Možda ste primijetili kako sve više dolaze do izražaja takozvane ”lakše” (ili ”lightweight”) verzije istoimenih aplikacija. Neke od njih su recimo Facebook Lite, Messenger Lite, Opera Mini. O čemu se točnije radi? Što u stvari jesu takve aplikacije?
Najkraće rečeno, radi se o, u svakome pogledu- ”skraćenim” verzijama istih verzija aplikacija koje onda kao takve imaju manje-više slične funkcije kao i ”puna” verzija, s time da je dosta mogućnosti pojednostavnjeno, pa je i sama aplikacija manja (to jest zauzima manje prostora priliko skidanja i instalacije).
Jedna od pozitivnih stvari u vezi ”lite” ili lakših verzija aplikacija jest to što one u odnosu na pune aplikacije troše manje podatkovnog i internet prometa, što ih čini idealnima za sve one koji žele uštedjeti na potrošnji interneta, kao i za one kojima jednostavno ne trebaju ”pune” verzije istih aplikacija (što zbog ograničenijeg prostora unutar uređaja, što zbog činjenice da je uređaj sporiji pa bi teže pokretao cijelu verziju neke aplikacije).
Osim toga, lake verzije aplikacija su i optimizirane na način da manje troše bateriju uređaja. Ovo može poboljšati općenito performanse uređaja koji koristi takve aplikacije i uz to može povećati vijek trajanja baterije uređaja, s obzirom na to da takve aplikacije ne trebaju toliko radne memorije za pravilan rad.
Koje su prednosti, a koji su eventualni nedostaci ”lakših” verzija aplikacija? Nešto više o tome kao i o sedam odličnih ”laganih” Android aplikacija koje trebate barem isprobati ću više napisati u nastavku ovoga članka.
Gmail Go
Gmail Go je najnovije izdanje Googleovih Go inačica olakšanih aplikacija koje najviše ”ciljaju” na siromašnija i resursima ograničena tržišta, kao što su recimo indijsko tržište. Ova aplikacija koja prvenstveno služi za primanje i slanje elektroničke pošte zauzima sveukupno oko 10 megabajta te troši dosta manje podatkovnog prometa iz razloga što ne koristi sve funkcije i mogućnosti kao klasični Gmail.
Gmail Go je stoga idealan za one korisnike koji se ili nalaze u dometu sporog interneta ili za one koji imaju sporije uređaje (sa 1 GB RAM) s obzirom da je aplikacija dizajnirana za što veću uštedu i resursa uređaja i interneta.
YouTube Go
Slično kao i Gmail Go i YouTube Go je u stvari pojednostavljena verzija YouTube aplikacije. I ova aplikacija je dizajnirana i osmišljena tako da radi najbolje u mjestima i na uređajima koji su ograničeni internetskom brzinom ili resursima u pogledu radne memorije i sposobnosti grafičke kartice. Iz ovog razloga, veliki je naglasak na skidanju videa, dok je kod originalne YouTube aplikacije ipak veći naglasak na streamanju.
Nakon što kliknete na neki video, pokazati će vam se prozorčić koji će vam odmah pokazati koliko podatkovnog prometa će taj video potrošiti nakon što ga odgledate. Osim toga, aplikacija isto tako daje mogućnost skidanja i streamanja videa jer ako video skinete i nakon toga ga odlučite gledati, to ćete moći učiniti bez problema jer se video neće trebati učitavati, to jest neće biti onog ”bufferinga” (zbog očitavanja novih dijelova videa). Sve u svemu, još jedna vrlo dobra aplikacija za sve one koji žele gledati videe, a imaju ograničen internet.
Facebook Lite
I Facebook je kreirao svoju verziju lakše aplikacije koja se zove Facebook Lite. Slično kao što je to slučaj i u vezi YouTubea Go i Gmail-a Go i Facebook Lite je prilagođen za sporije internetske veze, a onda samim time i za uređaje koji u sebi imaju manje radne memorije. To ne znači da Facebook Lite ne možete koristiti i ako ste u dometu brže internetske mreže.
Štoviše, ako ga odlučitite koristiti kada ste spojeni na neke 3G ili 4G mreže vidjeti ćete još jednu prednost Facebooka Lite u odnosu na ”običnu” Facebook aplikaciju – raditi će puno brže. Nadalje, Facebook Lite možete instalirati i na stare Android uređaje, pa tako Lite verzija Facebooka može ići ”unatrag” sve do Android 2.3 Gingerbread verzije.
Messenger Lite
Facebookov Messenger Lite je ”olakšana” inačica klasičnog Messengera uz jednu ključnu razliku. Sve one dodatne stvari koje inače Facebook sadrži Messenger Lite nema (što znači da Lite verzija Messengera ne podržava igranje šaha ili stavljanje animiranih emotikona). Ipak, većina ostalih stvari koje možete raditi na običnom Messengeru možete raditi i ovdje. To znači da i preko Lite verzije možete telefonirati, slati instant poruke, slati emotikone (koji neće biti animirani), fotografije u JPEG i GIF formatu.
Skype Lite
Unatoč tomu što postoje i bolje aplikacije za dopisivanje i obavljanje video-poziva, Skype je ipak još uvijek vrlo blizu samoga vrha, što ga je nagnalo na to da osmisli i ”laganu” verziju istoimene aplikacije. Skype Lite je najviše osmišljen kako bi zadovoljio indijsko tržište (najviše iz razloga što je aplikacija napravljena tako da radi na brzini 2G mreža).
S obzirom na to da je Skype Lite osmišljen za Indiju, za ostale dijelove svijeta postoji takozvana ”neslužbena” verzija, što u prijevodu znači da ako je skinete i poželite koristiti možete očekivati različite greške i smetnje koje se mogu pojaviti tijekom korištenja. Ipak, ako vas privlači jednostavnija i ”lakša” verzija klasičnog Skypea isprobajte Skype Lite.
Via Browser
Gotovo svatko od nas tko koristi internetske preglednike ima svoj omiljeni preglednik koje rado koristimo. Ipak, ono što se zna dogoditi i kod tih naših dragih preglednika jest to da znaju biti ”prepunjeni” raznoraznim stvarima koje su, ako malo bolje pogledamo, ne baš prijeko potrebne za rad. Ono što je dobro jest to što danas postoji veliki broj ”smanjenih” verzija preglednika.
Jedan od takvih je i Via Browser. Sam preglednik ima zabilježenih više od milijun skinutih aplikacija uz prosječnu ocjenu od 4.5 unutar Googleove Trgovine aplikacija. Radi se o ”čistom” pregledniku koji je osmišljen za jednostavnost i brzinu pregledavanja internetskog sadržaja. Ako vas zanima brzina i jednostavan pristup, pokušajte s Via Browser-om.
Internet
Amazon je nedavno razvio svoj maleni internetski preglednik kojeg je nazvao ”Internet”. Preglednik je tako malen da veličina aplikacije za skidanje jedva prelazi 2 megabajta. Nažalost, aplikacija je trenutno dostupna samo u Indiji. Kada će preglednik postati dostupan i u drugim dijelovima svijeta ostaje nam za vidjet.
Ako više volite ”lakše” verzije preglednika od standardnih kao što su Google Chrome ili Opera, pokušajte sa UC Browser-om, Operom Mini, Via Browser-om ili pak pričekajte na Internet.
Piše: I.H.
Od spomenutih aplikacija koristim Opera Mini koju sam skinula preko Huawei AppGallerya. Vrlo je brza, ima adblocker i dobro je dizajnirana. Sve pohvale.