sve poslužitelje u toj zemlji i broju trenutnih korisnika za sve poslužitelje u ta zemlja. Ovdje je prikazano mnogo podataka i nekako mi se to sviđa. Zapravo, jedna od najboljih značajki AirVPN-a mora biti razina transparentnosti o trenutnim uvjetima njegove mreže.
Ova informacija velika je prednost za napredne korisnike koji žele pronaći najbolji mogući poslužitelj u određenoj zemlji. Možda nije najintuitivnije za one koji žele jednostavan VPN u stilu klikni i zaboravi, ali za štrebere poput mene, uživao sam u svim informacijama. To je otprilike to što se tiče osnova AirVPN-a. Ali otvorite izbornik Postavke vidjet ćete da su vam dostupne mnoge dodatne mogućnosti, kojih je zaista jako puno. Neke od najboljih i najkorisnijih uključuju konfiguraciju posredničkog poslužitelja za Tor, prilagodbu DNS poslužitelja i pravila mrežnog usmjeravanja.
AirVPN dopušta pet istodobnih veza uređaja, što je možda bilo dobro prije nekoliko godina, ali mnoge usluge poput privatnog pristupa internetu i IPVanish sada nude neograničene istovremene veze. Tvrtka nudi mnoštvo opcija trajanja pretplate od tri dana do tri godine. Još uvijek iznos jednogodišnje pretplate iznosi 53 USD, što je iznad prosjeka u usporedbi s drugim VPN uslugama. Međutim, jednomjesečna pretplata iznosi oko 7,50 USD, što je zapravo jeftinije od ostalih usluga, što znači da bi AirVPN možda bio pogodniji za korištenje na mjesečnoj, a ne na godišnjoj osnovi. AirVPN prihvaća brojne usluge plaćanja uključujući PayPal, kreditne kartice, AmazonPay i kriptovalute kao što su Bitcoin, DogeCoin, LiteCoin i Bitcoin Cash.
Performanse AirVPN-a
Tijekom testiranja ocjenjivao sam brzine AirVPN-ovih poslužitelja u pet različitih zemalja diljem svijeta tijekom nekoliko dana, a zatim sam ih usporedio sa svojom osnovnom brzinom interneta. Brzine AirVPN poslužitelja zapravo su bile prilično dobre. Na svim testiranim lokacijama prosječna brzina preuzimanja bila je 52 posto u usporedbi s osnovnom brzinom, a prosječna brzina slanja bila je nešto bolja od 66 posto u usporedbi s osnovnom.
Te brzine nisu dovoljne za osvajanje titule “najbrži VPN”, ali uvjeren sam da će izvedba AirVPN-a biti dovoljna za većinu slučajeva korištenja. Ono što me iznenadilo kod izvedbe AirVPN-a bila je dosljednost u brzinama. Obično nekoliko lokacija nije baš na visini, obično poslužitelji koji se nalaze dalje. Tu i tamo sam naišao na slabe brzine, ali većinom su lokacije pokazivale slične dobre performanse tijekom svakog kruga testiranja.
Dok koristite bilo koji VPN, vjerojatno će se smanjiti i brzina preuzimanja i prijenosa zbog kašnjenja između poslužitelja. Također je vrijedno napomenuti da brzine VPN poslužitelja uvelike ovise o području, vremenu korištenja i mnoštvu drugih čimbenika. Stoga se vaše iskustvo može razlikovati od mojih ili nečijih drugih testiranja.
Ono što je isto tako vrijedno za napomenuti jest to da možete iskoristiti AirVPN-ove ranije spomenute podatke o učitavanju poslužitelja, koji su prikazani uz naziv poslužitelja, kako biste odabrali najbolji poslužitelj u bilo kojem trenutku. Oni s manjim opterećenjem poslužitelja obično će dovesti do većih brzina.
Deblokiranje usluge strujanja ili ”streaminga” bilo je u najmanju ruku razočaravajuće. AirVPN nije mogao pristupiti niti jednom od glavnih servisa za strujanje kao što su Netflix, Amazon Prime ili Disney Plus. Uzimajući u obzir koliko ljudi traži VPN kako bi zaobišli regionalna ograničenja i može se zaključiti kako je ovo jedan od najvećih minusa AirVPN-a. Ako želite koristiti VPN za pristup sadržaju ograničenom lokacijom, ne mogu vam preporučiti AirVPN.
