Virtualna privatna mreža ili VPN za mnoge je korisnike u određenom smislu nepoznanica. Poznato je da s njom korisnik dobiva dodatni sloj zaštite online privatnosti, no korištenje virtualne privatne mreže na prvi pogled izgleda kao nešto kompleksno i vrlo skupo.
Kad se virtualna privatna mreža omogući na vašem telefonu, tabletu ili računalu, može pomoći u prevenciji praćenja vaših internet aktivnosti od strane drugih osoba. Ovo je više nego dobar razlog da isprobate njeno korištenje.
Kao prednost korištenja virtualne mreže za obične korisnike može se spomenuti još jedna stvar. Vaš pružatelj internet usluga može vaše podatke o internet aktivnosti proslijediti drugim tvrtkama ili pojedincima tj. čak ih u nekim slučajevima i prodati. Ne rade svi pružatelji internet usluga ovakve stvari, no ako koristite virtualnu privatnu mrežu oni to uopće neće moći raditi.
Naravno, zadnji i vrlo važan faktor virtualne privatne mreže je sigurnost. Kao korisnik virtualne privatne mreže dobivate dodatni sloj zaštite i privatnost jer se enkriptira vaša internet veza. Ovo je za obične korisnike iznimno korisno kad su spojeni na besplatni Wi-Fi u kafićima, hotelima, zračnim lukama ili trgovačkim centrima gdje postoji realna opasnost od uzurpiranja mreže i raznih oblika krađe podataka.
Nemojte sada pomisliti kako virtualna privatna mreža pruža kompletnu anonimnost. Ona to svakako radi u velikom omjeru, no tijekom vaših online aktivnosti netko vrlo lako može utvrditi vaš identitet. Dovoljno je da se na određenoj web stranici prijavite s korisničkim imenom i lozinkom i već ste ovdje potencijalno otkrili identitet te vam virtualna privatna mreža neće moći pomoći.
Optimalno funkcioniranje virtualne privatne mreže mnogo ovisi o načinu na koji koristite internet te o činjenici da ste svjesni situacija u kojima vam ona ne može pomoći.
Kako pronaći virtualnu privatnu mrežu za svoje potrebe?
Iako korištenje virtualnih privatnih mreža zvuči komplicirano, ono je u praksi zapravo vrlo jednostavno.
Drugi mit o VPN uslugama je da su skupe. To također nije točno jer u pravilu koštaju nekoliko dolara ili funti mjesečno.
Prije nego što otiđete u trgovinu za aplikacije na vašem uređaju, morate napraviti odabir koju ćete virtualnu privatnu mrežu koristiti. One nisu sve jednake, imaju razne cjenovne rangove i nije baš lako napraviti odabir ako s njihovim korištenjem nemate iskustva.
Mi smo zbog toga napravili odabir tri najpopularnije i najpouzdanije VPN usluge:
- NordVPN
- Surfshark
Kada se prijavljujete na web stranice ovih pružatelja VPN usluga, imat ćete na odabiru različite varijante duljine trajanja pretplate. U većini slučajeva vrijedi sljedeće pravilo: duža pretplata znači jeftiniju mjesečnu naknadu.
Ocijenite koji vam se paket iz ponude sviđa, no morate znati kako se svi oblici vremenski dužih pretplata plaćaju isključivo unaprijed, a ne mjesečno.
Kako instalirati i postaviti virtualnu privatnu mrežu?
Jednom kad ste platili odabranu pretplatu i stvorili svoj korisnički račun, morat ćete instalirati pripadajuću aplikaciju na svoj uređaj. To je moguće napraviti izravno sa službene web stranice pružatelja VPN usluga preko preuzimanja datoteke za instalaciju ili putem pretrage trgovine s aplikacijama na vašem uređaju.
Morat ćete pokrenuti aplikaciju nakon što je završila njena instalacija te upisati svoje korisničko ime (obično se radi o unosu e-mail adrese) i lozinku. Kod nekih pružatelja VPN usluga isti se postupak zna napraviti pomoću aktivacijskog koda.
Kad se prvi put budete spajali na virtualnu privatnu mrežu, vidjet ćete poruku u kojoj se traži vaše odobrenje za postavljanje VPN konfiguracije. Kliknut ćete na „Allow“ ili sličan gumb i unutar nekoliko sekundi će vas se spojiti s VPN serverom koji se često nalazi u nekim udaljenim zemljama.
