Za ogroman broj ljudi, ono koliko moraju platiti za nešto odlučujući je čimbenik prije donošenja konačne odluke o tome što kupiti i treba li se nešto uopće kupiti.
To nije ništa neobično, vremena su teška, recesija kuca na vrata, a inflacija sustavno nagriza vrijednost našeg dragog eura. Kada se radi o virtualnim privatnim mrežama, razlike nema: korisnici gledaju kako uštedjeti.
Ako i sami razmatrate neku od virtualnih privatnih mreža, a ne znate koju odabrati iako biste prilikom odabira željeli uštedjeti, ne morate tražiti dalje. U nastavku ćemo nešto više reći o najboljim, a opet cjenovno dosta pristupačnim virtualnim privatnim mrežama, koje možete koristiti baš sada!
Surfshark
Cijena: već od 15.45 eura mjesečno
Po mišljenjima mnogih stručnjaka, ovo je ako ne najbolji, onda je definitivno jedan od najboljih, cjenovno pristupačnih VPN-ova. Evo i zašto: ovaj nizozemski VPN je super brz, izvrstan u deblokiranju sadržaja i ima dodatne značajke kibernetičke sigurnosti, a ipak uspijeva biti jedan od najjeftinijih VPN-ova u svijetu.
Surfshark ne štedi na mogućnostima. Uključuje potpuni popis sigurnosnih mogućnosti, koje biste očekivali od bilo kojeg drugog visokokvalitetnog VPN-a, uključujući prekidač za isključivanje, koji vas štiti ako vaša VPN veza prekine, i standardnu AES-256 enkripciju. Surfshark također nudi i impresivnu mrežu poslužitelja, s 3200 poslužitelja, koji su dostupni u više od 100 zemalja. Ovaj globalni raspon znači da bez obzira na to gdje se nalazite u svijetu, možete biti sigurni da Surfshark ima brzi poslužitelj negdje u blizini.
Kada se govori o brzinama, Surfshark ni u ovom segmentu ne razočarava. Radi se o jednom od najbržih VPN-ova, s brzinom koja prelazi i 950 Mbps kada se koristi WireGuard protokol i oko 900 Mbps, kada se koristi OpenVPN. S obzirom na to, deblokiranje globalnog strujanja sadržaja sada je jedna od najtraženijih VPN mogućnosti, a Surfshark je tu među najboljima, što znači da ćete moći deblokirati ogromnu količinu sadržaja, od besplatnih športskih prijenosa uživo do globalnih platformi, kao što su BBC iPlayer, 10 Play, ITVX i mnoge druge.
NordVPN
Cijena: od 12.99 eura mjesečno
NordVPN nudi više od 6400 poslužitelja u 110 zemalja diljem svijeta, što znači da nikad nećete biti daleko od brze veze. Jedna od najvećih Nordovih mana ranije je bio vrlo malen izbor lokacija, tako da je ova nadogradnja napravila veliku razliku.
Ako se brinete da niža cijena znači da će vaš VPN biti sporiji od nekog skupljeg, razmislite ponovno. NordVPN podržava protokole OpenVPN i NordLynx (s NordLynxom temeljenim na WireGuardu), a njegove brzine dosežu više od 950 Mbps. Vrijedno je napomenuti da je NordVPN nedavno uklonio podršku za IKEv2 protokol. To je zato što WireGuard u biti radi sve što može, ali bolje, a njegovo uklanjanje učinilo je uslugu neznatno sigurnijom. Te se brzine također jako dobro povezuju s iznimnom snagom strujanja NordVPN-a.
Uz podijeljeno tuneliranje, prekidač za isključivanje i enkripciju AES-256, pokrivene su osnove privatnosti, ali Nord nudi malo više nego što biste očekivali. Ako imate niz uređaja na kojima želite koristiti NordVPN, to je još jedan od razloga zašto je dobro pružiti priliku ovom VPN-u. Siguran je i stabilan i ono što je još bolje, dostupan je na velikom broju različitih uređaja.
Jedna stvar koju treba napomenuti je da, iako NordVPN-ovo sučelje izgleda prilično dobro na većim zaslonima, na mobilnim uređajima je iskustvo malo lošije. Ako ste spremni potrošiti malo više, možete se pretplatiti i na planove Plus i Ultimate. Oni vam donose mogućnosti poput softvera koji štiti od zlonamjernog softvera Threat Protection Pro, upravitelja lozinkama ili mogućnosti koje vas štite od različitih vrsta prijevara.
