Svijet oko nas mijenja se ekstremnom brzinom, a ponajviše se to osjeti na području tehnologije. Trendovi nestaju iz mjeseca u mjesec, a javljaju se novi kojima se korisnici moraju prilagoditi. Mnogi stručnjaci nagovještaju kako će virtualna i proširena stvarnost biti trend koji će obilježiti naredne godine pred nama.
Iako je ova tehnologija još uvijek u svojim začecima, jasno je da uzima sve više maha i postaje sve pristupačnija krajnjim korisnicima. No, iako je hardverski dio sve bliže korisnicima, pitanje je što se događa sa softverskim dijelom i da li smo s te strane dogurali korak bliže široj primjeni virtualne stvarnosti?
Velike kompanija užurbanim tempom rade na razvoju virtualne stvarnosti i možemo reći kako smo korak do velikog napretka. Naime, ulaganja u sektor virtualne stvarnosti rastu iz godine u godinu što je samo signal kako će ova tehnologija zavladati tržištem u nekom narednom periodu. Velikim kompanijama priključila se i kompanija Mozilla, koja stoji iza poznatog preglednika za web.
U ovoj su kompaniji došli na ideju da trebaju razviti softver koji će korisnicima virtualne stvarnosti omogućavati lako pretraživanje i korištenje interneta. Tako je nastao projekt Firefox Reality, koji će biti u potpunosti fokusiran na ono što planira ponuditi virtualna stvarnost.
Firefox Reality prema svemu sudeći trebao bi biti web browser nove generacije, koji će u potpunosti biti prilagođen modernim trendovima. Ekipa iz Mozille krenula je raditi na ovom projektu od nule, a glavna misao vodilja im je napraviti softver koji će biti prilagođen uređajima za virtualnu stvarnost. To pred inženjere stavlja velike izazove, jer je i samo tržište još dosta nedefinirano i nije točno poznato u kojem će se smjeru razvijati.
No, bilo kako bilo Mozilla želi biti spremna na nove tehnologije i posebni tim razvijati će ovaj napredni sustav. Firefox Reality biti će tako vrlo vjerojatno prvi web browser koji će u potpunosti biti prilagođen virtualnoj stvarnosti.
Piše: M.Ž.
Virtualna stvarnost? Misle valjda na one naočale, ili? Ne znam da li će to zaživjeti u nekom većem broju ikada.
U budućnosti možda kao neki kućni projektor koji će prikazivati tu “virtualnu stvarnost” i tako može proći, ali da moram imati neku kacigu na glavi… neka hvala radije ću gledati u ekran.
Mozilla izgleda ne zna uložiti novac, pokušali su s Firefox OS – propao. Kupili su Pocket koji mi nema puno smisla, pošto sve što me zanima na internetu mogu staviti u favorite internet tražilice, da pročitam ili pogledam kasnije.
Neka im je sa srećom s virtualnom stvarnošću, ali mislim da tu samo rasipaju resurse i da će ih u tome veliki igrači s puno novca satrti.