Zahvaljujući novoj mogućnosti, Android uređaji moći će se povezati putem Bluetootha na siguran način. Jedini minus odnosi se na to što ova mogućnost neće odmah postati globalno dostupna.
Androidova mreža ”Find My Device” dugo je čekala ažuriranje zbog kojeg bi mogla biti konkurentna i jednako korisna kao i Appleova mreža ”Find My Network”. Google je ovo ažuriranje najavio u svibnju 2023., ali ga je tada Apple spriječio u objavi kritičnog ažuriranja za iPhone. No stvari su sada riješene i Google službeno objavio da će potpuno novi ”Find My Device” osvanuti Android uređajima diljem svijeta, počevši od SAD-a i Kanade.
Na koji način funkcionira ažurirani ”Find My Device”?
Kao što je obećano prošle godine, korisnici Androida sada konačno mogu iskoristiti sveprisutnost Android uređaja za lociranje drugih uređaja koji su u blizini, čak i ako ti uređaji nisu spojeni na internet. Uređaji koji na sebi imaju Android 9 Pie s Google Play uslugama i drugi proizvodi kompatibilni s mrežom ”Find My Device” sada se mogu međusobno locirati putem Bluetootha. Ovo je slično načinu na koji funkcionira Appleova mogućnost ”Find My Network”, ali uz neke promjene.
Na primjer, ”Find My Device” oslanja se na pronalaženje lokacije putem Bluetootha. Kada su Android uređaji spojeni na mrežu, mogu pokupiti kriptirane podatke o lokaciji izgubljenih stavki u blizini, uključujući druge Android uređaje koji sudjeluju u konekciji, ali i razne pratitelje koji su spojeni putem Bluetootha, a koji su kompatibilni s ”Find My Device”. Svi uređaji koji sudjeluju u konekciji i koji su u blizini pridonijet će lakšem i bržem pronalaženju izgubljenog uređaja. Na uređajima sa specijaliziranim hardverom, kao što su Pixel 8 i Pixel 8 Pro, vlasnici će moći pronaći svoje uređaje čak i ako su isključeni ili je baterija telefona prazna.
Zaštita podataka unutar mreže ”Find My Device”
Nova mreža ”Find My Device” zasniva se takoreći na višestrukim mogućnostima koje pomažu kod lakšeg lociranja, što je razlog zbog kojeg ažurirani ”Find My Device” dolazi s poboljšanom zaštitom podataka korisnika.
Kada Android uređaji koji sudjeluju u mreži prijave lokaciju obližnje Bluetooth oznake, Google tvrdi da je ta lokacija kriptirana na način ”end-to-end”. Ovaj oblik kriptiranja odvija se pomoću ključa koji je dostupan samo vlasniku Bluetooth oznake i bilo kome drugom s kim vlasnik dijeli pristup. Samo vlasnik Bluetooth oznake može dekriptirati i vidjeti lokaciju oznake. Ova lokacija nije dostupna ni Googleu ni drugim Android uređajima, s kojih su podaci o lokaciji prikupljeni.
”Find My Device” zasad je dostupan samo za uređaje u SAD-u i Kanadi
Za sada Google ograničava dostupnost ove usluge samo na SAD i Kanadu. To znači da će zasad samo korisnici Android platforme, koji žive u tim zemljama, dobiti e-poštu i upite na svojim uređajima koji će se odnositi na pridruživanje novoj mreži. Nešto kasnije ove godine, Google planira pokrenuti ”Find My Device” širom svijeta. U izjavi je predstavnik Googlea potvrdio da će “globalno predstavljanje biti dovršeno tijekom sljedećih nekoliko mjeseci”.
Piše: Ivan Hečimović