Sve u svemu, NordVPN nadmašuje Surfshark, ali ne može se zanemariti činjenica da je sveukupno znatno skuplji.
Private Internet Access
Cijena: već od 11.99 USD mjesečno
Iako je Private Internet Access (PIA) nesumnjivo cjenovno pristupačan VPN, on je i puno više od toga. Ima reputaciju jednog od najsigurnijih VPN-ova na svijetu, i to s dobrim razlogom. Ako je privatnost jedan od vaših velikih razloga za korištenje VPN-a, trebali biste ozbiljno razmisliti o PIA-i.
S obzirom na to da je jedan od VPN-ova koji najviše štiti privatnost korisnika, PIA ne samo da je dokazao pridržavanja politike ne bilježenja podataka korisnika, nego osim toga objavljuje tromjesečna izvješća o transparentnosti. Ova izvješća dokazuju da PIA ne objavljuje korisničke podatke, što je naravno, jako veliki plus.
Treba naravno spomenuti i više od 20.000 poslužitelja u 91 zemalja diljem svijeta. Osim toga, pokriva sve osnove poput AES-256 enkripcije i prekidača za isključivanje, no ljubitelji VPN-a također će cijeniti uključivanje druge mogućnosti, poput prosljeđivanja portova, što PIA čini jednim od najboljih VPN-ova za torrente.
PrivadoVPN
Cijena: već od 10.99 USD mjesečno
Iako je PrivadoVPN relativno nova VPN usluga, to ne znači da nije i kvalitetan. Baš suprotno, radi se o jednom od ne samo najkvalitetnijih VPN-ova, nego i o VPN-u koji uspješno objedinjuje nekoliko vrlo važnih segmenata.
Ako ste zabrinuti da premium znači daleko skuplje, nije tako. PrivadoVPN košta samo 1,48 dolara mjesečno, ako se odlučite za dvogodišnji plan, što ga čini još jeftinijim od Surfsharka, privatnog pristupa internetu i NordVPN-a. Ako se odlučite samo za probno korištenje od jedan mjesec, to će vas izaći oko 11 USD.
PrivadoVPN je odličan izbor ako tražite VPN koji je jednostavan za korištenje i koji je k tomu još i pouzdan i brz. Nudi WireGuard, IKEv2 i OpenVPN protokole, kao i standardnu AES-256 enkripciju. U testiranju brzine, rangiran je među najbrže VPN-ove na tržištu, s najvećim brzinama od 950 Mbps. SmartRoute, što je Privadova verzija podijeljenog tuneliranja, znači da možete odabrati koje će aplikacije koristiti vaš VPN, a koje ne, a tu je i njegov vrlo učinkoviti ”kill switch”.
CyberGhost
Cijena: već od 12.99 USD mjesečno
Glavna prednost CyberGhosta kao jeftinog VPN-a je njegova opsežna mreža poslužitelja. VPN broji više od devet tisuća poslužitelja, koji se protežu u više od 90 zemalja. To znači da bez obzira na to gdje se u svijetu želite povezati, velike su šanse da CyberGhost ima poslužitelj koji opslužuje to područje. Kao što je standard za VPN-ove na ovom popisu, CyberGhost nudi vrlo sigurnu AES-256 enkripciju, kao i niz različitih protokola. To uključuje i OpenVPN i WireGuard.
Također nudi i izbornu kompresiju podataka i automatizirano HTTPS preusmjeravanje dok ste na mobilnom uređaju. Od ažuriranja na CyberGhost 8, aplikacije su znatno poboljšane i sada ih je još veće zadovoljstvo koristiti. Jednostavne opcije povezivanja znače da će početnici lako shvatiti što i kako koristiti, dok napredniji korisnici imaju nekoliko vrlo korisnih stvari, koje će im privući pozornost.
CyberGhost je isto tako i odličan za streaming ili strujanje sadržaja. Uz pristup brojnim uslugama kao što su Netflix US, BBC iPlayer, Hulu i HBO Max, postoji jako puno izbora, a same aplikacije nude namjenske poslužitelje i pametni sustav filtriranja za postizanje najboljih rezultata. Kada su u pitanju brzine veze, CyberGhost je malo izgubio. U mojem posljednjem krugu testiranja dosegao je maksimalnu brzinu od 630 Mbps pri korištenju WireGuarda, i iako ovo nipošto nije sporo, prije godinu ili dvije bio je jedan od najbržih.
Ivan Hečimović