U zadnjih nekoliko mjeseci umjetna inteligencija je transformirala način na koji obavljamo svoje poslove te promijenila korištenje interneta prilikom traženja informacija. S dolaskom chatbotova kao što su ChatGPT pa zatim Bing Chat i Google Bard, svatko odjednom ima mogućnost kodiranja, stvaranja umjetničkih sadržaja ili dovršetka pisanog rada u doslovno nekoliko sekundi.
Spomenute AI chatbotove sada koriste obični korisnici i profesionalci koji žele stvoriti određeni sadržaj bez suvišnog gubitka vremena, a novi su trendovi da isti polako postaju dijelom operativnih sustava i web preglednika te će biti na dohvat ruke.
Kako bi bili nešto upućeniji u to što pojedini AI chatbot može i za što ga je najbolje koristiti, u ovom smo tekstu napravili njihovu kratku usporedbu te istaknuli njihove odlike koje najbolje odgovaraju pojedinim korisničkim aktivnostima.
Promjene koje je teško pratiti
Microsoft je dodao GPT-4 u Bing, tvrtka OpenAI dodala je Bing u Chat GPT, a s druge strane je Google u svoj Bard chatbot implementirao PaLM 2, napredni jezični model s mogućnostima poboljšanih logičkih i matematičkih kapaciteta te mnogo boljeg kodiranja.
Kad netko pročita ove promjene koje su se odvile u manje od mjesec dana, jedino se može zaključiti da je iznimno teško popratiti što se sve događa u svijetu AI chatbotova. Zbog toga je zapravo vrlo zahtjevno snaći se u svim tim informacijama i razlučiti koji je chatbot dobar za određeno područje i za što ga je najbolje koristiti.
Naša kratka analiza istaknut će najbolje odlike svakog chatbota, a usput ćemo njihovu točnost testirati putem jednostavnog trik pitanja:
„Danas imam 5 naranči, a 3 sam pojeo prošli tjedan. Koliko mi je naranči ostalo?“
ChatGPT
ChatGPT je AI chatbot čiji je nedavni dolazak pokrenuo pravu revoluciju u korištenju umjetne inteligencije i zbog toga smo ga prvog spomenuli.
Poslije provedenih testiranja, možemo navesti da se ChatGPT možete koristiti u sljedećim situacijama:
-
Želite isprobati trenutno najpopularniji AI chatbot
ChatGPT je stvorila tvrtka OpenAI te ga omogućila za korištenje u studenom prošle godine. Od tog trenutka je stekao gotovo 100 milijuna korisnika, a samu njegovu web stranicu na mjesečnoj bazi posjećuje 1.9 milijarda ljudi.
ChatGPT našao se zbog toga u nezavidnoj situaciji zbog mnogih kontroverzi koje povlači sa sobom, a nekako se najviše govori o tome da ga se od strane pojedinaca koristi u obrazovnom sustavu jer u trenutku može riješiti razne oblike zadataka, a postepeno također postaje zamjena za određena radna mjesta.
Tijekom konstantnog testiranja njegovo se sučelje pokazalo iznimno jednostavnim, ali u zadnje vrijeme i ono doživljava određene promjene kao što su dodavanje gumba za kopiranje sadržaja ili lakši pristup svom korisničkom računu.
Iako je ChatGPT pokazao nevjerojatne mogućnosti kao AI alat, može biti sklon dezinformacijama. Ponekad također ne može prepoznati nijanse u značenjima upita. Ovdje smo zapravo došli do pitanja koje smo ranije spomenuli i besplatna verzija ChatGPT-a je na naš upit o narančama pogrešno odgovorila jer je navela da su ostale dvije naranče.
Dakle, radi se o nevjerojatnom alatu, no treba ozbiljno uzeti u obzir njegova sadašnja ograničenja s kojima lako može doći do greške.
-
Nije vam problem izdvojiti dodatna financijska sredstva za nadogradnju
Tvrtka OpenAI omogućuje svim korisnicima pristup ChatGPT-u besplatno. Potrebno je samo napraviti korisnički račun, a važno je napomenuti da ova njegova verzija koristi GPT-3.5 model za svoj rad.
Ako vam nije problem izdvojiti 20 dolara mjesečno, dobit ćete Plus verziju koja koristi napredni GPT-4 model.
GPT-4 je najveći jezični model (LLM) za upotrebu kad ga se usporedi s ostalima. On ima više od nevjerojatnih i nestvarnih 100 bilijuna parametara. Usporedbe radi, GPT-3.5 ima 175 milijardi parametara. Veći broj parametara ujedno znači da je model usavršen na većem broju podataka pa će odgovori na pitanja time biti mnogo točniji i precizniji.
Na naše matematičko pitanje o narančama je Plus verzija ChatGPT-a s GPT-4 modelom odgovorila točno jer je navela da nam ostaje pet naranči s navođenjem da tri naranče od prošlog tjedna ne utječu na broj naranči koje imamo sada.
Bing Chat
Bing Chat je Microsoftov AI chatbot koji postaje sve popularniji i u njega se ulažu znatna financijska sredstva.
