Mnogima omiljeni preglednik otvorenog koda, Mozillin Firefox sadrži jako puno vrlo korisnih mogućnosti, čak i ako vi kao korisnik ne znate nikakve posebne sitnice i tajne u vezi njega.
No uz dodatne trikove i savjete od Firefoxa možete izvući maksimum. Svaki od njih pomoći će vam dodatno u produktivnosti i učinit će ga još bržim, još učinkovitijim i još prikladnijim za korištenje!
Dodatan prostor na zaslonu
Smanjite svoje ikone u Firefoxu. Idite na Pogled – Alatne trake – Prilagodi i potvrdite okvir „Koristi male ikone”.
Pametne ključne riječi za pretraživanje
Ako na nekoj internetskoj stranici često pretražujete, recimo ako tražite glumce na IMDB.com, ovaj alat mogao bi vam biti od velike pomoći. Desnom tipkom miša kliknite okvir za pretraživanje, odaberite “Dodaj ključnu riječ za ovo pretraživanje”, dajte ključnoj riječi naziv i naziv prečaca koji se lako upisuje i pamti, recimo “glumac” i spremite ga. Nakon toga, kada želite izvršiti pretragu glumaca, idite na Firefoxovu adresnu traku, upišite “glumac” i ime glumca i pritisnite Return. Odmah će započeti s pretragom. To možete učiniti s bilo kojim okvirom za pretraživanje.
Prečaci na tipkovnici za brže otvaranje i bolju produktivnost
Prečaci na tipkovnici, ako ih korisnik zna, mogu mu uvelike olakšati stvari i dodatno poboljšati produktivnost. Nije potrebno puno vremena za njihovo učenje, a jednom kad ih naučite koristit ćete ih u gotovo svakoj prilici. U nastavku slijede neki najviše korištenih prečaca na tipkovnici koje možete koristiti unutar Mozille Firefox:
- Razmaknica ili ”Space” (stranica dolje)
- Shift + razmaknica (stranica gore)
- Ctrl+F (traženje)
- Alt-N (pronađi sljedeće)
- Ctrl+D (označi stranicu)
- Ctrl+T (nova kartica)
- Ctrl+K (idi na okvir za pretraživanje)
- Ctrl+L (idi na adresnu traku)
- Ctrl+ = (povećanje veličine teksta)
- Ctrl+ – (smanjenje veličine teksta)
- Ctrl-W (zatvaranje kartice)
- F5 (ponovno učitavanje)
- Alt-Home (odlazak na početnu stranicu)
Automatsko završavanje internetskih adresa
Ovo je još jedan tipkovnički prečac, no iako nije toliko poznat može biti itekako koristan. Idite na adresnu traku (Control-L) i upišite naziv stranice bez ”www” ili ”.com”. Recimo da želimo otvoriti “google”. Pritisnite u isto vrijeme Control i Enter i automatski će se unijeti “www” i “.com” i odvest će vas na Google! Za .net adrese pritisnite Shift i Enter, a za .org adrese pritisnite Control, Shift i Enter.
Brže pregledavanje kartica
Umjesto korištenja miša za odabir različitih kartica koje ste otvorili, možete koristiti tipkovnicu i to uz ove prečace:
- Ctrl+Tab (rotiranje naprijed između kartica)
- Ctrl+Shift+Tab (rotiranje na prethodnu karticu)
- Ctrl+1-9 (odabir broja kako bi se skočilo na određenu karticu)
Prečaci za miš
Ovi prečaci za miš također će vam pomoći i olakšati stvari prilikom korištenja Firefoxa. Zato ne bi bilo loše da ih naučite. Evo o kakvim se prečacima radi:
- Srednji klik na poveznicu (otvara se u novoj kartici)
- Shift i pomicanje dolje (prethodna stranica)
- Shift i pomicanje gore (sljedeća stranica)
- Ctrl i pomicanje gore (smanjenje veličine teksta)
- Ctrl i pomicanje prema dolje (povećanje veličine teksta)
- Srednji klik na karticu (zatvara karticu)
Brisanje predmeta iz povijesti pregledavanja alatne trake za adresu
Firefoxova mogućnost automatskog prikazivanja prethodno otvorenih internetskih stranica ili URL-ova koje ste posjetili, dok upisujete adrese u tražilicu, što se prikazuje u padajućem izborniku povijesti adresne trake može biti od ogromne pomoći. No ponekad možda i ne želimo da se adrese nekih internetskih stranica pojave. Zašto je to tako, zna svaki korisnik 😊.
