PočetnaInternetKorisne aplikacijeJesu li ekstenzije za web preglednike sigurne?

Jesu li ekstenzije za web preglednike sigurne?


Ekstenzije za web preglednike su jednostavni komad softvera koji dodaje unikatnu mogućnost ili personaliziranu funkcionalnost u web preglednik. To može uključivati širok spektar stvari – od organiziranja bilješki i uklanjanja pop-up poruka, do upravljanja vašim lozinkama i mijenjanju izgleda tabova u web pregledniku.

Nitko ne može poreći korisnost ekstenzija, ali ostaje pitanje – jesu li one sigurne za korištenje? Trebamo li biti oprezni s korištenjem istih? Gdje je granica da možemo reći da imamo previše ekstenzija?

Kako ekstenzije za web preglednike rade?

Kao što smo rekli, dotične ekstenzije dodaju mogućnost ili funkcionalnost u web preglednik. One nam, na primjer, mogu pomoći oko uklanjanja neželjenih opcija na web stranicama kao što je automatsko pokretanje videa ili prikazivanje pop-up poruka i reklama.

One se generalno kreiraju u web tehnologijama i jezicima kao što su HTML, CSS i JavaScript. Neke ekstenzije dolaze direktno od web preglednika kao što su Google Chrome i Mozilla Firefox, ali velika većina ekstenzija dolazi od programera koji ih sami naprave i daju drugima na raspolaganje.

Većina tih istih ekstenzija ima parcijalni pristup svemu što radite online. To znači da one mogu pratiti što posjećujete na Internetu, “uhvatiti” vašu lozinku i ubaciti vam personalizirane reklame s obzirom na sadržaj koji posjećujete na Internetu.

Sva sreća, ekstenzije nemaju pristup svemu automatski – većinu vremena im vi dajete pristup. Bilo to svjesno ili nesvjesno. Na primjer, ako obratite pozornost dok instalirate ekstenzije za Google Chrome, vidjet ćete poruku sličnu ovoj: “Read and change all your data on the website you visit”.

Većina nas ne vidi te poruke ili ih ignoriramo, te instaliramo ekstenzije bez da razmišljamo o posljedicama koje to nosi.

Jesu li ekstenzije sigurne?

Odgovor je – i da i ne. To jako ovisi o tipu ekstenzije koju instalirate. Najveći sigurnosni rizik koji tu imate je da im date prevelike ovlasti.

Dobra vijest je da moderni web preglednici imaju “permission system” i ne daju ekstenzijama da rade određene radnje umjesto vas. Na primjer, neke ekstenzije se ne mogu pokrenuti dok ih vi na određenoj web stranici sami ne aktivirate tako da kliknete na njih i date im ovlasti da nešto naprave.

Loša vijest je da većina web preglednika dozvoljava ekstenzijama da se izvrše praktički na bilo kojoj web stranici i da imaju pristup svemu ako im vi to omogućite. Date im ovlasti u krivo vrijeme i na krivom mjestu i prizivate “sigurnosnu noćnu moru”.

Kako ekstenzije mogu riskirati vašu sigurnost?

Ovo su neke brige oko privatnosti i sigurnosti koje vam ekstenzije mogu zadati:

  • One mogu raditi kao potencijalni keylogger i “uhvatiti” vaše detalje za logiranje na određene web stranice. U stvari, keyloggeri mogu uhvatiti sve što pišete na računalu, a to je ogromna prijetnja vašim privatnim podacima kao što su podaci o karticama i slično
  • Maliciozne ekstenzije vas mogu preusmjeriti na sumnjive web stranice
  • Opasne ekstenzije vam mogu potencijalno skinuti malware, adware ili trojance na računalo
  • Ekstenzije mogu spremati informacije o vama kao što su stranice koje posjećujete i upiti koje radite, te ih prodavati trećim stranama
  • Većina ekstenzija se mogu automatski ažurirati, što znači da se i legitimne ekstenzije mogu “odmetnuti” i nanijeti vam potencijalnu štetu bez da to saznate

Mnogo je još stvari koje mogu krenuti po zlu, te nema garancije da je određena ekstenzija dobra ili loša. Svaka ekstenzija može “prevagnuti” u jednom trenu na jednu ili drugu stranu. Prošle godine, Google je uklonio 106, relativno popularnih, ekstenzija jer su prijavljene od strane korisnika i u njima je nađeno da prikupljaju osjetljive podatke o korisnicima.

Načini na koje možete minimizirati potencijalnu štetu

Sada kada znate koje opasnosti ekstenzije za web preglednike mogu donijeti, vrijeme je da naučite kako minimizirati štetu ili ju skroz izbjeći.

Izbjegavajte korištenje previše ekstenzija

Kada govorimo o ekstenzijama, vrijedi ono pravilo – “manje je više”. Zato držite listu ekstenzija na minimumu. Uz to, većina popularnih web preglednika se može lijepo prilagoditi vašim potrebama, te imaju hrpu funkcionalnosti. Ne treba vam 20 ekstenzija. Danas imate ToDo liste ugrađene u web preglednike, gumb za “Read later” kada nađete neki dobar članak i slično.

Instalirajte ekstenzije s provjerenih izvora

Iznimno je važno da ekstenzije instalirate samo s provjerenih izvora kao što su Chrome Web Store ili alternativa na Mozilli. Ne možemo dovoljno naglasiti ovu izjavu.

Pod svaku cijenu izbjegavajte brzo instaliranje ekstenzija s neprovjerenih stranica jer je prevelika šansa da će vam netko ukrasti podatke i skupljati previše podataka o vama. Da ne govorimo o third-party Gmail ili YouTube ekstenzijama. Ako ih nije napravio sam Google, nemojte ih instalirati. Isto vrijedi i za neke druge servise. Ako koristite Outlook za mailove, onda ćete instalirati eventualno Outlook ekstenziju koju je napravio Microsoft, a ne neka neprovjerena osoba. Zar mislite da bi takve firme dopuštale svakome da radi ekstenzije za njihove servise?

Google koristi machine learning da detektira i blokira maliciozne ekstenzije, dok Mozilla provodi automatiziranu provjeru svojih ekstenzija prilikom stavljanja na store.

Riješite se ekstenzija koje ne koristite

Ako imate ekstenzije koje vam samo stoje instalirane u pregledniku, a ne koristite ih, jednostavno ih uklonite. Prođite kroz sve instalirane ekstenzije (op.a. To bi bilo poželjno raditi u nekim normalnim intervalima) i obrišite one koje ne trebate. Možda imate Evernote ekstenziju jer ste prije godinu dana koristili Evernote. Ako ga ne koristite, ne treba vam ni ekstenzija. Shvaćate što želimo reći.

Treba napomenuti da ćete brisanjem ekstenzija ubrzati vaš web preglednik. I ne samo to, cijeli sustav će raditi malčice bolje jer će se manje memorije trošiti na web preglednik.

Kako ukloniti ekstenziju? U Chromeu, kliknite na ikonicu ekstenzije u gornjem desnom kutu i odaberite opciju “Remove”. Alternativno, možete kliknuti “More” gumbić (tri vertikalne točkice) i zatim odabrati “More Tools”. Nakon toga odaberite “Extensions” i vidjet ćete popis svih instaliranih ekstenzija. Samo obrišite one koje ne trebate i to je to. Slična stvar je i u Mozilli.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular