Godišnji odmori su već odavno u tijeku, nekima su već završili, an neki se tek spremaju na odmor. Mnogi vole putovati i nakon odmora na neke produćene vikende i slično, što znači da je ovo idealno vrijeme za nešto više reći o aplikacijama za navigaciju! Google Maps je vrlo dobra aplikacija. Nadogradnje su vrlo često dostupne, sam sustav navigacije je sve bolji i sve se više unaprijeđuje i ono što je isto tako dobro jest to što se Google Maps danas nalazi na gotovo svakom pametnom telefonu koji na sebi ima Android kao operacijski sustav.
Ipak, bez obzira na sve prednosti i pogodnosti koje Google Maps nudi, postoje isto tako i negativne strane, odnosno eventualni nedostaci. U nekim dijelovima svijeta, kao što je recimo Kina, ne vole baš Google Maps. Razlog tomu su stroge zakonske regulative zbog kojih je ova aplikacija u takvim zemljama beskorisna jer se ne može koristiti.
Kina je samo jedan primjer, a takvih primjera ima dovoljno zbog čega biste se radije odlučili na neku od dostupnih alternativa. Koje su najbolje alternative Google Maps aplikaciji koje možete skinuti, instalirati i koristiti odmah sada je ono što ćete saznati ako nastavite čitati ovaj članak.
Citymapper
Ako Citymapper pokušamo usporediti sa Google Maps aplikacijom zaključiti ćemo da je ova aplikacija u vezi nekih stvari ograničenija. Nekih stvari koje Google Maps ima, Citymapper nema. No bez obzira na to sama aplikacija postupak navigacije i vođenja korisnika od točke A do točaka B, C, D i ostalih radi na vrlo dobar način.
Citymapper, kao što sam naziv aplikacije govori je aplikacija koja služi za pomoć u javnom prijevozu. Zato što se radi o aplikaciji koja služi kao pomoć u javnom prijevozu, aplikacija u sebi ima umemorirane stotine, pa čak i tisuće ulica, linija prijevoza, od autobusa, tramvaja, taksija, pa sve do podzemnih željeznica. To znači da će vam Citymapper biti od idealne pomoći ako ste tek došli u neki novi grad i ako vas pritom zanimaju svi dostupni oblici javnog prijevoza uz pomoć kojih možete doći od jednog na druge dijelove grada.
Aplikacija se vrlo često ažurira, tako da nećete nikada imati problema s njom i nikada se nećete trebati pitati postoje li neke linije koje možda aplikacija nema u svojoj bazi podataka, a da one postoje. Citymapper će vam ovdje pružiti apsolutnu sigurnost tako da bez ikakvih strahova možete putovati u nove gradove i upoznavati nove kulture bez straha da ćete se izgubiti.
Maps.me
Maps.me je vrlo ”zgodna” aplikacija, ponajviše iz razloga što osim uobičajenih stvari koje želimo pronaći u ovakvoj aplikaciji (informacije u vezi prometa, javnog prijevoza, pješačkih zona, zona za bicikliste, itd.) Maps.me ima i jednu stvar po kojoj se razlikuje od ostalih aplikacija ove vrste.
Naime, ova aplikacija sadrži istu onu mogućnost koju u sebi sadrži i Google Maps, a to je mogućnost snimanja lokacija i rute putovanja u izvanmrežnom načinu. Ovo je vrlo korisno ako putujete u inozemstvo (gdje postoji roaming) ili ako se nađete negdje gdje je internet ili slabiji ili gdje uopće nema signala.
Aplikacija je korisna za više scenarija. Ako recimo istražujete grad, ona će vam pokazati sve važne točke u tome gradu koje bi vas mogle zanimati i koje biste mogli posjetiti. Isto tako ako ste isplanirali svoj put možete ga označiti kao ”bookmark” i poslati ga prijatelju.
Bing Maps
Jeste li znali da je Bing Maps otprilike podjednako star kao i Google Maps? Da, tako je. Prije nego što je Bing Maps dobio ovakav naziv, ova vrsta usluga (koja je dostupna samo na internetskim preglednicima) bila je poznata pod nazivom MapPoint. Sama aplikacija je nakrcana mnoštvom mogućnosti, uključujući i pregled prometnica i prometa općenito iz trodimenzionalnog pogleda.
Bing odabire drugačije rute putovanja od Google Maps-a, s time da ako biste uspoređivali ove dvije aplikacije (odnosno aplikaciju i internet uslugu), Google Maps bi izašao kao pobjednik u polju planiranja putovanja. Ako vas pak ne zanimaju dodatne mogućnosti i ako vas samo zanima jednostavna usluga koja će vam pokazati kamo ići, u tom slučaju je Bing Maps prava stvar za vas.
Here WeGo
Ako konzorcij koji se sastoji od tvrtki BMW, Audi i Mercedes za ovu aplikaciju žele Nokiji platiti oko 3 milijarde američkih dolara tada je vrlo vjerojatno da postoji nešto posebno u vezi nje, zar ne? Jer te firme sigurno htjele u bilo što uložiti ovako visoku svotu novca. Here WeGo zasad podržava oko 200 zemalja.
Sama aplikacija sadrži osnovne mogućnosti, kao što su navigacija, mjesta koja bi bilo dobro posjetiti kao i detaljne podatke vezane uz rute putovanja. Uz to, aplikacija će vam pružati informacije o cijenama svih oblika javnih prijevoza koje su trenutno na snazi, ovisno o gradu koji planirate posjetiti (informacije o cijenama se redovito ažuriraju tako da nećete imati brige oko ovoga).
Here WeGo korisnicima, kada oni pretražuju puteve i načine kako stići do odredišta nudi isto tako ažurirane informacije. Bilo da vas zanimaju policijska izvješća, kamere, objave sa Twittera, podaci o cestama i rutama koje su trenutno zatvorene ili privremeno otvorene kao mnoge druge informacije ne biste li do odredišta došli na što je moguće bolji i brži način – Here WeGo je tu za vas.
Zahvaljujući sjajnom izvanmrežnom načinu bilježenja karti Here WeGo može zabilježiti cijeli kontinent i pružiti vam navigaciju korak po korak, čak i onda kada ste na izvanmrežnom načinu rada.
BackCountry Navigator
Jeste li se dok ste putovali negdje, ikada našli na nekoj lokaciji za koju se slobodno može reći da je ”Bogu iza nogu”? Google Maps vam u takvim situacijama neće biti od velike pomoći s obzirom na to da one ne može bilježiti detaljne topografske podatke kao što to radi BackCountry.
BackCountry Navigator je aplikacija koja je osmišljena prvenstveno s ciljem pomaganja putnicima koji više vole alternativne načine putovanja (kao što je pješačenje i putovanje biciklom po divljim i nenastanjenim predjelima). S obzirom na ovu namjenu aplikacija koristi GPS vodič i svojim korisnicima dopušta da na ručni način unose podatke kao što su podaci vezani uz koordinate širine, dužine i slično.
Ako volite putovati prirodom, pogotovo ako putujete za vas nepoznatim predjelima gdje će jedan od načina orijentacije biti topografija, BackCountry Navigator će vam u ovome biti od pomoći .
Piše: Z.K.