Idite na adresnu traku (istovremenim klikom na Ctrl i L), počnite upisivati adresu i pojavit će se padajući izbornik s URL-ovima stranica koje ste posjetili a koje u sebi već sadržavaju ta slova koja ste počeli pisati. Koristite strjelicu prema dolje kako biste se spustili do adrese koju želite izbrisati i pritisnite tipku Delete kako biste obrisali tu adresu.
UserCrome datoteka
Ako zaista želite prevariti svoj Firefox preglednik, možete izraditi datoteku UserChrome.css i tako dodatno prilagoditi i izmijeniti Firefox.
User.js datoteka
Još jedan način za prilagodbu Firefoxa, stvaranje datoteke user.js može dodatno poboljšati iskustvo pregledavanja putem Firefoxa. Morat ćete stvoriti tekstualnu datoteku pod nazivom user.js u svojoj datoteki profila nakon čega možete stvarati dodatne izmjene unutar Firefoxa.
About:config
Pravi alat za iskusne korisnike, about.config, nije nešto što trebate dirati, pogotovo ako ne znate što neka postavka radi. Možete doći do glavnog konfiguracijskog zaslona upisivanjem about:config u adresnu traku preglednika.
Dodavanje ključne riječi za ”bookmark” ili knjižnu oznaku
Možete doći do knjižnih oznaka puno brže ako im date neke ključne riječi. Evo kako to možete učiniti: desnom tipkom miša kliknite na oznaku, a zatim odaberite Svojstva. Stavite kratku ključnu riječ u polje za ključne riječi, spremite je i sada možete upisati tu ključnu riječ u adresnu traku i ona će otići u tu oznaku.
Kako dodatno ubrzati Firefox
Ako imate širokopojasnu vezu, kao što je slučaj za većinu korisnika, možete koristiti cjevovod ili ”pipeline” kako biste ubrzali učitavanje stranica. To Firefoxu omogućuje učitavanje više stvari na stranici odjednom, umjesto očitavanja stvari jednu po jednu, iako je prema zadanim postavkama očitavanje optimizirano za dial-up internetske veze, koje odavno ne koristimo. Evo kako možete dodatno ubrzati Firefox uključivanjem korištenja ”cjevovoda”, što će omogućivati očitavanje više stvari odjednom:
- Upišite “about:config” u adresnu traku i pritisnite Enter. Upišite “network.http” u polje filtera i promijenite sljedeće postavke, ali i dvaput kliknite na njih kako biste ih promijenili:
- Postavite “network.http.pipelining” na “true”
- Postavite “network.http.proxy.pipelining” na “true”
- Postavite “network.http.pipelining.maxrequests” na broj poput 30. To će mu omogućiti upućivanje i do 30 zahtjeva odjednom.
- Također, desnom tipkom miša kliknite bilo gdje i odaberite Novo-> Cijeli broj. Nazovite ga “nglayout.initialpaint.delay” i postavite mu vrijednost na “0”. Ova vrijednost je vrijeme koje preglednik čeka prije nego što počne djelovati na informacije koje prima.
Ograničavanje korištenja radne memorije
Ako Firefox troši i koristi previše radne memorije na vašem računalu, možete ograničiti količinu RAM koja mu je na raspolaganju. Opet idite na about:config, filtrirajte “browser.cache” i odaberite “browser.cache.disk.capacity”. Postavljeno je na 50.000, ali možete ga smanjiti, ovisno o tome koliko memorije imate. Pokušajte 15.000 ako imate između 1 i 2 GB RAM.