Bing Chat možete koristiti zbog sljedećih razloga:
-
Želite AI chatbot s pristupom internetu
Postoji određena razlika između ChatGPT-a i Binga Chata. ChatGPT je iz određene perspektive limitirani AI chatbot jer generira tekst u razgovornom stilu sa sakupljenim informacijama, a Bing sada ima chat opciju koja formatira rezultate pretrage kao razgovor s AI chatbotom pa su informacije u nekim segmentima novije i bolje se ažuriraju. S druge strane, nakon dužeg korištenja primijećeno je da korištenje interneta te novijih informacija ipak ne donosi uvijek i kvalitetnije rezultate Bing Chata jer je skloniji zastojima kod odgovaranja i zna pogrešno protumačiti dio upita.
Dodatna prednost Bing Chata je što ga pokreće napredniji GPT-4 model, najveći jezični model tvrtke OpenAI, te je potpuno besplatan za korištenje.
Sučelje Bing Chata nije toliko jednostavno i izravno kao ono od ChatGPT-a, no na njemu je navigacija vrlo laka.
-
Preferirate više vizuala u odgovorima
S nedavnim nadogradnjama Bing Chata Microsoft je dodao vizualne značajke kojih na ChatGPT-u i Google Bardu nema. U ovom trenutku možete postaviti pitanje Bingu poput „Što je tigar?“ i dobit ćete informaciju u zasebnoj kartici o toj životinji zajedno s fotografijama, osnovnim podacima i raznim drugim informacijama.
Kada koristite Bing u chat modu, također možete stvoriti svoju sliku. Potrebno mu je samo dati opis kako želite izgledati na fotografiji i chatbot će generirati četiri vaše slike od kojih ćete izabrati onu koja vam najviše odgovara.
Posebnost Bing Chata je što ima različite stilove razgovora kada ste s njim u interakciji, a njihovi nazivi su „Creative“, „Balanced“ i „Precise“ prema kojima se razlikuje koliko će tijek razgovora biti izravan i kreativan u odgovorima.
Kako je Bing Chat odgovorio na matematičko pitanje o narančama? „Balanced“ i „Creative“ razgovorni stilovi dali su pogrešan odgovor, a kod „Precise“ stila je ipak bio točan.
Google Bard
Sada smo došli do Googleovog AI chatbota koji, za razliku od Chat GPT-a i Bing Chata, koristi drugačiji jezični model (LLM).
Googleovo plasiranje Barda pomalo je izgledalo kao spas u zadnji trenutak jer je kašnjenje za Microsoftom i OpenAI-om zaista bilo veliko. Na kraju se Google odlučio na ponudu svojeg AI chatbota koji ima neke posebnosti zbog kojih ga korisnici mogu koristiti.
Google Bard koristite kada imate sljedeće zahtjeve:
-
Želite brzo i neograničeno iskustvo
Prilikom testiranja Google Barda odmah su izašli na vidjelo neki njegovi nedostaci kao što su nemogućnost odgovaranja na neka jasna i izravna pitanja, izostanak pružanja izvora za generirane odgovore ili davanje pogrešnih informacija.
Na naše matematičko pitanje s narančama Google Bard je odgovorio pogrešno.
Iako se radi o manjem broju ovakvih situacija, kritike su opravdane i pokazalo se da ChatGPT i Bing Chat ipak, unatoč nekim greškama, djeluju malo pouzdanije u odgovorima.
Kod Google Barda ne treba samo govoriti o lošim stranama jer ima i mnogo pozitivnih, a prva je svakako brzina. Ovaj AI chatbot je iznimno brz u davanju odgovora. Nije brži od ChatGPT-jeve Plus verzije, ali može dati brže odgovore od ChatGPT verzije koja ima GPT-3.5 te Bing Chata.
Google Bard također nije limitiran na postavljeni broj odgovora kao Bing Chat. Možete imati dugačke razgovore s njim, a kod Binga ste limitirani na 20 odgovora unutar jednog razgovora. Čak i Chat GPT Plus ima ograničenje od 25 poruka svaka tri sata.
-
Želite više „Google“ iskustvo
Google je najavio mnoga AI ažuriranja tijekom nedavnih konferencija te se čeka nadogradnja PaLM 2 modela koji je najveća verzija Googleovog LLM-a.
PaLM 2 će tijekom vremena pomoći Bardu s podrškom za više od stotinu jezika te će unaprijediti kodiranje, uklanjanje bugova i matematičke vještine. ChatGPT u ovom trenutku podržava 80 jezika, no i to će se s vremenom sigurno povećati.
Google također planira inkorporaciju većeg broja vizualnih elemenata u odnosu na njihovo trenutno korištenje u Bing Chatu, a korisnici će u njega uskoro moći učitavati fotografije putem Google Lensa, generirati ih preko Adobe Fireflya i koristiti Kayak, OpenTable, Instacart i Wolfram Alpha pluginove.
Iako ove promjene još treba čekati, s Google Bardom ćete definitivno dobiti pravo „Google“ iskustvo na koje ste već navikli putem korištenja poznate web tražilice.
Piše: Ervin Mičetić