Sigurnost i zaštita korisnika
AirVPN koristi AES 256-bitnu enkripciju i u pogledu protokola nudi samo OpenVPN ili WireGuard. Ovo se jako razlikuje od većine drugih VPN usluga koje korisnicima nude tri, četiri ili čak pet različitih protokola na izbor. To je naizgled bilo dizajnirano jer je jedan od prvotnih ciljeva AirVPN tima s njihovim VPN-om bio pružiti najveću privatnost i sigurnost. Oba ova protokola postižu izvrsnu ravnotežu između performansi i sigurnosti. Zapravo, ako koristite VPN iz čisto privatnosti ili sigurnosnih razloga, tada će AirVPN maksimalno zaštititi vašu povezivost i sigurnost dok na internetu pregledavate sadržaj.
AirVPN također nudi funkciju prekidača za isključivanje koja je savršeno dobro funkcionirala tijekom testiranja. Osim toga, nije bilo curenja DNS-a tijekom korištenja bilo kojeg AirVPN poslužitelja tako da možete biti sigurni da informacije o vašoj lokaciji neće biti izložene riziku.
Politika privatnosti AirVPN-a navodi da ne prati vašu online aktivnost dok ste povezani na mrežu. Sve što treba čuvati, poput vašeg IP-a dok koristite mrežu, pohranjuje se samo u RAM poslužiteljima bez diska i “samo za sada potrebno za pružanje usluge”. Politika zabrane prijavljivanja tvrtke vrlo je jasno navedena te se otkriva koje podatke prikuplja, a koje ne. Sve je to lijepo i dobro, ali nažalost nedostaje neovisna revizija treće strane, što znači da korisnici moraju vjerovati AirVPN-u na riječ. Revizije trećih strana danas postaju pomalo nužne za VPN pružatelje i za tvrtku poput AirVPN-a, koja je toliko usredotočena na privatnost korisnika, osnivači su ipak stvorili uslugu kako bi zaštitili neutralnost mreže, no razočaravajuće je što nikada nije prošla neke neovisne revizije.
Isplati li se koristiti AirVPN?
Kada se sve zajedno zbroji i oduzme, može se doći do sljedećeg zaključka: AirVPN je kao virtualna privatna mreža dobar, ali nije bez nedostataka, koji su u nekim slučajevima baš osjetni. Mreža nudi pristojne i dosljedne brzine, standardne cijene i mnoštvo opcija konfiguracije za svoju uslugu. Tu su i potvrđena obećanja o zaštiti privatnosti, kao i visoka razina transparentnosti svoje mreže. No onda dolazimo do nedostataka. Kao prvo, čini se da sa svakom novom godinom sve više zaostaje za drugim uslugama. Njegovo sučelje je krajnje zastarjelo i nepotrebno komplicirano. Sve je to šteta s obzirom na altruistične razloge zbog kojih je AirVPN stvoren.
AirVPN je usluga koja vas neće držati za ruku i ne pravi kompromise kako bi privukla širu publiku. Ono što je svakako plus u vezi AirVPN-a jest to što se njegov programerski tim drži svojih izvornih vrijednosti, ali na trenutnom tržištu VPN-ovi se koriste za mnogo više od samo dodatne sigurnosti. Obilježja poput mogućnosti deblokiranja geo-ograničenog sadržaja i optimizacije veza za brzinu postaju jednako važne kao i obilježja dodatne zaštite privatnosti i sigurnosti.
Današnji korisnici zahtijevaju te stvari od svojih pružatelja VPN-a i kao rezultat toga mnogi će možda baš zbog nedostatka istog zanemariti AirVPN. No, ako ste spremni oprostiti nedostatke i ako vam treba virtualna privatna mreža s dosta dobrim naglaskom na zaštitu privatnosti korisnika, znajte da sa AirVPN-om nećete pogriješiti.
Plusevi:
- Pristojne brzine
- Velika fleksibilnost plana plaćanja
- Puno mogućnosti prilagodbe
Minusi:
- Mali broj zemalja i lokacija za poslužitelje
- Nije moguće deblokirati usluge streaminga
- Sučelje nije baš najprikladnije za korisnika, pogotovo ako ste početnik
Tehnička obilježja:
- P2P dopuštenje: Da
- Neograničeno povezivanje uređaja: Ne, 5 istovremenih povezivanja uređaja
- Mjesto poslovanja: Italija
- Broj poslužitelja: 200+
- Broj lokacija u zemlji: 23
- Cijena: 7,50 dolara mjesečno ili 52 dolara godišnje
Piše: Dražen Matković