Dodatno smanjivanje iskorištavanja radne memorije kada je Firefox minimiziran
Ova postavka premjestit će Firefox na vaš disk kada je on minimiziran, što će dovesti do toga da preglednik troši još manje radne memorije računala. Ono što je najbolje, nema primjetne razlike u brzini kada vratite Firefox, tako da se svakako isplati implementirati ovu mogućnost.
Opet, idite na about:config, desnom tipkom miša kliknite bilo gdje i odaberite New-> Boolean. Nazovite ga “config.trim_on_minimize” i postavite ga na TRUE. Morate ponovno pokrenuti Firefox kako bi ove postavke stupile na snagu.
Pomicanje ili uklanjanje tipke za isključivanje kartice
Događa li vam se da slučajno znate kliknuti na tipku za zatvaranje Firefoxovih kartica? Tu tipku možete ukloniti ili zatvoriti, naravno ako odete u opcije about:config. Trebate urediti sve ono što će “browser.tabs.closeButtons” raditi. Evo što svaka vrijednost znači:
- 0: Prikaži gumb za zatvaranje samo na aktivnoj kartici
- 1:(zadano) Prikaži tipke za zatvaranje na svim karticama
- 2: Ne prikazuj tipke za zatvaranje
- 3: Prikaži jednu tipku za zatvaranje na kraju trake kartica
Dobivanje poruke upozorenja prije zatvaranja svih kartica
Ovo je vrlo korisno pogotovo ako često nasumično znate zatvoriti preglednik Firefox. Evo kako namjestiti ovu mogućnost:
- Otvorite Firefox i kliknite tipku izbornika u gornjem desnom kutu zaslona.
- Odaberite Postavke.
- Provjerite jeste li odabrali Općenito na izborniku s lijeve strane.
- U odjeljku Kartice kliknite Potvrdi prije zatvaranja s ⌘Q ili Potvrdi prije zatvaranja više kartica. Poruka koju imate ovisit će o operativnom sustavu koji koristite.
- Kada završite, možete zatvoriti stranicu postavki.
Bilježenje zaslona ili uzimanje ”screenshota”
Mnogo je razloga zašto biste se trebali prebaciti na Firefox, uključujući mogućnost snimanja zaslona. Firefox vam omogućuje da u nekoliko sekundi napravite snimak zaslona svega što se nalazi u vašem pregledniku. Štoviše, Firefox vam omogućuje snimanje različitih vrsta snimki zaslona. Na primjer, možete snimiti određeni dio stranice ili napraviti snimku zaslona cijele stranice.
Kako biste napravili snimku zaslona, trebate desnom tipkom miša kliknuti na prazan dio stranice i zatim odabrati Napravi snimku zaslona. Zatim povucite ili kliknite bilo koji dio stranice kako biste odabrali regiju koju želite snimiti. Alternativno, također možete kliknuti Spremi cijelu stranicu ili Spremi vidljivo u gornjem desnom kutu. Nakon što snimite snimku zaslona, moći ćete vidjeti pregled svoje snimke zaslona i možete odabrati Kopirati snimku zaslona ili je preuzeti kako biste je spremili na svoje računalo. Ako želite brže snimati snimke zaslona, možete koristiti prečac Command + Shift + S na macOS-u ili Control + Shift + S na Windowsima.
Uključivanje tamnog načina rada
Možete se brzo prebacivati između svijetlog i tamnog načina rada slijedeći ove korake:
- Kliknite na tipku izbornika koja se nalazi u gornjem desnom kutu zaslona.
- Pomaknite se prema dolje i odaberite Postavke
- Obavezno kliknite Općenito na izborniku s lijeve strane.
- Pomaknite se prema dolje i u odjeljku Jezik i izgled odaberite boju koju želite koristiti.
Možete kliknuti na Svijetlo, Tamno i Automatski ako želite da Firefox odgovara vašim postavkama računala. Imajte na umu da će to promijeniti izgled Firefoxa, ali će također promijeniti boju svih web stranica koje podržavaju tamni način rada.
Piše: Ivan Hečimović
Zastarjelo (nema ni malih ikona, ni briwser.tabs.closeButton opcije). E moj “autore”