Kako koristiti virtualnu privatnu mrežu?
Objašnjenja od ranije opisuju bazični početak upotrebe virtualne privatne mreže. Da, zaista je tako – potrebno je otvoriti preuzetu aplikaciju odabranog pružatelja VPN usluga i kliknuti na „Connect“ gumb.
Na ovaj način će aplikacija server odabrati automatski – onaj najbliži ili onaj koji će ponuditi bržu vezu.
Ako ste korisnik raznih streaming servisa poput, primjerice, Netflixa, moguća promjena vaše lokacije zbog korištenja udaljenog VPN servera može onemogućiti njihovo gledanje.
Dobar dio streaming servisa automatski blokira korisnike koji su spojeni putem virtualne privatne mreže, no ponekad njihova politika u vezi toga nije baš jasna. Svakako morate biti svjesni toga da s korištenjem virtualne privatne mreže može doći do problema s gledanjem sadržaja na streaming servisima.
Prije odluke o odabiru pružatelja VPN usluga provjerite ako ima u ponudi deblokadu streaming servisa ili mogućnost promjene VPN servera. Tri pružatelja VPN usluga koje smo ranije naveli to imaju pošto se radi i o najpouzdanijim opcijama na tržištu. Promjena VPN servera također nije nešto zahtjevno za korisnika, a ovu opciju potrebno je upotrijebiti u situacijama kada ste spojeni na VPN server u zemlji koja nema podršku za određeni streaming servis.
Naravno, s virtualne privatne mreže se uvijek možete odspojiti s jednostavnim klikom na „Disconnect“ gumb i gledati streaming servis kao što biste i inače.
Kako testirati ako odabrana virtualna privatna mreža radi?
Ako se želite uvjeriti da virtualna privatna mreža koju plaćate zaista radi i da se vaša stvarna lokacija ne može utvrditi, preporučujemo da posjetite sljedeću web stranicu: IPLeak.net.
Na njoj ćete saznati sve detalje i informaciju koja je vaša virtualna IP adresa. Prije spajanja na virtualnu privatnu mrežu otiđite na ovu stranicu, zabilježite podatke te se nakon toga spojite na VPN i ponovno na stranici provjerite podatke. Testiranje mijenjanja lokacije možete provesti tako da unutar aplikacije promijenite zemlju VPN servera i nakon toga zabilježite koji su podaci unijeti na web stranici.
Ne dođe li do promjene podataka kod ovih testiranja, vaša virtualna privatna mreža ne radi dobro.
Koja je razlika između besplatnih virtualnih privatnih mreža i onih koje se plaćaju?
Na tržištu postoji mnogo pružatelja VPN usluga i neki od njih imaju besplatne pretplate.
Ovisno o tome što želite, besplatna VPN usluga mogla bi biti dobra, no za većinu korisnika se često radi o vrlo ograničenim ponudama koje imaju jako mali izbor servera (koji se možda ne nalaze u zemljama koje bi vam odgovarale) te nude vrlo niske vrijednosti podatkovnog ograničenja koje su jedva dovoljne za gledanje streaming sadržaja.
U nekim slučajevima jeftini pružatelji VPN usluga čak mogu prodavati vaše e-mail adrese ili podatke o internet aktivnostima kako bi pokrili svoje troškove, no to se događa zaista rijetko i uglavnom se radi o nepoznatim brendovima tvrtki ili o onima koji su tek započeli s radom.
Plaćena VPN usluga ipak ima u ponudi stotine ili tisuće servera na lokacijama diljem svijeta i nema podatkovnog ograničenja pa bez straha možete posjećivati i gledati razne vrste streaming servisa. Uz to često imate i raznovrsne dodatke koji podižu ukupnu vrijednost usluge pa se zbog toga većina korisnika odlučuje na plaćanje VPN usluge.
Na kraju se može reći kako je izbor na vama ako želite koristiti virtualnu privatnu mrežu. Njihovo je korištenje svakako trebalo demistificirati jer je uvriježeno mišljenje kako se radi o skupoj usluzi koja je komplicirana. U praksi uopće nije tako i želite li podići privatnost i sigurnost svojih internet aktivnosti na još višu razinu, isprobajte neke od ponuđenih, ujedno i vrlo pouzdanih, pružatelja VPN usluga.
Piše: Ervin Mičetić