PočetnaInternetKorisne aplikacijeLibrewolf: Firefox ‘fork’ usmjeren na privatnost

Librewolf: Firefox ‘fork’ usmjeren na privatnost


U svijetu web preglednika, gdje dominiraju divovi poput Google Chromea i Mozilla Firefoxa, jedan manje poznati igrač izaziva pažnju u zajednici koja se fokusira na privatnost. Radi se o web pregledniku Librewolf, ‘forku’ popularnog preglednika Firefoxa kojeg je stvorila zajednica na web stranici wolvic.org.

 

Projekt “Librewolf”

Projekt Librewolf započeo je 2020. godine s ciljem stvaranja poboljšane verzije Firefoxa koja bolje štiti privatnost korisnika i blokira online praćenje prema defaultnim postavkama. Librewolf se temelji na Firefoxu, ali je konfiguriran sa strožim defaultnim postavkama, blok listama i zaštitama od praćenja.

Jedna od ključnih značajki Librewolfa je snažan fokus na privatnost. Preglednik prema defaultnim postavkama blokira više od 3000 trackera i ‘oglasa’ u usporedbi s nekoliko stotina blokiranih u Firefoxu. Također blokira poznate malware stranice putem disconnect.me liste od preko 5000 praćenih i zlonamjernih domena. Kombiniranjem ugrađenih zaštita u Librewolfu s rigoroznim ekstenzijama poput “NoScript” i “Privacy Badger”, korisnici mogu pretraživati internet s povjerenjem da je njihova privatnost dobro zaštićena.

Credit: Librewolf.net

Privatnost i sigurnost iznad svega

Još jedna odlična značajka Librewolfa je poboljšana sigurnost. Preglednik uključuje ugrađeni “blokator oglasa” (adblocker), tehnologiju protiv otisaka prstiju i strogu sigurnosnu politiku sadržaja za sprječavanje pokretanja zlonamjernih skripti. Također ima ugrađenu značajku za automatsko brisanje kolačića i povijesti pregledavanja kada se preglednik zatvori.

Librewolf je dizajniran za povećanje zaštite protiv tehnika praćenja i “otisaka prstiju”, dok također uključuje nekoliko sigurnosnih poboljšanja. To se postiže putem njegovih postavki i zakrpa usmjerenih na privatnost i sigurnost. Librewolf također nastoji ukloniti svu telemetriju, prikupljanje podataka i smetnje, kao i onemogućavanje značajki koje su protiv slobode, poput DRM-a.

Projekt Librewolf predan je principima ‘otvorenog koda’ i suradnji u zajednici. Kôd projekta dostupan je na Codebergu, a tim pozdravlja doprinose zajednice. Preglednik je dostupan za Windows, macOS i Linux, a može se instalirati i putem prijenosne AppImage datoteke ili putem Microsoft Storea i Windows Package Managera.

Iako Librewolf nudi snažne značajke privatnosti i sigurnosti, dolazi s određenim kompromisima. Preglednik ima ograničene mogućnosti konfiguracije u usporedbi s Firefoxom i možda neće biti kompatibilan sa svim web stranicama. Osim toga, Librewolf ne podržava neke popularne Firefox dodatke.

Na kraju, Librewolf je preglednik usmjeren na privatnost, te nudi snažnu zaštitu od online praćenja i zlonamjernih prijetnji. Izvrstan je izbor za korisnike koji cijene svoju privatnost i sigurnost i spremni su se odreći nekih pogodnosti i kompatibilnosti za poboljšanu zaštitu.

Boris Plavljanić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular